E bike – Jak wybrać rower elektryczny
E bike – Jak wybrać rower elektryczny. Pierwsza jazda na rowerze elektrycznym – lub e-bike’u – może być jak odkrycie supermocy. Dzieje się tak dlatego, że rowery elektryczne ze wspomaganiem pedałowania rozszerzają możliwości jazdy na dwóch kółkach: możesz nadążyć za ruchem ulicznym w trybie stop-and-go, łatwiej przewieźć dzieci lub ładunek, dotrzeć do celu mniej spocony lub po prostu cieszyć się większą ilością energii podczas przejażdżek, które w przeciwnym razie wydawałyby się zbyt odległe lub zbyt pagórkowate.
Obsah článku:
E bike – Jak wybrać rower elektryczny
E-rowery są początkowo podzielone na te same kategorie co zwykłe rowery: górskie i szosowe, plus specjalizacje takie jak rowery miejskie, hybrydowe, turystyczne, cargo i składane.
Znajomość trzech klas e-rowerów
Głównie ze względów regulacyjnych, rowery elektryczne są również podzielone na klasy, które wskazują na ich poziom wspomagania silnika. Ustalenie, jakiej klasy roweru elektronicznego potrzebujesz, jest kluczowym punktem decyzji:
- Klasa 1: Silnik włącza się tylko podczas pedałowania i przestaje pomagać przy prędkości 20 km/h.
- Klasa 2: posiada również tryb wspomagania pedałowania do 20 km na godzinę oraz tryb pracy wyłącznie na gazie.
- Klasa 3: jest wspomagana wyłącznie pedałami (jak klasa 1), ale wspomaganie jest kontynuowane do prędkości 28 km/h.
Większość nowych rowerzystów zaczyna od roweru elektrycznego klasy 1. Rowery klasy 1 są najbardziej przystępne cenowo i, z punktu widzenia przepisów, najbardziej rozpowszechnione. Można na nich jeździć po ulicach miast i wielu ścieżkach rowerowych. Ta klasa e-bike’ów zaczyna być dopuszczana na tradycyjne szlaki rowerów górskich, choć dostęp nie jest powszechny, więc zawsze najpierw sprawdź.
E-rowery klasy 2 są zazwyczaj dozwolone w tych samych miejscach co e-rowery klasy 1. Dzieje się tak dlatego, że w obu klasach prędkość maksymalna przy wspomaganiu silnikiem wynosi 20 km/h.
E-rowery klasy 3 są popularne wśród osób dojeżdżających do pracy i biegaczy na posyłki. W porównaniu z rowerami klasy 1 są one szybsze i mocniejsze (i kosztują więcej). Zaletą większej mocy jest to, że można lepiej nadążyć za ruchem ulicznym. Lepiej się też wspinają i mogą przenosić większe ciężary. Kompromisem jest brak możliwości jazdy po większości ścieżek rowerowych lub systemów szlaków rowerów górskich.
Prosimy o zapoznanie się z zasadami dostępu przed dokonaniem ostatecznego wyboru klasy e-bike. Zastrzeżenie do wszystkich powyższych informacji o dostępie jest takie, że prawa, licencje, rejestracja, ograniczenia wiekowe i zasady zarządzania ziemią ulegają zmianie.
Baterie, zasięg i silniki dla e-rowerów
Producenci zwracają baczną uwagę na układ napędowy w każdym rowerze. Kompromisem w projektowaniu jest wydajność w stosunku do zasięgu. Mocniejszy silnik zapewnia większą prędkość, aby nadążyć za ruchem ulicznym i większy moment obrotowy, aby pokonywać wzniesienia i przewozić ładunki. Mocniejszy silnik szybciej też drenuje akumulator, zmniejszając zasięg.
Porównując potencjalne e-rowery, zobaczysz szeroką specyfikację: Na przykład 20-100 kilometrów ze wspomaganiem pedałowania. Dzieje się tak dlatego, że na zasięg ma wpływ wiele zmiennych.
Pomaga oczywiście duża bateria: Pojemność podaje się w watogodzinach (Wh), czyli liczbie godzin, w których akumulator może utrzymać 1 wat mocy, zanim się wyczerpie. Zatem moc silnika również ma znaczenie: silnik o mocy 500 W z akumulatorem o pojemności 500 Wh (normalna konfiguracja roweru klasy 3) rozładuje się szybciej niż silnik o mocy 250 W z akumulatorem o pojemności 500 Wh (normalna konfiguracja roweru klasy 1).
Ciekawym narzędziem online, które pokazuje współdziałanie szerokiej gamy czynników mogących mieć wpływ na zasięg, jest asystent zasięgu w e-bike’u Bosch. To zależy też od tego jak i gdzie jeździsz: Kilka wskazówek, jak zwiększyć zasięg, znajdziesz w rozdziale Wprowadzenie do e-rowerów.
Czas ładowania baterii E bike
Większość akumulatorów jest w pełni naładowana w ciągu trzech do pięciu godzin, podczas gdy ładowanie akumulatorów o dużej pojemności trwa dłużej. Jeśli planujesz dojeżdżać do pracy e-bike’m, możesz kupić dodatkowe ładowarki (lub wozić ze sobą ładowarkę). Można też kupić szybsze ładowarki. E bike.
Liczba baterii: niektóre e-rowery pozwalają rowerzystom na korzystanie z dwóch baterii jednocześnie. Może to wydłużyć czas jazdy – a jeśli jedna bateria się wyczerpie, masz zapasową. Możesz też dokupić dodatkowy akumulator, aby mieć w pełni naładowaną baterię w gotowości, lub wymienić swoją po zakończeniu jej żywotności (zwykle kilka tysięcy ładowań).
Konfiguracja montażu baterii: baterie zintegrowane z ramą zwalniają miejsce na koszyki na bidon lub małą torbę rowerową. Baterie zewnętrzne są jednak łatwiejsze do naładowania i wymiany.
Lokalizacja silnika roweru elektrycznego
Najlepsze silniki mid-drive znajdują się na suporcie (tam gdzie korby mocowane są do ramy roweru). Nowe silniki napędzane w piaście mieszczą się w piaście tylnego koła (niektóre są na przednim kole).
Silniki ze średnim napędem: Wiele silników ma takie ustawienie z różnych powodów. Wspomaganie pedałowania reaguje naturalnie, a masa silnika jest umieszczona nisko i centralnie, co pomaga utrzymać równowagę i stabilność jazdy.
Silniki z napędem piastowym: Silniki w piastach tylnych kół przesyłają moc z pedałów bezpośrednio do tylnego koła, dając uczucie bycia popychanym. Należy pamiętać, że wymiana przebicia w kole zamontowanym w piaście może być bardziej skomplikowana niż wymiana przebicia w rowerze standardowym (lub środkowym). Silniki w przedniej piaście działają podobnie jak w samochodach z napędem na przednie koło; pozwalają również na zastosowanie standardowego napędu rowerowego z tyłu roweru.
Moment obrotowy silnika roweru elektrycznego
Moment obrotowy jest specyfikacją, którą należy sprawdzić, jeśli planujesz jeździć dużo po wzgórzach i/lub ciągnąć ciężkie ładunki. Jest ona mierzona w niutonometrach (N m), a podawana maksymalna wartość dla e-bike’a może wynosić od 40 N m do 80 N m. Jednak rzeczywisty moment obrotowy podczas jazdy będzie się różnił w zależności od tego, jak zmienisz ustawienia podparcia pedałów. Wyspy japońskie – 14 najpiękniejszych wysp
Inne kluczowe cechy i komponenty e-bike’ów
Oczywiście Twój e-bike to coś więcej niż tylko silnik i bateria. Oto inne szczegóły, które należy wziąć pod uwagę przy porównywaniu e-buli:
Aktywacja wspomagania pedałowania i wyczucie pedałowania: im większa moc roweru, tym płynniej i lepiej reaguje on na wspomaganie pedałowania. Spróbuj jeździć na kilku rowerach, aby znaleźć taki, który reaguje z prędkością i intensywnością, która najbardziej Ci odpowiada.
Poziomy wspomagania pedałowania: większość rowerów oferuje 3 lub 4 poziomy wspomagania pedałowania, aby oszczędzać energię baterii (tryb eco) lub zwiększyć prędkość i moment obrotowy (tryb turbo lub boost).
Zintegrowane akcesoria: wiele rowerów elektrycznych jest obecnie wyposażonych w szereg zintegrowanych akcesoriów:
Oświetlenie: to oświetlenie najczęściej występuje w rowerach miejskich i podmiejskich i jest miłym elementem bezpieczeństwa. Systemy są różne, przy czym topowe rowery mają mocniejsze oświetlenie.
Bagażniki: te solidne bagażniki, zwykle spotykane na e-bike’ach cargo, mogą przewozić duże obciążenia. Do e-rowerów można również zamontować szeroką gamę kupowanych oddzielnie bagażników, choć należy sprawdzić, czy bagażnik pasuje do danego modelu roweru.
Wyświetlacze LCD na kierownicy: w rowerze elektrycznym dzieje się wiele, dlatego warto mieć na kierownicy komputer rowerowy, który umożliwia monitorowanie stanu baterii, trybu wspomagania pedałowania, przebiegu, prędkości i innych parametrów.
Integracja ze smartfonem: Wysokiej klasy elektronika e-bike’ów może łączyć się bezprzewodowo ze smartfonami. Dostępne aplikacje mogą obejmować GPS, dzienniki serwisowe i inne opcje ekranowe. Niektóre aplikacje pozwalają nawet na odblokowanie zintegrowanego zamka rowerowego. E bike.
Wbudowane zabezpieczenia: niektóre rowery są wyposażone w zamki na tylne koło przymocowane do ramy, a inne mają zamki na baterie, które można dopasować kluczem do zamka rowerowego (kupowanego osobno) marki partnerskiej.
Jakość części roweru elektronicznego
E-bike’i na różnych poziomach cenowych mają podobnie stopniowaną jakość komponentów. Tańsze e-rowery często nie będą miały funkcji z wyższej półki, takich jak integracja ze smartfonem, a także będą miały tanie komponenty. Tak jak w zwykłym rowerze, hamulce, opony, przerzutki i układy napędowe klasy premium będą trwalsze i bardziej responsywne. Jak zarabiać pieniądze – 40 prostych sposobów
Ramy: większość ram e-bike’ów wykonana jest z aluminium, choć coraz częściej dostępne są różne opcje ram (od węglowych po stalowe). Materiał i konstrukcja ramy, wraz z wielkością silnika i akumulatora, przyczyniają się najbardziej do ogólnej wagi. E-rowery są zazwyczaj cięższe od swoich konwencjonalnych odpowiedników, ale pokonują powolność dzięki wspomaganiu silnikiem. Lżejszy rower jest jednak nadal bardziej zwinny. Jeśli więc decydujesz się na wybór pomiędzy dwoma porównywalnymi rowerami, lżejszy model prawdopodobnie zapewni lepszą jazdę.
Upewnij się, że Twój e-bike jest dobrze dopasowany do Ciebie
Kolejną prawdą dotyczącą zarówno standardowych rowerów, jak i e-rowerów jest to, że najlepszy rower dla Ciebie to ten, który faktycznie do Ciebie pasuje. Przy tak dużej inwestycji, jaką jest rower elektryczny, ważne jest, aby upewnić się, że jest on odpowiedni dla Ciebie – lub przynajmniej może być zmodyfikowany tak, aby pasował do Ciebie, dzięki kilku sprytnym wymianom części – zanim wyruszysz za drzwi. Buty zimowe dla chłopców – jak prawidłowo wybrać
Najważniejsze dla dobrego dopasowania jest to, aby wiedzieć, jaki rozmiar ramy rowerowej potrzebujesz, luźno według swojego wzrostu. Oprócz rozmiaru ramy, geometria ramy e-bike’a określa, jak rower powinien dopasować się do Twoich unikalnych wymiarów ciała. E bike.
Wizyta w sklepie rowerowym to najlepszy sposób na dopasowanie rozmiaru ramy tak, aby kolana, ramiona, plecy, nogi i ręce były odpowiednio dostosowane do pozycji jazdy, której potrzebujesz. Możesz też udać się do eksperta od fitting’u, który szczegółowo dopasuje Twój rower, co może zapobiec przewlekłym kontuzjom i pomóc Ci osiągnąć jak najlepsze wyniki. Dowiedz się więcej w naszym artykule o tym, jak spersonalizować swój rower.
Będąc w sklepie rowerowym, poświęć trochę czasu na wypróbowanie roweru, który chcesz mieć. Większość sklepów ma miejsce, w którym klienci mogą to zrobić. Wypróbowanie wielu rowerów pozwoli Ci lepiej wyczuć opcje i pomoże Ci potwierdzić, który styl jest dla Ciebie najlepszy.