Atrakcje

Ciekawostki o Szwecji 17 fascynujących faktów o Szwecji

Ciekawostki o Szwecji. Zaimponuj swoim przyjaciołom i rodzinie tymi wyjątkowymi, osobliwymi faktami o Szwecji. Dla wielu osób Norwegia i Szwecja to jedno i to samo. Chociaż oba kraje skandynawskie łączy wspólna historia, kultura i ściśle powiązane języki, to istnieją również pewne zasadnicze różnice. Dziś przyjrzymy się kilku osobliwościom, które czynią rodzeństwo Norwegii wyjątkowym. Oto kilka naszych ulubionych faktów o Szwecji.

 

Ciekawostki o Szwecji 17 fascynujących faktów o Szwecji

 

1. Szwecja ma dwa razy więcej ludności niż Norwegia

Szwecja liczy około 10,3 mln mieszkańców. To prawie dwa razy więcej niż populacja Norwegii! Jest też znacznie większa od innego skandynawskiego kraju – Danii, która liczy około 5,8 mln mieszkańców.

2. Szwecja importuje odpady – z Norwegii!

Szwedzi lubią recykling. Tylko 1% odpadów trafia na składowiska, podczas gdy 50% jest poddawane recyklingowi lub kompostowaniu, a 49% jest spalane w celu uzyskania energii. Może to brzmieć jak wspaniała wiadomość, ale spowodowało to jeden duży problem: nie pozostało wystarczająco dużo odpadów, aby utrzymać działanie spalarni.
Szwecja wymyśliła więc nowe rozwiązanie. Importuje odpady z Norwegii i Wielkiej Brytanii, aby utrzymać światło. A jako podwójny bonus, kraje te płacą Szwecji za wywóz ich odpadów!

 

3. Ponad połowę powierzchni Szwecji pokrywają lasy

 

Większość Szwecji pokryta jest lasami

Tak, dobrze czytasz. Według Sveaskog, około 57% powierzchni Szwecji jest zalesione. Konkretnie chodzi o 23 miliony hektarów, czyli obszar odpowiadający Wielkiej Brytanii.
Szwedzka ustawa o lasach reguluje sposób prowadzenia gospodarki leśnej, zarówno pod względem produkcyjnym, jak i środowiskowym. Ustawa mówi m.in. o tym, że po wycięciu lasu istnieje obowiązek jego ponownego zasadzenia.

 

4. Ciekawostki o Szwecji  Czy istnieje hotel z lodu

W Szwecji w miejscowości Jukkasjärvi znajduje się słynny lodowy hotel. Hotel powstaje co roku z dwutonowych bloków lodu z pobliskiej rzeki Torne.
Hotel zaczyna być budowany od podstaw, gdy tylko nadejdzie zimna pora roku w Arktyce. Zarówno budowniczowie, jak i artyści pracują, aby za każdym razem stworzyć niepowtarzalny hotel.
A jeśli kiedykolwiek pomyślisz, że przepisy BHP czasami idą za daleko, pomyśl o właścicielach Ice Hotel. Mimo że jest to gigantyczne igloo wykonane w całości z zamarzniętej wody, musi mieć zamontowane alarmy przeciwpożarowe!

 

5. Kaczor Donald jest bardziej popularny niż Myszka Miki

 

Kaczor Donald jest bardziej popularny niż Myszka Miki

W większej części świata Myszka Miki króluje jako najpopularniejsza postać Disneya. W Szwecji jednak znacznie większą popularnością cieszy się Kaczor Donald.
Kaczor Donald jest niesamowicie popularny w Szwecji.
Niektórzy tłumaczą to tym, że raczej ułomna natura Donalda bardziej przemawia do Europejczyków niż cnotliwa doskonałość Mikiego. Niezależnie od przyczyny, Donald jest wyraźnie najpopularniejszą postacią Disneya w Szwecji.
Od 1959 roku w każdą Wigilię Bożego Narodzenia naród cieszy się nabożeństwem o godz. 15.00. obejrzyjcie razem film Kalle Anka och hans vänner önskar god jul. Oto Kaczor Donald i jego przyjaciele życzą Wam Wesołych Świąt, dla tych, którzy nie są Szwedami!
Donald jest tak popularny, że w 2006 roku kraj musiał zmienić prawo, które zakazywało głosowania na nieistniejących kandydatów, ponieważ protestujący wyborcy zazwyczaj wpisywali „Kaczor Donald”!

 

6. Ciekawostki o Szwecji  Szwedzki napój bije na głowę Coca-Colę

Zaskakującą marką, która w Szwecji schodzi na dalszy plan, jest Coca-Cola, przynajmniej w okresie świątecznym. Podczas gdy wiele narodów cieszy się tradycyjnymi świątecznymi napojami, takimi jak Egg Nog lub grzane wino, w Szwecji popularnym napojem w okresie Bożego Narodzenia jest napój gazowany lub soda o nazwie Julmust.
Julmust to fermentowany napój słodowy bez alkoholu, podobny do piwa korzennego. W grudniu zostanie wypitych 45 milionów litrów, przewyższając Coca-Colę i tak naprawdę wszystkie inne marki napojów bezalkoholowych razem wzięte.
Julmust znika wtedy z półek na kilka miesięcy, by pojawić się ponownie na Wielkanoc jako Påskmust – ten sam napój w innej butelce! 75% „cydru” pije się w grudniu, a pozostałe 25% zawsze, gdy przypada Wielkanoc. Poza tym okresem zdobycie tego napoju jest prawie niemożliwe.

 

7. Ciekawostki o Szwecji  Sztokholmskie metro służy jako galeria sztuki

Stolica Szwecji, Sztokholm, pełna jest imponującej architektury. Jednak jeden z najbardziej imponujących widoków znajduje się pod ziemią!
Około 90% stacji metra w Sztokholmie jest udekorowanych i tworzy jedną z najciekawszych galerii sztuki na świecie. W projekcie wzięło udział ponad 150 artystów, tworząc mozaiki, obrazy, graffiti, instalacje, rzeźby i inne prace.

 

8. Korea Północna jest winna Volvo 45 lat

Po wojnie koreańskiej Korea Północna próbowała ponownie zamienić się w raj i uruchomiła kilka wielkich projektów inżynieryjnych z wykorzystaniem maszyn zakupionych na Zachodzie.
Szwecja była jednym z pierwszych krajów, który wskoczył na pokład samolotu i otworzył stosunki finansowe. Mieszkańcy Raju potrzebowali wystawnych pojazdów, w których mogliby jeździć, i tak w latach 70. kupili samochód. W latach 90. w Szwecji zamówiono 1000 luksusowych samochodów Volvo 144GL.

Pierwsze z nich zostały dostarczone w 1974 roku. Wkrótce potem stało się jasne, że Korea Północna nie może i nie chce zapłacić za te pojazdy. Zamiast tego pozwoliła po prostu, aby rachunki się piętrzyły, a długi utrzymują się do dziś.
W typowym szwedzkim stylu, kiedy zdali sobie sprawę, że niewiele mogą zrobić, po prostu wysłali faktury dalej. Co roku więc rząd szwedzki przelicza dług i wysyła nową fakturę. Dług wynosi około 300 milionów euro i choć kraj wie, że szanse na zobaczenie tych pieniędzy są niewielkie, dba o to, by nigdy o nich nie zapomnieć!

 

9. Szwecja miała króla piratów!

 

Ciekawe fakty o Szwecji

Historia polityczna Skandynawii może być fascynującą lekturą, zwłaszcza machinacje z okresu Unii Kalmarskiej, ale jeden król wyróżnia się tym, że jest bardziej dziwaczny niż większość. Eryk Pomorski został Erykiem XIII. Szwecji po śmierci swojej babki Małgorzaty I.
Eryk nie był najlepszym królem. Odziedziczył wojnę, którą Margaret wygrywała, a następnie przegrał ją w spektakularny sposób, tracąc dużą część swojego królestwa. Udało mu się również rozgniewać szlachtę w Szwecji, Norwegii i Danii – uczeni powiedzą wam, że to rzadko jest dobry pomysł.

Kiedy duńska szlachta odmówiła ratyfikacji jego wyboru następcy, uciekł na Gotlandię i zajął zamek Visborg jako rodzaj królewskiego zakładu! Jeszcze dziwniejsze rzeczy dzieją się jednak, gdy po całkowitym obaleniu rozpoczyna karierę – według wszelkich informacji udaną – jako pirat na Bałtyku, aby zemścić się na kupcach hanzeatyckich, którzy sprawiali tyle kłopotów za jego panowania. Następnie, po dziesięciu latach piractwa, powrócił do wysokich sfer jako książę pomorski!

 

10. Ciekawostki o Szwecji  Tak, fika naprawdę istnieje

Każdy lubi zrobić sobie przerwę od pracy, kiedy tylko może, ale w Szwecji pomysł ten jest wpisany w kulturę. Ta praktyka nazywa się fika i jest to uznana przerwa dwa razy dziennie, podczas której pracownicy cieszą się kawą, ciastkiem i rozmową.
Wszyscy pracownicy robią jednak przerwy, prawda? Cóż… pomijając fakt, że w świecie zachodnim wiele przerw w pracy jest tylko teoretycznych, Fika jest czymś powszechnym i w zasadzie obowiązkowym. Do tego stopnia, że w większości firm każdy, kto nie bierze w nich udziału, jest uważany za niegrzecznego. Może dlatego szwedzkie kwatery pracownicze są najszczęśliwsze na świecie!

 

11. Szwedzi kochają dziwaczny marketing

Szwedzki Związek Turystyczny lubi znajdować nowe sposoby na promowanie kraju wśród mieszkańców innych państw. Dwa z najbardziej popularnych i interesujących to @Sweden i linia telefoniczna Call a Swede.
@Sweden była inicjatywą na Twitterze, gdzie co tydzień nowy obywatel przejmował konto i tweetował rzeczy, które interesowały go o jego kraju, życiu i pracy.

Tweeterzy wchodzili też w interakcję z opinią publiczną i odpowiadali na pytania dotyczące kraju, jak go postrzegają. Inicjatywa trwa już od 7 lat i ponad 350 obywateli Szwecji miało okazję reprezentować swój kraj na świecie.
Z okazji 250. rocznicy wprowadzono linię telefoniczną Call a Swede. rocznica zniesienia cenzury. Pomysł polegał na tym, że będzie istniał jeden numer telefonu, pod który każdy na świecie będzie mógł zadzwonić i porozmawiać z obywatelem Szwecji wybranym losowo z grupy ochotników. Program trwał przez trzy miesiące i otrzymywał zgłoszenia z całego świata.

 

12. Szwedzi wymyślają gumę zastępującą nikotynę

 

Jeśli Ty lub ktoś kogo znasz kiedykolwiek rzucił palenie za pomocą gumy nikotynowej, możesz podziękować Szwecji.
Pierwszy produkt – Nicorette – został opracowany przez Leo AB w Helsingborgu. Powstała ona w wyniku odkrycia, że palący szwedzcy marynarze podwodni przechodzili podczas służby z tytoniu na tytoń do żucia lub tabakę, aby oddać się nikotynie.
Nicorette nie był pierwszym, który umieścił nikotynę w gumie do żucia, ale opracował polimer, który kontrolował uwalnianie nikotyny do krwiobiegu, pozwalając na kontrolowanie poziomu nikotyny i umożliwiając trwałe uwalnianie i stabilne rzucanie palenia, co pomogło milionom ludzi rzucić nikotynę na dobre.

 

13. Ciekawostki o Szwecji  Making light of the dark days

Życie na północy Szwecji zimą, kiedy przez kilka miesięcy jest mniej niż 5 godzin światła dziennego, może być trudne. Choroba afektywna sezonowa to rodzaj depresji, która powstaje w odpowiedzi na brak światła dziennego i dotyka wielu ludzi na dalekiej północy Europy.
Aby pomóc w walce z tym problemem, jedno ze szwedzkich miast zainstalowało na przystankach autobusowych kasetony świetlne, dzięki którym osoby oczekujące na transport mogą doświadczyć nieco więcej światła dziennego w ciemne zimowe dni.

 

14. Ciekawostki o Szwecji  Scaling the Solar System

Szwecja może nie jest pierwszym miejscem, które przychodzi na myśl, gdy myślimy o eksploracji kosmosu, ale w jednym kluczowym aspekcie astronomicznym jest światowym liderem – posiada największy na świecie model Układu Słonecznego w skali 1:1.
Model opiera się na Ericsson Dome – największym na świecie budynku w kształcie półkuli – w Sztokholmie i rozciąga się do oddalonej o 950 km Kiruny, gdzie zaznaczono koncepcję Termination Shock – końca Układu Słonecznego.
Skala wynosi 1:20 mln, a każdy obiekt jest oznaczony modelem lub rzeźbą. Merkury znajduje się w odległości zaledwie 3 km od centrum, podczas gdy Ziemia jest oddalona o 7,6 km, Neptun o 229 km, a Pluton o 300 km.

 

15. Szwecja jest największym krajem skandynawskim

Szwecja to tak naprawdę piąty co do wielkości kraj w Europie. Całkowita powierzchnia 450 295 km2 jest większa zarówno od Norwegii, jak i Danii. Szwecja, mimo że jest jednym z największych krajów w Europie, ma również jedną z najniższych gęstości zaludnienia.
16. 63% ludności Szwecji mieszka w miastach.
A przecież większość Szwedów mieszka w miastach. W 2018 roku 63% ludności mieszkało w jednym ze 126 obszarów miejskich o liczbie mieszkańców powyżej 10 000. Ciekawostki o Szwajcarii, 42 zabawne fakty
 

 

17. Ciekawostki o Szwecji  Szwecja jest potęgą gospodarczą

W Szwecji powstało wiele ważnych firm, zwłaszcza w dziedzinie projektowania i technologii. Electrolux, Ericsson, H&M, IKEA, Saab, Scania i Volvo to tylko niektóre ze znanych szwedzkich nazwisk w światowym biznesie.
Ze Szwecji pochodzi też niezliczona ilość wynalazków i innowacji. Do znaczących należą Tetra Pak, rozrusznik serca, dynamit i łożysko kulkowe. Włosy przetłuszczające się: 5 domowych sposobów

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button