Zwierzęta na literę d 20 zwierząt na literę d
Zwierzęta na d. Zwierzęta na d 20 zwierząt na literę d. Zastanawiasz się, które zwierzęta zaczynają się na literę D? Przygotowaliśmy listę zwierząt zaczynających się na literę d. Zwierzęta na d i coś o nich.
Obsah článku:
Zwierzęta na d
- daman
- Daniel
- Dżdżownica
- Delfin
- dhoul
- dikdik
- jeżozwierz
- dingo
- dzik
- drapieżny ptak
- karuzela drewniana
- bułka tarta
- spadać
- drozd
- drvinárik
- piper
- dudok
- Iris
- Iris
- dulovnica
1. d Daniel Animals on d
Daniel plamisty ssak z rodziny jeleniowatych, który jest przeżuwaczem należącym do rodziny artiodaktyli. Zamieszkuje zachodnią część Palearktyki. Pochodzi z cieplejszego rejonu Morza Śródziemnego, z Turcji i prawdopodobnie z Macedonii. W ostatnich wiekach została wprowadzona do południowej Afryki, Australii, Nowej Zelandii, Ameryki Północnej i Południowej. W naszym kraju żyje na wzgórzach, a jego występowanie udokumentowano na 25,1% terytorium.
Główną cechą tego gatunku jest poroże, zaokrąglone u nasady, podwójnie ostre i rozszerzające się ku górze w wydłużone ostrze z występami na krawędzi. Daniela plamisty jeleń znacznie mniejszy od swojego szlachetnego krewnego jelenia szlachetnego. Jego całkowita długość, łącznie z 19-centymetrowym ogonem, wynosi 1,7 metra, a wysokość 90 centymetrów; stare samce mają zwykle 1,8 metra długości, metr wysokości i są o 5-6 centymetrów wyższe z tyłu. Daniel różni się od jelenia posiadaniem krótszych i słabszych nóg, ubarwieniem, stosunkowo mocnym tułowiem, krótszą szyją i dłuższym ogonem.
2. Delfin
Delfin to wspólna nazwa dla ssaków wodnych z podrzędu waleni. Termin delfin odnosi się zazwyczaj do istniejącej rodziny (delfiny oceaniczne).
Delfiny wykazują dymorfizm płciowy polegający na tym, że samce są większe od samic. Mają ciało w kształcie pręta i dwie kończyny, które są zmodyfikowane w płetwy. Choć nie są tak zwinne jak foki, niektóre delfiny potrafią na krótkich dystansach poruszać się z prędkością 29 km/h. Delfiny używają swoich stożkowatych zębów do łapania szybko poruszającej się zdobyczy. Mają dobrze rozwinięty zmysł słuchu, który jest dostosowany zarówno do powietrza, jak i wody, i jest tak rozwinięty, że niektóre mogą przetrwać nawet, gdy są ślepe. Niektóre gatunki są dobrze przystosowane do nurkowania na duże głębokości. Pod skórą mają warstwę tłuszczu lub tranu, która pomaga im utrzymać ciepło w zimnej wodzie.
3. Porcupine Zwierzęta na d
Rodzaj z rodziny jeżozwierzowatych.
Obejmuje większe, wolno poruszające się gryzonie, których futro zostało przekształcone w sztywne, wydrążone kłujki na grzbietach i ogonach, aby chronić je przed drapieżnikami. Poniżej długich cienkich kolców znajduje się drugi szereg krótszych i grubszych kolców. Nie jest prawdą, że jeżozwierze potrafią strzelać swoimi piórami, ale kolce mogą się poluzować i pozostać osadzone w skórze napastnika.
Jeżozwierze z rodzaju Hystrix żyją tylko w Starym Świecie, w Afryce, południowej i południowo-wschodniej Azji oraz na śródziemnomorskim. W Europie można je spotkać na Półwyspie Apenińskim i na Sycylii, a na Bałkanach najwyraźniej wyginęły.
Może zainteresują Cię:
Zwierzęta na literę b 21 zwierząt na literę b
Zwierzęta na c 7 zwierząt na literę c
Włosy przetłuszczające się: 5 domowych sposobów
4. Dzik Zwierzęta na d
Zamieszkuje południową połowę Eurazji i północną Afrykę. Na Słowacji jego występowanie udokumentowano na 87,5% terytorium.
Opis
Dzik ma zwykle od 0,9 do 1,8 m długości. Ogon ma długość od 15 do 30 cm. Waga wynosi zwykle 50-190 kg (samce) i 35-160 kg (samice), ale w niektórych rejonach, np. w Karpatach, samce mogą ważyć nawet 350 kg. Dziki południowoeuropejskie są na ogół mniejsze niż dziki północnoeuropejskie. Dożywają one około 20 lat.
Barwa od czarnej, przez czerwonobrązową do jasnobrązowej, sporadycznie może wystąpić ubarwienie białe i biało plamiste. Szczenięta do czasu odsadzenia mają typowe paski. Zarówno samce jak i samice mają wystające zęby okularowe (kły), ale są one stosunkowo niewielkie w porównaniu z innymi gatunkami dzików. Samice mają mniejsze kły.
5. Drozd
Drozd czarny, ptak występujący w całej Europie z wyjątkiem najbardziej północnych regionów, północno-zachodniej Afryki i południowej Azji, został również wprowadzony do Australii i Nowej Zelandii.
Dzięki swoim zdolnościom adaptacyjnym przystosował się do życia w pobliżu człowieka i z powodzeniem zamieszkuje i gniazduje w bliskim sąsiedztwie osiedli ludzkich. Według Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody i Zasobów Naturalnych drozd czarny jest jednym z najmniej zagrożonych gatunków, tendencja całkowitej populacji jest wzrostowa, takie same wyniki przyniosły również badania w Europie w latach 1980-2013.
6. Dingo Zwierzęta na d
Kanid australijski, zwykle rozumiany jako podgatunek wilka drapieżnego, czasem jako odrębny gatunek Canis dingo.
Prawdopodobnie wyewoluował z domowego psa w ciągu ostatnich 10 000 lat i obecnie jest w stanie żyć w wielu naturalnych terenach. Poluje raz dziennie na zmierzchu. Polują na króliki, gryzonie, małe kangury i ptaki. Sporadycznie lub w potrzebie żywi się również owocami, częściami roślin i padliną. Młode samce mają tendencję do samotności i wędrówek. Dorosłe dingo zwykle tworzą stabilne sfory, ale tam, gdzie populacja jest nieliczna i szeroko rozproszona, zwykle żyją w parach. Parowanie odbywa się w czerwcu do sierpnia. Szczenięta rodzą się około 9 tygodni po kryciu. Samica może urodzić do dziewięciu szczeniąt. Pisklęta są ukryte w a den pod ziemią, z której po raz pierwszy wychodzą trzy tygodnie po urodzeniu. Po ośmiu tygodniach całkowicie opuszczają jamę. Młode dingo początkowo towarzyszą dorosłym w podróżach, a pełną samodzielność uzyskują w wieku od trzech do sześciu miesięcy.