Podróż

Obelisk 10 najbardziej obelisków na świecie

Obelisk jest wysokim i zwężającym się pomnikiem kolumnowym o czterech bokach i ma kształt przypominający piramidę . Pierwotnie obeliski były monolityczne, ale z czasem coraz więcej obelisków budowano z kilku kamieni. Niektóre współczesne obeliski mają nawet wewnętrzne pomieszczenia. Spójrzmy na 10 niesamowitych obelisków na świecie.

10. murowany obelisk – Stambuł, Turecko

10. murowany obelisk - Stambuł, Turecko

Murowany Obelisk znajduje się w Stambule. Wykonany jest z grubo ciosanych kamieni i osiąga wysokość 32 m. Ten bizantyjski obelisk został zbudowany przez Konstantyna VI. Podobno była ozdobiona tabliczkami z brązu i kulą na szczycie. Dekoracje zostały jednak skradzione, a zabytek doznał poważnych uszkodzeń w czasach IV krzyżowców i janczarów.

9. Obelisk Laterański – Rzym, Włochy

9. Obelisk Laterański - Rzym, Włochy

Jest to największy egipski obelisk monolityczny na świecie, znajdujący się w Rzymie we Włoszech. Pierwotnie miał on zostać przywieziony do Konstantynopola. Do Aleksandrii zabrał ją Konstantyn II, który w 357 roku ponownie wysłał ją do Rzymu. Rozpadł się i został zasypany przez ziemię , dopiero w 1588 roku został wydobyty i odrestaurowany. Obecnie posiada postument, który jest ozdobiony napisami w hieroglifach.

 

8. Obelisk w Luksorze – Egipt

8. Obelisk w Luksorze - Egipt

Obeliski z Luksoru należą do największych obelisków na świecie. Bliźniacze obeliski mają ponad 3000 lat i są zbudowane poza wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO Luksorem na wschodnim brzegu rzeki Nil w Egipcie. Ten po prawej został wprowadzony przez rząd egipski do Francji w XIX wieku i stoi w Paryżu, gdzie nazywany jest również Igłą Kleopatry. Jego bliźniak stoi w Egipcie.

7) Igła Kleopatry – Paryż

7) Igła Kleopatry - Paryż

Oprócz paryskiego Obelisku Luksorskiego, który został tu przywieziony z zewnątrz egipskiej świątyni Luksoru, znajdują się tu jeszcze dwa inne obeliski, które również nazywane są Igłami Kleopatry. Te dwa znajdują się w Nowym Jorku w USA i w Londynie w Wielkiej Brytanii. Te dwa pochodzą z miasta Heliopolis, które obecnie znane jest jako Kair w Egipcie i wykonane są z czerwonego granitu z egipskimi hieroglifami.

6. Świątynia Obelisk Re-Atum – Egipt

6. Świątynia Obelisk Re-Atum - Egipt

Świątynia Re-Atum Obelisk, potocznie nazywany Obeliskiem z Heliopolis, znajduje się w Al-Mataririyah w Kairze w Egipcie i stoi w swoim pierwotnym miejscu. Zbudowany przez Senureta I z XII dynastii, jest jednym z najbardziej niesamowitych obelisków na świecie, gdyż jest jedyną zachowaną w kompletnej ruinie pozostałością po Heliopolis, jednym z najstarszych miast Egiptu położonym na obrzeżach Kairu.

5) Pomnik Waszyngtona – USA

5) Pomnik Waszyngtona - USA

Washington Monument, znajdujący się w Waszyngtonie, stolicy Stanów Zjednoczonych, to nowoczesny obelisk upamiętniający pierwszego prezydenta Ameryki, Jerzego Waszyngtona. Wykonany w całości z granitu, marmuru i niebieskiego rutylu. Na 169 m jest to najwyższy obelisk i kamienna konstrukcja na świecie, z windą i 897 schodami.

4. Obelisk w Buenos Aires – Argentyna

4. Obelisk w Buenos Aires - Argentyna Obelisco de Buenos Aires, jeden z najbardziej niesamowitych obelisków na świecie, jest ikoną i narodowym pomnikiem historycznym stolicy Argentyny , Buenos Aires. Został zbudowany dla uczczenia 400. rocznicy pierwszego założenia miasta i kojarzy się z jego nocnym życiem. Punto Obelisco to strefa LED, która go otacza.

3. Obelisk watykański – Watykan

3. Obelisk watykański - Watykan

Obelisk Watykański, to egipski , znajdujący się w papieskiej enklawie Watykanu wewnątrz Rzymu. Został zbudowany na obecnym miejscu w 1586 roku.Plac został zaprojektowany sto lat później. Monolit ma 25 m wysokości i jest ozdobiony krzyżem zamontowanym na jego szczycie. Największy budynek na świecie Top 10 najwyższych

2. Obelisk Srirangapatny – Indie

2. Obelisk Srirangapatny - Indie

Obelisk Srirangapatna znajduje się w Srirangapatna w stanie Karnataka w Indiach. Jest to pomnik upamiętniający atak na Srirangapatna Fort, w którym Brytyjczycy naruszyli mury, aby zaatakować siły Tipu Sultana. Stoi w centrum koncentrycznego szeregu stopni. Ma unikalną konstrukcję, z kulami armatnimi podtrzymującymi wydłużony, stożkowy występ.

1. Obelisk Axum – Etiópia

1. Obelisk w Axum - Etiopia Obelisk Axum, w Axum w Etiopii, jest jedną z najbardziej znanych stelae/obelisków na świecie, jest to starożytny obelisk Axumite, który ma około 1700 lat. Ta ważąca 160 ton granitowa iglica jest ozdobiona dwoma fałszywymi drzwiami i dekoracjami okiennymi ze wszystkich stron. Półkolisty kształt u góry odróżnia go od zwykłych obelisków o piramidalnych wierzchołkach i jest oznaczony jako gwiazda.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button