Zdrowie

Co jest dobre na biegunkę, a co ją pogarsza?

Jakie pokarmy jeść przy biegunce. Co jest dobre na biegunkę? Sporadyczna biegunka jest powszechna i większość ludzi doświadcza jej przynajmniej raz lub dwa razy w roku. W większości przypadków objawy ustępują w ciągu kilku dni.

 

Co jest dobre na biegunkę?

 

Co jest dobre na biegunkę
Co jest dobre na biegunkę

 

Ludzie mogą zarządzać objawy biegunki przez odpoczynek, pobyt nawodniony, i dokonywania niektórych dostosowań do ich diety. Podczas gdy niektóre pokarmy mogą wspierać powrót do zdrowia, inne mogą potencjalnie pogorszyć objawy. Chociaż zazwyczaj możliwe jest zarządzanie sporadyczną biegunką w domu, każdy, kto ma uporczywą biegunkę, powinien zgłosić się do lekarza, ponieważ z czasem może dojść do odwodnienia.

 

Co to jest biegunka?

 

Co to jest biegunka

 

Biegunka to stolec, który ma cienką konsystencję lub jest bardziej płynny niż stały. Jest to częsty problem, który może dotknąć człowieka kilka razy w roku. Biegunka zwykle ustępuje w ciągu tygodnia lub krócej.

 

Osoby z przewlekłymi problemami trawiennymi, takimi jak zespół jelita drażliwego (IBS) lub choroba Leśniowskiego-Crohna, mogą doświadczać biegunki bardziej regularnie.

 

Oprócz luźnych lub biegunkowych stolców, biegunka wiąże się również z innymi objawami trawiennymi, w tym:

 • Skurcze
 • wzdęcia i bóle brzucha
 • uczucie bulgotania w jelitach
 • pilna potrzeba wypróżnienia się
 • Nudności
 • Wymioty
 • Gorączka

W przypadku biegunki bardzo ważna jest dieta danej osoby. Niektóre pokarmy mogą pomóc złagodzić objawy biegunki, podczas gdy inne mogą je pogorszyć.

 

Jakie pokarmy jeść przy biegunce?

 

Jakie pokarmy jeść przy biegunce
Jakie pokarmy jeść przy biegunce

 

Podczas odzyskiwania od biegunki, osoba powinna jeść mdłe, proste pokarmy, które są łatwe do strawienia i pomogą wchłonąć część wody ze stolca.

 

Mdłe jedzenie

 

Osoby z biegunką powinny jeść mdłe potrawy, ponieważ ostre lub złożone pokarmy mogą podrażnić jelita. Lekarze często zalecają dietę BRAT, w skład której wchodzą:

 • banany
 • zwykły biały ryż
 • przecier jabłkowy
 • chleb lub tost

Inne odpowiednie pokarmy to:

 • gotowane ziemniaki
 • niearomatyzowane herbatniki
 • gorące płatki śniadaniowe, takie jak płatki owsiane, kaszka pszenna lub ryżowa

Te pokarmy mogą być szczególnie pomocne w pierwszym dniu zmagania się z biegunką. Jedzenie wielu małych posiłków w ciągu dnia zamiast kilku dużych posiłków może pomóc w zapobieganiu zatorom trawiennym.

 

Probiotyki – co jest dobre na biegunkę

 

Probiotyki - co jest dobre na biegunkę

 

W niektórych przypadkach mogą pomóc pokarmy probiotyczne, takie jak jogurt i kefir. Probiotyki pomagają w trawieniu poprzez poprawę równowagi dobrych i złych bakterii w jelitach.

 

Nabiał może jednak podrażniać układ pokarmowy, ponieważ jest ciężkostrawny. Z tego powodu można spróbować nie-mlecznych źródeł probiotyków, takich jak fermentowane mleko sojowe, owoce i warzywa. Przed przyjęciem probiotyków osoba powinna skonsultować się z lekarzem.

 

Co pić przy biegunce – Co jest dobre na biegunkę

 

Co pić przy biegunce - Co jest dobre na biegunkę

 

Płyny są również niezbędne w procesie powrotu do zdrowia. Osoby z biegunką muszą pić dużo wody w ciągu dnia i powinny wypić dodatkową filiżankę wody po każdym słabym stolcu. Co jest dobre na biegunkę.

 

Picie dużej ilości wody pomaga zapobiec odwodnieniu i wypłukać wszystkie toksyny z organizmu.

 

Oprócz wody, przez biegunkę organizm traci również minerały i elektrolity. Ludzie powinni starać się pić płyny zawierające minerały i elektrolity, aby uzupełnić utracone substancje. Do źródeł elektrolitów i minerałów należą:

 

 • zupa lub rosół
 • woda kokosowa
 • woda z elektrolitami
 • napoje sportowe

 

Pokarmy, których należy unikać przy biegunce

 

Pokarmy, których należy unikać przy biegunce

 

Wiele pokarmów może zaostrzyć pracę układu pokarmowego i pogorszyć biegunkę. Należą do nich:

 

 • Pikantne potrawy

 

Pikantne składniki mogą działać drażniąco na układ pokarmowy. Osoby, które mają problemy z biegunką powinny trzymać się mdłych pokarmów, gdyż te stwarzają najmniejsze ryzyko rozregulowania układu pokarmowego.

 

 • Smażone potrawy

 

Podczas rekonwalescencji po biegunce nie zaleca się spożywania pokarmów o dużej zawartości tłuszczu lub oleju. Dodane tłuszcze i oleje ze smażenia mogą być trudne do przetworzenia przez wrażliwy układ pokarmowy i prawdopodobnie pogorszą objawy. Można spróbować zamiast tego jeść gotowane lub gotowane na parze warzywa i chude białka. Co jest dobre na biegunkę.

 

 • Słodkie pokarmy i sztuczne słodziki

Cukry, które dostają się do jelita grubego, mogą zakłócić i tak już wrażliwe bakterie tam występujące i pogorszyć biegunkę. Cukry te będą obecne w sokach owocowych i owocach wysokosłodzonych, a także w słodyczach i przesłodzonych ciastkach. Osoby z biegunką powinny również unikać sztucznych słodzików, z których niektóre mogą mieć działanie przeczyszczające.

 

Żywność o wysokiej zawartości błonnika

 

Unikanie zbyt dużej ilości błonnika również może pomóc. Błonnik pomaga utrzymać aktywność układu pokarmowego. Jest to zazwyczaj dobra rzecz, ale kiedy organizm próbuje odzyskać siły po biegunce, błonnik może pogorszyć objawy.

 

Nierozpuszczalne włókna, które są głównym winowajcą, znajdują się w różnych pokarmach, w tym:

Rozpuszczalne włókna, takie jak pektyny w jabłkach i bananach, mogą faktycznie pomóc osobie w odzyskaniu zdrowia po biegunce. Jednak nadal należy starać się ograniczyć ich spożycie, przynajmniej w pierwszym dniu objawów.Inne pokarmy, których nie należy jeść
Inne pokarmy, które mogą podrażniać jelita podczas biegunki to:

 • większość przetworzonej, pakowanej żywności
 • rośliny strączkowe, które obejmują ciecierzycę, fasolę, groch i soczewicę
 • pokarmy, które wytwarzają gaz w jelitach, takie jak kapusta, brokuły i kalafior
 • tłuste mięsa, w tym sardynki, wieprzowina i cielęcina
 • produkty mleczne
 • orzechy
 • surowe warzywa

 

Czego nie pić przy biegunce

 

Czego nie pić przy biegunce

 

 • Napoje zawierające kofeinę, takie jak kawa, herbata i napoje gazowane mogą nadmiernie pobudzać układ pokarmowy i pogarszać objawy.
 • Napoje gazowane mogą również podrażniać lub przyczyniać się do innych objawów, takich jak wzdęcia i skurcze. Osoby z biegunką powinny również unikać alkoholu. Co jest dobre na biegunkę.
 • Chociaż wiele napojów sportowych zawiera elektrolity, które mogą pomóc w odwodnieniu, często mają dodane cukry lub sztuczne słodziki. Odpowiednią alternatywą jest woda kokosowa oraz woda wzbogacona o elektrolity.

 

Leczenie biegunki – Co jest dobre na biegunkę

 

Oprócz przestrzegania diety, która pomoże złagodzić biegunkę, osoba może spróbować kilku innych środków dla szybkiego powrotu do zdrowia.

 

Opieka domowa

 

Osoby cierpiące na biegunkę powinny również zadbać o odpowiednią ilość odpoczynku, ponieważ narażanie organizmu na stres podczas leczenia biegunki może wydłużyć czas powrotu do zdrowia.

W ramach tego powinni ograniczyć aktywność fizyczną, gdyż forsowne ćwiczenia mogą zwiększyć ryzyko odwodnienia.

Nawodnienie jest również bardzo ważne w zarządzaniu biegunką, więc ludzie powinni pić dużo wody w ciągu dnia.

 

Kiedy zgłosić się do lekarza – Co jest dobre na biegunkę

 

W cięższych przypadkach biegunki, do których może dołączyć gorączka, w stolcu może pojawić się krew lub śluz. Każda osoba doświadczająca tych objawów powinna jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Co jest dobre na biegunkę.

Nieleczona biegunka może również prowadzić do poważnych powikłań, w tym odwodnienia. Osoba z ciężką biegunką może wymagać hospitalizacji i dożylnego podania elektrolitów.

Każdy, kto ma gorączkę powyżej 38 lub silne bóle brzucha, powinien skonsultować się z lekarzem.

Rodzice lub opiekunowie powinni uważnie obserwować wszystkie dzieci z biegunką. Jeśli objawy nie ustąpią w ciągu 24 godzin, powinni wezwać lekarza po poradę.

Jeśli dziecko wykazuje jakiekolwiek objawy odwodnienia, należy bezwzględnie natychmiast zgłosić się do lekarza. Do tych objawów należą:

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button