Elektrotechnika

Rozruch trójfazowych silników asynchronicznych

Rozruch trójfazowych silników asynchronicznych

Rozruch zwarciowy trójfazowych silników asynchronicznych

Bezpośrednie podłączenie silnika do sieci – silnik jest bezpośrednio podłączony do sieci za pomocą wyłącznika lub stycznika. Jest to najprostszy i najtańszy sposób wyzwalania. Ale silnik w z powodu dużego prądu rozruchowego może spowodować spadek napięcia w sieci lub reakcję zabezpieczeń. Dlatego ten sposób rozruchu stosuje się tylko dla silników o mocy do maksymalnie 3 kW. Jeżeli odbiorca energii elektrycznej posiada własny transformator, może podłączyć silniki zwarciowe bezpośrednio do sieci, o ile ich moc nie przekracza 50% mocy transformatora.

Regulacja prędkości obrotowej trójfazowych silników asynchronicznych

Wyzwalanie za pomocą przełącznika gwiazda – trójkąt

– Ten sposób rozruchu stosuje się do silników o mniejszej i średniej mocy. Silnik, którego stojan jest nawinięty w trójkąt na napięcie U, uruchamiamy przez połączenie go z gwiazdą o napięciu U/. Powoduje to, że zarówno prąd strzału, jak i moment obrotowy strzału są trzykrotnie mniejsze.

Dlatego silniki bez obciążenia (piły tarczowe, obrabiarki, wentylatory … Do tego rozruchu służą specjalne przełączniki, dzięki którym podczas rozruchu trójfazowe uzwojenie stojana jest najpierw łączone w gwiazdę, a po rozruchu jest łączone do normalnej pracy w trójkąt.

Rozpoczęcie pracy z autotransformatorem

– to tak naprawdę wyzwalanie niskim napięciem. Autotransformator ma zazwyczaj kilka odczepów, aby dobrać odpowiedni bieg, a tym samym prąd rozruchowy i moment rozruchowy. Prąd rozruchowy i moment rozruchowy zmniejszają się z kwadratem przełożenia autotransformatora.

Jeśli na przykład. 2:1 konwersja autotransformatora, prąd rozruchowy i także moment rozruchowy zostaną zmniejszone o ćwierć. Ten sposób rozruchu jest odpowiedni dla silników o mocy do 15 kW.

Zaczynając od sprzęgła rozruchowego

– W tym przypadku silnik jest uruchamiany na biegu jałowym (bez obciążenia) i dopiero po osiągnięciu prawie nominalnej prędkości obrotowej jest podłączany do napędzanej maszyny za pomocą sprzęgła rozruchowego. Prąd rozruchowy nie jest zmniejszany, ale jego czas trwania jest skracany do ułamka sekundy, dzięki czemu jest mniej groźny dla sieci. W obecnie sprzęgła rozruchowe są stosowane sporadycznie.

Rozruch trójfazowych asynchronicznych silników pierścieniowych

Silniki pierścieniowe uruchamiane są przez rozrusznik wirnika, który zwiększa, zwykle skokowo, rezystancję uzwojenia wirnika. Wyzwalacz posiada trzy zestawy rezystorów o jednakowych oporach, które połączone dźwignią trójramienną tworzą węzeł.

Łysienie i jak mu przeciwdziałać , Wypadanie włosów u mężczyzn

Odpowiednio stopniowane rezystory mogą być użyte do regulacji dowolnej wielkości prądu rozruchowego. Po zakończeniu rozruchu należy wyłączyć rozrusznik, ponieważ rezystory nie są przystosowane do stałego obciążenia.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button