Język słowacki

Andrej Sládkovič – Marína Wszystko o pracy

Andrej Sládkovič – Marína Gatunek literacki , Kompozycja , Charakterystyka tematyczna utworu. Andrej Sládkovič – Marína Gatunek literacki , kompozycja .

Andrej Sládkovič 

  • nazwisko własne Andrej Braxatoris
  • Poeta ze Štúrova (romantyzm)
  • ewangelicki ksiądz, poeta, krytyk literacki i dramatyczny, publicysta i tłumacz
  • studiował teologię na Uniwersytecie w Halle 
  • podczas studiów zmagał się z problemami finansowymi, zarabiał na życie udzielając korepetycji
  • w rodzinie Pišlov poznał swoją miłość Marię, nie pobrali się, ale to doświadczenie wpłynęło na niego i napisał utwór Marína
  • oprócz Maríny napisał także Detvan oraz Hrabia Mikuláš Šubič Zrínsky na Sihotti
  • podstawową cechą jego twórczości jest stosowanie powtarzających się figur, dekagramu, ale np. także podwójny negatyw (nie mogę cię nie lubić)
  • Andrej Sládkovič – Marína Gatunek literacki
  • Andrej Sládkovič - Marína

Andrej Sládkovič – Marína

Gatunek literacki: kompozycja poetycka (1. część o charakterze liryczno-epickim oraz część 2 o charakterze refleksyjno-symbolicznym)


Skład
291 strof po 10 wersów każda

Temat
: miłość do kobiety, Boga, kraju, narodu

Charakterystyka pracy :

Temat 1: PIĘKNO – Autor tęskni za pięknem, jest nim odurzony, a znajduje jego ucieleśnienie w dziewczynie – Marinie. Zastanawia się nad pięknem, które kojarzy mu się z moralnością i prawdą. Oprócz piękna duchowego, autor zauważa również urodę dziewczyny.

Temat 2: MIŁOŚĆ – Autor łączy w nim miłość do żony i do swojego kraju. W 41. strofie znajdujemy jedną z najbardziej oryginalnych deklaracji miłości:
„Może twoje ręce poza mną, może twoje ręce mnie nie dosięgają,
I may in distance sadly escape, I may unlovely remain,
możliwe jest, abym zniszczył siebie: niemożliwe jest, abym Cię nie kochał!”.
Jednak miłość dwojga młodych ludzi nie znalazła spełnienia, bohater czuje, że grozi jej niebezpieczeństwo. Poeta dziękuje Marinie za jej gorące uczucie, za jej miłość. Sládkovič przechodzi ewolucję od uczuć radosnych poprzez namiętne wyznanie w erotycznej zmysłowości do uczucia smutku z powodu utraconej miłości – na początku utworu widzi ją jako realną istotę, jej utratę wyraża poprzez zmianę człowieka w istotę nierealną (wodną wróżkę – syrenkę)
Temat 3: SŁOWACJA – symbioza miłości do Mariny i miłości do Słowacji. Autorka kocha słowacką przyrodę. Jego miłość do Mariny zamienia się w wizję – wróżkę. Miłość jest utrudniona przez bariery społeczne. W zakończeniu autor wywyższa swoją miłość do ziemskiego życia i ojczystej ziemi ponad nieziemską błogość posiadania u boku wróżki Mariny.
Temat 4: MŁODZIEŻ – młodość to dla autora stan umysłu. Opiera się wezwaniu wróżki Mariny, która zaprasza go na fale Hronu i wieczność.  Wola i życia w nim wygrywają.

Idea
: Absolutyzowane uczucie miłości jest największą wartością ludzkiego życia.

Andrej Sládkovič – Marína Gatunek literacki

Włosy przetłuszczające się: 5 domowych sposobów

Detvan

Tematem jest romantyczna historia Martina, w której autor uosabiał idealne cechy narodu słowackiego. Celebruje naturę i współistnienie z nią. Ten liryczno-epicki utwór zawiera 250 zwrotek z wieloma środkami artystycznymi. Głównymi bohaterami są Martin Hudcovie i Elena. Utwór ma 5 zwrotek; Marcin (na łące tańczy z Eleną, biegnie przez łąkę i zabija sokoła goniącego zająca), Drużyna (wraz z młodzieńcami siedzi wokół ogniska i dowiaduje się, że sokół należy do króla; Tymczasem Eva wpada w ręce bandytów, ale Martin ją ratuje), Jarmark Slatina (na którym Martin wyznaje królowi, że zabił sokoła), Vohľady (Eva dowiaduje się, że król werbuje Martina) i Lapačka (impreza rekrutacyjna dla młodych mężczyzn; Martin poprzysiągł wierność, jeśli będzie mógł zachować symbole swojej dumy z bycia Słowakiem – strój, warkocze, walaschkę, fujarę).Andrej Sládkovič – Marína Gatunek literacki .

Rośliny do cienia – 11 roślin pokojowych do cienia

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button