Książki

Książki o Auschwitz – 13 książek pełnych opowieści

Auschwitz – przerażające miejsce, które zrozumiesz dopiero wtedy, gdy zobaczysz je osobiście. W ciągu kilku lat zginęło tam zupełnie niepotrzebnie kilka milionów ludzi. Książki o Auschwitz pozwolą Ci przybliżyć wydarzenia, które miały tam miejsce. Historie ludzi, którzy przeżyli i odważyli się opowiedzieć.

 

Książki o Auschwitz

 

Książki o Auschwitz

 

Mam nadzieję, że te książki zaskoczą Was swoimi poruszającymi, ale prawdziwymi historiami. Zobacz naszą listę i czytaj uważnie.

 

1) Stacja końcowa Auschwitz

 

pętla w Oświęcimiu

 

Hans pomyślał o Friedel, tracąc z oczu jej zwrot. Pomyślał o swojej matce, bracie i wszystkich tych, których widział jadących do Auschwitz. Myślał o swoich studiach, praktyce i ideałach. Ponownie wspomniał o Friedelu i ich planach na przyszłość. W ten sposób myśli ktoś, kto jest przekonany, że umrze.

Atmosfera była duszna, robiło się ciemno, a kobiece postacie majaczyły za oknami jak sylwetki w starym bajkowym teatrze. Był upalny wieczór indyjskiego lata, a w powietrzu unosiła się tajemnica. Książki o Auschwitz Jak w opowieści z tysiąca i jednej nocy, młodzi mężczyźni stali przy tym wielkim haremie, pełni tęsknoty za ukochanymi. I tu jej głos odbił się echem jak pieśń z odległego minaretu, niosąc się przez cichą noc Orientu. Jak sen pełen melancholii i tęsknoty. Cichy jak szepty kochanków w odosobnieniu i melancholijny jak śpiew pochylonego do ziemi imama śpiewającego do Proroka.

 

Nauka to prowadzenie badań i wyciąganie z nich wniosków. W Niemczech wniosek jest z góry ustalony. Musi być zgodna z dogmatami państwa. Gdy chodzi o odkrycia czysto techniczne, na przykład dla przemysłu wojennego lub medycyny, wyniki badań są łatwo akceptowane, ale gdy tylko niemiecki naukowiec zapuści się w dziedzinę historii lub filozofii, z góry wie, do jakich wniosków będą musiały doprowadzić jego badania. A gdyby był na tyle głupi, by dojść do wyniku sprzecznego z narodowosocjalistyczną doktryną, to oznaczałoby to dla niego szybki koniec. Książkę można kupić TUTAJ.

 

2. Mischling

 

Mischling

 

Jest rok 1944 i żydowskie bliźniaczki Perla i Stasha, ich matka i dziadek trafiają do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Wpadają w ręce niesławnego doktora Mengele, „Anioła Śmierci”, który przeprowadza na nich i pozostałych bliźniakach nieludzkie eksperymenty. Po jakimś czasie perła znika, a Stasha żyje w nadziei, że on wciąż żyje. Okrucieństwo nazistowskiego obozu, strażników, ale także wzajemna pomoc wśród więźniów jest tu w pełni wyeksponowana. Auschwitz zostaje w końcu wyzwolone przez Armię Czerwoną, więźniowie są wolni, wędrują przez zniszczoną Polskę, ale nawet w tej podróży czekają na nich groźne dla życia pułapki. Losy obu sióstr można śledzić po zakończeniu wojny, gdy próbują się odnaleźć w powojennej Polsce. Ta wciągająca i niezwykle ludzka historia nie jest przesadnie sentymentalna, co jeszcze bardziej uwydatnia potworność nazistowskiego reżimu. Książkę można kupić TUTAJ.

 

3. Siostry z Auschwitz

 

Siostry z Auschwitz

 

Prawdziwa historia żydowskich sióstr Janny i Lien, które podczas 2. II wojna światowa w Holandii, aktywnie uczestniczyli w ruchu oporu przeciwko niemieckim okupantom, niejednokrotnie ryzykując życiem.

Nieustraszenie i z wielką determinacją pomagali swoim kolegom Żydom, mimo że przez
narażają na niebezpieczeństwo swoich bliskich – rodziców, brata, mężów i dzieci. Żydzi nie szli na śmierć posłusznie – również walczyli w ruchu oporu. A były wśród nich kobiety. Dokładnie tak jest w przypadku Janny i Lien.

 

I choć przez długi czas udawało im się wraz z krewnymi ukrywać przed nazistami, których głównym celem było wywiezienie wszystkich holenderskich Żydów do obozów zagłady, ostatecznie oboje wraz z całą rodziną trafili do obozu koncentracyjnego Auschwitz II, znanego również jako Auschwitz-Birkenau, niemal przed końcem wojny.

Książki o Auschwitz to był ostatni transport. Pierwszego ranka w Auschwitz, kiedy kobiety w pasiakach
w końcu doprowadziła do koszar kwarantanny, mijając jeden z tych niskich budynków z ogromnym kominem.
„Co to za fabryka?” zapytał jeden z ich grupy. Kapo nie podniósł wzroku, nie poruszył się ani o jotę.
„Fabryka?” powtórzyła, podbródek puszczając w stronę komina. „To tam wysłali twój transport. W kozi róg, jak to nazywamy”.

Książkę można kupić TUTAJ.

 

4. Sabotażysta z Auschwitz – Książki o Auschwitz

 

Sabotażysta z Auschwitz - Książki o Auschwitz

 

Ta trzymająca w napięciu historia opisuje losy brytyjskiego żołnierza Arthura Dodda podczas II wojny światowej. Książki o Auschwitz zdobyły go w 1943 roku, a następnie przebywał w kilku obozach jenieckich, aż został internowany w obozie w Polsce, gdzie przeżył przerażającą podróż przez piekło.

Obóz znajdował się w pobliżu pięknej wsi na Górnym Śląsku, znanej Polakom jako Auschwitz. Niemcy nadali jej inną nazwę, która obecnie jest synonimem najczarniejszych godzin ludzkości. Nazwali go Auschwitz. Książkę można kupić TUTAJ.

 

5) Księgowy z Auschwitz

 

  Księgowy z Auschwitz

 

Oskar Gröning miał dwadzieścia jeden lat, gdy jako przekonany członek SS rozpoczął służbę w obozie koncentracyjnym w Auschwitz. Jego zadaniem było prowadzenie ewidencji skonfiskowanych kosztowności więźniów. Gröning, choć wiedział o mordach, uzasadniał swoją pracę w Auschwitz tym, że był tylko księgowym, a więc nie był bezpośrednio zaangażowany w mordowanie. Siedemdziesiąt lat później, w jednym z ostatnich wielkich procesów oświęcimskich, niemiecki sąd skazał go za pomoc w zamordowaniu 300 tys. Żydów.

Na podstawie wywiadów i akt sądowych Reiner Engelmann bada przystanki na drodze życiowej Oskara Gröninga i jego proces. Proces, który miał szczególne znaczenie dla rodzin ofiar obozów koncentracyjnych. Proces, w którym na ławie oskarżonych zasiadł nie tylko Oskar Gröning, ale i całe niemieckie sądownictwo.
Powstała książka, która nie pozwoli nam zapomnieć o piekle na ziemi stworzonym przez człowieka i która sprawia, że każdy z nas zadaje sobie pytanie, w jakim świecie chce żyć. Książkę można kupić TUTAJ.

 

6. Spójrz w gwiazdy – Książki o Auschwitz

 

Spójrz w gwiazdy - Książki o Auschwitz

 

Dzieciństwo Evy Weiss-Slonim, mieszkanki Bratysławy, upłynęło pod znakiem II wojny światowej, podczas której prześladowania Żydów w Europie osiągnęły monstrualne rozmiary. Rodzice Evy przygotowali kryjówki dla swoich dzieci, ale zaledwie trzynastoletniej Evie i jej młodszej siostrze Marcie nie udało się uniknąć deportacji; zostały złapane przez strażników z Nitry i wysłane do Auschwitz.

W swoim wspomnieniu autorka opisuje okropności, jakich doświadczyła w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, gdzie nie tylko była świadkiem niezliczonych brutalności i przemocy, ale także doświadczyła na własnej skórze tortur, nieludzkiego traktowania i eksperymentów medycznych niesławnego doktora Mengele. W 1945 roku, po wyzwoleniu Auschwitz przez wojska radzieckie, Eva i Marta musiały samotnie przejść przez kawałek zniszczonej wojną Europy. By wrócić do rodzinnej Bratysławy i spotkać się z rodzicami i rodzeństwem.

I wreszcie wspomnienia Evy Weiss-Slonim łączą wzruszającą niewinność dziewczynki z mądrością kobiety mającej ponad osiemdziesiąt lat. Książka Spójrz w gwiazdy udowadnia, że człowiek jest w stanie przetrwać nawet w obliczu niewyobrażalnego piekła. Jest to również kulminacja życiowego zaangażowania Evy Weiss-Slonim w informowanie społeczeństwa o Holokauście i zachowanie pamięci o tych, którzy go nie przeżyli. Książkę można kupić TUTAJ.

 

7.  Życie odłożone – książki o Auschwitz

 

Życie odłożone - książki o Auschwitz

 

Mam na ramieniu numer z Auschwitz, a są ludzie, którzy mówią, że to się nigdy nie wydarzyło!”.
Od wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Auschwitz minęło siedemdziesiąt pięć lat, a Dita Kraus, z domu Polachová, jedna z ocalałych, postanowiła napisać książkę ze wspomnieniami nie tylko o obozie koncentracyjnym, ale o całym swoim życiu.
Urodziła się w rodzinie praskich żydowskich intelektualistów, chodziła do szkoły, miała wielu przyjaciół i nigdy nie przyszło jej do głowy, że jest w jakikolwiek sposób inna. Aż pewnego dnia znalazła na biurku kartkę papieru ze słowami: Jesteś Żydem. „Co to jest Żyd?” Zapytała rodziców.

Szybko odczuła to na własnej skórze, gdy po ogłoszeniu Protektoratu Czech i Moraw zaczęły obowiązywać dekrety i ustawy, które krok po kroku wykluczały ludność żydowską z większości społeczeństwa. Książki o Auschwitz Po pewnym czasie, w wieku trzynastu lat, została wraz z rodzicami deportowana do getta w Terezinie, a później do Auschwitz, gdzie zginął jej ojciec. Dita i jej matka zostały wybrane przez dr Mengele i wraz z innymi współwięźniarkami wysłane do pracy przymusowej w Niemczech. Tuż przed końcem wojny przeniesiono ich do obozu koncentracyjnego Bergen-Belsen, gdzie zostali wyzwoleni.
Po wojnie Dita wyszła za mąż za Otto Krausa i w bardzo przekonujący sposób opisuje sytuację i nastroje w powojennej Czechosłowacji w 1948 roku, dotkniętej wydarzeniami z lutego. To one ostatecznie przyczyniły się do podjęcia przez Krausów decyzji o emigracji do Izraela wraz z rocznym synem.

To kolejny rozdział ich życia, wprawdzie niezamężnego, ale też pełnego trudów, takich jak zapewnienie bytu rodzinie, znalezienie optymalnej pracy, która pozwoli utrzymać powiększającą się rodzinę, choroby, a dla Dity wreszcie śmierć bliskich.
Książkę można kupić TUTAJ.

 

8. Sonderbehandlung czyli specjalne traktowanie

 

Sonderbehandlung czyli specjalne traktowanie

 

Książka Filipa Müllera z 1979 roku jest unikalnym świadectwem czechosłowackiego ocalałego z Auschwitz. Jako więzień Sonderkommando musiał w ramach specjalnego traktowania zapracować się na śmierć w tej fabryce. Ujawnił światu wewnętrzne życie obozu zagłady. Specjalne traktowanie było niemieckim kryptonimem dla masowego mordowania Żydów w komorach gazowych i spalarniach. Książki o Auschwitz Jako jeden z nielicznych naocznych świadków Müller nie tylko przeżył wszystkie akcje likwidacyjne tego oddziału śmierci, ale także pozostawił jedno z najbardziej znaczących świadectw masowego mordu. Jest to pierwsze obszerne świadectwo „nosiciela tajemnic” i wstrząsający dokument z epoki. W porównaniu z jego zeznaniami w filmie dokumentalnym Claude’a Lanzmanna „Shoah” i zeznaniami przeciwko oficerom SS w różnych procesach, książka zawiera największy zbiór autentycznych wspomnień ze świata specjalnego traktowania. Po wyświetleniu w niemieckiej telewizji (w 1986 roku) jego zeznań w filmie Claude’a Lanzmanna, Filip Müller już nigdy nie wypowiadał się publicznie na ten temat. Książkę można kupić TUTAJ.

 

9. Numer na twoim przedramieniu jest tak samo niebieski jak twoje oczy.

 

Numer na twoim przedramieniu jest tak samo niebieski jak twoje oczy.

 

Ta książka dotyczy nas. Opowiada historię kobiety, która urodziła się w żydowskim obozie pracy w Nováky w 1942 roku, pięć dni przed Bożym Narodzeniem.

Obozy koncentracyjne na Słowacji? Tak, taka była też rzeczywistość na Słowacji w czasie II wojny światowej. Eva Umlauf jest jedną z najmłodszych osób, które mają wytatuowany na przedramieniu numer Auschwitz. Po wielu latach zrozumiała, że świadkowie znikają i jeśli nie opowie swojej historii, to przepadnie na zawsze.

Jako mała dwuletnia dziewczynka przeżyła Auschwitz – i to był cud. Wraz z matką i siostrą osiedlili się po wojnie w Trenczynie. Wierzyli, że rozpoczną normalne życie, ale już po kilku latach dotknęła ich totalitarna (i antysemicka) ręka komunistycznej Czechosłowacji.

Eva Umlauf opowiada o swojej emigracji do Niemiec, o miłości i bolesnych stratach. Ta książka to z jednej strony oskarżycielski palec wskazujący na najmroczniejsze zakamarki naszej współczesnej historii, ale to także potężna opowieść o woli i sile jednej kobiety, która przeżyła piekło i zdecydowała się podzielić swoją historią. Nie zapominajmy o tym. Nigdy nie zostanie zapomniany. Książkę można kupić TUTAJ.

 

10. Kołysanka oświęcimska – Książki o Auschwitz

 

Kołysanka oświęcimska - Książki o Auschwitz

 

Oparty na prawdziwej historii dzielnej niemieckiej pielęgniarki, która opiekowała się najmłodszymi więźniami w Auschwitz.
W zwykły poranek 1943 roku, Helene Hannemann przygotowuje się do wyjazdu, gdy nagle do środka wdziera się niemiecka policja, by na rozkaz SS zabrać do aresztu jej pięcioro dzieci i romskiego męża. Książki o Auschwitz Chociaż Helene jest Niemką i nie grozi jej bezpośrednie niebezpieczeństwo, odmawia opuszczenia rodziny, przypieczętowując swój los w sposób, o którym nigdy by nie marzyła. Książkę można kupić TUTAJ.

 

11. Sonderkommando – W piekle komór gazowych 

 

Sonderkommando - W piekle komór gazowych .

 

Cała prawda jest o wiele bardziej tragiczna i straszna” – czytamy we wstępie do tej niezwykłej książki autentycznych wspomnień. Ich autor, Shlomo Venezia, nie tylko był w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau (Oświęcim-Brzezinka), ale musiał tam wykonywać najstraszniejszą pracę: przenosić ciała zamordowanych w komorach gazowych do pieców krematoryjnych. To właśnie kazali robić członkom Sonderkommando – oglądać z bliska mordowanie ludzi. To świadectwo jest nadal niezwykle ważne, może nawet bardziej dziś, gdy są nawet osoby, które zaprzeczają istnieniu Holocaustu. Jeśli nie znamy naszej historii, albo nie chcemy jej znać i wolimy przymknąć na nią oko, to może się ona powtórzyć.

 

 

Z podwórka regularnie słychać było strzały – liczne egzekucje więźniów politycznych. Miejsce to było położone przy drutach kolczastych, a nas pilnowali żołnierze w mundurach, których nie rozpoznawałem, ale przypominały włoskie mundury. Głupi jak ja wtedy byłem, odwróciłem się do jednego z żołnierzy na warcie i powiedziałem mu: „Jestem Włochem! Czy myślisz, że mógłbym uciec?” Natychmiast wycelował we mnie karabin, więc wycofałem się i podniosłem ręce: „Nic nie mówiłem, odpuść sobie!”. Był włoskim faszystą z bojówek kolaborujących z Niemcami. W pewnym sensie mnie uratował, bo gdyby mi powiedział, że mogę uciekać, to na pewno zostałbym zastrzelony, wszędzie byli niemieccy żołnierze, co dwadzieścia metrów na strażnicy.

 

W czasie kwarantanny przeżyłem też inny potężny epizod. Zaledwie kilka dni po naszym przyjeździe podszedł do nas kapo i zapytał, czy chcemy pracować dodatkowo za podwójne porcje zupy. Wszyscy chcieli jechać, dręczył nas okrutny głód. Znalazłem się wśród dziesięciu wybranych do pracy. Ani mój brat, ani kuzyni nie byli w tej grupie. W książkach o Auschwitz ciągnęliśmy wóz, taki jak do transportu siana. „Zaprzęgali” nas zamiast koni. Do koszar dotarliśmy pod koniec kwarantanny. Nazywała się Leichenkeller, która była właściwie kostnicą. Kiedy otworzyliśmy drzwi, rozszedł się po nich obrzydliwy zapach rozkładających się zwłok. Nigdy wcześniej nie przechodziłem obok tego baraku, więc dowiedziałem się, że służył on do utylizacji zmarłych, którzy zmarli podczas kwarantanny. Książkę można kupić TUTAJ.

 

12. Wygaszone oczy, 2. Wydanie

 

Wygaszone oczy, wydanie 2.

 

Za tytułem książki (Zgaszone oczy) nie kryje się żadna metafora. To historie kobiet, których oczy zgasły w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Były to kobiety różnych narodowości, zawodów, religii, wieku i historii rodzinnych, które połączyła nienawiść do faszyzmu i chęć pomocy innym. Autor książki był jednym z nich – na pasie, którego historia jest opisana w książce. Choć od pierwszego transportu Żydów ze Słowacji minęło już prawie osiemdziesiąt lat, nie można zapomnieć o tej mrocznej części naszej historii.

Margita Schwalbová (1915, Liptowski Mikulasz), czwarte dziecko przedstawiciela młynów Alberta Schwalba i jego żony Eli z domu Skutecka. Z powodu numerus clausus musiała przerwać studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Karola. W marcu 1942 r. została deportowana do KL Auschwitz, gdzie przydzielono ją do pracy jako więźniarkę 2 675 na placu rewizyjnym. Po zakończeniu wojny dokończyła studia na Uniwersytecie Karola w Pradze, uzyskując dyplom w lutym 1947 roku. Pracowała w Dziecięcym Szpitalu Uniwersyteckim w Bratysławie, a na początku lat 60. została profesorem nadzwyczajnym pediatrii. W trakcie lustracji została usunięta z partii i w 1971 r. przeszła na wcześniejszą emeryturę. W 1948 roku ukazała się jej książka Wygaszone oczy. Jej kolejny pamiętnik, I Lived Other People’s Lives, został opublikowany w 2001 roku. Zmarła 30. Grudzień 2002 w Bratysławie. Książkę można kupić TUTAJ.

 

13. Byłem numerem 30529 – Książki o Auschwitz

 

  Byłem numerem 30529 - Książki o Auschwitz

 

„Mój brat był za młody na to zadanie. Jestem pewna, że gdyby dać jej wybór, moja mama poszłaby z nim do gazu, ale wątpię, by dano jej taką możliwość. Jestem mniej więcej przekonany, że zginęła w jakimś innym obozie pracy”.

Przez sześćdziesiąt pięć lat Felix Weinberg, pochodzący z Czechosłowacji, tłumił swoje wspomnienia o niewyobrażalnym cierpieniu i nienawiści, których doświadczył podczas Holokaustu. Książki o Auschwitz W końcu zdecydował się napisać swoją historię, ale zrobił to z niespodziewanym humorem i dystansem. Tylko w ten sposób mógł wrócić do przeszłości, która odebrała mu prawie całą rodzinę.

Był rok 1939, kiedy wpadła w bezlitosne ręce nazistów. Prawie całą swoją młodość spędził w Terezinie i Auschwitz. W 1945 roku wąsko uniknął Marszu Śmierci z Blechhammer. Po wojnie osiadł w Anglii i mimo słabego wykształcenia nie poddał się i został profesorem fizyki na Imperial University w Londynie.

Byłem numerem 30529 to wyjątkowe wspomnienia człowieka, którego dzieciństwo przebiegało w jednych z najczarniejszych czasów w historii ludzkości, a mimo to nigdy nie stracił nadziei na ponowne życie. Książkę można kupić TUTAJ.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button