Książki o Holokauście 18 książek opowiadających o Holokauście
Książki o Holokauście, które zanurzają Cię w doświadczeniu przeżycia obozów koncentracyjnych. Smutne historie obozów koncentracyjnych są również tym, o czym traktują najlepsze książki o Holokauście.Podczas Holokaustu, który miał miejsce w latach 1933-1945, w obozach koncentracyjnych zginęło około 6 milionów Żydów.
Obsah článku:
1. Rozrachunki – Ivana Havranová
Autorka nagrała wspomnienia ocalałych z Holocaustu. Być może przeżyli fizycznie, ale wielu z nich nie jest w stanie wrócić do normalnego życia. Przeżyli piekło, a wspomnienia o Holokauście zawsze wywołują w nich silne emocje. W książce dowiesz się, przez co musieli przejść ludzie w obozach koncentracyjnych – Prawdziwe historie z obozów koncentracyjnych zapisane są przez ludzi, którzy to przeżyli. KUP KSIĄŻKĘ TUTAJ.
2. Holokaust – nowa historia
W czerwcu 1944 roku Freda Wineman wraz z rodziną trafiła do hitlerowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Po pobieżnym badaniu przez lekarza SS, życie Fredy zostało oszczędzone, podczas gdy jej matka trafiła do komory gazowej. Freda przeżyła tylko dlatego, że alianci wygrali wojnę. Jej matka była jedną z milionów ofiar rasistowskiego reżimu, który uważał, że niektóre istoty ludzkie nie mają prawa do życia – nie z powodu tego, co zrobiły, ale z powodu tego, kim były.
The Holocaust: a New History jest przyjaznym dla czytelnika, a jednocześnie autorytatywnym opisem tej straszliwej zbrodni. Chronologicznie ułożona, ale czytelna narracja stanowi wciągającą relację o jednym z najmroczniejszych momentów w historii ludzkości. KUP KSIĄŻKĘ TUTAJ.
3. Holokaust – Geneza, wydarzenia i historie o niezwykłej odwadze – Książki o Holokauście
Podczas II wojny światowej w wyniku dominacji nazistów w Europie życie straciło około sześciu milionów żydowskich mężczyzn, kobiet i dzieci. Był to jeden z najmroczniejszych okresów współczesnej historii, a ta książka jest tego dowodem. Dzięki zwięzłemu, przejrzyście skonstruowanemu tekstowi, mapom i przykuwającym uwagę zdjęciom, będzie angażować i urzekać czytelników. Książka opisuje Holokaust, jego początki, życie w gettach i obozach koncentracyjnych, przynosi historie bohaterstwa i walki o przetrwanie.
Ten tragiczny okres jest nierozerwalnie związany z historią współczesną, a jego wpływ na społeczeństwo trwa nadal. Trzymacie Państwo w rękach nieoceniony przewodnik po Holokauście, który szczególnie zainteresuje młodych czytelników. KUP KSIĄŻKĘ TUTAJ.
4. Niewidzialni Żydzi: przeżyliśmy Holocaust
Eddie Bielawski urodził się jako małe żydowskie dziecko we wschodnim polskim mieście Węgrów na początku II wojny światowej. To, co przeżył w latach 1941-1944, jest dziś ledwie wiarygodną opowieścią o chęci przetrwania. Dzięki wytrwałości i zaradności matki i ojca, licznej rodzinie udało się uniknąć aresztowania i zabójstwa we wrogim środowisku. Budowali jedno schronienie po drugim, czekając na nadzieję w nieludzkich warunkach. I w końcu im się to udało. To właśnie czyni tę historię, jak i sam pamiętnik autorki, tak wyjątkową. KUP KSIĄŻKĘ TUTAJ.
5. Holocaust
Wymordowanie europejskich Żydów to najstraszniejsze wydarzenie ostatniego stulecia. Ponad 6 milionów ludzi padło ofiarą rasistowskiej ułudy narodowych socjalistów i „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”. W tej książce Wolfgang Benz opisuje przyczyny i przebieg Holocaustu, podając fakty, liczby i dowody. Jego książka jest doskonałym wprowadzeniem dla każdego, kto chce poważnie zająć się historią Holocaustu. Wolfgang Benz jest profesorem do spraw badań nad antysemityzmem na Uniwersytecie Technicznym w Berlinie. Wydał kilka publikacji dotyczących historii Żydów w III Rzeszy oraz na. i. także standardowe tomy „Żydzi w Niemczech 1933 -1945” i „Wymiar ludobójstwa”. KUP KSIĄŻKĘ TUTAJ.
6. Dzieci Holocaustu
Leo powiedział wtedy Walterowi: „Teraz, Walti, opowiesz mi, jak przeżyłeś!”. „Wszystko, co wiedziałem, tato, to że pozostanę przy życiu” – odpowiedział Walter. „Nie pozwoliłem nazistom zmienić mnie w coś mniej niż człowieka – bo jestem kimś”. KUP KSIĄŻKĘ TUTAJ.
7. Żółta gwiazda Jennifer Roy
Kiedy Sylvia wraz z rodziną trafiła do łódzkiego getta w Polsce w 1939 roku, gdzie więziono około 250 tysięcy Żydów, była tylko małą dziewczynką. Po wyzwoleniu w getcie pozostało przy życiu zaledwie 800 osób, w tym 12 dzieci. Sylwia była jedną z nich… KUP KSIĄŻKĘ TUTAJ.
8. Śladami tragedii Ivan Kamenec
Książka słowackiego historyka Ivana Kamenca opisuje zniszczenie społeczności żydowskiej na Słowacji w czasie Holocaustu. Zajmuje się genezą i rozwojem antyżydowskich ustaw rasowych w latach 1939-1945, gettoizacji i deportacji. To gruntowne i wszechstronne studium historyczne jest jawnym protestem przeciwko brutalnemu deptaniu praw obywatelskich i ludzkich. Na swoje pierwsze wydawnictwo musiała czekać pełne dwadzieścia lat. Na początku normalizacji został odrzucony, bo rzekomo nie było wskazane zajmowanie się tzw. negatywne wątki z historii państwa i narodu, albo oznaczał pracę jako niemarksistowską.
Ta pionierska książka historyczna o Holokauście na Słowacji ukazuje się w nowym i rozszerzonym wydaniu po trzydziestu latach od pierwszego wydania, z nowym wstępem i rozdziałem o formach żydowskiego oporu. KUP KSIĄŻKĘ TUTAJ.
9. Ostatni Żyd z Treblinki Chil Rajchman
Od momentu przybycia Rajchmana do Treblinki do momentu ucieczki spotykał się tylko z głodem, chorobami i wszechobecnym strachem. Dodatkowo musiał poradzić sobie z druzgocącą stratą własnej siostry, która wraz z innymi kobietami i ich dziećmi trafiła do Treblinki od samego początku. W swoich tekstach Reichman szczegółowo opisuje okrutne traktowanie przez nazistów milionów ludzi. Opowiada o piekielnym podziale pracy, poprzez który dokonywali oni swojej okrutnej eksterminacji.
Rajchman zaczynał jako fryzjer kobiet, które następnie trafiały do komór gazowych. Później zaproponowano mu inną pracę w tajnej strefie obozu – przenosił ciała osób uduszonych tlenkiem węgla, które często zmieniały gaz nie do poznania. Nieco później został przeniesiony do pracy, która naznaczy go na całe życie – został tzw. dentystą, co oznacza, że siłą wyrywał trupom zęby i pozbawiał je innych kosztowności.
TEN PIEKIELNY PAMIĘTNIK UJMUJE AUTENTYCZNĄ HISTORIĘ CZŁOWIEKA, KTÓRY PRZEŻYŁ NAZISTOWSKIE OKRUCIEŃSTWA, ABY OPOWIEDZIEĆ HISTORIE MILIONÓW, KTÓRE NIE PRZEŻYŁY HOLOKAUSTU. KUP KSIĄŻKĘ TUTAJ.
10. Dziewczynka w zielonym sweterku Krystyna Chiger, Daniel Paisner
W 1943 r. ponad 150 tys. Żydów zostało wypędzonych ze Lwowa, zamordowanych lub uwięzionych w gettach. Jedna z grup polskich Żydów podjęła odważne ryzyko i szukała schronienia w kanałach pod miastem. Ostatnim żyjącym członkiem była Krystyna Chiger.
To jej wyjątkowa, druzgocąca, ale ostatecznie triumfalna historia ucieczki z przerażającego Holocaustu. W „Dziewczynce w zielonym sweterku” przedstawiona została z pierwszej ręki historia młodej Krystyny, która wraz z rodziną przez czternaście miesięcy musiała czołgać się i ukrywać w podziemnych kanałach Lwowa. Ukrywającym się pod ziemią ludziom bardzo dzielnie pomagał polski katolik i były złodziej, Leopold Socha. W tej historii ostatecznie stał się nieodzownym elementem walki z Holocaustem. Socha ryzykował życiem, by ratować rodzinę Chigerów, regularnie przynosząc im jedzenie i lekarstwa.
Dziewczyna w zielonym sweterku to przejmujący pamiętnik, który chwyta za serce i porywa w wir niewyobrażalnych okoliczności życiowych. KUP KSIĄŻKĘ TUTAJ.
11. Bliźniaczki z Auschwitz Eva Mozes Korova, Lisa Rojanyova Buccieri
Latem 1941 r. naziści deportowali Evę Mozes Korovą i całą jej rodzinę do Auschwitz. W ciągu trzydziestu minut zostali od siebie oddzieleni. Rodzice i starsze siostry Evy zostały wysłane prosto do komory gazowej, natomiast Eva i jej siostra bliźniaczka Miriam znalazły się w rękach Mengele, który był również znany jako Anioł Śmierci.
Książki o psach 10 najlepszych książek Książki o psie
Mieli wtedy zaledwie dziesięć lat. Bliźniaki miały w Auschwitz pewne „przywileje” – mogły nosić własne ubrania i nie miały golonych głów, ale stały się obiektem sadystycznych eksperymentów Mengelego. Wielu z nich zmarło w wyniku eksperymentów, chorób i głodu. Ale inni przeżyli dzięki godnej podziwu dziecięcej pomysłowości, odwadze i niezłomnej woli życia. Dziesiątki lat później Eva wspomina swoje szczęśliwe dzieciństwo w Transylwanii, wzrost antysemityzmu i jego wpływ na jej rodzinę. Miesiące spędzone w Auschwitz opisuje w sposób rzeczowy, wrażliwy i z dużym dystansem. Jej narracja to inspirująca opowieść o wytrwałości, determinacji i walce o przetrwanie w obliczu ekstremalnego zła.
W epilogu Eva opowiada o swojej niezwykłej drodze do uzdrowienia i niezwykłej decyzji o publicznym przebaczeniu nazistom. W Stanach Zjednoczonych, gdzie przeniosła się z Izraela, by dołączyć do męża, założyła muzeum Holokaustu, prowadziła wykłady na całym świecie i organizowała wycieczki do Auschwitz. Poświęciła swoje życie na szerzenie przesłania o przebaczeniu, pokoju i wykorzenieniu nienawiści i uprzedzeń na świecie. KUP KSIĄŻKĘ TUTAJ.
12. Miałem numer 30529 Felix Weinberg
„Mój brat był za młody na to zadanie. Jestem pewna, że gdyby dać jej wybór, moja mama poszłaby z nim do gazu, ale wątpię, by dano jej taką możliwość. Książki o Holokauście. Jestem mniej więcej przekonany, że zginęła w jakimś innym obozie pracy”. Przez sześćdziesiąt pięć lat Felix Weinberg, pochodzący z Czechosłowacji, tłumił swoje wspomnienia o niewyobrażalnym cierpieniu i nienawiści, których doświadczył podczas Holokaustu. W końcu postanowił spisać swoją historię, ale zrobił to z niespodziewanym humorem i wnikliwością. Tylko w ten sposób był w stanie powrócić do przeszłości, która odebrała mu niemal całą rodzinę.
Był rok 1939, kiedy wpadła w bezlitosne ręce nazistów. Prawie całą swoją młodość spędził w Terezinie i Auschwitz. W 1945 roku wąsko uniknął Marszu Śmierci z Blechhammer. Po wojnie osiadł w Anglii i mimo słabego wykształcenia nie poddał się i został profesorem fizyki na Imperial University w Londynie. Byłem numerem 30529 to wyjątkowe wspomnienia człowieka, którego dzieciństwo przebiegało w jednych z najczarniejszych czasów w historii ludzkości, a mimo to nigdy nie stracił nadziei na ponowne życie. KUP KSIĄŻKĘ TUTAJ.
13. Tatuaż z Auschwitz – Heather Morris – Książki o Holokauście
The Auschwitz Tattooist to powieść oparta na prawdziwej historii Lale i Gity Sokolov, dwóch słowackich Żydów, którzy przeżyli obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau i po wojnie znaleźli nowy dom w Australii.
Lale dostał pracę jako tatuażysta w obozie. Jego obowiązkiem było numerowanie więźniów, których naziści utrzymywali przy życiu po selekcji, czyli wstrzykiwanie im na przedramiona numerów niezmywalnym tuszem – jeden z najmocniejszych symboli Holokaustu. Korzystając z minimalnej swobody poruszania się, na jaką pozwalała ta praca, zdobywał żywność w zamian za biżuterię i pieniądze pozostawione po zamordowanych Żydach. Uratował niejednego współwięźnia od śmierci głodowej. Za tę działalność groziła mu śmierć; wielu innych zawdzięczało jej przetrwanie.
Pewnego dnia przestraszona młoda dziewczyna stanęła w kolejce po tatuaż… Dla Lale – wojownika, kolesia i trochę poszukiwacza przygód – była to miłość od pierwszego wejrzenia. Wymyślił sobie, że zrobi wszystko, aby Gita również przeżyła.
To, co czyni tę książkę szczególnie niezwykłą, to radość życia Lale. Wiedział, jaki los szykują naziści dla niego i innych więźniów, ale postanowił nie poddać się nieludzkim warunkom obozu, zachować swoją godność, nietykalność osobistą i żyć jak najpełniej. Książki o Holokauście. Przy całej swojej surowości Tatuaż z Auschwitz jest opowieścią o nadziei i odwadze, a także, co brzmi niewiarygodnie, historią wielkiej miłości. Drugie wydanie książki zawiera nowe zdjęcia i dokumenty, a także dodatkowe teksty z wizyty autora w Krompachach i obozie koncentracyjnym Birkenau w Polsce. KUP KSIĄŻKĘ TUTAJ.
14. Spójrz w gwiazdy Eva Slonimová – Książki o Holokauście
Dzieciństwo Evy Weiss-Slonim, mieszkanki Bratysławy, upłynęło pod znakiem II wojny światowej, podczas której prześladowania Żydów w Europie osiągnęły monstrualne rozmiary. Rodzice Evy przygotowali kryjówki dla swoich dzieci, ale zaledwie trzynastoletniej Evie i jej młodszej siostrze Marcie nie udało się uniknąć deportacji; zostały złapane przez strażników z Nitry i wysłane do Auschwitz.
W swojej książce autorka opisuje okropności, których doświadczyła w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, gdzie nie tylko była świadkiem niezliczonych okrucieństw i przemocy, ale także doświadczyła na własnej skórze tortur, nieludzkiego traktowania i eksperymentów medycznych niesławnego doktora Mengele. Książki o Holokauście. W 1945 roku, po wyzwoleniu Auschwitz przez wojska radzieckie, Eva i Marta musiały samotnie przejść przez kawałek zniszczonej wojną Europy, by wrócić do rodzinnej Bratysławy i spotkać się z rodzicami i rodzeństwem.
Wspomnienia Evy Weiss-Slonim łączą wzruszającą niewinność dziewczynki z mądrością kobiety mającej ponad osiemdziesiąt lat. Książka Spójrz w gwiazdy udowadnia, że człowiek jest w stanie przetrwać nawet w obliczu niewyobrażalnego piekła. Jest to również kulminacja życiowego zaangażowania Evy Weiss-Slonim w informowanie społeczeństwa o Holokauście i zachowanie pamięci o tych, którzy go nie przeżyli. KUP KSIĄŻKĘ TUTAJ.
15. Proces zmarłych Mariana Čengel Solčanská – Książki o Holokauście
Cyrilla Gregus została porzucona przez matkę zaraz po urodzeniu i choć po roku zmieniła zdanie i przygarnęła córkę, to nigdy jej nie kochała. Cyril dorastała wśród gęsi i kotów na wiejskim podwórku, zafascynowana zabytkowym łóżkiem, które jej prababcia Emilie kupiła podczas II wojny światowej na aukcji mienia Żydów deportowanych do obozów zagłady. Prawdziwe historie z obozów koncentracyjnych. Cyryl bezlitośnie odkrywa sekrety swojej rodziny wstecz przez cztery pokolenia, rozplątując plątaninę losów utkaną z tragedii Holocaustu, przodków i związku Thomasa Debrentheya, biskupa 15. wieku, do rybaczki Anny. Książka jest mozaiką postaci, które spotykają się w przestrzeni, ale nie w czasie. Łączy ich moralna porażka i rzeźbione antyczne łóżko.
Cyryl, archeolog, którego zadaniem jest otwieranie grobów i odnajdywanie zmarłych, kwestionuje zbiorową winę i indywidualną bierność w obliczu zbrodni i wzywa straconego prezydenta państwa słowackiego, katolickiego księdza Jozefa Tiso, do ponownego stanięcia przed sądem, zanim jego kości zostaną pochowane w krypcie pod pałacem biskupim. KUP KSIĄŻKĘ TUTAJ.
16. Sonderkommando – W piekle komór gazowych Venezia Shlomo – Prawdziwe historie z obozów koncentracyjnych
Cała prawda jest o wiele bardziej tragiczna i straszna” – czytamy we wstępie do tej niezwykłej książki autentycznych wspomnień. Ich autor, Shlomo Venezia, nie tylko był w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau (Oświęcim-Brzezinka), ale musiał tam wykonywać najstraszniejszą pracę: przenosić ciała zamordowanych w komorach gazowych do pieców krematoryjnych. To właśnie kazali robić członkom Sonderkommando – oglądać z bliska mordowanie ludzi. To świadectwo jest nadal niezwykle ważne, może nawet bardziej dziś, gdy są nawet osoby, które zaprzeczają istnieniu Holocaustu. Jeśli nie znamy naszej historii, albo nie chcemy jej znać i wolimy przymknąć na nią oko, to może się ona powtórzyć.
Z podwórka regularnie słychać było strzały – liczne egzekucje więźniów politycznych. Miejsce to było położone przy drutach kolczastych, a nas pilnowali żołnierze w mundurach, których nie rozpoznawałem, ale przypominały włoskie mundury. Głupi, jak na tamte czasy, odwróciłem się do jednego z żołnierzy na warcie i powiedziałem mu: „Jestem Włochem! Książki o Holokauście. Czy myślisz, że mógłbym uciec?” Natychmiast wycelował we mnie karabin, więc wycofałem się i podniosłem ręce: „Nic nie mówiłem, zostaw to!”. Był włoskim faszystą z bojówek kolaborujących z Niemcami. Prawdziwe historie z obozów koncentracyjnych. W pewnym sensie mnie uratował, bo gdyby mi powiedział, że mogę uciekać, to na pewno zostałbym zastrzelony, wszędzie byli niemieccy żołnierze, co dwadzieścia metrów na strażnicy.
W czasie kwarantanny przeżyłem też inny potężny epizod. Zaledwie kilka dni po naszym przyjeździe podszedł do nas kapo i zapytał, czy chcemy pracować dodatkowo za podwójne porcje zupy. Wszyscy chcieli jechać, dręczył nas okrutny głód. Znalazłem się wśród dziesięciu wybranych do pracy. Ani mój brat, ani kuzyni nie byli w tej grupie. Dali nam wóz do ciągnięcia, taki jak do wożenia siana. „Zaprzęgali” nas zamiast koni. Do koszar dotarliśmy pod koniec kwarantanny. Nazywała się Leichenkeller, która była właściwie kostnicą. Kiedy otworzyliśmy drzwi, rozszedł się po nich obrzydliwy zapach rozkładających się zwłok. Nigdy wcześniej nie przechodziłem obok tego baraku, więc dowiedziałem się, że służył on do utylizacji zmarłych, którzy zmarli podczas kwarantanny. KUP KSIĄŻKĘ TUTAJ.
17. Nie musiałem przeżyć Max Eisen – Książki o Holokauście
„Nie musiałem przeżyć to autentyczna opowieść o cierpieniu, żalu i strachu jednego chłopca w strasznym czasie i miejscu”. (Rex Murphy, National Post) Kiedy piętnastoletni żydowski chłopiec, Tibor „Max” Eisen, pochodzący z Mołdawii nad Bodvou w ówczesnej Czechosłowacji, ucieka przed niemal pewną śmiercią na granicy Węgier i okupowanej przez Niemców Ukrainy, oddycha chwilowo z ulgą. W przeciwieństwie do dziesiątek tysięcy innych osób, on i jego rodzina uniknęli egzekucji, która miała zakończyć transport Żydów do granicy w bydlęcych wagonach. Ale to dopiero początek jego koszmaru…
W 1944 roku ponownie trafia do bydlęcego wagonu, tym razem celem jest Auschwitz Birkenau. Młody Max doświadcza zarówno niewolnictwa w obozie, jak i utraty bliskich. Jak na ironię, życie ratuje mu atak oficera SS, po którym chłopiec zostaje przygarnięty przez Tadeusza Orzeszko, więźnia politycznego i chirurga. Max nie traci woli życia, dzięki czemu może spełnić obietnicę daną ojcu i całemu światu, by dać mrożące krew w żyłach świadectwo tego, jak naziści pozbawili go spokojnego dorastania i jak cenna jest wolność.
„W tym momencie życzyłem sobie, aby komendant wpakował mi kulkę w głowę. Prawdziwe historie z obozów koncentracyjnych. Pomyślałem o moich krewnych i o tym, jak musieli się czuć w obliczu własnej śmierci. Gdy matka weszła do komory gazowej, zajmowała się trójką mojego rodzeństwa. Jakże musiała walczyć o ostatnie tchnienie w tej strasznej komnacie w samotności! Jak to będzie wyglądało w moim przypadku? Wolno czy szybko? Czy moja dusza opuści moje ciało? Czy spotkam jeszcze moją rodzinę?”
MAX EISEN przeżył pobyt w obozie koncentracyjnym Auschwitz Birkenau, a po przejęciu władzy przez komunistów – uwięzienie w Pradze na Pankrácu. Ostatecznie wyemigrował do Kanady, gdzie wykładał, edukował i poświęcił się sprawie Holokaustu. KUP KSIĄŻKĘ TUTAJ.
18. The Boy Who Followed His Father to Auschwitz Jeremy Dronfield – Książki o Holokauście, Prawdziwe historie z obozów koncentracyjnych
Wiedeń 1939. Rodzina Kleinmannów wiedzie proste, zwyczajne życie. Gustaw pracuje jako tapicer, a Tini utrzymuje w porządku skromne gospodarstwo domowe. Książki o Holokauście. Największą radością pary jest czwórka ich dzieci: Fritz, Edith, Herta i Kurt.
Jednak po aneksji Austrii do Niemiec uporządkowany świat żydowskiej rodziny Kleinmannów zaczyna się rozpadać. Sąsiedzi odwracają się od nich, ojciec traci źródło utrzymania, a samo życie członków rodziny jest zagrożone.
Ojciec Gustav i syn Fritz jako pierwsi odczuwają skutki zmienionej sytuacji, zostają aresztowani przez Niemców i wysłani w transporcie do obozu koncentracyjnego w Buchenwaldzie. To dopiero początek niewyobrażalnego cierpienia fizycznego i psychicznego, nieludzkich warunków, ciężkiej pracy w kamieniołomach, częstych pobić, tortur, głodu i upokorzeń. Podczas niekończących się miesięcy, które następują po sobie, tylko jedna rzecz trzyma ich przy życiu – ojca i syna łączy miłość do siebie.
Kiedy dowiadują się, że Gustaw ma zostać przeniesiony do Auschwitz, co jest równoznaczne z wyrokiem bliskim śmierci, Fritz staje przed trudną decyzją – pozwolić ojcu jechać samemu, czy dołączyć do niego…
Książka szczegółowo przedstawia przerażającą rzeczywistość II wojny światowej. Autorka mówi o wszystkim wprost, bez strachu i bez sentymentalizmu. Opisuje życie pełne niesamowitych okrucieństw, począwszy od zdrady „dobrych” sąsiadów, po systematyczne rabunki, wywłaszczenia i wywózki. To niezwykła relacja ze strasznych wydarzeń, które przeżyli tylko nieliczni dzielni, choć ich szanse były zerowe. Pomagały im okazjonalne przejawy człowieczeństwa, głęboka miłość do siebie, niebywała niezłomność i wielkie szczęście. Cud przeżycia pozostawił im głębokie blizny, ale i niezłomną wolę życia.
Książka, oparta na zapisach w tajnym dzienniku Gustava Kleinmanna i drobiazgowych badaniach archiwalnych autora, po raz pierwszy opowiada tę niesamowitą historię, niespotykaną w dziejach Holokaustu. Prawdziwe historie z obozów koncentracyjnych. The Boy Who Followed His Father to Auschwitz to zarówno przypomnienie najlepszych i najgorszych rzeczy, do których zdolna jest ludzkość, jak i celebracja siły więzi rodzinnych i niezłomności ludzkiego ducha. KUP KSIĄŻKĘ TUTAJ.