Podróż

Starożytne ruiny 10 najbardziej niesamowitych starożytnych ruin na świecie

Starożytne ruiny 10 najbardziej niesamowitych starożytnych ruin na świecie. Na całym świecie znajduje się wiele fascynujących starożytnych ruin, od rozpadających się miast po świątynie, które przetrwały próbę czasu. Wiele z tych starożytnych społeczeństw było niezwykle innowacyjnych i postępowych. Wystarczy spojrzeć na ich skrupulatne planowanie urbanistyczne i niesamowite osiągnięcia techniczne; niektórych z nich wciąż w pełni nie rozumiemy.

 

I choć możemy się wiele nauczyć od tych prehistorycznych ludzi, być może najbardziej fascynujące jest to, czego nie wiemy. Niektóre z najbardziej fascynujących starożytnych ruin są pełne tysiącletnich tajemnic, które wprawią w osłupienie nawet najbardziej ciekawskich.

 

10. Karnak

 

Karnak

Kompleks świątynny Karnak w Luksorze w Egipcie imponuje swoimi rozmiarami. Zajmuje obszar większy niż większość starożytnych miast i jest usiany świątyniami, kapliczkami, obeliskami i sanktuariami. Jego budowa trwała ponad 2 000 lat, a każdy egipski faraon pozostawił tu swój własny architektoniczny ślad.

 

Będąc tutaj, zatrzymaj się i podziwiaj Święte Jezioro oraz pobliskiego granitowego skarabeusza. Mówi się, że jeśli okrążysz go siedem razy, będziesz miał szczęście w miłości.

 

9. Borobudur

 

Borobudur

Borobudur w Indonezji to największa świątynia buddyjska na świecie, która została stworzona z dwóch milionów bloków kamienia wulkanicznego. Pochodzi z 9. wieku i ostatecznie popadł w ruinę, aż został ponownie odkryty w 1800 roku. Od tego czasu został przywrócony do dawnej świetności i jest niezwykle popularny o wschodzie słońca.

 

Pomnik Borobudur składa się z sześciu kwadratowych platform zwieńczonych trzema okrągłymi platformami. Od podstawy piramidy ścieżka oświecenia prowadzi przez trzy poziomy buddyjskiej kosmologii, świat form i świat bezforemności. Jest on ozdobiony ponad 2000 płaskorzeźb i 500 posągami Buddy, z których każdy przedstawia jedną z nauk buddyjskich.

 

Starożytne ruiny 8. Teotihuacan

 

Starożytne ruiny 8. Teotihuacan

Teotihuacan znajduje się na obrzeżach dzisiejszego Meksyku i jest jednym z najbardziej znanych azteckich stanowisk archeologicznych. Jednak Aztekowie tak naprawdę go nie zbudowali. Pomimo wielu teorii, nikt nie jest do końca pewien, kto go zbudował. Aztekowie jednak nazwali je i uczynili swoim własnym, gdy natknęli się na opuszczone miasto.

 

W czasach największego rozkwitu było to największe miasto na półkuli zachodniej i zawierało liczne kompleksy mieszkalne i piramidy, niektóre tak duże jak piramidy w Gizie. Dziś jego głównymi atrakcjami są dwie kultowe piramidy, Świątynia Słońca i Świątynia Księżyca. Przejdź się Aleją Zmarłych i odwiedź Cytadelę oraz Świątynię Pierzastego Węża. Wypadanie włosów? Jedz te 9 pokarmów, aby zapobiec wypadaniu włosów.

7. Moai

 

Moai

Posągi Moai na Wyspie Wielkanocnej w Polinezji, z których najwyższy waży ponad 80 ton, są ikonami. Prawdopodobnie rozpoznasz ich na zdjęciu, nawet jeśli o nich nie słyszałeś.

 

Te ponad 800 posągów, z których większość zwrócona jest w stronę morza, zostało wyrzeźbionych z popiołu wulkanicznego przez mieszkańców Rapa Nui między 400 a 1500 rokiem naszej ery. Wykonanie każdej z tych ogromnych monolitycznych rzeźb, stworzonych prawdopodobnie za pomocą prymitywnych kilofów bazaltowych, zajęło prawie rok.

 

Istnieje wiele teorii na temat tego, dlaczego zostały one zbudowane, w tym jako sposób na uhonorowanie ważnych przodków klanu i z powodu przekonania, że poprawi to jakość ziemi.

6. Koloseum

 

Koloseum

Koloseum, jedna z najsłynniejszych ruin Rzymu, było starożytną areną gladiatorów. Amfiteatr na 50 000 miejsc, który został odsłonięty w 80 r. n.e., był używany do różnych wydarzeń. Obejmowały one walki zwierząt i krwawe konkursy gladiatorów, w których zawodnicy walczyli na śmierć i życie.

 

Architektura Koloseum jest imponująca nawet jak na dzisiejsze standardy. Ściany zewnętrzne składają się z trzech poziomów łuków zwieńczonych kolumnami jońskimi, doryckimi i korynckimi. W czasach swojej największej świetności były one ozdobione trawertynowymi i marmurowymi posągami.

 

Na górnym poziomie znajdowała się ogromna markiza, która chroniła widzów przed warunkami atmosferycznymi. Dziś możesz zwiedzić samo Koloseum lub połączyć je z wizytą na pobliskim Forum Romanum i Palatynie.

Starożytne ruiny 5. Chiński mur

 

Starożytne ruiny 5. Chiński mur

Obejmujący 15 chińskich prowincji, księstw i regionów autonomicznych, Wielki Mur jest najdłuższą na świecie strukturą stworzoną przez człowieka. Składa się z szeregu oddzielnych sekcji murów i fos, które zostały zbudowane w ciągu sześciu chińskich dynastii jako obrona przed najeźdźcami.

 

Niektóre części muru mają już ponad 2000 lat i są w ruinie. Co ciekawe, przejście całej długości Wielkiego Muru zajęłoby tym, którzy chcieliby tego dokonać, około 18 miesięcy.

4. Petra

 

Petra Jordan

Różowe Miasto Petra to starożytne pustynne miasto, wykute tysiące lat temu przez nomadów w skałach z różowego piaskowca. Położone w Jordanii, schowane między Morzem Czerwonym i Morzem Martwym, trudno uwierzyć, że miasto było kiedyś pełne zielonych ogrodów, pałacowych domów i tętniących życiem rynków. Ruiny zamków na Słowacji – 11 ruin zamków.

 

Zamiast tego spacer, przejażdżka na wielbłądzie lub osiołku przez ruiny Petry ujawni opuszczone jaskinie, świątynie i grobowce ukryte w murach miasta. Warto go zobaczyć dla samej fasady, ale wnętrze z królewskim grobowcem w stylu Indiany Jonesa jest również warte obejrzenia. Aż 95% starożytnego miasta Petra pozostaje nieodkryte do dziś.

3. Machu Picchu

 

Machu Picchu

Machu Picchu to jedno z najsłynniejszych miejsc starożytnego Imperium Inków, które można odhaczyć na swojej podróżniczej liście rzeczy do zrobienia. Ta historyczna twierdza ukryta jest w peruwiańskich górach. Starożytne ruiny.

 

Zostały one odnalezione dopiero w 1911 roku przez odkrywcę Binghama, a potem tylko przez przypadek. W rzeczywistości podróżował autostopem do innego miasta znanego jako Vilcabamba. Cud zaawansowanej inżynierii, szacuje się, że 60% struktury zostało zbudowane pod ziemią, głównie w celu fortyfikacji i drenażu. Dziś do tych ufortyfikowanych ruin można dotrzeć jedynie pieszo lub pociągiem. 

 

Starożytne ruiny 2. Angkor

 

Starożytne ruiny

Angkor pochodzi od sanskryckiego słowa „nagara” i oznacza „miasto”. Niegdyś stolica Imperium Khmerów w 9. do 15. przez wieki była kwitnącą starożytną metropolią. Dziś Angkor jest najbardziej znany z hinduistycznej świątyni Angkor Wat, która pretenduje do tytułu największej świątyni religijnej na Ziemi.

 

Słynie z odwiedzin o wschodzie słońca, kiedy oświetlenie świątyń jest po prostu magiczne. Park Archeologiczny Angkor obejmuje jednak wiele innych fascynujących zabytków poza Angkor Wat. Starożytne ruiny. Ponad 1000 świątyń rozrzuconych jest po lasach, polach ryżowych i obszarach rolniczych. Do najważniejszych zabytków należą otoczona dżunglą i tajemnicza świątynia Beng Mealea z wczesną biblioteką i dobrze zachowanymi rzeźbami oraz świątynia Bayon z XII wieku. wieku, który wyznacza historyczne centrum starożytnego miasta Angkor Thom.

1) Giza

 

Giza

Piramidy w Gizie w Kairze, jedno z najbardziej tajemniczych starożytnych miejsc na Ziemi, są naprawdę fascynujące. Zostały one stworzone jako ogromne grobowce dla faraonów starożytnego Egiptu z IV dynastii i istnieje wiele spekulacji na temat tego, jak zostały zbudowane.

 

Dzięki tak precyzyjnym i doskonałym detalom są one kolejnym niezwykłym dziełem starożytnej egipskiej inżynierii. Wielu wierzy nawet, że zostały one zbudowane przez anioły lub nawet kosmitów. Odwiedzający mogą zapłacić za wejście do wszystkich trzech wielkich piramid. Starożytne ruiny. Służyły jako komory grobowe i były usiane skarbami. Do wykorzystania przez faraona w życiu pozagrobowym – co przez lata przyciągnęło wielu rabusiów grobów.

 

 Dla tych, którzy chcą uciec od najgorszych tłumów, istnieje wiele innych mniej znanych grobowców, ruin świątyń i piramid na otaczającym pustynnym płaskowyżu, które są warte odkrycia.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button