Sport

VW Golf GTI to najlepszy samochód na świecie

Jak jeden samochód na zawsze zmienił świat samochodów

VW Golf GTI, znany jako „oryginalny hot hatch”, to legendarny samochód, który zrewolucjonizował przemysł motoryzacyjny na całym świecie. „Hot hatch” powstał, gdy producenci samochodów doszli do wniosku, że kolejną ewolucją w produkcji aut jest duży silnik w kompaktowym i praktycznym samochodzie. Ideą było zbudowanie samochodu, który oferuje to, co najlepsze z obu światów – pojazd o wysokich osiągach, który może robić wszystko to, co normalny samochód rodzinny. Nawet po 40 latach formuła wciąż działa, a marka z każdym dniem ma coraz większą sprzedaż.

vw golf 2

To prawda, że zanim Golf wprowadził GTI, istniały dwa inne samochody, które można było uznać za „hot hatch”. Najpierw pojawiła się Simca 1100TI z podwójnymi gaźnikami Webera, a następnie, zaledwie kilka miesięcy przed Golfem GTI, Renault 5 Gordini (znane również w Wielkiej Brytanii jako Alpine). Żaden z nich nie odniósł jednak takiego sukcesu jak GTI, i to nie bez powodu. Jednym z kluczy do słynnego sukcesu Golfa GTI – „I” w GTI – był wtrysk paliwa. Samochód jest również ekonomiczny, niezawodny, przestronny i sprzedał się w ogromnej liczbie egzemplarzy. Filmy wojenne

Pierwotny plan VW zakładał sprzedaż 5 tys. samochodów. Teraz, cztery dekady później, GTI jest nadal produkowany i sprzedał się w liczbie ponad dwóch milionów sztuk na całym świecie. Poza tym wszyscy znają Golfa GTI, a o Simce i tym typie Renault słyszeli tylko zagorzali miłośnicy motoryzacji.

Od skromnych początków do wielkich rzeczy

VW Golf, który pierwotnie pojawił się w połowie lat 70. lat, był kolejnym krokiem ewolucyjnym VW po legendarnym Beetle, sportowym Karmann Ghia i kultowym VW Type II van. Golf był stylowy, kompaktowy i nowoczesny i sam w sobie osiągnąłby wielki sukces w nadchodzących latach. To jednak nie wystarczyło VW. Wkrótce po premierze Golfa postanowili go dostroić, dodając wersję o wysokich osiągach w nieco wyższej, ale wciąż dość przystępnej cenie – i tak narodził się Golf GTI Mk1. GTI był ostatecznym wszechstronnym samochodem i robił wszystko naprawdę dobrze, ale z nieco większym polotem niż przeciętny samochód.

To zapoczątkowało „ruch luk” w latach 70. a 80. i zapoczątkował zupełnie nową erę w historii motoryzacji. Od tego czasu każdy nowoczesny hot hatch został opracowany na bazie GTI.

Druga fala Mk

W 1983 roku przyszedł Golf GTI Mk2 – większa i lepsza wersja już doskonałego samochodu. Mk3 i Mk4 oczywiście nastąpiły w latach 90-tych.Które są nadal bardzo popularne ze względu na ich niezawodność i dostępność części zamiennych .W 2005 roku weszli w swoje i w końcu wypuścili Mk5.

Chwała GTI została przywrócona! Następnie pojawiły się modele Mk6 i Mk7, które umocniły i tak już nienaganną reputację GTI jako samochodu o najlepszym stosunku jakości do ceny na rynku.

Dlaczego warto kupić Golfa GTI?


Jeśli chodzi o cokolwiek w życiu, to zwykle nie jest dobrym pomysłem, aby przejść do największego lub najszybszego. Dlaczego? Ponieważ w niektórych innych dziedzinach nieuchronnie będziesz musiał pójść na kompromis. Możesz mieć najbardziej zaawansowany technologicznie samochód na świecie, ale prawdopodobnie ma również największy tag cenowy w zakresie kosztów i utrzymania. Najwygodniejszy dostępny samochód prawdopodobnie nie jest zbyt szybki ani mocny. Jeśli zdecydujesz się na zakup najszybszego samochodu, jest szansa, że będziesz potrzebował jeszcze jednego auta na zakupy lub do przewożenia wielu pasażerów jednocześnie.

Choć nie jest to najszybszy samochód, GTI jest super szybki i super mocny. Wygląda na to, że GTI może nie jest najpopularniejszym samochodem, ale raczej ma subtelną, ale atrakcyjną stylizację. Dzięki stopom i niskoprofilowym oponom zawsze można to poprawić. Pytanie powinno więc brzmieć raczej: „Dlaczego NIE kupić Golfa GTI?” Bez względu na to, czego oczekujesz od samochodu, GTI prawdopodobnie oferuje to i więcej. Jest praktyczny, szybki i niezawodny. Wygląda też dobrze i ma doskonały stosunek jakości do ceny. Tak, znajdziesz samochody, które są w jakiś sposób bardziej praktyczne lub szybsze lub lepsze niż GTI. Ale ogólnie rzecz biorąc, GTI jest jedynym samochodem na rynku, który obejmuje wszystkie podstawy.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button