Czujniki – Definicja , Do czego służą , Klasyfikacja
Czujniki to urządzenia, które służą do uzyskiwania informacji o przebiegu mierzonych (kontrolowanych) wielkości fizycznych. Nazywane są również czujnikami wielkości fizycznych. Teoretycznie czujnikiem może być każde urządzenie, którego właściwości fizyczne ulegają zmianie pod wpływem działania innych wielkości fizycznych. W zależności od tego, czy czujnik potrzebuje energii pomocniczej do swojego działania, czy nie, dzielimy je na pasywne i aktywne. Praktyczne znaczenie dla automatyki i techniki sterowania mają tylko te czujniki, które charakteryzują się wysoką czułością, małą bezwładnością oraz i minimalnym lub żadnym wpływem na wielkość mierzoną.
Obsah článku:
Czułość czujnika
definiowany jest jako stosunek przyrostu danej wielkości na wyjściu czujnika do przyrostu wielkości mierzonej.
Wykrywanie temperatury (termometry)
Bezwładność czujnika
jest określona przez opóźnienie czasowe odpowiedzi czujnika na zmianę wielkości mierzonej.
Wpływy czujników
na mierzoną wielkość mogą być różne. Na przykład. zjeżdżalnia. z rezystancjami zależnymi od temperatury, mogłyby wpływać lub zmieniać rzeczywistą wartość mierzonej wielkości przez ciepło wytwarzane przez przepływ prądu.
W zależności od rodzaju wyczuwanego sygnału dzielimy czujniki na :
(a) czujniki wielkości elektrycznych
(b) czujniki wielkości nieelektrycznych
Czujniki wielkości elektrycznych
Wielkości elektryczne to wszystkie parametry elektryczne obwodów elektrycznych. W automatyce i technice sterowania są to głównie prądy elektryczne stałe i zmienne, napięcia, moce oraz częstotliwość prądu elektrycznego zmiennego. Śni mi się. wielkości elektryczne mogą być:
a) odchylanie – ich podstawą jest układ magnetoelektryczny (pomiar napięć i prądów stałych) i elektromagnetycznym (pomiar napięć i prądów zmiennych), są produkowane jako wskazujące lub nagranie.
b) wyrównawcze – oparte są na moście Wheatsona, produkowane są najczęściej jako punktowe i jednocześnie nagranie, wyjątkowo tylko wskazujące.
c) cyfrowe – oparte są na przetwornikach analogowo-cyfrowych A/D i cyfrowo-analogowych D/A, wielkość mierzona wielkość jest przedstawiana bezpośrednio w postaci cyfrowej, są one wytwarzane jako wyświetlacz (display, screen) z możliwością zapisu za pomocą drukarki.
Czujniki wielkości nieelektrycznych
Istnieje szereg czujników wielkości nieelektrycznych. Dla potrzeb automatyki i techniki sterowania najczęściej stosowane są : ciśnienie, temperatura, poziom, prędkość i położenie.
Przyczyny łysienia
Niestety, istnieje wiele czynników prowadzących do łysienia. O ile niektóre z nich, takie jak dieta i ogólny sposób pielęgnacji włosów można skorygować, o tyle jednym z najbardziej powszechnych i niekontrolowanych czynników jest genetyka.
Aby zrozumieć szczegóły, należy wiedzieć, że naturalny cykl włosów składa się z czterech faz: rozpoczyna się od wzrostu (faza anagenu), po którym następuje faza przejściowa (faza katagenu), faza spoczynku (faza telogenu) i wreszcie faza wypadania włosów (faza egzogenu).