Ciekawostki z królestwa zwierząt

Fakty o słoniach – Top 10 faktów o słoniach

Fakty o słoniach – Top 10 faktów o słoniach . Słonie to piękne zwierzęta , na Słowacji można je zobaczyć tylko w zoo . Przeczytaj ciekawe i edukacyjne fakty o tych pięknych stworzeniach.

 

1. Są największymi zwierzętami lądowymi na świecie – Fakty o słoniach

 

Wielkie słonie Fakty o słoniach

 

Słoń afrykański jest największym ssakiem lądowym na świecie – samce osiągają średnio 3 m wysokości i ważą do 6 ton. Samce słoni osiągają pełne rozmiary dopiero w wieku 35-40 lat – to połowa ich średniej długości życia , gdyż dzikie słonie mogą żyć nawet 60-70 lat. Nawet małe słoniki nie są najmniejsze. Po urodzeniu mogą ważyć do 120 kg .

2) Istnieją dwa rodzaje słoni -.

Fakty o słoniach

 

Rodzina słoni Fakty o słoniach

Słoń afrykański i azjatycki . Różnica między tymi dwoma słoniami tkwi w ich uszach. Te dwa główne gatunki mają jeszcze kilka podgatunków.

3) Ich trąba jest naprawdę sprawna – Fakty o słoniach

Słonie mają w swojej trąbie około 150 000 mięśni. Słoń może podnieść orzeszek ziemny , wyłuskać go , wydmuchać odpady i zjeść orzeszek . Słonie piją przez trąbę, a podczas pływania trzymają ją nad powierzchnią i przez nią oddychają.

Słoń – 9 najpiękniejszych gatunków słoni na świecie

4. Kły słoni to tak naprawdę zęby

 

Kły słoniowe Fakty o słoniach

Kły słoni to tak naprawdę zęby , pierwszy raz zaczynają rosnąć u słoni około 2 roku życia . Kły słoni rosną przez całe ich życie. Słonie używają swoich kłów do obrony, walki i podczas poszukiwania pożywienia do unikania gałęzi, odpychania i chwytania.

5. Słonie mają grubą skórę

 

Skóra słonia ma w większości miejsc grubość do 2,5 cm. Fałdy i zmarszczki w skórze mogą pomieścić do 10 razy więcej wody niż płaska skóra , co pomaga je schłodzić . Utrzymują swoją skórę w czystości i chronią się przed poparzeniami słonecznymi poprzez regularne kąpiele w kurzu i błocie.

Wypadanie włosów? Jedz te 9 pokarmów, aby zapobiec wypadaniu włosów

6. Słonie nadal jedzą

 

Fakty o słoniach Fakty o słoniach

Słonie potrzebują do 150 kg jedzenia dziennie , mogą spędzić do 3/4 dnia na jedzeniu . Jedzą tak często, że mogą nie trawić połowy spożywanych pokarmów.

 

7. Komunikacja słoni – Fakty o słoniach

 

Słonie komunikują się na wiele sposobów – wydają dźwięki przypominające trąbę ( niektóre z nich człowiek nie słyszy ), język ciała, dotyk i zapach . Komunikują się również poprzez wibracje w ziemi .

8. Słoń po porodzie – Fakty o słoniach

 

młody słoń

Słonie po urodzeniu są w stanie stać już 20 minut po urodzeniu, po 1 godzinie potrafią już chodzić. Po 2 dniach potrafią nadążyć za stadem .

 

9. Słoń nigdy nie zapomina – Fakty o słoniach

 

słonie

Płat skroniowy słonia ( obszar mózgu związany z pamięcią ) jest większy i gęstszy od ludzkiego – stąd powiedzenie ” masz pamięć słonia „.Fakty o słoniach.

Slon – 9 najkrajších druhov slonov na svete

10. Nawet 90% afrykańskich słoni zostało wymazanych w ostatnim stuleciu

 

Skóra słonia Fakty o słoniach

Na słonie poluje się dla ich kłów. Konserwatorzy robią co mogą, ale nie zawsze udaje im się je chronić. Dziś szacuje się, że jest 415 000 dzikich słoni afrykańskich. Słonie azjatyckie są również zagrożone i zmniejszyły się o 50% w ciągu ostatnich 3 lat .Na wolności pozostało tylko 45 000 słoni.Fakty o słoniach.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button