Podróż

Cuda starożytnego świata Top 10 cudów

Cuda starożytnego świata. Wielowiekowe budynki na całym świecie symbolizują architektoniczny blask naszych przodków. Narzędzia i różne materiały użyte do budowy takich cudów starożytnego świata są całkowicie poza naszą wyobraźnią. Bardzo trudno uwierzyć, że takie cuda jak Wielki Mur Chiński, rzymskie Koloseum, Wielka Piramida w Gizie czy Tadż Mahal zostały zbudowane w czasach bez technologii. Oto 10 architektonicznych cudów starożytnego świata.

Cuda starożytnego świata

10. Pont Du Gard, południowa Francja

10. Pont Du Gard, południowa Francja

Pont Du Gard to 50-kilometrowy starożytny rzymski akwedukt (woda używana przez Rzymian) przez rzekę Gardon w gminie Remoulins w południowej Francji. Most jest prawdziwym arcydziełem starożytnej rzymskiej architektury. Został zbudowany w połowie I wieku n.e. w celu transportu wody z miejscowości Uzes do rzymskiej prowincji Nimes. Cuda starożytności .

Jest jednym z najlepiej zachowanych zabytków starożytnej architektury rzymskiej i obiektem światowego dziedzictwa we Francji. Pont Du Gard to trzypiętrowy akwedukt o wysokości 50 metrów . Most został zbudowany z 50 400 ton wapienia bez użycia zaprawy.

Bloki zostały precyzyjnie przycięte przez budowniczych, aby ściśle pasowały do siebie. Dziś most jest dumą Francji i ulubieńcem całego świata ze względu na swoje historyczne znaczenie.

9. Leshan Giant Budda, prowincja Syczuan, Chiny

9. Leshan Giant Budda, prowincja Syczuan, Chiny

Leshan Giant Buddha to największy na świecie rzeźbiony kamienny posąg Buddy. Jest on wyrzeźbiony na klifie góry w prowincji Syczuan w Chinach, gdzie spotykają się rzeki Minjiang, Dadu i Qingyi. Jest najważniejszą atrakcją Leshan i stoi przed świętą górą Emei. Posąg ma 71 metrów wysokości jest 24 metry szerokości .Cuda starożytnego świata.

Budowa Wielkiego Posągu Buddy rozpoczęła się w 713 roku dynastii Tang i zajęła długie 90 lat, aby zakończyć. Powstała na zlecenie chińskiego mnicha o imieniu Haitong. Mnich miał nadzieję, że Pan Budda ochroni to miejsce przed burzliwymi wodami zbiegu trzech rzek.Cuda starożytności.

8. Saksaywaman, Cusco, severné Peru

8. Saksaywaman, Cusco, północne Peru Cuda starożytnego świata

Cuda starożytności .Saksaywaman to murowana forteca , położona w mieście Cusco w północnym Peru. Kompleks jest jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych w kraju. Wielki, monumentalny kompleks znajduje się na wysokości 3 701 metrów i obejmuje tysiące hektarów ziemi.

Jest to trzypoziomowy kompleks dużych kamieni. Wielkość i kształt kamieni użytych do budowy również różni się w różnych częściach terenu, a największe kamienie ważą ponad 200 ton.Duży kompleks został zbudowany w latach 1438-1533.

7. Borobudur, Jawa Środkowa, Indonezja – Cuda starożytnego świata

7. Borobudur, Jawa Środkowa, Indonezja Cuda starożytnego świata

Cuda starożytności.Borobudur to największa świątynia buddyjska i obiekt światowego dziedzictwa kulturowego położony na Jawie w Indonezji. Imponujący cud archeologiczny powstał 400 lat przed budową wielkiego Angkor Wat (największy na świecie zabytek sakralny) w Kambodży.

Borobudur to trzykondygnacyjna świątynia o powierzchni 1900 metrów kwadratowych. Pomnik ma podstawę piramidy, stożkową strukturę w centrum i stupę na najwyższym poziomie. W świątyni znajdują się również 504 posągi Buddy i 72 sceny robocze. W 1991 roku UNESCO uznało Borobudur za obiekt światowego dziedzictwa.

Według inskrypcji świątynia Borobudur została zbudowana między VIII a IX wiekiem. Jednak do tej pory nie ma żadnych danych na temat budowniczych tego wielkiego cudu architektonicznego. Świątynia przez wieki pozostawała ukryta przed światem zewnętrznym i została ponownie odkryta w 1814 roku.Cuda starożytności.

6. Petra, Południowa Jordania Cuda starożytności

6. Petra, Południowa Jordania Cuda starożytności

Cuda starożytności. Petra w południowej Jordanii jest jednym z najbardziej znanych stanowisk archeologicznych na świecie. Skalne miasto było stolicą starożytnych Nabatejczyków.

Petra jest również znana jako „Rose City” ze względu na czerwono-brązowy piaskowiec, w którym miasto zostało wyrzeźbione.Petra jest również unikalnym przykładem architektury wykutej w skale i przyciąga turystów z całego świata. Miasto służyło jako karawana dla starożytnych kupców podróżujących między Morzem Śródziemnym a Afryką. Petra pozostawała ukryta przed światem zewnętrznym do czasu, gdy została odkryta w 1812 roku przez szwajcarskiego odkrywcę Johanna Ludwiga Burckhardta.

5. Taj Mahal, Uttar Pradesh, Indie Cuda starożytności

5. Taj Mahal, Uttar Pradesh, Indie Cuda starożytności

Tadż Mahal jest najważniejszym zabytkiem historycznym i wybitnym przykładem architektury Mughal w Indiach. Taj Mahal oznacza w języku arabskim „koronę pałaców” i jest również uważany za symbol miłości.

Zabytek reprezentuje połączenie stylów architektonicznych: mugolskiego, osmańskiego tureckiego, perskiego, islamskiego i indyjskiego. W 1983 r. UNESCO uznało Tadż Mahal za obiekt światowego dziedzictwa kulturowego pod kryteriami arcydzieła ludzkich projektów.Cuda starożytności. Cuda starożytnego świata.

 

Budowa Tadż Mahal została rozpoczęta w 1632 roku. Został zaprojektowany przez grupę trzech wykwalifikowanych architektów o nazwiskach Ustad Ahmad Lahauri, Makramat Khan i Abd ul-Karim Ma’mur Khan. Do budowy zaangażowano tysiące rzemieślników, artystów i malarzy. Kopułowe mauzoleum wraz z ogromnym ogrodem zostało ukończone w 1953 roku.

Biały marmur do budowy Tadż Mahal został sprowadzony z Makrany w Radżastanie. Do dekoracji mauzoleum użyto aż 28 różnych rodzajów kamieni szlachetnych i półszlachetnych. W wielu częściach Tadż Mahal zostały również wpisane ważne wersety ze Świętego Koranu.

Malowidła na pomniku przedstawiają również różne wzory geometryczne.35-metrowa kopuła jest najbardziej atrakcyjnym elementem Taj Mahal, zbudowanym według tradycyjnych perskich i hindustańskich stylów architektonicznych.

4. Koloseum w Rzymie, Włochy Cuda starożytności – Cuda starożytnego świata

4. Koloseum w Rzymie, Włochy Cuda starożytności Cuda starożytnego świata

Koloseum jest najbardziej imponującym zabytkiem Imperium Rzymskiego i najlepszym przykładem architektury rzymskiej. Jest to również największy amfiteatr na świecie. Budynek ma konstrukcję eliptyczną.

Większość wewnętrznej części koloseum była wykonana z drewna. Koloseum było pierwotnie zbudowane jako czteropiętrowy budynek z 80 wejściami i mogło pomieścić 50000-80000 widzów. Był on ozdobiony marmurami i zawierał setki posągów.

 

Każde piętro amfiteatru było przeznaczone dla ludzi z różnych klas, najwyższe piętro dla klas niższych, a najniższe dla ważnych obywateli. Istniała również podziemna część klatki dla dzikich zwierząt do walk gladiatorów.Zabytek został mocno uszkodzony przez trzęsienia ziemi w 847 roku n.e. i 1231 roku n.e.

3. Stonehenge, Salisbury, Anglia Cuda starożytnego świata

3. Stonehenge, Salisbury, Anglia Cuda starożytnego świata

Stonehenge to masywny prehistoryczny kamienny monument znajdujący się w Salisbury w Anglii. Jest to krąg stojących kamieni o różnej wielkości. Archeolodzy oszacowali, że zabytek powstał 4-5 tys. lat temu. Stonehenge reprezentuje również architektoniczną błyskotliwość przodka, który żył w tamtym czasie na tym terenie. Cuda starożytnego świata.

 

Nie ma żadnych pisemnych zapisów dotyczących ludzi, którzy zbudowali Stonehenge i jego dokładnego przeznaczenia.

Stonehenge jest również wyrównany z zachodem słońca na środkowym zachodzie i centrum słońca. Istnieje wiele spekulacji na temat przyczyn budowy Stonehenge, od grobowca, przez miejsce kultu religijnego, po obserwatorium astronomiczne.

2. Wielka Piramida w Gizie, EI Giza, Egipt

2. Wielka Piramida w Gizie, EI Giza, Egipt

Wielka Piramida w Gizie jest jednym z siedmiu cudów świata starożytnego i największą piramidą na świecie. Został zbudowany jako miejsce ostatecznego spoczynku egipskiego faraona Khufu. Piramida Khufu została zbudowana w latach 2560 p.n.e. do 2540 p.n.e. . Przy początkowej wysokości 146,5 metra pozostał najwyższym budynkiem świata przez następne 3 800 lat.

Wielka Piramida w Gizie jest jedyną egipską piramidą, która posiada przejścia wstępujące i zstępujące. Archeolodzy uważali, że starożytni egipscy architekci wykorzystali wiedzę o ustawieniu gwiazd do zaplanowania i zaprojektowania Wielkiej Piramidy w Gizie.

Szacuje się, że do jego budowy użyto około 2,3 mln bloków kamiennych. Kamienne bloki były transportowane z pobliskich kamieniołomów przez rzekę Nil. Do budowy piramidy zużyli również 500 000 ton zaprawy. Odtworzenie tak grubej zaprawy jest dziś niemożliwe.

1) Wielki Mur Chiński, Chiny – Cuda starożytnego świata

1) Wielki Mur Chiński, Chiny Cuda starożytnego świata

Jest to stary system fortyfikacji, który rozciąga się na terenie północnych Chin. Został zbudowany w czasach dynastii Ming między końcem XV wieku a początkiem XVII wieku.

Jego celem była ochrona Chin przed najazdami mongolskimi. Podobne fortyfikacje przeciwko najazdom plemion koczowniczych budowano w czasach wcześniejszych. Mur ciągnie się przez 6 700 km; jego wschodni początek znajduje się w Shanhaichuan nad morzem, a kończący się daleko na zachodzie w Jiayuguan, Jiayuguan w prowincji Gansu na skraju wybrzeża Gobi, w punktach, poprzez rozproszone oazy, gdzie Jedwabny Szlak niegdyś kontynuował drogę na zachód.

Ściana na niektórych odcinkach biegnie w kilku liniach i wykonuje objazdy (wliczone w całkowitą długość), a w innych miejscach jest zatrzymana.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button