Atrakcje

Atrakcje Słowacji – 10 najlepszych na świecie

Atrakcje Słowacji – top 10 na świecie. Ten kraj, który jest powszechnie określany jako miejsce poza utartymi szlakami w Europie, okazał się perełką, którą mam nadzieję, że każdy będzie wkrótce szukał jako miejsca do odpoczynku, ponieważ naturalne piękno tego kraju było niesamowicie żywe od momentu, gdy tylko ujrzałem go na oczy.

 

Atrakcje Słowacji

 

Atrakcje Słowacji

 

 

A jaki jest lepszy sposób, by to przewidzieć, niż zapytać Słowaków o kilka ciekawostek dotyczących tego kraju? Dlatego dziś przedstawiam Wam kilka ciekawostek o tym pięknym kraju, który leży w samym sercu Europy! Top 10 Słowacja.

 

1. Słowacja znajduje się w Europie Środkowej – NIE Słowenia

 

Słowacja znajduje się w Europie Środkowej - NIE Słowenia

 

Słowacja jest tak małym krajem, że bardzo niewiele osób tak naprawdę wiedziało gdzie to jest po tym jak zapytali mnie skąd jestem. 

Istnieje tak wiele definicji Europy Środkowej i Wschodniej, że naprawdę zależy od źródła, z którego korzystasz, czy znajdziesz Słowację w Europie Środkowej czy Wschodniej.

 

A przecież to nie jedyne częste nieporozumienie ze strony obcokrajowców. Jest też mylona ze Słowenią. Nawet George W. Bush i wielu innych polityków błędnie mówiło o Słowacji i Słowenii. Zaowocowało to regularnymi, comiesięcznymi spotkaniami pracowników ambasady słowackiej i słoweńskiej, na których wymieniali się źle zaadresowaną pocztą. Zabawne fakty o Słowacji.

 

2. Posiada duże parki narodowe o zróżnicowanej przyrodzie – Ciekawostki o Słowacji

 

Posiada duże parki narodowe o zróżnicowanej przyrodzie - Ciekawostki o Słowacji

 

Z 9 parkami narodowymi i 14 obszarami chronionego krajobrazu, jest wiele do wyboru podczas wizyty na Słowacji. Większość z nich znajduje się w centralnej części kraju, a najlepsze jest to, że można je odwiedzić za pomocą transportu publicznego! Najbardziej znanym parkiem są Tatry Wysokie ze szczytami o wysokości ponad 2500 m, które są popularnym miejscem do uprawiania turystyki pieszej i narciarstwa.

Tymczasem Słowacki Raj jest popularny ze względu na możliwość odkrywania jaskiń, a Niskie Tatry to największy park narodowy pełen gór i zielonych dolin – nasz ulubiony park do jazdy na rowerze górskim.

 

3. Mamy ciekawe tańce ludowe

 

Mamy ciekawe tańce ludowe

 

Atrakcje Słowacji. Jedną z najciekawszych rzeczy na Słowacji są słowackie tańce ludowe. Ze względu na wpływy regionu i sposób życia, tańce i stroje ludowe są różne i zróżnicowane. W rzeczywistości na Słowacji istnieje ponad sto zespołów folklorystycznych, a tańce są żywe, pełne temperamentu i towarzyszą im głównie cymbały, skrzypce i basy. Włosy przetłuszczające się: 5 domowych sposobów

 

4. Ponad 1 600 źródeł mineralnych – Ciekawostki o Słowacji

 

 Ponad 1 600 źródeł mineralnych - Ciekawostki o Słowacji

 

W kraju znajduje się ponad 1600 oficjalnie zarejestrowanych źródeł, wiele z nich jest wykorzystywanych jako źródło mineralnej wody pitnej, a inne to źródła termalne służące do relaksu w uzdrowisku. W każdym sklepie można kupić nawet wodę ze słowackich źródeł w butelce, a każdy rodzaj ma inne dobroczynne działanie dla organizmu.

Jak dotąd największe kąpielisko znajduje się w Beszeniowej, gdzie są 33 źródła. Gorące źródła na Podhalu to światowy rarytas, bo podobno woda w nich zawarta ma więcej dobroczynnych właściwości niż znana woda z Morza Martwego!

 

5. Najwięcej zamków na jednego mieszkańca na świecie

 

Najwięcej zamków na jednego mieszkańca na świecie

 

5 ciekawostek o Słowacji. Słowacja ma 180 zamków i 425 pałaców – ogromne liczby jak na mały kraj! Gdziekolwiek więc nie pojedziesz, zobaczysz przynajmniej jeden zamek lub pałac. Najpopularniejszym z nich jest Zamek Spiski, który jest jednocześnie jednym z największych w Europie Środkowej (został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO). Zamki na Słowacji : 10 najpiękniejszych zamków na Słowacji

 

6. Pierwsze na świecie muzeum architektury ludowej – Ciekawostki o Słowacji

 

Pierwsze na świecie muzeum architektury ludowej - Ciekawostki o Słowacji

 

Malownicza miejscowość Čičmany znajduje się w pobliżu Wzgórz Strážovskich na północy Słowacji. Jest to pierwszy na świecie rezerwat architektury ludowej i 1. wzmianki o wsi sięgają 1272 roku!

Obejmuje ponad 130 domów, a drewniane domy są pomalowane różnymi ludowymi ornamentami, z których część pojawia się również na strojach ludowych.

 

7. Mamy ponad 6 000 jaskiń

 

Mamy ponad 6 000 jaskiń

 

Na Słowacji odkryto ponad sześć tysięcy jaskiń. Większość z nich znajduje się w parkach narodowych Niskie Tatry, Słowacki Raj i Słowacki Kras i są to naprawdę wyjątkowe cuda natury. Atrakcje Słowacji. Jaskinie na Słowacji 10 najpiękniejszych jaskiń.

Na przykład Ochtińska jaskinia aragonitowa nazywana jest „tworem natury”. Zamiast klasycznych stalagmitów i stalaktytów znajdziemy białe aragonitowe gałązki i krzaczki. Wiedziałeś o tym? Na świecie istnieją tylko cztery dostępne jaskinie aragonitowe, pozostałe znajdują się w Czechach, Meksyku i Argentynie.

 

8. Język podobny do innych krajów europejskich

 

Język podobny do innych krajów europejskich

 

Język słowacki należy do rodziny języków słowiańskich. Nazywa się go czasem „słowackim esperanto”, ponieważ jest to język najbardziej zrozumiały dla użytkowników innych języków słowiańskich. Atrakcje Słowacji.

Prawda jest taka, że porozumiewamy się z ludźmi z różnych krajów europejskich posługujących się językami słowiańskimi – na przykład czeskim, polskim, rosyjskim, chorwackim i innymi.

 

9. Najstarszy europejski maraton – Ciekawostki o Słowacji

 

Najstarszy europejski maraton - Ciekawostki o Słowacji

 

Koszycki Maraton Pokoju jest najstarszym maratonem w Europie i drugim najstarszym na świecie (po Maratonie Bostońskim). Odbywa się corocznie w Koszycach na wschodzie Słowacji w pierwszą niedzielę października.

 

10. Dziwny, ale smaczny ser – Ciekawostki o Słowacji

 

 Dziwny (śmierdzący), ale smaczny ser - Ciekawostki o Słowacji

Słowacka potrawa narodowa nosi nazwę „Bryndzove halušky”. Są to kluski ziemniaczane z dodatkiem specjalnego rodzaju sfermentowanego sera owczego zwanego „bryndzą”.

Najlepiej przygotować z kawałkami zrumienionego boczku na wierzchu! To bardzo wyjątkowe i popularne danie, które znajdziesz w większości restauracji. Jakość jest różna, więc sprawdźcie wcześniej, gdzie dostaniecie najlepsze bryndzowe gnocchi.

 

 

 

 

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button