Rośliny użytkowe

Jak przechowywać śliwki – Najlepsze sposoby

Jak przechowywać śliwki – Najlepsze sposoby na przechowywanie śliwek w domu? W przeciwieństwie do innych suszonych owoców, śliwki nie wymagają specjalnego związku. Interesuje ją tylko niska wilgotność, ciemność i chłód. Ale i tak trzeba przestrzegać pewnych zaleceń, aby później nie wyrzucić wartościowego produktu do kosza.

Opakowanie i odpowiednie rozmieszczenie

 

Opakowanie i odpowiednie rozmieszczenie

Materiałowe pojemniki czy opakowania absolutnie nie mają znaczenia. Sama śliwka jest tak aromatyczna, że nie boi się obcych zapachów. Można jednak namoczyć inne produkty. Bez wątpienia pachnące, soczyste aromaty i kuszące. Tutaj chleb czy gryka aromatyzowana śliwkami po prostu nie każdemu przypadnie do gustu.

Jedyne co zabije ten magiczny aromat to chemia domowa. Dlatego nawet przez krótki czas nie należy pozostawiać owoców w tym samym miejscu w pobliżu detergentu lub płynu do mycia naczyń.

Wskazane jest szczelne zawinięcie przysmaku. Na przykład szklany pojemnik ze szczelną pokrywką, metalowy pojemnik z zakrętką lub ceramiczny garnek z silikonową zatyczką.

Jeśli szafka, w której będą przechowywane śliwki, jest przeznaczona tylko dla niego, to idealne będzie bardziej prozaiczne opakowanie:

  • plastikowa torebka z zamkiem błyskawicznym
  • skrzynka drewniana lub z kory
  • karton
  • torba płócienna lub lniana
  • Powidła śliwkowe

Jak przechowywać śliwki

 

Jak przechowywać śliwki

 

  • Bardziej trwałe materiały są poddawane obróbce cieplnej. Myje się je wrzątkiem i suszy, oczywiście po dokładnym opłukaniu gorącą wodą z sodą oczyszczoną.
  • Kruche materiały spryskuje się silnym roztworem soli i dokładnie suszy. Wysuszone i czyste śliwki można następnie oddać do przechowywania. Przygotować roztwór soli fizjologicznej w następujący sposób:
  1. Dokładnie rozpuścić 500 g soli kamiennej w 1 litrze czystej wody pitnej. Jodowany lub ekstra jest kategorycznie nieodpowiedni!
  2. Odpowiednio zwilżyć wewnętrzną powierzchnię pudełek i szuflad.
  3. Worki tekstylne można namoczyć w całości przez 2 minuty, a następnie dokładnie wysuszyć.
  4. Duże zapasy suszonych owoców możesz przechowywać w specjalnie do tego przeznaczonej spiżarni. Oczywiście, jeśli masz. W tym przypadku nie można siłować się z opakowaniem, a jedynie nawlec owoce na mocną nitkę. Potem wystarczy powiesić je jak koraliki na choince.
  5. Aby nie uszkodzić produktu, należy szybko namoczyć nitkę z owocami w słabym roztworze soli lub sody, a następnie dokładnie je wysuszyć. Przed użyciem wystarczy dokładnie umyć śliwki i można je jeść.

 

Lodówka

 

Lodówka

Śliwki pięknie przechowują się w lodówce. W tym celu zawija się je w aluminiową folię spożywczą, a następnie w zawiniątku robi się kilka dziurek wykałaczką lub szpikulcem. I umieścić na półce w drzwiach lodówki. Podczas otwarcia jest najbardziej optymalna temperatura i wystarczająca wentylacja. Jak wyhodować śliwkę z pestki

Albo wybrać miejsce na półce dla warzyw. Nie ma tak dużej wilgotności jak w całej spiżarni.

Jeśli trzeba przechowywać śliwki przez dłuższy czas, to najlepiej zrobić to w zamrażarce. Owoce zapakować szczelnie, inaczej wszystko będzie pachniało śliwkami. Odpowiednie są polietylenowe lub specjalne plastikowe pojemniki na żywność. I dopiero wtedy je wyczyść. Po rozmrożeniu suszone owoce nie tracą swoich witamin i wartości odżywczych. Jak przechowywać natkę pietruszki w słoiku

 

Porada Aby nie patrzeć ze zdumieniem na to, co tkwi w twoim wnętrzu, zawsze podpisuj czajnik permanentnym markerem. Albo włóż do środka kartkę z nazwą zawartości i datą w formie zakładki.

 

Możliwe problemy

 

Możliwe problemy

Śliwki są bardzo higroskopijne. Doskonale wchłania wilgoć z otaczającego powietrza. Pamiętaj, aby sprawdzać stan zapasów co 2 tygodnie. W przeciwnym razie możesz skończyć z oślizgłymi, brzydkimi kawałkami o niezrozumiałym kolorze zamiast przysmaku w „piękny” dzień. Albo gorzej – pokryte grubą warstwą pleśni.
Takie suszone owoce nie podlegają regeneracji. Ale lekko wilgotne można jeszcze uratować. Wystarczy je trochę podsuszyć w piekarniku lub w suszarce elektrycznej, a pojemnik umyć i wytrzeć do sucha.

 

Wskazówka Przy zakupie należy pamiętać, aby śliwki dotykać palcami. Jeśli pozostają na nich brązowe plamy, pojawia się uczucie śliskości lub wyczuwalna jest wilgoć, wówczas należy powstrzymać się od zakupu. Takie suszone owoce nie będą się przechowywały. Szybko spleśnieją, skurczą się i będą skrzypieć. W przypadku śliwek samopylnych takie problemy zazwyczaj nie występują. Jak przechować paprykę na zimę

 

Cenne porady Jak przechowywać śliwki

 

Cenne porady Jak przechowywać śliwki

 

Zawsze pamiętaj, aby suszone owoce, które kupujesz, zostały wysuszone. Z reguły sprzedaje się je wysuszone, aby nabrały wagi dzięki nadmiernej wilgotności. Wyjmij je z piekarnika i dopiero po ostygnięciu wyjmij do przechowywania. Kondensacja na ściankach pojemników z ciepłymi śliwkami może zrujnować wszystkie twoje wysiłki.

Czasami mole zbożowe lub chrząszcze jeszcze dostaną się do twoich zakładek. Bardzo nie lubią suszonych owoców, ale jak to się mówi, bezrybiu … Aby tego uniknąć przy dużych ilościach śliwek, dodaj do słoików wzdłuż gałęzi suszoną miętę pieprzową lub spadź. Nie oddadzą one zapachu owoców, ale ochronią je przed nieproszonymi gośćmi. Jak przechowywać śliwki.

Zakupione śliwki można przechowywać maksymalnie 6 miesięcy, w zamrażarce maksymalnie 10 miesięcy. Osobiście zapakowane w słoiki, przy odpowiednim opakowaniu i warunkach przechowywania, mogą się doskonale przechowywać nawet przez 2 lata.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button