Tranzystory bipolarne
Tranzystory bipolarne – teoria , zjawisko tranzystora , Zasada działania tranzystorów bipolarnych NPN , PNP , rodzaje tranzystorów bipolarnych . Breakdown , Wszystko co trzeba wiedzieć o tranzystorach bipolarnych można znaleźć tutaj , czytaj i ucz się :
Obsah článku:
Tranzystory bipolarne
Tranzystor, lub rzadziej trioda półprzewodnikowa, to element półprzewodnikowy stosowany jako wzmacniacz, przełącznik, stabilizator i modulator napięcia lub prądu elektrycznego.
Teoria tranzystorów bipolarnych:
- Są to elementy półprzewodnikowe z regionami P i N, które są ułożone w kolejności PNP lub NPN, czyli z dwoma przelotkami PN.
- Najbardziej zewnętrzne regiony struktur tranzystora nazywane są emiterem i kolektorem, a region środkowy bazą. Wyprowadzenia każdego regionu nazywane są emiterem (E), kolektorem (C) i bazą (B).
- Przejście PN na styku regionów emitera i bazy nazywane jest przejściem emitera (EP), na styku regionów bazy i kolektora przejściem kolektora CP.
- Tranzystory bipolarne wykorzystują ruch swobodnych nośników ładunku o obu polaryzacjach – elektronów i dziur.
Zjawisko tranzystora – tranzystory bipolarne
W tym zjawisku prąd przez odwrotnie spolaryzowany CP jest zależny od prądu sterującego. Prąd sterujący przepływa przez EP spolaryzowany w odwrotnym kierunku. Warunkiem istnienia zjawiska tranzystora jest mała odległość obu przejść, którą daje szerokość regionu bazy.
Zasada działania tranzystora bipolarnego NPN :
NPN mają zewnętrzne warstwy (kolektor i emiter) niosące ujemny ładunek. Ładunek dodatni to baza. Podłącz tranzystor do źródła napięcia tak, aby emiter miał biegun ujemny, a kolektor dodatni, dzięki czemu po przyłożeniu napięcia ujemne nośniki ładunku zaczynają się odpychać i przechodzą przez bazę i kolektor do dodatniego bieguna źródła.
Łysienie i jak mu przeciwdziałać , Wypadanie włosów u mężczyzn
Między bazą a kolektorem musi być większe napięcie niż między bazą a emiterem. Z tego powodu, że przepływający ładunek nie jest przyciągany do dodatniego bieguna źródła u podstawy. Zasada działania tranzystora bipolarnego PNP jest podobna, zmienia się tylko biegunowość napięcia.
Tranzystor bipolarny może być podłączony na trzy sposoby:
- Ze wspólną podstawą
- Ze wspólnym emiterem
- Ze wspólnym kolektorem
Znamy tego typu tranzystory bipolarne:
a) Stop
b) Tranzystor dyfuzyjny stopowy
c) Mesa tranzystorowa
d) Dyfuzyjny tranzystor epitaksjalny
e) Tranzystor planarny epitaksjalny