Projekt

Kiedy sadzić trawnik? Najlepszy czas na sadzenie

Kiedy sadzić trawnik? Najlepszy czas na sadzenie. Jeśli Twoim celem jest gęsty i bujny trawnik, zasianie nasion trawy to inwestycja czasu, pieniędzy, pracy i nadziei. Odpowiednie wyczucie czasu oddziela słodki sukces od czegoś mniejszego, od wysiania nowego trawnika po naprawę nierówności i przywrócenie ukształtowania terenu. Najlepszy czas na sadzenie nasion trawy zależy od rodzaju uprawianej trawy i miejsca zamieszkania. Zrozumienie opcji i odpowiednie wyczucie czasu pomoże Ci wykorzystać każdą okazję do udanego wdrożenia.

 

Dlaczego ważny jest czas sadzenia trawnika

 

czas koszenia trawy

 

Trawa rośnie najszybciej i najsilniej, gdy sadzenie zbiega się z naturalnym okresem aktywnego wzrostu nasion. Podobnie jak inne gatunki roślin w Twoim krajobrazie, trawy darniowe różnią się cyklem wzrostu i regionalnymi preferencjami klimatycznymi.

 

Trawy chłodnej pory roku, porzeczka bylinowa i kostrzewa wysoka, rosną najsilniej w okresie chłodnych temperatur późnego lata i wczesnej jesieni. Niektóre trawy dobrze rozwijają się w chłodniejszym klimacie północnym oraz w wymagającej „strefie przejściowej”, gdzie obszary chłodne i ciepłe nakładają się na siebie.

 

Kiedy sadzić trawnik Co musisz wiedzieć

 

Trawy ciepłolubne i stokłosy, szczyt kwitnienia w okresie cieplejszych temperatur późną wiosną i wczesnym latem. Trawy te rozwijają się na terenach południowych i zachodnich oraz aż do południowych krańców strefy przejściowej.

 

Niezależnie od tego, czy zakładasz trawnik w chłodnej czy ciepłej porze roku, zaplanowanie terminu siewu w taki sposób, aby wykorzystać naturalne okresy największego wzrostu trawnika, pozwala nasionom szybko wykiełkować i się zadomowić. Twoje nasiono ma najlepszy możliwy start i najlepszą możliwą drogę do osiągnięcia zarówno krótko- jak i długoterminowego sukcesu.

 

Dlaczego w zimnym klimacie dobrze jest sadzić trawnik jesienią?

 

kiedy sadzić trawnik

 

Dzięki kilku wyraźnym zaletom, jesień jest najlepszą porą na sadzenie nasion trawy w chłodnej porze roku. Wczesną jesienią gleba jest jeszcze ciepła od miesięcy letniego słońca. Takie połączenie ciepłej gleby, łagodnych temperatur w ciągu dnia i chłodnych wieczorów sprzyja szybkiemu kiełkowaniu i zadomowieniu się nowo wysianych nasion traw w porze chłodnej.

 

Kiedy sadzić trawnik

 

Nasiona traw zimnosezonowych najlepiej kiełkują, gdy temperatura gleby wynosi od 10°C do 15°C. Odpowiada to w przybliżeniu dziennym temperaturom powietrza pomiędzy 10 a 20 °C. Niedrogi termometr glebowy, może pomóc wyeliminować zgadywanie.

 

Im dalej na północ mieszkasz, tym wcześniej docierają chłodne jesienne temperatury i jest to idealny czas na sadzenie. Zasadniczo nasiona traw chłodnych należy wysiewać co najmniej 45 dni przed przewidywanym terminem pierwszych jesiennych przymrozków, zanim temperatura gleby i powietrza spadnie do mniej korzystnego poziomu. Twoje trawy będą cieszyć się całym sezonem jesiennym, a drugi chłodny okres wegetacyjny nadejdzie wiosną.

 

Nowo posadzone nasiona potrzebują stałej wilgotności gleby, a jesienne sadzenie oferuje korzyści również w tym zakresie. Jesień przynosi zwykle więcej opadów, co zmniejsza prawdopodobieństwo wyschnięcia nasion trawnika i ogranicza konieczność dalszego podlewania. Stosowanie produktów premium oszczędzających wodę, takich jak Pennington Smart Seed i Pennington One Step Complete, dodatkowo zmniejsza ryzyko wystąpienia problemów.

 

Drugim najlepszym momentem na wysiew trawników w chłodnej porze roku jest wiosna, kiedy temperatury gleby i powietrza ponownie ogrzeją się do optymalnego zakresu. Jednak późne roztopy i wczesne wiosenne deszcze mogą utrzymywać glebę w chłodzie i nadmiernej wilgotności, co daje przewagę wczesnemu odchwaszczaniu. Trawy mają również mniej czasu na założenie, zanim cieplejsze temperatury uniemożliwią kiełkowanie i wzrost traw chłodnosezonowych zacznie się spowalniać.

 

Dla ciepłych obszarów jest lepiej na prerogatywach trawnika Wiosna

 

trawa

 

Ciepłe obszary trawiaste kiełkują najlepiej, gdy temperatura gleby wynosi stale od 18 °C do 20 °C. Zwykle odpowiada to dziennym temperaturom powietrza wynoszącym około 25 °C lub więcej. Sadzenie późną wiosną i wczesnym latem daje trawom o ciepłej porze roku przewagę w postaci ciepłej gleby i wczesnych sezonowych deszczów, które pomagają utrzymać wilgoć w glebie podczas kiełkowania i zakładania.

 

Podobnie jak w przypadku traw chłodnosezonowych, najlepsze terminy sadzenia w ciepłej porze roku różnią się w zależności od lokalizacji. W Bratysławie początek kwietnia do połowy maja to najlepszy czas na wysiewanie trawników ciepłolubnych. W środkowym i południowym Zvoleniu właściciele trawników planują wysiew traw ciepłolubnych pod koniec maja lub w czerwcu. To kuszące, aby wyjść i siać przy pierwszych oznakach wiosny, ale cierpliwość się opłaca. Poczekaj, aż minie wszelkie niebezpieczeństwo mrozu i gleba się ogrzeje. Zimna, mokra gleba to przepis na słabe kiełkowanie, gnicie nasion i choroby.

 

Ogólnie rzecz biorąc, rośliny ciepłej pory roku posadzone co najmniej 90 dni przed pierwszymi jesiennymi przymrozkami mają czas na dobre zadomowienie się przed zimą. Kiedy sadzić trawnik. Te lubiące lato trawy przestają rosnąć, gdy temperatura spada do 12 °C , dlatego późno posadzone siewki nie są w stanie przygotować się na to, co je czeka. Dzięki odpowiedniemu doborowi terminów, nasiona traw ciepłolubnych otrzymują naturalny zastrzyk letniego ciepła i cały sezon aktywnego wzrostu i rozwoju, zanim chłodne temperatury wprowadzą je w stan zimowego spoczynku. Zaprojektowanie i wykonanie nowego ogrodu. 

 

Jednym z wyjątków od zasady wiosennego wysiewu w przypadku trawników o ciepłej porze roku jest przejście do koloru zimowego poprzez tymczasowe wysianie zimą trawy o chłodnej porze roku, takiej jak życica trwała. Należy to zrobić jesienią, gdy temperatura spada, a trawniki ciepłolubne przechodzą w stan spoczynku i tracą kolor.

 

Czego się spodziewać po świeżo wykiełkowanym nasionku?

 

kiełkowanie trawnika

 

Odpowiednie terminy pozwalają wszystkim sadzonkom traw na zakorzenienie się i ugruntowanie przed interwencją natury. To, co widać na trawniku, może się różnić w zależności od rodzaju trawy, regionu uprawy i warunków panujących w danym czasie.

 

Jak długo trwa proces kiełkowania trawnika ?

 

Bez względu na to, czy naprawiamy gołe miejsca, nakładamy się na istniejący trawnik, czy też zaczynamy od zera, w przypadku uprawy w odpowiednich warunkach można oczekiwać, że siewki trawy pojawią się w ciągu 7-21 dni. Zanim trawa będzie wystarczająco długa do koszenia, mogą minąć kolejne trzy do czterech tygodni wzrostu. W przypadku nasion wysianych jesienią może to oznaczać konieczność oczekiwania na pierwsze koszenie do wiosny. Prezent dla brata 16 wskazówek dotyczących prezentów.

 

Duża część początkowego wzrostu nowych sadzonek trawy odbywa się pod ziemią, gdzie nie można ich zobaczyć. Nowe korzenie sprawią, że trawa będzie mocno osadzona, gotowa na nadchodzące sezony i będzie miała silny i szybki wzrost, gdy nadejdzie ich główny sezon. W odpowiednim czasie nowe siewki trawy dobrze konkurują o światło, wodę i składniki odżywcze oraz zwalczają choroby i szkodniki trawnika, w tym chwasty.

 

Jak uzyskać większą moc ? Kiedy sadzić trawnik?

 

Nawet jeśli zasiejesz nasiona trawy w najlepszym możliwym czasie, Twój trawnik nadal potrzebuje pomocy, aby odnieść sukces. Niezależnie od tego, czy jest to Twój pierwszy trawnik, czy też jesteś ekspertem w tej dziedzinie, skorzystaj z porad ekspertów od trawników i poznaj swoje trawy i glebę przed rozpoczęciem siewu. Stosuj najlepsze praktyki w zakresie przygotowania i sadzenia oraz nie zaniedbuj tradycyjnych zadań, takich jak jesienna pielęgnacja trawnika, które pomagają utrzymać trawę i glebę w dobrym stanie, dobrze odżywioną i gotową do wspierania nowego wzrostu.

 

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button