Podróż

Starożytne ruiny 10 najbardziej ruin na świecie

Starożytne ruiny 10 najbardziej niesamowitych starożytnych ruin na świecie. Od rozpadających się miast po świątynie, które przetrwały próbę czasu, na całym świecie jest wiele fascynujących starożytnych ruin. Wiele z tych starożytnych społeczeństw było niesamowicie innowacyjnych i postępowych. Wystarczy spojrzeć na ich drobiazgowe planowanie miast i niesamowite osiągnięcia techniczne; niektóre z nich wciąż nie są w pełni zrozumiałe.

 

I choć możemy się wiele nauczyć od tych prehistorycznych ludzi, być może najbardziej fascynujące jest to, czego nie wiemy. Niektóre z najbardziej fascynujących starożytnych ruin są pełne tysiącletnich tajemnic, które zamglą umysły nawet najbardziej ciekawskich.

 

10. Karnak

 

Karnak

Kompleks świątynny Karnak w Luksorze w Egipcie imponuje swoimi rozmiarami. Zajmuje obszar większy niż większość starożytnych miast i jest usiany świątyniami, kapliczkami, obeliskami i sanktuariami. Jego budowa trwała ponad 2000 lat, a każdy egipski faraon pozostawił swój własny architektoniczny ślad.

 

Będąc tutaj, zatrzymaj się, aby podziwiać Święte Jezioro i pobliskiego granitowego żuka skarabeusza. Mówi się, że jeśli okrążysz go siedem razy, będziesz miał szczęście w miłości.

 

9. Borobudur

 

Borobudur

Borobudur w Indonezji to największa buddyjska świątynia na świecie, która powstała z dwóch milionów bloków kamienia wulkanicznego. Pochodzący z IX wieku, ostatecznie popadł w ruinę, aż został ponownie odkryty w 1800 roku. Od tego czasu został przywrócony do dawnej świetności i jest niezwykle popularny o wschodzie słońca.

 

Monument Borobudur składa się z sześciu kwadratowych platform zwieńczonych trzema okrągłymi. Od podstawy piramidy ścieżka oświecenia prowadzi przez trzy poziomy kosmologii buddyjskiej, świat form i świat bezforemności. Jest on ozdobiony ponad 2000 reliefów i 500 posągów Buddy, z których każdy przedstawia buddyjską naukę.

 

Starożytne ruiny 8. Teotihuacan

 

Starożytne ruiny 8. Teotihuacan

Teotihuacan znajduje się na obrzeżach obecnego Meksyku i jest jednym z najbardziej znanych azteckich stanowisk archeologicznych. Jednak Aztekowie tak naprawdę jej nie zbudowali. Mimo wielu teorii, nikt nie jest do końca pewien, kto go zbudował. Jednak Aztekowie nadali mu nazwę i uczynili go swoim własnym, gdy natknęli się na opuszczone miasto.

 

W okresie największego rozkwitu było to największe miasto na półkuli zachodniej i zawierało wiele kompleksów mieszkalnych i piramid; niektóre z nich dorównywały wielkością piramidom w Gizie. Dziś jej głównymi atrakcjami są dwie ikoniczne piramidy, Świątynia Słońca i Świątynia Księżyca. Przejdź się Aleją Umarłych i odwiedź Cytadelę oraz Świątynię Pierzastego Węża.

7. Moai

 

Moai

Posągi Moai na Wyspie Wielkanocnej w Polinezji, z których najwyższy waży ponad 80 ton, są ikonami. W rzeczywistości, prawdopodobnie rozpoznasz je na zdjęciu, nawet jeśli nie słyszałeś o nich.

 

Te ponad 800 posągów, z których większość jest skierowana w stronę morza, zostały wyrzeźbione z popiołu wulkanicznego przez mieszkańców Rapa Nui gdzieś między 400 a 1500 AD. Wykonanie każdego z tych ogromnych monolitycznych posągów, stworzonych prawdopodobnie za pomocą rudymentarnych bazaltowych kilofów, zajęłoby prawie rok.

 

Istnieje wiele teorii na temat tego, dlaczego zostały zbudowane, w tym jako sposób uhonorowania ważnych przodków klanu i z powodu przekonania, że poprawi to ziemię.

6. Koloseum

 

Koloseum

Koloseum, jedna z najsłynniejszych ruin Rzymu, było starożytną areną gladiatorów. Amfiteatr na 50 000 miejsc, który został odsłonięty w 80 roku n.e., był wykorzystywany do różnych wydarzeń. Były to m.in. walki zwierząt i krwawe konkursy gladiatorów, w których zawodnicy walczyli na śmierć i życie.

 

Architektura Koloseum jest imponująca nawet jak na dzisiejsze standardy. Ściany zewnętrzne składają się z trzech poziomów łuków zwieńczonych kolumnami jońskimi, doryckimi i korynckimi. W czasach największej świetności zdobiły je posągi z trawertynu i marmuru.

 

Na górnym poziomie znajdowała się kiedyś ogromna markiza, która chroniła widzów przed pogodą. Dziś można zwiedzać samo Koloseum lub połączyć to ze zwiedzaniem pobliskiego Forum Romanum i Pałacu Palatyńskiego.

 

Starożytne ruiny 5. Chiński Mur

 

Starożytne ruiny 5. Chiński Mur

Spanning 15 chińskich prowincji, księstw i regionów autonomicznych, Wielki Mur jest najdłuższą na świecie strukturą stworzoną przez człowieka. Składa się z serii oddzielnych sekcji murów i fos, które zostały zbudowane w ciągu sześciu chińskich dynastii jako obrona przed najeźdźcami.

 

Niektóre odcinki muru mają już ponad 2000 lat i są w ruinie. Co ciekawe, przejście całej długości Wielkiego Muru zajęłoby około 18 miesięcy dla tych, którzy chcieliby podjąć taką próbę.

4. Petra

 

Petra Jordan

Różowe Miasto Petra to starożytne pustynne miasto, wyrzeźbione tysiące lat temu przez koczowników w różowych skałach piaskowca. Położone w Jordanii, schowane między Morzem Czerwonym i Martwym, trudno uwierzyć, że miasto było kiedyś pełne zielonych ogrodów, pałacowych domów i tętniących życiem rynków.

Zamiast tego, spacer, przejażdżka na wielbłądzie lub osiołku po ruinach Petry odkryje opuszczone jaskinie, świątynie i grobowce ukryte w murach miasta. Warto go zobaczyć już dla samej fasady, ale wnętrze, z królewskim grobowcem w stylu Indiany-Jonesa, jest również warte obejrzenia. Aż 95% starożytnego miasta Petra pozostaje do dziś nieodkryte.

3. Machu Picchu

 

Machu Picchu

Machu Picchu jest jednym z najbardziej znanych miejsc starożytnego Imperium Inków, które można zaznaczyć na swojej liście wiaderek podróżniczych. Ta historyczna forteca leży ukryta w peruwiańskich górach. Starożytne ruiny.

 

Dopiero w 1911 roku znalazł je odkrywca Bingham, a wtedy tylko przez przypadek. W rzeczywistości śledził inne miasto znane jako Vilcabamba. Cud zaawansowanej inżynierii, szacuje się, że 60% struktury zostało zbudowane pod ziemią, głównie dla fortyfikacji i drenażu. Dziś do tych warownych ruin można dotrzeć tylko pieszo lub pociągiem. 

 

Starożytne ruiny 2. Angkor

 

Starożytne ruiny 2. Angkor

Angkor pochodzi od sanskryckiego słowa „nagara” i oznacza „miasto”. Niegdyś stolica Imperium Khmerów w IX-XV wieku, była prężnie działającą starożytną metropolią. Dziś Angkor jest najbardziej znany z hinduistycznej świątyni Angkor Wat, która pretenduje do miana największego sanktuarium religijnego na Ziemi.

 

Słynie z tego, że można ją odwiedzić o wschodzie słońca, kiedy iluminacja nad świątyniami jest po prostu magiczna. Jednak Park Archeologiczny Angkor w rzeczywistości zawiera wiele innych fascynujących zabytków oprócz Angkor Wat. Starożytne ruiny. Ponad 1000 świątyń leży rozrzuconych w lasach, na polach ryżowych i terenach rolniczych. Najważniejsze punkty programu to otoczona dżunglą i tajemnicza świątynia Beng Mealea, z wczesną biblioteką i dobrze zachowanymi rzeźbami, oraz 12-wieczna świątynia Bayon, która wyznacza historyczne centrum starożytnego miasta Angkor Thom.

1. Giza

 

Giza

Piramidy w Gizie w Kairze, jedno z najbardziej tajemniczych starożytnych miejsc na Ziemi, są naprawdę fascynujące. Powstały one jako ogromne grobowce dla faraonów IV dynastii starożytnego Egiptu i istnieje wiele spekulacji na temat tego, jak zostały zbudowane.

 

Dzięki tak drobiazgowym i perfekcyjnym szczegółom są one kolejnym niezwykłym dziełem starożytnej egipskiej inżynierii. Wielu wierzy nawet, że zostały one zbudowane przez anioły lub nawet kosmitów. Zwiedzający mogą zapłacić za wejście do wszystkich trzech wielkich piramid. Starożytne ruiny. Służyły one jako komory grobowe i były zaśmiecone skarbami. Do wykorzystania przez faraona w życiu pozagrobowym – co przez lata przyciągnęło niejednego rabusia grobów.

 

 Dla tych, którzy chcą uciec od najgorszych tłumów, istnieje wiele innych, mniej znanych grobowców, ruin świątyń i piramid w otaczającym pustynnym płaskowyżu, które są warte odkrycia.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button