Słoń – 9 najpiękniejszych gatunków słoni na świecie
Słoń to piękne zwierzę. Niestety niektóre z nich już wyginęły inne są bardzo zagrożone, ponieważ poluje się na nie dla ich kłów. Zobacz 9 najpiękniejszych gatunków słoni niektóre z nich już wyginęły, ale były piękne.
Obsah článku:
1. Mammoth
Mamut to wymarły rodzaj z rodziny słoniowatych i rzędu Octopus. Niekiedy umieszcza się je w specjalnej rodzinie Mammothidae, która obejmuje tylko ten rodzaj. Mamuty były podobne do dzisiejszych słoni. Miały długie zakrzywione kły, grubą warstwę tranu, a gatunki nordyckie długie włosy. Małże wykopywały rośliny spod śniegu.
2. Cejlońskie słonie azjatyckie
Słoń lankijski jest jednym z trzech uznanych podgatunków słonia azjatyckiego i pochodzi ze Sri Lanki. Od 1986 roku Elephas maximus jest wymieniony przez IUCN jako zagrożony, ponieważ populacja zmniejszyła się o co najmniej 50% w ciągu ostatnich trzech pokoleń, szacowanych na 60-75 lat.
3. Słoń Borneo
Borneo to podgatunek słonia azjatyckiego, który zamieszkuje północno-wschodnie Borneo w Indonezji i Malezji. Jego pochodzenie pozostaje kwestią dyskusyjną. Ostateczna klasyfikacja podtypu jako Elephas maximus borneensis czeka na szczegółowe badania morfometryczne i genetyczne w całości.
4. słoń sumatrzański
Słoń sumatrzański jest jednym z trzech uznanych podgatunków słonia azjatyckiego i pochodzi z indonezyjskiej wyspy Sumatra.
5. Palaeoloxodon chaniensis
Palaeoloxodon chaniensis to wymarły gatunek słonia karłowatego. Gatunek ten został opisany na podstawie ograniczonych szczątków znalezionych w Stylos i w jaskini Vamos w Chanii, zachodnia Kreta .
Jak działa wzrost włosów: wgląd w cykl wzrostu włosów
6. Słoń leśny
Słoń leśny lub słoń leśny to gatunek słonia z rodzaju Loxodonta. Do roku 2001/2010/2017 klasyfikowany był jako podgatunek słonia afrykańskiego zwany afrykańskim słoniem leśnym lub jako leśna forma słonia afrykańskiego.
7. Palaeoloxodon naumanni
Tłumaczone z języka angielskiego-Palaeoloxodon naumanni, okazjonalnie nazywany słoniem Naumanna, to wymarły gatunek należący do rodzaju Palaeoloxodon, który był endemiczny dla archipelagu japońskiego podczas środkowego do późnego plejstocenu około 430 000 do 24 000 lat temu.
Fakty o słoniach – Top 10 faktów o słoniach
8. Słoń azjatycki
Jest to drugi co do wielkości żyjący gatunek słonia. Ma mniejsze uszy niż afrykańskie gatunki słoni i tylko jedną wypukłość na końcu trąby. Kły są zwykle małe, niektóre samice nawet ich nie mają. Trzonowce słonia azjatyckiego ściśle przypominają zęby wymarłego mamuta, co wskazuje na ich bliskie pokrewieństwo. Służy człowiekowi od niepamiętnych czasów; wszystkie jego podgatunki są oswojone i wykorzystywane w służbie człowieka.
W niewoli obserwowano prymitywne wytwarzanie i używanie gałęzi do odstraszania owadów.
Informacje podsumowujące:
- Długość: do 3,5 m
- Ogon: 1 – 1,5 m
- Waga: 2 – 5 ton
- Występowanie: południowa i południowo-wschodnia Azja
- Towarzyskość: grupa
- Status: zagrożony
- Siedliska: lasy tropikalne, góry
9. słoń afrykański
Słoń afrykański jest gatunkiem z rodzaju Loxodonta. Jest to największy z trzech żyjących gatunków słoni. Wcześniejsze obejmowały obecny odrębny gatunek słonia leśnego. Słoń stepowy to także słowacka nazwa jednego z tradycyjnych podgatunków słonia afrykańskiego – Loxodonta africana oxyotis.
Zamieszkuje różne siedliska od pustyń po górskie lasy deszczowe. Ma większe uszy niż jego azjatycki kumpel, a dodatkowo do tego nie 1, a 2 wypukłości na końcu tułowia. Obie płcie mają skierowane do przodu i zakrzywione kły (używają ich m.in. do spulchniania bogatej w minerały gleby (zwłaszcza soli), którą następnie pożerają). Potrzebują ogromnych ilości pożywienia (i dużego terytorium, by je zdobyć), więc ich stada często powodują drastyczne zmiany w środowisku, zwłaszcza w okresie przedłużającej się suszy.
Informacje podsumowujące:
- Długość: 4 – 5 m
- Ogon: 1 – 1,5 m
- Waga: 4 – 7 ton
- Występowanie.
- Towarzyskość: grupa
- Status.
- Siedlisko: lasy tropikalne i sawanny