Atrakcje

Buddyzm Oświecenie ze Wschodu

Dlaczego nauki Buddy przyciągają coraz więcej osób, a miliony ludzi w świecie zachodnim również są zafascynowane medytacją i poszukiwaniem wewnętrznej równowagi ?

Święta pagoda wykonana ze złota

Birma

Najważniejszą świątynią buddyjską w Myanmar ( Birma ) jest 112-metrowa pagoda Shweitigoum w stolicy Rangunu , która w całości pokryta jest złotem. Jego powstanie datuje się na 588 rok p.n.e. .

Pochodzenie z Indii

Buddyzm wywodzi się z 6. wiek p.n.e. l. w Indiach, a jego narodziny są nierozerwalnie związane z imieniem Gautama Siddhartha z rodu Shlethi. Według tradycji urodził się około 560 roku w indyjskim mieście Kapilavastu w pobliżu granicy z Nepalem. Siddhartha dorastał beztrosko i dostatnio , jak przystało na księcia . W wieku 16 lat poślubił swoją kuzynkę Jasodharę .

Siddhartha doświadczał ciągłych wątpliwości co do sensu życia w opałach szlacheckiego dworu. Trzy spotkania na Jeo Wschodzie poruszyły go do głębi, gdy na własne oczy zobaczył coś, co do tej pory tłumił w sobie: cierpienie i ulotność ludzkiej egzystencji. Siddhartha spotkał bowiem starca, rozpoznał chorego i zobaczył martwego.

Siddharth

W wieku 29 lat książę odwrócił się od dworu ojca , porzucił żonę i nowo narodzonego syna Rahula oraz wyrzekł się sławy i fortuny . ´Uwolnienie od wszystkiego co zewnętrzne prowadzi do wewnętrznego bogactwa . ´´

Jako człowiek, który wyrzekł się wszystkiego, Siddhartha szukał instrukcji u hinduskich kapłanów braminów, nauczycieli jogi i ascetów. Jego post pozbawił go prawie wszystkich sił, bo jego pożywienie to jedno ziarno prosa dziennie. Po sześciu wyczerpujących latach, poszukiwaczowi przydarzyło się coś wyjątkowego, co znów całkowicie zmieniło jego życie. Podczas jednej medytacji pod drzewem figowym w Bodhgayi doznał oświecenia . Siddhartha staje się nosicielem tytułu Budda , co oznacza „Oświecony” lub „Przebudzony” .

Budda

Budda zaczął znowu normalnie jeść i nauczać o ścieżce od ziemskiego cierpienia do nirwany , stanu doskonałego spokoju . Brzmi to bardzo uroczyście i religijnie , ale Budda w rzeczywistości nie relacjonuje niczego poza swoim poszukiwaniem sensu życia i wyzwoleniem swojej chorej duszy.

Zgodnie z naukami Buddy, ci którzy osiągną równowagę pomiędzy życiem w oderwaniu od rzeczywistości a ścisłym ograniczeniem – tak jak on to robił – osiągną wyzwolenie. Na tej ścieżce ma mu pomagać znajomość pewnych fundamentalnych prawd (Cztery Szlachetne Prawdy), a także wysiłek, by żyć zgodnie z pewnymi zasadami (Ośmioraka Ścieżka). dziesięć przykazań bożych

Cztery Szlachetne Prawdy Buddy mówią o cierpieniu, jego przyczynach i jego przezwyciężeniu:

Cierpienie przez przedmioty ruchu :narodziny , starzenie się , choroba , śmierć i miłość .

Cierpienie powstaje z pragnienia: przyjemności, narodzin i bycia oraz nietrwałości.

To pragnienie może być usunięte przez całkowite zaprzestanie pożądania.

Ośmiokrotna Ścieżka prowadzi do wyeliminowania cierpienia.

medytacja

Jako Ośmiokrotną Ścieżkę, Budda zaleca:

1.Poznanie i pokonanie przyczyny cierpienia.

2. Uwolnienie ducha od wszelkich negatywnych myśli i działań.

3.Unikaj kłamstwa , oszczerstw i nieżyczliwych rozmów.

4. Unikaj działań, które są sprzeczne z pięcioma zasadami postępowania. Zasady te to: nie zabijać, nie brać tego, co nie jest mi dane, nie oddawać się nieumiarkowanej zmysłowości, nie kłamać i nie pić napojów odurzających .

5. Unikaj zawodów, poprzez które naruszane jest pięć zasad postępowania.

6.Wspieranie korzystnych ruchów emocjonalnych i unikanie złośliwych.

7.Krytycznie obserwować ciało, uczucia i zjawiska umysłu.

8.Przez medytacyjne wchłonięcie, aby osiągnąć koncentrację ducha.

Medytacja

Rdzeniem nauki buddyjskiej jest medytacja. Do jej praktykowania niezbędna jest jednak pomoc nauczyciela doświadczonego w medytacji, odpowiednie miejsce (na przykład pod drzewem, u stóp wzgórza lub na szczycie jaskini) i właściwa pora dnia (za szczególnie odpowiednie uważa się świt, południe lub zachód słońca). Ważną rolę odgrywa również prawidłowa postawa ciała.

medytacja buddyzm

Celem medytacji jest doprowadzenie swojego wewnętrznego „ja” do wyższego poziomu i swojego doświadczania do wyższego poziomu, a tym samym lepsze zrozumienie siebie i wszechświata , przezwyciężenie cierpienia poprzez wzrost wiedzy o zachowaniu i rozwinięcie zdolności do pomagania innym.

´Jeden zyskuje lepsze zrozumienie życia . Medytacja pomogła mi osiągnąć spokój ducha . Nie odczuwam żadnego stresu . Widzę świat wyraźniej , jestem szczęśliwsza i łatwiej mi podziwiać piękno przyrody . ´´

Japoński buddysta Masafumi Hirata

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button