Projekt

Podlewanie trawnika – Jak prawidłowo podlewać trawnik?

Podlewanie trawnika. Wskazówki dotyczące podlewania trawnika – kiedy najlepiej podlewać trawnik?
Dowiedz się, jak współpracować z naturą, klimatem i systemem nawadniania, aby efektywnie podlewać trawnik.

 

Podlewanie trawnika

 

Podlewanie trawnika

 

Woda jest niezbędnym elementem szczęśliwego i zdrowego trawnika. Ważne jest jednak, aby upewnić się, że jest ona prawidłowo podlewana. Na przykład, jeśli używasz opryskiwacza w nocy, stwarzasz idealne warunki do rozwoju chorób. Zbyt rzadkie podlewanie spowoduje, że korzenie trawy nie będą rosły wystarczająco głęboko, co spowoduje problemy z trawnikiem, gdy nadejdą upały.

Wykonaj poniższe kroki, aby uzyskać nawodniony trawnik.

 

Kiedy podlewać trawnik

 

Kiedy podlewać trawnik

Jeśli zauważysz, że Twój trawnik nabrał szarawego odcienia lub wydaje się matowozielony, oznacza to, że potrzebuje wody. Możesz również sprawdzić trawnik, chodząc po nim: Jeśli ślady stóp nie znikają szybko, oznacza to, że źdźbła trawy nie mają odpowiedniej wilgoci, aby się zregenerować.

 
 
Kiedy podlewać trawnik? Choć może się wydawać, że trawnik można podlewać o dowolnej porze dnia, w rzeczywistości wymaga on bardziej szczegółowej pielęgnacji. Podlewanie w godzinach porannych (przed 10 rano) to najlepszy czas dla trawnika; jest chłodniej, a wiatr jest spokojniejszy, dzięki czemu woda może wsiąknąć w glebę i zostać wchłonięta przez korzenie trawy, zanim zdąży wyparować.

Przepełniony trawnik. Jeśli musisz podlewać wieczorem, spróbuj między 16. a 18. godziny, co powinno dać źdźbłom trawy czas na wyschnięcie przed zmrokiem. Im później podlewasz, tym bardziej prawdopodobne jest, że choroby rozprzestrzenią się na trawniku. Warto jednak zauważyć, że niekoniecznie trzeba podlewać trawnik. Trawniki są trwałe. Założone i odpowiednio pielęgnowane trawniki mogą przetrwać tygodnie bez wody, przechodząc w stan uśpienia (gdy trawnik brązowieje), a następnie regenerując się po ponownym deszczu.

Ile wody zużywać – Podlewanie trawnika

 

Ile wody zużywać - Podlewanie trawnika

Ile wody na m2 trawnika? Podczas podlewania założonego trawnika zwykle zaleca się podlewanie do momentu, gdy górne 6 do 8 cm gleby (gdzie rośnie większość korzeni trawnika) jest wilgotne. Większość trawników potrzebuje od 1 do 1,5 cm wody tygodniowo – pochodzącej z deszczu lub podlewania – aby tak głęboko nasączyć glebę. Taką ilość wody można wykorzystać podczas jednego podlewania lub podzielić na dwa podlewania w ciągu tygodnia. Upewnij się tylko, że trawnik nie jest nadmiernie podlewany.

Sprawdź glebę

 

Sprawdź glebę

Aby sprawdzić, ile czasu zajmie nasiąknięcie gleby, sprawdzaj ją co 15 minut podczas pierwszego podlewania za pomocą śrubokręta, aby zobaczyć, jak głęboko przemieściła się woda. Zaznacz czas, w którym gleba wsiąknie na głębokość co najmniej 6 cm – tyle czasu będziesz musiał podlewać trawnik za każdym razem w przyszłości.

Masz mało czasu i po prostu chcesz wiedzieć, czy możesz zrezygnować z podlewania przez jeden dzień? Użyj tej zasady: Jeśli nie możesz łatwo wbić śrubokręta na głębokość 6 cm w glebę, musisz podlać.

 

Rachunek ekonomiczny – podlewanie trawnika

Jak często należy podlewać trawnik? Metoda ta jest najłatwiejsza w przypadku posiadania systemu nawadniania, ponieważ natężenie przepływu (galony na minutę) będzie dostępne u producenta. Wystarczy pomnożyć powierzchnię trawnika przez 0,62 galona (co odpowiada 1 calowi wody na stopę kwadratową), a następnie podzielić przez natężenie przepływu zraszacza. Spowoduje to wyświetlenie liczby minut potrzebnych do uruchomienia systemu nawadniania. Podlewanie trawnika.

 

Pomiar przy użyciu czajników

Umieść czyste, puste puszki po tuńczyku w różnych miejscach wokół trawnika i zmierz, ile czasu zajmuje każdej puszce zebranie od 1 do 1,5 cala wody. Ponieważ metoda pokrywania trawnika za pomocą opryskiwacza może się różnić, należy użyć średniego czasu potrzebnego do napełnienia wszystkich pojemników.

Korzystanie z timera przepływu (lub timera wody)

Wybierz timer, który mierzy przepływ wody w setkach galonów. Pomnóż powierzchnię trawnika przez 0,62 galona (co odpowiada jednemu calowi wody na stopę kwadratową), aby określić całkowitą liczbę galonów potrzebnych dla całego trawnika. Jak kosić trawnik: 14 rzeczy, które należy zrobić przed koszeniem trawy

Podczas podlewania trawnika możesz zacząć zauważać, że nie wchłania on wody tak szybko, jak powinien. Jeśli zauważysz, że przy każdym podlewaniu tworzą się kałuże, spróbuj podlewać w krótszych cyklach, aż do osiągnięcia czasu potrzebnego do zastosowania wymaganej ilości wody (np. 10 minut przy włączonym podlewie, 10 minut przy wyłączonym podlewie, 10 minut przy włączonym podlewie itd.)

 

Podlewanie różnych rodzajów trawników – Podlewanie trawnika

 

Podlewanie różnych rodzajów trawników - Podlewanie trawnika

W pierwszym roku wzrostu trawnika, bez względu na to, czy jest on świeżo posiany, obsiany trawą, nawadniany czy podlewany, nie należy polegać wyłącznie na Matce Naturze w kwestii nawadniania. Zawsze należy zapewnić dodatkowe nawadnianie.

Podczas nawadniania świeżo zasianego trawnika ważne jest, aby górny centymetr gleby był stale wilgotny, ale nie podmokły. Prawdopodobnie konieczne będzie podlewanie zasianego obszaru raz lub dwa razy dziennie (lub częściej, jeśli na zewnątrz jest gorąco i sucho). Podlewanie trawnika. Podlewanie trawnika zrób to sam.

Gdy nasiona zaczną kiełkować, należy utrzymywać wilgotność gleby na poziomie 2 cm, aż nowa trawa osiągnie wysokość około 3 cm. Następnie zacznij ograniczać podlewanie do dwóch razy w tygodniu i namaczaj glebę głębiej, około 6 do 8 cm, aby zachęcić korzenie trawy do wrastania w glebę. Pielęgnacja trawnika latem. Kiedy sadzić trawnik? Najlepszy czas na sadzenie

 

Pamiętaj o tych wskazówkach podczas podlewania trawy w zimnych porach roku:

 

Pamiętaj o tych wskazówkach podczas podlewania trawy w zimnych porach roku

WNIOSEK: Kostrzewa wysoka ma głęboki system korzeniowy i najwyższą tolerancję na suszę spośród wszystkich gatunków traw sezonowych.

  • Trawniki, które są mieszanką trawy Kentucky bluegrass, miękkiej darni i miękkiej darni, przechodzą w stan uśpienia podczas suszy, jeśli nie są podlewane, ale wracają do życia (ponownie się zielenią), gdy znów pada deszcz.
  • Podczas podlewania traw ciepłolubnych należy pamiętać o poniższych wskazówkach:
  • Augustyna, bermudy i stonogi mają głęboki system korzeniowy, dzięki czemu lepiej znoszą suszę.
  • Ogólnie rzecz biorąc, trawy ciepłolubne wymagają mniej wody niż trawy chłodnolubne. Miejsce zamieszkania determinuje częstotliwość podlewania, ponieważ opady deszczu i letnie warunki pogodowe są różne. Trawy potrzebują najwięcej wody w warunkach upałów, suszy, niskiej wilgotności i silnych wiatrów. Rodzaj gleby również odgrywa rolę: Gleba gliniasta dłużej zatrzymuje wodę i może być rzadziej podlewana niż gleba piaszczysta, która bardzo szybko przesycha (i dlatego musi być częściej podlewana).
  • Istnieje wiele sposobów podlewania trawnika, od zraszaczy po inteligentne rozwiązania nawadniające. Każdy z nich ma swoje zalety, więc wybierz rozwiązanie, które najlepiej pasuje do Ciebie i Twojego trawnika. Poniżej znajduje się kilka metod do rozważenia.

 

Systemy nawadniania

 

Systemy nawadniania

 

Zraszacze pulsacyjne (wyciskarki wody): wystrzeliwują wodę poziomo z dużą prędkością, dzięki czemu wiatr nie ma na nią wpływu. Podlewanie trawnika. Kiedy rozpocząć nawadnianie?

Zraszacze końcowe: doskonałe do małych i średnich trawników. Istnieje wiele różnych typów, dzięki czemu można wybrać ten, który najlepiej pasuje do trawnika.

Zraszacze naziemne: te zraszacze mogą dostarczać wodę w najbardziej wydajny sposób. Aby uzyskać najlepsze wyniki, należy wybrać opryskiwacze, które znajdują się nisko nad ziemią i wykorzystują poziomy wzór oprysku.

Inteligentne systemy nawadniania: większość systemów integruje się z naziemnymi systemami nawadniania. Wiele z nich ma kierowców. Umożliwiają one planowanie nawadniania za pomocą smartfona, a także wykorzystują dane pogodowe w czasie rzeczywistym do automatyzacji nawadniania, dzięki czemu nie trzeba o tym myśleć. Na przykład system Gro™ Controller 7 wykorzystuje dane pogodowe w czasie rzeczywistym, aby zapewnić. Dzięki temu zraszacze są włączane tylko wtedy, gdy są potrzebne i można nimi sterować za pomocą smartfona lub tabletu.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button