Mr Bean – wszystko co musisz wiedzieć
Mr Bean to brytyjski sitcom stworzony przez Rowana Atkinsona i Richarda Curtisa, wyprodukowany przez Tiger Aspect i z udziałem Atkinsona. Sitcom składa się z 15 odcinków napisanych przez Atkinsona wraz z Curtisem i Robin Driscoll; Ben Elton był współautorem odcinka pilotażowego. Serial był pierwotnie emitowany przez ITV, począwszy od odcinka pilotażowego 1. Styczeń 1990 roku, a zakończył „The Best Bits of Mr. Bean” 15. Grudzień 1995 r.
Obsah článku:
Mr. Bean
Serial oparty jest na postaci, którą Atkinson pierwotnie stworzył podczas studiów magisterskich na Uniwersytecie Oksfordzkim i skupia się na Mr. Bean. Którego Atkinson określił jako „dziecko w ciele dorosłego mężczyzny”, rozwiązując różne problemy związane z codziennymi zadaniami, często powodując przy tym wstrząsy. Na serię Mr. Bean wpływ mieli aktorzy komedii fizycznej, tacy jak Jacques Tati oraz aktorzy z wczesnych filmów niemych.
Podczas swojego pierwotnego pięcioletniego okresu emisji, Mr. Bean spotkał się z powszechnym uznaniem i przyciągnął dużą liczbę telewidzów. Odcinek „The Trouble with Mr. Bean” obejrzało 18,74 mln widzów, a serial zdobył wiele międzynarodowych nagród, w tym Złotą Różę. Od tego czasu seria została sprzedana do 245 terytoriów na całym świecie. Zainspirował animowany spin-off i dwa filmy fabularne, wraz z ponownym pojawieniem się Atkinsona jako Mr Bean na ceremonii otwarcia Letnich Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 roku, reklamami telewizyjnymi i kilkoma skeczami dla Comic Relief. Program jest bardzo atrakcyjny w setkach terytoriów na całym świecie, ponieważ oprócz uznania, jakie zdobył w czasie swojej oryginalnej emisji, wykorzystuje bardzo mało zrozumiałe dialogi, co czyni go dostępnym dla osób, które znają mało lub wcale język angielski.
Pochodzenie
Postać Mr Beana powstała w czasie, gdy Rowan Atkinson studiował na kierunku MSc in Electrical Engineering w The Queen’s College, Oxford. Skecz z Beanem został wystawiony na Edinburgh Fringe na początku lat 80. lat. Podobna postać o imieniu Robert Box, również grana przez Atkinsona, pojawiła się w jednorazowym sitcomie ITV z 1979 roku Canned Laughter, w którym znalazły się również sceny wykorzystane w filmie z 1997 roku.
Jeden z pierwszych występów Beana miał miejsce na festiwalu komediowym „Just for Laughs” w Montrealu, Quebec, Kanada w 1987 roku. Kiedy koordynatorzy programu umieścili go w programie festiwalu, Atkinson nalegał, by wystąpił w programie francuskojęzycznym, a nie angielskojęzycznym. Ponieważ w jego wypowiedzi nie było w ogóle francuskiego dialogu, koordynatorzy programu nie mogli zrozumieć, dlaczego Atkinson chciał wystąpić w programie francuskim. Okazało się, że występ Atkinsona na festiwalu był platformą testową dla jego postaci, chciał sprawdzić, jak jego komedia fizyczna wypadnie na międzynarodowej scenie z nieanglojęzyczną publicznością.
Mr Bean nie żyje
O nazwie postaci zdecydowano po wyprodukowaniu pierwszego odcinka. Pan Fasola Died zbadał kilka innych nazw inspirowanych warzywami, takich jak „Pan Kalafior”. Mr Bean Died Atkinson powołał się na wcześniejszą postać komediową Monsieur Hulot, stworzoną przez francuskiego komika i reżysera Jacquesa Tatiego, jako wpływ na postać. Atkinson powoływał się również na wpływ Petera Sellersa. Mr Bean Died, który wcześniej grał podobne „dodgy nerd” postaci, zwłaszcza Hrundi Bakshi w The Party (1968) i Inspector Clouseau w filmach Pink Panther.
Stylistycznie, Pan Bean jest również podobny do wczesnych filmów niemych, polegając wyłącznie na komedii fizycznej, z Panem Bean mówiącym bardzo mało dialogu (chociaż, jak inne sitcomy live-action okresu, to zawierał ścieżkę śmiechu). Dzięki temu seria mogła być sprzedawana na całym świecie bez znaczących zmian w dialogach. W listopadzie 2012 roku Atkinson powiedział The Daily Telegraph o swoich zamiarach przejścia z postacią na emeryturę, stwierdzając, że „kiedy ktoś po pięćdziesiątce ma dziecięcą naturę, zaczyna się robić trochę smutno”. W 2016 roku Atkinson zmienił jednak zdanie, mówiąc, że nigdy nie przejdzie na emeryturę, by grać Mr. Beana. Komedie o trawce 10 komedii o paleniu trawki.
Aktor Mr. Bean
Tytułowy bohater i protagonista. Pan Bean, grany przez Rowana Atkinsona, to dziecięcy bufon, który w codziennych zadaniach wykorzystuje różne nietypowe schematy i kontrakcje. Pan Bean, aktor, mieszka sam w mieszkaniu nr 2 przy 12 Arbour Road, Highbury i prawie zawsze jest widziany w swojej charakterystycznej tweedowej marynarce i chudym czerwonym krawacie. Zazwyczaj nosi też cyfrowy zegarek z kalkulatorem. Pan Bean rzadko się odzywa, a kiedy już to robi, to zazwyczaj jest to tylko kilka niewyraźnych słów wypowiadanych komicznie słabym głosem. Jego imię (dla innych mówi „Bean”) i zawód, jeśli go ma, nigdy nie są wymienione. W pierwszej adaptacji filmowej jego paszport pojawia się z „Mr” w polu „name” i jest przedstawiony jako zatrudniony jako ochroniarz w National Gallery w Londynie.
Mr Bean często wydaje się nieświadomy podstawowych aspektów funkcjonowania świata, a w programie zazwyczaj pojawiają się jego próby wykonywania czynności, które normalnie byłyby uznane za proste, takie jak pływanie, korzystanie z telewizora, dekorowanie wnętrza czy uczęszczanie do kościoła. Duża część humoru pochodzi z jego oryginalnych (i często absurdalnych) rozwiązań problemów i całkowitego lekceważenia innych przy ich rozwiązywaniu, a także z jego małostkowości i okazjonalnej złośliwości.
Rowan Atkinson jako Mr Bean
W sekwencji tytułowej drugiego odcinka, Mr Bean spada z nieba w snopie światła przy akompaniamencie chóru śpiewającego Ecce homo qui est faba („Oto człowiek, który jest fasolą”). Rowan Atkinson jako Mr Bean, który został zaśpiewany przez chór Katedry Southwark w 1990 roku. Rowan Atkinson jako Mr Bean. Sekwencja otwierająca była pierwotnie czarno-biała w drugim i trzecim odcinku, co było sposobem producentów na podkreślenie jego statusu jako „zwykłego człowieka rzuconego w światło reflektorów”. W późniejszych odcinkach, jednak, Mr Bean spada z nocnego nieba na opustoszałej ulicy Londynu z St Paul’s Cathedral jako tło.
Pod koniec trzeciego i szóstego odcinka, jest również pokazany jest zasysane z powrotem do nieba w odpowiednich scenach tła (Black Scene w trzecim odcinku i sceny ulicy w szóstym odcinku). Jeśli chodzi o napisy początkowe, Atkinson przyznał, że Bean „ma nieco obcy aspekt”: w odcinku The Animated Series „Double Trouble” jego obcy aspekt został wykorzystany w fabule, w której dostaje się do wnętrza statku kosmicznego z kosmitami, którzy wyglądają dokładnie tak samo jak on, a nawet mają własne pluszaki. W oczywistym hołdzie dla zakończenia, kosmici wysyłają go z powrotem do domu w wiązce światła i muzyki podobnej do otwarcia oryginalnego serialu Mr. Bean. Nie wiadomo, czy Bean jest kosmitą.
Irma Gobb
Wieloletnia dziewczyna Mr. Beana, Irma Gobb (grana przez Matildę Ziegler), pojawia się w trzech odcinkach. W „The Curse of Mr Bean” i „Mr Bean Goes to Town” postać ta określana jest tylko jako „dziewczyna”. Bean traktuje ją dość swobodnie i wydaje się, że traktuje ją bardziej jako przyjaciółkę i towarzyszkę niż zainteresowanie miłością. Jednak staje się zazdrosny, gdy tańczy z innym mężczyzną na dyskotece w „Mr Bean Goes to Town”, i na pewno oczekuje, że zaproponuje jej na Boże Narodzenie w „Merry Christmas, Mr Bean”, jego niepowodzenie powoduje, że zostawia go na dobre. Pomimo tego, później pojawi się ponownie w Mr Bean: The Animated Series. W książce Mr Bean’s Diary ujawnione jest, że Bean poznał Irmę Gobb w lokalnej bibliotece. Ziegler zagrała także kelnerkę, matkę i policjantkę.
W skeczu Comic Relief „Torvill & Bean”, Beanowi towarzyszy żeńska towarzyszka, portretowana przez Sophie Thompson, której ogólny wygląd przypomina Gobba. Top 10 filmów Kung Fu, które koniecznie powinieneś zobaczyć.
Teddy
Miś jest misiem Pana Fasoli i prawdopodobnie jego najlepszym przyjacielem. Ten mały brązowy miś jest dzianą dziwnością z oczami z guzików i kończynami w kształcie kiełbasy, które zawsze kończą się złamane na pół lub w innym stanie zniszczenia i oszpecenia. Mimo że Miś jest nieożywiony, Mr Bean często udaje, że żyje: zawsze kupuje mu prezent pod choinkę lub stara się nie budzić go rano.
Na przykład, gdy Mr Bean hipnotyzuje Misia, pstryka palcami i głowa misia opada do tyłu, jakby natychmiast zasypiał. (Bean użył swojego palca, aby podeprzeć głowę Teddy’ego.) Teddy jest często privy do różnych planów pana Bean i służy jako narzędzie lub inne przedmioty w nagłych przypadkach, został dekapitacji („Mr Bean w pokoju 426”), używany jako jego pędzel („Do It Yourself, Mr Bean”), i skurczył się w pralce („Tee Off, Mr Bean”). Miś jest również „pupilem” Mr Beana w filmie „Włosy Pana Beana z Londynu”, gdzie służy do wygrania konkursu dla zwierząt.
Mr Bean film
Na przestrzeni lat Miś przeszedł kilka zmian. Kiedy debiutował film „The Trouble with Mr Bean”, miał mniejszą głowę. Dwa odcinki później jego głowa osiągnęła obecny rozmiar, ale nie miał „oczu”. Mr bean movie aż Bean przyczepił sobie do twarzy złote pałeczki. Od tego czasu „oczy” zostały zastąpione dwoma małymi białymi guzikami przyszytymi do twarzy Teddy’ego, aby nadać mu charakterystyczny wygląd.
Po nakręceniu filmu Atkinson przekazał Teddy’ego do Gyles Brandreth Teddy Bear Museum w Stratford-upon-Avon. W 2008 roku, po zamknięciu muzeum, Teddy został sprzedany na aukcji za 180 funtów. Best Parodies Top 5 Movie Parodies.
Mr Bean car Mimi
Samochód Mr Beana, cytrynowo zielony British Leyland Mini 1000 Mark 4 z 1977 roku z matową czarną maską.Mr Bean samochód Mimi. Stał się on centralną postacią kilku anegdot. Na przykład, gdy Bean był w nią ubrany. Prowadził siedząc na krześle przymocowanym do dachu lub próbował uniknąć mandatu za parkowanie przez. Pan Bean czaruje Mimi, że wyruszył przez wejście. W odcinku pilotażowym samochód Beana był oryginalnie pomarańczowym BMC Morris Mini 1000 Mark 2 z 1969 roku (numer rejestracyjny RNT 996H). Ale w końcu został przypadkowo zniszczony w katastrofie poza ekranem.
Przez cały sitcom Bean zamyka go na zasuwę i kłódkę zamiast na zamontowany w samochodzie zamek. Co w kilku odcinkach stanowiło działający gag. W dwóch odcinkach zademonstrował kolejny i nowatorski środek bezpieczeństwa. Kiedy zamiast kluczyka wyjmował kierownicę, co w jednym z odcinków odstraszyło złodzieja samochodów. W odcinku „Back to School, Mr. Bean”, Mini Beana zostaje zmiażdżone przez czołg w ramach demonstracji po fakcie. Który zastąpił identyczne Mini (numer rejestracyjny ACW 497V) przeznaczone do demonstracji swoim własnym. Aby zabezpieczyć miejsce parkingowe. Po zgubieniu go wyjmuje ze szczątków kłódkę i bełt. Chociaż Mini zostało zmiażdżone. A jednak w kolejnych odcinkach pojawia się w tych samych kolorach i z tym samym numerem rejestracyjnym (SLW 287R) co zmiażdżony samochód.
W serii wykorzystano trzy Minisy pomalowane na zielono i czarno. Jak również dwa inne pomalowane w tej samej kolorystyce. Ale bez silnika zmiażdżyli czołg. Mr Bean samochód Mimi Jeden z głównych samochodów również został zmiażdżony przez czołg. Podczas kręcenia filmu, w trakcie produkcji wiele części było zamienianych z samochodu na samochód. W tym maski, listwy kół, grille, kierownice, światła tylne. Czasami drzwi kierowcy i pokrowce na siedzenia. Top 10 horrorów opartych na prawdziwych wydarzeniach.
Mr Bean car Mimi
Po zakończeniu kręcenia filmu jeden z oryginalnych Minisów został sprzedany firmie Kariker Kars w celu wynajmowania go na imprezy, po czym został tymczasowo wystawiony jako główna atrakcja w muzeum Rover Group. W 1997 roku kupiło go muzeum Cars of the Stars i wystawiało przez kilka lat, później sprzedając go do muzeum w Stanach Zjednoczonych. Główne Mini jest własnością prywatną i zbliża się do końca renowacji w południowej Anglii.
Do promocji filmu Mr Bean: The Animated Series wykorzystano replikę Mini o numerze rejestracyjnym DRW 221T. To Mini jest obecnie wystawione w National Motor Museum w Beaulieu, a replika jest również wystawiona w London Motor Museum.
Samochód Mr Beana
Mini miało pojawić się w pierwszej filmowej adaptacji serialu pod numerem rejestracyjnym C607 EUW. W filmie Mr Bean jedzie swoim Mini przez Harrodsa, aby uniknąć korka. Chociaż ta sekwencja została sfilmowana, nie trafiła do ostatecznej wersji filmu. W czerwcu 2018 roku Mini z pierwszego filmu sprzedało się za 70 tysięcy dolarów. Mini w końcu zadebiutowało na dużym ekranie, gdy pojawiło się w filmie Mr Bean’s Holiday pod numerem rejestracyjnym YGL 572T. W przeciwieństwie do poprzednich Mini (które były zielonymi Austin Citronami), Mini w filmie jest „Nissan Amarillo Yellow”. W filmie pojawiła się również druga wersja Mini, o tej samej kolorystyce, ale z napędem na lewą stronę, prowadzona przez żeńską postać Sabine, która przyjaźniła się z Bean (graną przez Emmę de Caunes).
Mini pojawiło się ponownie w filmie Mr Bean: The Animated Series pod numerem rejestracyjnym STE 952R. W 2015 roku Mr Bean powrócił w skeczu dla Comic Relief, w którym jedzie swoim Mini na pogrzeb. Ten Mini miał taką samą tablicę rejestracyjną jak ten w animowanym spin-offie. Well Serials Top 10 Best Serials.
Reliant
Od odcinka pilotażowego Mr. Bean prowadzi długotrwałą waśń z niewidzialnym kierowcą trójkołowca. Jasnoniebieski Reliant Regal Supervan III z 1972 roku (numer rejestracyjny GRA 26K), który zazwyczaj się przewraca. Wyciąganie z miejsca parkingowego, itp. Z Beanem w jego Mini, zwykle nie zauważa wyników. Wypadki te stały się również bieżącym gagiem w całej serii. W odcinku „Tee Off, Mr. Bean” Bean podróżuje autostopem, a Reliant go zatrzymuje. Jednak Bean, który rozpoznaje samochód, udaje, że go nie widzi, dopóki nie odjeżdża. Jak zmiękczyć włosy.
Reliant ponownie pojawi się w serialu Mr Bean. Serial animowany pojawia się pod numerem rejestracyjnym „DUW 742”, po raz kolejny stając się ofiarą Mr Beana w jego Mini. W odcinku „Young Bean” po raz pierwszy zostaje ujawniona tożsamość kierowcy Relianta. Otóż w odcinku „Car Wars” kierowca po tym, jak pan Bean znęcał się nad nim przez lata. Wściekły i mający dość postanawia się zemścić poprzez. Że da mu posmakować jego własnego lekarstwa.
Inne postacie Mr. Bean
Choć Mr Bean jest jedyną znaczącą postacią w programie, pozostali pojawiają się zwykle jako kontrapunkty do jego różnych wyczynów. Oprócz jego dziewczyny Irmy Gobb (Matilda Ziegler) w każdym odcinku pojawiają się kolejne postaci. Obok Atkinsona w serialu pojawia się jednak kilku wybitnych brytyjskich aktorów i komików jako różne jednorazowe postacie drugoplanowe. Wśród nich Owen Brenman, Richard Briers, Roger Sloman, Angus Deayton, Stephen Frost. Nick Hancock, Christopher Ryan, Paul Bown, Caroline Quentin, Danny La Rue, Roger Brierley, Roger Lloyd-Pack, Rupert Vansittart. David Battley, David Schneider, Richard Wilson i Rudolph Walker. Vansittart i Walker wystąpili później u boku Atkinsona w filmie Cienka niebieska linia.