Wulkany w Europie – Czy wiesz, które z nich są jeszcze aktywne?
Wulkany w Europie – Czy wiesz, które z nich są jeszcze aktywne? Być może zdziwi Cię fakt, że Europa pokryta jest wulkanami. Nie należy się jednak martwić, zdecydowana większość z nich jest wygaszona lub uśpiona. Uśpione wulkany są technicznie aktywne, ale nie wybuchały przez długi czas.nPrzewiduje się, że kiedyś w przyszłości znów wybuchną.
Obsah článku:
Wulkany w Europie
Większość europejskich wulkanów znajduje się w okolicach Morza Śródziemnego lub Islandii, na granicach między płytami tektonicznymi. Wulkan uważa się za aktywny, jeśli wybuchł w ciągu ostatnich 10 000 lat, ale lawę można często zobaczyć tryskającą z wielu wulkanów znacznie częściej.
4) Geldingadalir, Islandia
Islandia ma około 130 wulkanów, a Geldingadalir jest jej najnowszym wulkanem. Zaczęła ona wybuchać około dwóch miesięcy temu – to pierwsza aktywność wulkaniczna na półwyspie Reykjanes od 13. wiek.
Od tego czasu przez ponad miesiąc był stabilny, aż na początku maja ponownie wypluł w niebo lawę. Eksperci uważają, że erupcja oznacza początek nowego okresu dla regionu, w którym aktywność ma być częstsza.
3. wulkan Stromboli, Włochy
Stromboli, czyli „Latarnia Morza Śródziemnego”, jest jednym z najbardziej aktywnych wulkanów na Ziemi. Wybuchał nieprzerwanie przez ostatnie 2 tysiące lat, ze wzrostem aktywności od 1932 roku. Jednym z jego najbardziej godnych uwagi elementów jest Sciara del Fuoco, czyli Ognisty Strumień. Wulkany na świecie Top 10 oszałamiających wulkanów
Jest to ogromna depresja w kształcie podkowy, która powstała w ciągu ostatnich 13 000 lat. W 2020 roku Stromboli zaczęło ponownie eksplodować.
Wulkany w Europie 2. Santorini, Grecja
Santorini, oszałamiająca wyspa u wybrzeży Grecji, jest w rzeczywistości uśpionym wulkanem. Jej ostatnia większa erupcja miała miejsce kilka wieków temu (ok. 1600 r. p.n.e.), ale naukowcy uważają, że wkrótce może się to zmienić. Ciekawostki o Grecji 25 ciekawych faktów o Grecji.
Od tego czasu miały miejsce niewielkie erupcje, ostatnia w 1950 roku. W opublikowanym w marcu badaniu naukowcy sklasyfikowali wyspę jako zagrożoną „wysokim ryzykiem związanym z zagrożeniami wulkanicznymi i sejsmicznymi”.
Wulkany w Europie 1. Etna, Sycylia
Pierwsze miejsce musiało być zarezerwowane dla wspaniałej sycylijskiej Etny. Miejscowi nazywają go „Mongibello” i jest to najbardziej aktywny wulkan w Europie.
W ciągu zaledwie pięciu tygodni w okolicach marca 2021 roku eksplodował ponad 16 razy. Rocznie Etna wybucha około 200 razy i liczba ta rośnie. Jak zmiękczyć włosy: 5 naturalnych sposobów.
Oprócz tego, że jest jednym z największych wulkanów w Europie, ma również najdłuższy zapis historyczny. Erupcje Etny są udokumentowane od ponad 2 000 lat, kiedy była ona jeszcze częścią starożytnego Rzymu.