Atrakcje

Ciekawostki o Polsce 13 ciekawych i zabawnych faktów

Ciekawostki o Polsce. Czy znasz jakieś ciekawe fakty o Polsce?
Polska jest dziewiątym co do wielkości krajem w Europie. Ten postkomunistyczny kraj może pochwalić się bogatą historią, wieloma popularnymi ludźmi i naukowcami oraz cudami natury. Z drugiej strony, Polska może dać ci dobrą zabawę i trochę do myślenia.

W tym artykule znajdziesz 7 ciekawych, 3 zabawne i 43historyczne fakty o Polsce.

 

Ciekawostki o Polsce 13 ciekawych i zabawnych faktów

 

7 ciekawych faktów o Polsce

1. Język polski jest trudny

Język polski używa siedmiu upadków, co daje bardzo skomplikowaną gramatykę. Ma też bardzo skomplikowaną wymowę i wiele wyjątków od każdej reguły. Kolejnym problemem jest ortografia, bo czasem są dwa znaki oznaczające ten sam dźwięk. Język polski to szalony twór koniugacji czasowników i fleksji rzeczowników. Nie zapomnij! Ten sam wyraz w kilku zdaniach może przybrać różne formy w zależności od liczby (pojedynczej lub mnogiej), przypadku i płci.

2. Najsłynniejszym astronomem był Polak

Dziś przyjmuje się za pewnik, że Ziemia kręci się wokół Słońca. Ale w przeszłości świat widziano inaczej!Człowiekiem, który poruszył Ziemię i zatrzymał Słońce, był Mikołaj Kopernik, renesansowy matematyk i astronom.
Urodził się w Toruniu, a studiował w Krakowie. Jego najbardziej znaną publikacją jest On the Rotations of the Celestial Spheres, wydana w 1543 roku. Legenda głosi, że do swojej książki dotarł w ostatnim dniu życia. Dzięki wszystkim swoim zasługom stał się narodową dumą Polski. Ciekawostki o Rosji 16 ciekawostek

 

3. Można tam zwiedzić piękną kopalnię soli

 

jaskinia solna w Polsce

 

Czy słyszeliście kiedyś o kopalni soli w Wieliczce? To jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce! Wieliczka jest jedynym na świecie miastem górniczym, które funkcjonuje nieprzerwanie od średniowiecza do dziś.
Czy wiesz, że sole wydobywane w Kopalni Soli w Wieliczce pochodzą z miocenu, a cała kopalnia ma 9 poziomów? Wspaniałe komory, przejścia i włazy, wszystkie wykonane z soli, wraz z niezwykłą historią sprawiły, że Kopalnia Soli w Wieliczce została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

 

4. Polskie pierogi są najlepsze na świecie Ciekawostki o Polsce

Polskie jedzenie jest absolutnie przepyszne! Gołąbki, golonka, żurek i kotlet schabowy zapierają dech w piersiach, ale polskie danie, którego MUSISZ spróbować, nazywa się pierogi!
Pierogi to rodzaj ciasta wypełnionego różnymi nadzieniami. Zazwyczaj gotowane lub pieczone pierogi podawane są ze skwarkami, cebulą lub kwaśną śmietaną.

5. Ciekawostki o Polsce Polskie pierogi

 

Ciekawostki o Polsce Polskie pierogi

Być może znacie już tego typu potrawy z kuchni chińskiej, włoskiej, żydowskiej czy meksykańskiej, ale polskie pierogi są po prostu najlepsze!
To jedna z najpopularniejszych potraw wśród Polaków, więc 38,5 mln osób nie może się mylić! A jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o polskim jedzeniu – mamy o nim specjalny artykuł – sprawdźcie!

 

6. Ciekawostki o Polsce Polska ma drugi najstarszy uniwersytet w Europie

Uniwersytet Jagielloński został założony w 1364 roku przez króla Kazimierza III. Oznacza to, że jest to drugi uniwersytet w Europie, pierwszy został założony w Pradze szesnaście lat wcześniej.
Jest on wykładany nieprzerwanie na uczelni do dnia dzisiejszego. Studiuje tam 43 405 studentów, więc nie powinno dziwić, że wiele znanych osób, takich jak Mikołaj Kopernik, Jan Paweł II. czy Bronisław Malinowski.

 

7. Polska była miejscem największego masowego mordu podczas II wojny światowej

To nieco smutny fakt, ale trudno zapomnieć o tym, co działo się w obozie koncentracyjnym Auschwitz. Auschwitz-Birkenau był masowym obozem zagłady prowadzonym przez nazistów, w którym zginęło ponad milion osób z całej Europy.
Ten obóz pracy, z wieloma komorami gazowymi i krematoriami, był największym w historii narzędziem Holokaustu. Obecnie miejsce to jest świadkiem okrucieństw II wojny światowej. Jeśli chcesz zobaczyć to na własne oczy, dołącz do wycieczki Auschwitz Birkenau.

3 zabawne fakty o Polsce

Jest wiele polskich ciekawostek i zachwycających miejsc, ale Polska to także specyficzny kraj

8. Wódka jako tradycyjny polski alkohol

Wódka jako tradycyjny polski alkohol
Prawie każdy Polak próbował kiedyś wódki. Przez wiele lat był to najpopularniejszy alkohol podawany na wszystkich weselach, przyjęciach urodzinowych i rocznicach.
Typowa polska wódka zawiera 40-50% alkoholu i występuje w wielu odmianach.
Obecnie w Polsce produkuje się około 260 mln litrów wódki rocznie. Polska produkcja tego alkoholu ma bardzo bogatą historię, gdyż w średniowieczu każdy chłop i szlachcic mógł produkować swój własny alkohol.
W Polsce działa obecnie ponad 110 producentów wyrobów spirytusowych. 90% z nich to firmy z polskim kapitałem. Polska wódka jest eksportowana do wielu krajów świata i cieszy się popularnością ze względu na swoją wysoką jakość.
Wódka jest częstym prezentem, a wspólne picie stało się w Polsce symbolem sympatii. Najpopularniejsze polskie wódki to Żubrówka i Żołądkowa Gorzka.

Jest wiele polskich ciekawostek i zachwycających miejsc, ale Polska to także specyficzny kraj. Jednak kultura picia wśród Polaków nieco się zmienia. Coraz częściej doceniają dobre wino, piwo rzemieślnicze i nowoczesne drinki. Wypadanie włosów: 3 proste domowe produkty zapobiegające przerzedzaniu się włosów

 

9. Polacy topią słomianą lalkę na powitanie wiosny

Faktem jest, że w Polsce zima trwa zbyt długo! Polska pogoda jest bardzo morowa, więc Polacy muszą znosić wiatr i zimno przez większą część roku. Dlatego dzieci i niektórzy dorośli obchodzą pierwszy dzień wiosny w wielkim stylu.
W tym dniu dzieci najczęściej chodzą na wagary lub wykonują słomianą lalkę z kolorowymi wstążkami, która nazywa się Marzanna. Następnie osoba dorosła pomaga zapalić Marzannę i cała grupa spuszcza ją do lokalnej rzeki. To dziwny sposób na pożegnanie zimy, ale też uroczy element polskiej tradycji.

 

10. Polscy mężczyźni całują kobiety w ręce

 

Polscy mężczyźni całują kobiety w ręce

Japończycy witają się skinieniem głowy. Francuski pocałunek w policzek dwa lub cztery razy. Hindusi wypowiadają słowo „Namaste” i podnoszą ręce do piersi…

Ale jak to robią Polacy? W Polsce jest wiele sposobów witania się, ale najśmieszniejsze jest to, że niektórzy mężczyźni na powitanie całują kobietę w rękę. Jest symbolem głębokiego szacunku, sympatii i przyjaźni.
Obecnie, od prawie stu lat, kobiety uważają tę formę powitania za przesadną. Dlatego nie jest to już bardzo popularne zachowanie.

Tak czy inaczej, dobrze jest wiedzieć, jak zrobić to dobrze!
Przede wszystkim mężczyzna musi zdjąć czapkę.
Wtedy powinien pochylić się w kierunku lekko wyciągniętej ręki, a nie ciągnąć ją do siebie.
Jest to moment, w którym całujący powinien wyczuć, czy ręka nie wycofa się przed pocałunkiem.
Jeśli tak, to mężczyzna powinien z gracją zakończyć to zachowanie.
Pocałunek powinien być lekki, a usta powinny tylko delikatnie pieścić skórę.
Pamiętaj: To stara tradycja, więc większość kobiet może potraktować to jako komplement, ale niektóre mogą czuć się trochę niezręcznie.

 

3 fakty historyczne o Polsce Ciekawostki o Polsce

Historia Polski jest bardzo imponująca, gdyż Polska może pochwalić się wieloma momentami wielkości.

11. Czy wiesz, że Warszawa nie jest pierwszą stolicą Polski?

 

Rzeczy, które warto wiedzieć o Polsce Warszawa

Pierwszą stolicą Polski było Gniezno. Źródła historyczne podają, że powstało tam państwo polskie. Drugim był Kraków. Nasze ukochane miasto jest stolicą Polski od XI. wieku aż do 1795 roku.
Świadectwem tamtych czasów jest słynny Wawel, więc trzeba będzie poznać całą historię Wawelu w Krakowie i usłyszeć anegdoty o polskich królach i królowych.
W 1596 r. król Zygmunt III Waza przeniósł swój dwór i orszak bezpośrednio do Warszawy. Tak czy inaczej, Kraków pozostał „artystyczną stolicą Polski”, co jest równie ważnym tytułem!
Co ciekawe, rolę stolicy Polski pełnił też czasowo Lublin! To właśnie w tym mieście powstał pierwszy po I wojnie światowej rząd.

Historia Polski jest bardzo imponująca, gdyż Polska może pochwalić się wieloma momentami wielkości.

 

 

12. Ciekawostki o Polsce Polska miała jedno z największych osiedli w Europie

Czy wiesz, że dynastia Jagiellonów posiadała jedną z największych posiadłości w Europie?
Jak podają źródła historyczne, skarby króla Polski Zygmunta Augusta były wspanialsze niż skarby władców w Wenecji czy Rzymie.

Co dokładnie posiadał król?
180 dużych i wiele małych prac
bogato zdobiona zbroja
szesnaście skrzyń wypełnionych klejnotami
piękne fontanny
zegar z cyframi wielkości prawdziwego człowieka
organy i inne instrumenty
czapka pełna szmaragdów, rubinów i dużych diamentów
Niestety większość klejnotów przepadła wraz z tragiczną śmiercią Bony Sforzy, która zabrała do Włoch 24 wagony kosztowności.

 

13. Jan Paweł II. był Polakiem

Papież Jan Paweł II. jest jednym z największych autorytetów dla Polaków i wielu chrześcijan na całym świecie.
Jego pierwotne imię brzmiało Karol Józef Wojtyła.
Urodził się 18. Maj 1920 roku w Wadowicach.

Jan Paweł II. był pierwszym od 455 lat papieżem, który nie pochodził z Włoch.
Był też pierwszym papieżem o słowiańskich korzeniach.
W Krakowie znajduje się wiele miejsc związanych z życiem papieża. Można też wybrać się na wycieczkę do Wadowic i zobaczyć na własne oczy dom rodzinny Jana Pawła II.

Czy wiesz, że jego ulubionym przysmakiem było ciasto pomadowe zwane „kremówką”? Wciąż można zamówić papieskie ciasto z kremem w wielu lokalnych cukierniach.
Był to deser, który jadł z przyjaciółmi tuż po finałach. To piękne wspomnienie o papieżu zachwyciło wszystkich Polaków. Papież Jan Paweł II. jest jednym z największych autorytetów dla Polaków i wielu chrześcijan na całym świecie.

Ciekawostki o Polsce

Teraz już znasz wiele różnych faktów o Polsce. Ten wyjątkowy kraj to mieszanka ciekawych historii, niezwykłych widoków, pysznego jedzenia i zabawnych sytuacji.
Jest wiele miłych powodów, aby go odwiedzić i zorganizować wspaniałe polskie wakacje.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button