Ciekawostki z królestwa zwierząt

Top 10 zwierząt odpowiednich dla Twoich dzieci

Top 10 zwierząt dla Twoich dzieci

Z pewnością Twoje dziecko chce mieć zwierzątko, ale na jakie zwierzę się zdecydować ? Dlatego ułatwiliśmy Ci poszukiwania i stworzyliśmy listę 10 zwierząt odpowiednich dla Twojego dziecka.

10. Węże

Węże

Choć wąż nie jest typowym zwierzęciem domowym, znalazł swoich wielbicieli wśród hodowców. Zakup węża wiąże się oczywiście z zakupem terrarium. Wielkość terrarium uzależniona jest od długości, jaką osiąga wąż. Jeśli wybrałeś wspomnianą wcześniej czerwoną Uzovkę, terrarium powinno mieć wymiary około 80x40x40. W przypadku węży drzewnych należy wybierać większe rozmiary. Aby wąż mógł wygodnie pełzać po ścianach, wybierz terrarium, które ma częściowo plastikowe ściany. Trzeba zapewnić podłoże, pojemnik na wodę, oświetlenie, wentylację i jakieś źródło ciepła. Do sprawdzania temperatury w terrarium nadaje się również termometr z higrometrem. Jako podłoże można wybrać piasek akwarystyczny, torf, rozdrobnione drewno lub gazetę. Nie można się pomylić, jeśli zmieszasz torf i drewno w tych samych proporcjach. Stwórz miejsca, w których wąż będzie mógł się ukryć.

Oświetlenie należy dobrać do wielkości terrarium. Umieść źródła ciepła w taki sposób, aby terrarium wytwarzało tzw. mostki termiczne, które umożliwiają wężowi przemieszczanie się do chłodniejszych miejsc. Kamienie termiczne mogą być również wykorzystywane do miejscowego ogrzewania. Wąż powinien mieć zawsze dostęp do świeżego powietrza, dlatego konieczne jest zapewnienie wentylacji wprost proporcjonalnej do wielkości terrarium. Czyli nie za duży, bo ciepło mogłoby uciekać, i nie za mały, żeby wąż miał wystarczająco dużo powietrza. Nie powinien jednak występować gwałtowny przepływ powietrza. Otwory wentylacyjne znajdują się zazwyczaj z przodu lub po innych stronach. Wentylacja może być również podwójna lub krzyżowa. Poradź się eksperta, jaki typ najlepiej nadaje się do Twojego terrarium.

Należy codziennie sprawdzać poziom świeżej wody w pojemniku, czystość podłoża, temperaturę w terrarium, funkcjonalność urządzeń elektrycznych. Oczywiście konieczne jest zbadanie węża, czy nie ma problemów ze zrzucaniem skóry, resztek skóry na oczach i ogonie lub czy nie ma na nim pasożytów. Upewnij się, że terrarium jest dobrze zamknięte i zabezpieczone przed otwarciem.

Raz w tygodniu należy zdezynfekować pojemnik z wodą i oczyścić elementy w terrarium, takie jak gałęzie i kryjówki. Jeśli jako podłoża używasz gazet, wymieniaj je raz w tygodniu. Pozostałe podłoże wystarczy wymienić raz na miesiąc. W tym czasie oczyść ściany i dno terrarium.

Jak i czym karmić węża? Czas karmienia zmienia się w zależności od wieku węża. Młodociane osobniki karmić raz w tygodniu, dorosłe raz na dwa tygodnie jedną myszką lub kijanką (jednodniową myszką). Raz na cztery karmienia możesz mu dać dwie myszki naraz. Większość piskląt bez problemu trawi swój pierwszy pokarm. Czasami jednak może odmówić jej przyjęcia. Zdarza się to np. u ryb koralowych, ale także u innych gatunków. W tym momencie musimy przystąpić do cięcia jednodniowych myszy. Pobudza to zmysł węchu węża, a tym samym jego apetyt. Metoda ta jest w dużej mierze skuteczna. Jeśli nadal to nie działa, nakarm ostrożnie węża ręcznie, wkładając mu do pyska mysz. Jednak uciekaj się do tej opcji tylko wtedy, gdy poprzednie metody nie działają.

Jak należy traktować węża? Wyjmuj go z terrarium nie częściej niż dwa razy w tygodniu. Węże są zwierzętami samotnymi i wymagają ciszy. Traktuj go szczególnie trzy do czterech dni po karmieniu. Po otwarciu drzwi szybko złap węża i wyciągnij go na zewnątrz. Nie podchodź powoli, bo może zacząć przygotowywać się do ataku lub próbować cię odpędzić. Po wyciągnięciu trzymaj go obiema rękami, aby wąż czuł się stabilnie. Miej ją owiniętą wokół ramienia, barków, szyi. Nie przejmuj się, jeśli zacznie się nieco zaciskać wokół Twojej dłoni. To dlatego, że chce się dobrze uchwycić, żeby nie spaść, a nie dlatego, że chce cię udusić.

Również węże swoją spokojną, dyskretną naturą mogą przekonać, że są odpowiednimi zwierzętami domowymi.

9. Plazas

Plazas

Ślimak (Achatina): jest to ślimak o wielkości do 30 cm z atrakcyjnie zakręconą muszlą. Nadaje się do terrarium tropikalnego (bez kwiatów), które nie wymaga ogrzewania, a jedynie roszenia. Żeruje latem głównie na sałacie, ogórkach, mniszkach i tym podobnych. Nie zaleca się podawania owoców, cytrusów i jabłek odkamieniających. Wzbogać dietę w wapń – wystarczy kość mątwy. Żyje do 8 lat.

Bluebugs, straszyki, koniki polne: to ciekawe owady do tropikalnego terrarium. Ich wygląd doskonale imituje otoczenie (martwe gałązki, liście, trawa). Ich wielkość waha się od 6 -10 cm. Wymagają terrarium o podwyższonej wilgotności. Dew raz na dwa dni. Modliszki żywią się drobnymi owadami i kijankami, łubinowce liśćmi niektórych krzewów i drzew. Najczęściej stosuje się jeżynę (również w zimie), potem malinę, owoc róży. Inne gatunki zjadają liście bluszczu, dębu i ptasznika.

Ptaki drapieżne (Brachypelma smith): samica tego pająka może spędzić z tobą nawet 20 lat. Nadaje się do tropikalnego terrarium o wilgotności 50-60%. Żywi się owadami, a w wieku dorosłym – mysimi.

Krab lądowy (Cardisoma armatum): robi show w tropikalnym paludarium z 2/3 ziemi (skały, żwir, piasek). Temperatura wody to temperatura pokojowa. Konieczne jest miejsce z żarówką do opalania i wygrzewania się. Jeśli będziesz go odpowiednio karmić i oświetlać, krab będzie przybierał przepiękne pomarańczowo-niebiesko-fioletowe zabarwienie. Krab jest wszystkożercą. Zje wszystko od owadów, mięsa ryb, dżdżownic, robaków, specjalnych granulatów po sałatę i owoce. Możesz mu w tym wszystkim pobłażać. Wapń jest bardzo ważny dla krabów.

Iguana zielona (Igauna igauna): może być Twoim niezwykłym towarzyszem. Jego tropikalne terrarium powinno być wielkości szafy i bez roślin. W wieku dojrzałym legwan będzie mierzył co najmniej 120 cm (2/3 to ogon) i ważył 4 kg. Niektóre dobrze odżywione osobniki mogą osiągnąć nawet 2 metry. Iguany potrzebują miejsca do wspinaczki, dlatego terrarium powinno mieć co najmniej 150 cm wysokości. Jeśli nie chcesz puścić legwana luzem, powinieneś dodać wybieg. Legwan należy do niewielkiej grupy jaszczurek roślinożernych. Włącz do jego diety mniszek lekarski, sałatę, ogórki, pomidory, banany. Iguany mogą błagać o jedzenie, które nie jest dla nich odpowiednie – nie przyzwyczajaj ich do tego. Nieoswojony legwan może być niebezpieczny dzięki swojemu ostremu ogonowi i długim pazurom. Normalna długość życia legwana wynosi 10 lat.

Agama wodna (Physignathus cocincinus): jest często hodowaną większą jaszczurką. Przypomina bazyliszka, ale osiąga tylko 70 cm długości wraz z ogonem. Zapewnić agamie tropikalne paludarium o wymiarach co najmniej 100 x 100 x 150 cm (dł. x szer. x wys.) z gałęziami do wspinania się. Licz się z tym, że większość roślin agamy z czasem zostanie zniszczona przez ich ciężar. Jego dieta składa się z różnych owadów – świerszczy, karaluchów, mączników, żywych ryb. Agama dożywa około 10 lat.

Agama brodata (Pogona vitticeps): to idealny mieszkaniec pustynnego terrarium. Ten mini smok ma powierzchnię 100 x 100 x 80 cm (l x w x h). Agama ta uwielbia piaskowe i kamienne konstrukcje do wspinania się i wygrzewania. Temperatura może być pokojowa, ale trzeba tworzyć miejsca z lokalną temperaturą do 45 stopni. Agama brodata jest wszystkożercą. Uwielbia wszystko – świerszcze, ukwiały, pająki, myszoskoczki, kwiaty roślin, liście mniszka, warzywa. Średnia długość życia wynosi około 10 lat.

Gekon olbrzymi (Gekko gecko): jest to jaszczurka o długości do 40 cm z rodziny gekonów szerokich. Jeśli trzymamy jednego osobnika, potrzebujemy tropikalnego terrarium o wymiarach 50 x 40 x 50 cm (l x w x h). Wskazane jest użycie lignocelulozy/torfu jako podłoża (wilgotność powinna wynosić 50-60% w dzień, 70-80% w nocy) oraz gęste obsadzenie wytrzymałymi roślinami, które gekon będzie wykorzystywał jako kryjówki. W dzień śpi, a w nocy jest aktywny. Temperatury w ciągu dnia powinny oscylować w granicach 25-30°C z możliwością lokalnego ogrzewania do 40°C. Temperatura w nocy powinna spaść do 18-22°C. Terrarium należy podlewać przynajmniej raz dziennie. Tym gekonem można się cieszyć przez około 9 lat.

Gekon nocny (Eublepharis macularius): jest to bardzo popularny gatunek gekona, szczególnie ze względu na piękne ubarwienie i aksamitny wygląd. W naturze zamieszkuje stepy skaliste do siedlisk skalistych do 2100 m. Jest to zwierzę o wielkości 20-25 cm, o aktywności nocnej, więc nie potrzebuje promieniowania UVB. Pamiętajmy jednak, aby witaminy podawać albo posypane na pokarm, albo w postaci płynnej. Jeśli nie chcesz trzymać pojedynczych osobników, ale grupę, kup co najmniej 3 samice, aby przejść z samcem. Samce są bardzo aktywne i szybko przegoniłyby samicę. Nie należy więc nigdy hodować osobnej pary. Wystarczy terrarium pustynne o wymiarach 80 x 50 x 50 cm (dł. x szer. x wys.), ale dla większej grupy musi być większe. Oprócz naczynia z wodą umieść w terrarium dużo gałęzi i schronień (kora, łupiny kokosa). Karmić gekony i gekonetki świerszczami, ukwiałami, a w wieku dorosłym – mysidłem.

Żaba rogata (Ceratophrys): jest żabą o wielkości 10-20 cm. Żywi się świerszczami, ukwiałami, salamandrami, a w dorosłym życiu jest w stanie zjeść dorosłą mysz. Czeka, aż jedzenie do niego podejdzie i wtedy widać bardzo szybką lonżę i jedzenie złapane w sekundę. Wystarczy terrarium o wielkości dna co najmniej 30-40 cm. Wysokość podłoża (lignoceluloza, torf terrarystyczny) powinna wynosić co najmniej 5 cm. Podłoże jest ważne dla zatrzymywania wilgoci. Dla rogacza niezbędne jest również lustro wody. W zbiorniku wodnym, w którym rogacz będzie się kąpał, wysokość słupa wody powinna być tak wysoka jak sama żaba, aby zapobiec utonięciu. Dostosuj zbiornik z wodą tak, aby rogatki mogły łatwo wchodzić i wychodzić z niego (np. poprzez zastosowanie gładkich kamyków rozłożonych wokół krawędzi zbiornika). W ciągu dnia ogrzewać żarówką do 25-30°C (nie trzeba ogrzewać, jeśli terrarium nie jest obsadzone kwiatami), w nocy temperatury powinny wynosić 20-25°C. Na rogacza nie musisz kupować UVB, ale uzupełniaj witaminami. Uprawiaj dwa razy dziennie i utrzymuj podłoże w stanie wilgotnym.

Skorpion królewski lub olbrzymi (Pandinus imperator) jest stworzeniem mało wymagającym. Wystarczy terrarium o wymiarach 45 x 30 x 25 cm (l x w x h). Terrarium powinno być wyłożone lignocelulozą lub torfem terrarystycznym z dużą ilością niskich kryjówek. Skorpiony lubią mieć zasłonięte plecy. Podawaj im kilka świerszczy 1-2 razy w tygodniu jako pokarm. Skorpion musi mieć cały czas dostęp do wody. Podaj mu ją w płytkim naczyniu. Temperatura w terrarium powinna wynosić 24°C bez wahań. Wilgotność powinna wynosić 70%.

Dewdrop: Jest to około 15 cm duża żaba drzewna. Umieść rosówkę w tropikalnym paludarium z niskim poziomem wody i wyjściem na ląd. Żaba nie jest biegłym pływakiem. Wybierz paludarium o wymiarach co najmniej 50 x 50 x 80 cm (l x w x h). Tylną ścianę obsadź bromeliadami i gałęziami do wspinaczki. Żywią się żywym pokarmem: owadami, robakami, a w wieku dorosłym mącznikami. Jest to stworzenie o aktywności wieczornej i nocnej.

Możesz być również zainteresowany: Tabela rozmiarów odzieży dziecięcej

 

8. Ptaki

Vtaky, papuga

Czy chcesz rozweselić swój dom obecnością gadającej papugi, delikatnym śpiewem kanarka lub uroczym ćwierkaniem papugi zastępczej? Do wyboru pierzastego przyjaciela należy podejść odpowiedzialnie, ponieważ opieka nad różnymi gatunkami ptaków egzotycznych jest różna i zazwyczaj dość wymagająca.
Śpiewaków zazwyczaj nie da się oswoić z szukaniem kontaktu z człowiekiem i pozostają nieśmiałe. Oszczędzają czas i mają niewielkie wymagania przestrzenne. Śpiewacy powinni zachowywać się przynajmniej w parach.

Idealna dla nich jest klatka skrzynkowa lub gablota o wymiarach 80x50x40 cm, którą należy ustawić w spokojnym, jasnym miejscu w pobliżu okna, ale nie w przeciągu. Fiolki powinny być rozmieszczone jak najdalej od siebie i powinny mieć różne rozmiary ze względu na pęcherze. W przypadku klasycznych prostych okoni warto zastosować tuleje szlifierskie do ostrzenia pazurów.

Ptaki śpiewające są ziarnojadami, dlatego odpowiednim pokarmem jest leszczyna, proso, proso senegalskie w kłosach, moher, polana traw. Podaje się również mniszek lekarski, sałatę, szpinak lub miękkie owoce. Nieodpowiednie jest awokado, które jest dla nich trujące, oraz jabłka z cytrusami, które odwapniają. Na pierwszym miejscu jest zawsze wystarczająca ilość czystej wody.

W naszych rasach reprezentowane są głównie kanarki, amadyny, podrostki i zeberki.

Amada zróżnicowana – należy do spokojnych i przeważnie cicho świergoczących śpiewaków, którzy są nieśmiali i nie lubią zgiełku. Szczególnie nadaje się do mieszkań, w których idealna temperatura wynosi 20-24 ͒ C.

Kanarek – nie jest bardzo nieśmiały, jest ruchliwy i żywiołowy, łatwo przyzwyczaja się do ludzi. Kanarki są bardzo wytrzymałe i dlatego mogą być trzymane na zewnątrz przez cały rok, jeśli zapewni się im schronienie przed wiatrem i deszczem.

Zastępowy – jak to kanarek, jest bardzo mało wymagający. Osty można też trzymać w małych klatkach, poniżej 40 cm, ale zawsze co najmniej dwie. Ten śpiewak lubi się kąpać, ciągle skacze i szczeka.

Zeberka – jest to ptak dość ciepłolubny, który nie bardzo nadaje się do nieogrzewanych wolier zewnętrznych, ale doskonale sprawdza się w mieszkaniach prefabrykowanych. Zebry, które są bardzo żywotne, lubią się opalać i kąpać.

7. Kameleon

Kameleon

Kameleon może być fascynującym i wyjątkowym zwierzakiem, ale nie jest dla każdego.

Z punktu widzenia pielęgnacji i stworzenia odpowiednich warunków do życia kameleon jest bardziej wymagającym zwierzakiem do utrzymania, z czego każdy przyszły właściciel powinien zdawać sobie sprawę. Jednocześnie nie jest to zwierzak do przytulania. Ale to nie znaczy, że te piękne stworzenia nie mogą być też zabawne. Oglądanie kameleona wspinającego się lub karmiącego to po prostu doświadczenie, które nigdy się nie zestarzeje.

Kameleony to wyjątkowe gady zamieszkujące wiele regionów i klimatów świata. POłowiane gatunki kameleonów pochodzą z Madagaskaru, a pozostałe można spotkać na wolności w Afryce, Azji, a nawet Europie. Naturalnym środowiskiem kameleonów są drzewa, do których są dobrze przystosowane. Kameleony są mięsożercami, które żywią się głównie owadami, ale mniejsze kręgowce, w tym małe gady i ssaki, również mogą stać się pokarmem dla większych kameleonów.

Ewolucja obdarzyła kameleony bardzo ciekawą budową ciała i zdolnościami. Niezależnie od tego, czy chodzi o wybrzuszone, niezależnie poruszające się oczy zdolne do widzenia w zakresie niemal 360°, przypominające szczypce zakończenia nóg i pręgi ogona, które są przystosowane do chwytania gałęzi, czy też pręgi języka, które mogą rozciągać się do dwóch razy na długość ciała kameleona, wszystkie te cechy sprawiają, że kameleon jest niezwykle interesującym stworzeniem.

Wygląd kameleonów może się bardzo różnić w zależności od środowiska, w którym żyją. Różnią się wielkością i kształtem ciała, kolorem (odcienie zieleni, niebieskiego, żółtego, pomarańczowego, brązowego i czarnego), zachowaniem i długością życia. Niektóre gatunki kameleonów potrafią zmieniać swoje ubarwienie, aby wtopić się w otoczenie, regulować temperaturę lub wyrażać emocje, takie jak strach czy złość. Najmniejsze gatunki mają mniej niż 5 cm długości, natomiast największe kameleony mierzą nawet 75 cm. Ich długość życia waha się od 3 do 12 lat w zależności od gatunku.

6. Żółwie

Żółwie

Żółw lądowy jest bardzo ciekawym, ale wymagającym zwierzęciem do hodowli

Jak na żółwie lądowe będące gadami, mają niezwykle dobrze rozwiniętą osobowość. Choć nie są stworzone do przytulania, potrafią stworzyć zaskakująco bliską relację ze swoim właścicielem, która trwa przez dziesiątki lat, gdyż dożywają od 50 do 100 lat.

Żółwie lądowe to piękne i tak, wesołe stworzenia. Oglądanie żółwia wspinającego się lub karmiącego jest po prostu doświadczeniem, które nigdy się nie zestarzeje.

Gatunki żółwi lądowych
Na świecie znanych jest ponad 100 gatunków żółwi lądowych, z których większość jest zagrożona. Niektóre dorastają do zaledwie kilku centymetrów, ale niektóre żółwie są prawdziwymi gigantami, takimi jak największy żyjący żółw słoniowy, dorastający do 1,3 metra długości i ponad 1 metra wysokości.

5. Pies

pies

Opieka nad nim oznacza codzienne zabieranie go na spacery. Ale oznacza to również, że zapewnimy mu regularną pielęgnację, która pomoże mu zachować odpowiednią higienę i która może nas zaalarmować o wszelkich nietypowych objawach, które mogą świadczyć o chorobie.

Jeśli zdecydowałeś się na psa koniecznie sprawdź ten artykuł :

TOP 10 ras psów nadających się do mieszkania 

4. Kot

Kot

Koty z natury są bardzo czyste i nie jest problemem nauczyć je korzystania z kociej toalety.

Koty od zawsze wspinają się na drzewa, skaczą wysoko i szlifują pazury na pniu drzewa. Aby Twój kot był szczęśliwy i żył pełnią życia, będzie potrzebował czegoś, na co będzie mógł się wspinać wysoko, ostrzyć pazury i jednocześnie odpoczywać, czyli kociego drzewka. Już dziś w sklepach można nabyć różnorodne odpoczynki – od najprostszych do najbardziej skomplikowanych. Jednak ci bardziej zręczni mogą sami wykonać kocie drzewko. Takie drzewko spełnia swoje zadanie i jednocześnie jest niezwykłym dodatkiem do domu.

Łóżko powinno być miękkie, odpowiednio duże, w ciepłym miejscu, blisko Twojej „jamy”. Możliwe, że kot nie będzie w nim spał, gdy będziesz w domu – w końcu to zwierzę społeczne i chce być w Twojej obecności jak najczęściej. Z czasem jednak przyzwyczai się do legowiska i kiedy będzie chciał mieć spokój, na pewno się na nie wdrapie. Po pewnym czasie zauważysz, że Twój kot znajdzie w Twoim domu mnóstwo przytulnych miejsc do spania (kanapa, Twoje łóżko, parapet, miejsce do odpoczynku, meble,…).

3. świnka morska

świnka morska

Świnka morska jest ciekawym, inteligentnym i – przy odpowiednim postępowaniu – przyjaznym zwierzakiem.

Świnki morskie lub guinea pigs to gryzonie pochodzące pierwotnie z Ameryki Południowej. Istnieje osiem znanych gatunków świnek morskich, ale tylko jeden z nich – świnka domowa – jest hodowany w warunkach domowych. Świnki morskie żyją do czterech do ośmiu lat i są stworzeniami społecznymi, więc potrzebują towarzystwa innych świnek morskich. Świnki morskie są również bardzo popularnymi zwierzętami domowymi dla rodzin z dziećmi ze względu na ich charakter, towarzyskie zachowanie i łatwą opiekę.

2. Ryby

Ryby

Stworzenie kącika akwarystycznego w swoim domu nie jest już problemem. Można go wdrożyć stosunkowo łatwo i stosunkowo tanio. Wszystko do jego obsługi, nawet ze stołem, można kupić w zestawie. Aby akwarium było funkcjonalne w dłuższej perspektywie, warto przestrzegać przynajmniej podstawowych zasad.

Akwarium spełnia kilka funkcji. W mieszkaniu wygląda to ożywczo, zwłaszcza jeśli stojak z akwarium ma półki do umieszczenia roślin powłóczystych lub zwisających, tak że razem tworzą żywy ekran obramowany zwisającą zielenią, czyli piękny zielony zakątek. Fotel ustawiony w pobliżu akwarium będzie służył nie tylko do obserwowania życia rybek, ale także do psychicznego relaksu po gorączkowym i stresującym dniu pracy. Ponadto taki kącik pozytywnie wpływa na jakość powietrza w pomieszczeniach – odświeża i nawilża powietrze, zieleń wydziela do powietrza substancje dezynfekujące i lecznicze. Dodatkowo zieleń ma znaczący wpływ na regenerację zmęczonych oczu (od komputera i telewizora).

1. chomik

Chomik

Chomiki nie są zbyt wymagające w opiece. Ale i tak trzeba do nich podejść. Klatka z plastikowym dnem jest chyba najbardziej odpowiednia do trzymania. Nie powinien mieć jednak dużych przerw między prętami, zwłaszcza jeśli trzymasz mniejsze chomiki (ponieważ są one mniejsze niż wydają się w rzeczywistości, ponieważ mają gęste futro i dlatego mogą wspinać się przez małe szczeliny).

Regularna pielęgnacja

Codzienna praca
        -dawaj swojemu chomikowi codziennie świeże jedzenie.

           Nie należy jednak dawać mu więcej niż zjada i zawsze podawać o tej samej porze.

        -sprawdzić narożniki i wymienić wióry na czyste.

        -dawaj mu codziennie soczyste jedzenie i smakołyk.

        -wyeliminować suszone warzywa i owoce.

       -mówić do niego codziennie i bawić się z nim, żeby tak łatwo Cię nie zapomniał :o) (oczywiście tylko wtedy, gdy się obudzi)

Praca w tygodniu
      -Wymieniaj wodę co tydzień i czyść pojnik.

      – oczyścić klatkę (zmienić ściółkę, spłukać domek ciepłą wodą, umyć kółko do biegania…)

      -zastąpić gałązki do gryzienia i wspinania się lub spłukać je ciepłą wodą Miesięczne obowiązki

     -wystarczy jeśli po prostu raz w miesiącu zrobisz „remont” jego klatki, tzn. spryskasz wszystko gorącą wodą i przetrzesz + wymiana trocin, …

Właściwe czyszczenie klatki

Czyszczenie klatki to nie rocket science, ale chciałabym dać Ci kilka rad – nie chcesz przecież stresować swojego chomika, prawda? Raz w tygodniu zmieniaj mu kuwetę na czystą. O ile jego stara kuweta nie jest bardzo brudna, to warto wynieść jej część i umieścić w domu i na wierzchu nowej (kuwety :o)).

Jeśli twój chomik robi zapasy, weź też tyle czystego jedzenia, ile możesz z jego starych i włóż je do domu. Staraj się nie używać zbytnio rąk, ale na przykład plastikowej łyżki. Opłucz też jego zabawki ciepłą wodą. Raz w miesiącu oprócz normalnego czyszczenia należy wyczyścić pręty klatki lub ściany akwarium!!! Nie należy czyścić klatki detergentami, gdyż mogą one być szkodliwe. Ciepła woda jest w zupełności wystarczająca.

Kąpiel dla chomików

Najwyraźniej zdarzyło się, że twój zwierzak był brudny lub był nieco bardziej „śmierdzący” i dlatego powiedziałeś, aby go wykąpać, gdy on nie jest w stanie się umyć. Ale czy chomik faktycznie może się wykąpać? To chyba drugie pytanie, które zadałeś w tym samym czasie.

A odpowiedź brzmi – tak. Cóż wiele rzeczy może się zdarzyć, ale też nie wszystkie są słuszne. Tak więc, mówiąc dokładniej, chomik może się kąpać, ale nie jest to dla niego zbyt dobre z kilku powodów. Po pierwsze, może zmarznąć, albo z powodu złej temperatury wody, albo położyłeś go mokrego w klatce/aquarium. Poza tym większość chomików nie do końca kocha wodę. Pijcie go małymi kroplami – jest ok. Ale żeby być przesiąkniętym tym wszystkim…

Jeśli ktoś zapyta, czy chomiki potrafią pływać, to tak. Nie musisz się o tym przekonywać, chyba że jest to nieuniknione. Pływają jak malutkie pieski – merdają łapkami (Rozumie się samo przez się, że nie popłyną raczkiem, prawda : )? Starają się jednak jak najszybciej wyjść z wody. Dlatego jeśli włożysz chomika do zlewu, to będzie to dla niego tylko większy stres, że nie może się wyrwać, bo łapki mu się ślizgają. Jeśli jednak jest już konieczne, aby chomik był naprawdę brudny, warto wziąć większy pojemnik i wypełnić go letnią wodą, aby nie musiały pływać (nie do końca ich ulubiony sport). Pozwól chomikowi przez chwilę pobiegać w pojemniku, ale uważaj, by nie pozwolił się wydostać. Następnie delikatnie osuszamy go jakąś czystą szmatką, pozwalamy mu chwilę pobiegać w rękach, a gdy jest suchy może wrócić do domu. Nigdy nie używaj do mycia szamponu ani mydła! Co innego oczywiście, jeśli Twój chomik zachoruje i weterynarz „przepisze” mu jakieś kąpiele.

To bardziej mu pomoże niż zaszkodzi. Ale przez kąpiele rozumiem jakiś rumianek czy inne zalecane przez weterynarza. W sklepach sprzedają też różne wanienki dla chomików, które przyczepia się do klatki, ale moim zdaniem nie są one przydatne. Co prawda słyszałam, że chomik po przypadkowym wpadnięciu do takiej wanny kilka razy całkiem ją polubił i teraz chodzi w niej „pływać”, ale nadal jestem przekonana, że to tylko zmarnowane pieniądze. Choć przyznaję, że Twój maluch może być po prostu jakimś „wodnym żywiołem” ; )

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button