Atrakcje

Monety kolekcjonerskie – 9 najcenniejszych monet świata

Najdroższe monety kolekcjonerskie 9 najcenniejszych monet świata. Znalezienie skarbu ukrytego w szufladzie starej szafy lub na strychu to spełnienie marzeń. Jak grzebanie w słoikach z monetami i odkrycie rzadkiej monety, która jest warta dużo pieniędzy. Bogacenie się jest odległą możliwością dla ludzi, którzy zbudowali znaczną kolekcję monet, ale nadal możesz być w stanie znaleźć jakąś zmianę, która jest warta więcej niż byś się spodziewał.

 

Monety kolekcjonerskie

 

Monety kolekcjonerskie - 9 najcenniejszych monet świata

 

 

Wiele monet z poniższej listy prawdopodobnie nie kryje się na Twoim strychu, ponieważ są niezwykle rzadkie, ale też nie wszystkie są super drogie. Niektóre nowsze okazy (monety z XX wieku) mogą być stosunkowo niedrogie, a te są raczej schowane w cichym miejscu lub w skrytce w banku rodziców.

 

Najdroższe monety kolekcjonerskie

 

Poniżej przedstawiamy kilka najcenniejszych monet świata, ale nie wszystkie z nich są przeznaczone tylko dla muzeów i bogatych prywatnych kolekcjonerów. Kilka z nich może pojawić się także w Twojej okolicy.

 

1. 1794 Flowing Hair Silver Dollar

 

1794 Flowing Hair Silver Dollar

 

Srebrny dolar Flowing Hair z 1794 roku może znaleźć się na szczycie listy najdroższych monet w historii, przynajmniej na razie. Niektórzy eksperci uważają, że był to pierwszy srebrny dolar wybity w amerykańskiej mennicy. Z przodu znajduje się profil Lady Liberty z rozwianymi włosami, a na rewersie orzeł amerykański. Wyprodukowano mniej niż 1800 sztuk tych monet, a jeden z ekspertów szacuje liczbę pozostałych monet na 120 do 130, co czyni tę monetę stosunkowo rzadką. Monety kolekcjonerskie.

 

2. Dukat Brashera z 1787 r.

 

Dukat Brashera z 1787 r.

 

Moneta Brasher Doubloon została wyprodukowana pod koniec XVIII wieku. Nowojorski złotnik i srebrnik Ephraim Brasher. Przód monety przedstawia pieczęć państwową z wschodzącym słońcem. Monety kolekcjonerskie, natomiast na rewersie znajduje się amerykański orzeł z tarczą. Moneta jest już rzadka, ale niektóre wersje osiągnęły różne ceny w zależności od ich specyficznych cech.

 

Sprzedana w 2011 roku wersja dublonu z podpisem Brashera EB na piersi została zlicytowana za prawie 7,4 mln euro. Prywatna sprzedaż innego dublonu z sygnaturą EB na skrzydle ptaka w 2018 roku została dokonana za ponad 5 mln euro. Na trzeciej aukcji w styczniu 2021 roku inny dublon Brashera wylicytował 9,36 mln euro.

 

3. Fugio cent z 1787 r.

 

Fugio cent z 1787 roku

 

Cent Fugio może nie pobił astronomicznych rekordów ustanowionych przez dwie pierwsze monety na tej liście, ale nadal może być drogim przedmiotem kolekcjonerskim i ma ciekawą historię. Cent Fugio, znany również jako cent Franklin po ojcu założycielu Benjaminie Franklinie, mógł być pierwszą monetą krążącą w nowo powstałych Stanach Zjednoczonych.

 

Zgodnie z humorem Franklina, moneta przedstawia słońce i zegar słoneczny z łacińskim hasłem „fugio”, sugerującym, że słońce i czas lecą. Na dole monety znajduje się napis „mind your business”, który jest wezwaniem dla posiadacza, aby dosłownie zajmował się swoimi sprawami. Na rewersie monety znajduje się motto „We are one” z 13 ogniwami łańcucha symbolizującymi 13 pierwszych stanów Ameryki.

 

Centa Fugio można kupić za kilkaset dolarów, co czyni go stosunkowo przystępną monetą o tak ciekawej historii. Monety w lepszym stanie mogą sprzedawać się za kilka tysięcy, a może nawet 10 000 euro, natomiast niezwykle rzadkie warianty mogą sprzedawać się za dziesiątki tysięcy.

 

4. Złoty dinar Umajjadów od 723 r.

 

Złoty dinar Umajjadów od 723 r.

 

Złoty dinar Umajjadów z 723 roku jest jedną z najcenniejszych monet islamskich i został wybity ze złota wydobytego w miejscu należącym do kalifa. Moneta nosi oznaczenie „Kopalnia Dowódcy Wiernych” i jest pierwszą islamską monetą, która wymienia lokalizację w Arabii Saudyjskiej. Według ekspertów istnieje około kilkunastu okazów tej monety. Przetłuszczające się włosy : 5 domowych sposobów.

 

W 2011 r. moneta osiągnęła na aukcji cenę 3,7 mln funtów (ok. 6 mln euro), co było drugą najdroższą monetą sprzedaną kiedykolwiek na aukcji. W 2019 roku inna wersja monety sprzedała się za tę samą kwotę w funtach.

 

Monety kolekcjonerskie 5. Florin Edward III. od 1343 r.

 

Monety kolekcjonerskie 5 florenów Edwarda III. z 1343 r.

 

Kolejnymi z najdroższych monet świata są starsze i złote. Florin Edward III. z 1343 roku jest tylko jedną z trzech takich znanych złotych monet. Dwa okazy znajdują się w British Museum w Londynie, oba zostały znalezione w rzece Tyne w 1857 roku. Trzecia moneta została znaleziona przez poszukiwacza z wykrywaczem metali w 2006 roku.

 

Na przedniej stronie monety znajduje się król Edward III. na tronie z dwoma głowami lampartów po obu stronach, natomiast rewers przedstawia krzyż królewski wewnątrz czterolistnej koniczyny. Ze względu na swój design, moneta jest również znana jako podwójny leopard.

 

Moneta, znaleziona w 2006 roku, została sprzedana na aukcji za 480 000 funtów, czyli około 850 000 euro, co było wówczas rekordem dla brytyjskiej monety. Moneta jest obecnie szacowana na około 6,8 mln euro.

 

Monety kolekcjonerskie 6. Miedziany cent z głową Lincolna z 1943 roku

 

Najdroższe monety kolekcjonerskie 6. 1943 Lincoln Head Copper Cent

 

W szczególności warunki towarzyszące jej produkcji sprawiają, że miedziany grosz z głową Lincolna z 1943 roku jest ciekawą i wartościową monetą.

 

Chociaż monety były powszechnie wykonywane z miedzi i niklu, USA potrzebowały tych metali do celów wojennych, więc mennica zaczęła używać stali do produkcji monet. Jednak nadal przypadkowo wybiła serię monet z miedzią, potencjalnie dlatego, że w mennicy pozostały puste miejsca, gdy mennica rozpoczęła produkcję nowych stalowych monet. Znawcy szacują, że istnieje około 40 takich grosików, choć niektórzy twierdzą, że zachowało się mniej niż 20 przykładów.

 

Mennica amerykańska twierdzi, że monety te są często fałszowane, ponieważ stosunkowo łatwo jest pokryć stalowe monety miedzią i zmienić datę na monetach wybitych w 1945, 1948 i 1949 roku. Można jednak stwierdzić, czy moneta jest rzeczywiście stalowa, jeśli przyklei się do magnesu.

 

Podczas gdy za zwykły stalowy grosz Lincolna z 1943 roku można dostać 30 lub 40 centów – około 30 lub 40 razy więcej niż jego wartość nominalna – specjalne wersje miedziane fetowały 204 000 euro na aukcji w 2019 roku. Ten okaz monety był przechowywany przez mężczyznę przez około 70 lat z lat chłopięcych po tym, jak znalazł ją w szkolnej stołówce. Rekordowa cena sprzedaży wersji tej monety to 1,75 mln euro na aukcji w 2010 roku.

 

 

7. Kanadyjski Złoty Liść Klonowy warty 1 milion dolarów z 2007 r.

 

Kanadyjski złoty liść klonu wart 1 mln dolarów z 2007 r.

 

Kanadyjska złota moneta Maple Leaf o wartości 1 miliona dolarów waży aż 100 kilogramów. Od lutego 2022 roku wyprodukowano tylko sześć tych niemal czystych złotych monet, a każda z nich ma wartość nominalną 1 mln dolarów. Zostały one wykorzystane jako eksponat promocyjny przez Mennicę dla jednouncjowych monet Złoty Liść Klonowy.

 

W październiku 2007 roku Księga Rekordów Guinnessa potwierdziła, że jest to największa złota moneta na świecie. Przód monety przedstawia królową Elżbietę II. i kanadyjski liść klonu na plecach. Moneta ma 50 centymetrów szerokości i nieco ponad 2 centymetry grubości. Moneta została sprzedana na aukcji w 2010 roku za 3,27 mln euro. Hokeista Sławek – wszystko o nim.

 

8. Nikiel z głową Liberty V z 1913 r.

 

Nikiel z głową Liberty V z 1913 r.

 

Ta moneta nie jest tak stara jak niektóre z monet na tej liście. Nie przeszkadza to jednak w tym, że jest jednym z najbardziej wartościowych. W rzeczywistości jest to jedna z najrzadszych monet. Mennica amerykańska wybijała nikiel Liberty Head V w latach 1883-1913. W ostatniej edycji wybito podobno tylko pięć monet.

 

Od 2000 roku egzemplarze tej monety kilkakrotnie trafiały na rynek aukcyjny, osiągając ceny rzędu kilku milionów euro. Jedna z wersji została podobno sprzedana w 2005 roku za 4,15 mln euro, a w 2007 roku wystawiono ją na aukcji za 5 mln euro. Inny przykład trafił na rynek w 2010 roku za ponad 3,7 mln euro. Podczas gdy jeszcze jeden przykład sprzedał się za 4,56 mln euro w 2018 r.

 

Monety kolekcjonerskie 9. Srebrne Dolary Morgan

 

Monety kolekcjonerskie 9. Srebrne dolary Morgana

 

Srebrne dolary Morgan nie są same w sobie szczególnie rzadkie, ale niektóre z rzadszych roczników mogą osiągać bardzo wysokie ceny. Nawet jeśli nie masz jednej z bardziej obskurnych wersji. Morgan jest po prostu pięknym przedmiotem z solidnym odczuciem dobrze wyważonej monety, która jest w 90% srebrna.

 

„Run-of-the-minute”. Morgan powinien wynieść co najmniej 20 euro, co jest wartością podstawową, biorąc pod uwagę zawartość srebra i cenę metalu szlachetnego. Kolejne okazy Morganów mogą osiągać znacznie wyższe ceny, jednak należy uważać na znak mennicy, który na niektórych monetach jest oznaczeniem alfabetycznym:

 

  • 1893 S Morgan
  • Morgan z 1901 r.
  • 1889 CC Morgan
  • 1884 S Morgan
  • 1893 O Morgan

Każdy z nich może osiągnąć cenę od 100 000 do 550 000 euro, jeśli jest w dobrym stanie. A są jeszcze inne wersje srebrnego dolara Morgana, które potrafią sprzedawać się za dziesiątki tysięcy euro.

 

Jeśli podoba ci się wygląd srebrnego dolara Morgana. Kupno jednego z bardziej popularnych przykładów nie kosztuje wiele, a wtedy możesz posiadać kawałek historii bez wysokiej ceny.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button