Przetworniki – charakterystyka, podział
Przetworniki.Człon wejściowy nie zawsze jest kompatybilny z członem następczym, dlatego użyteczność czujników jest ściśle związana z przetwornikami, które w niektórych przypadkach tworzą nierozerwalną całość z czujnikami.
Przetwornik to urządzenie, które przetwarza sygnały z członu poprzedzającego na sygnały, które mogą być przetwarzane w członie następującym, czyli służy do nawiązania komunikacji między dwoma urządzeniami. Zmienia jedną wielkość fizyczną na inną, którą kolejny człon jest w stanie przetworzyć.
Obsah článku:
Ze względu na charakter zmiennych wejściowych i wyjściowych dzielimy:
1) przetworniki nieelektryczne
2) przetworniki elektryczne
(a) elektroenergetyczne E/E
(b) analogowo-cyfrowy przetwornik analogowo-cyfrowy (analogue-to-digital A/D)
(c) cyfrowo-analogowe B/A (cyfrowo-analogowe D/A)
3) konwertery międzysystemowe
a) elektropneumatyczny E/P
(b) Pneumatyczno-elektryczne P/E
(c) elektrohydrauliczne E/H
Przetworniki wielkości nieelektrycznych
Przetworniki te mają za zadanie zmienić wyjściowe sygnały nieelektryczne z czujników w jednolity sygnał nadający się do dalszej obróbki – jednolity sygnał elektryczny. Zalecane wartości elektrycznych sygnałów unifikacyjnych to:
– Prąd stały 0 mA do 5 mA, 0 mA do 20 mA, 4 mA do 20 mA
– Napięcie stałe 0 V do 10 V, – 10 V do +10 V
Wypadanie włosów? Jedz te 9 pokarmów, aby zapobiec wypadaniu włosów
Przetworniki wielkości elektrycznych
Przetworniki elektroenergetyczne – przetworniki te mają za zadanie zmianę wyjściowych sygnałów elektrycznych z czujników (napięcie zmienne, moc czynna, moc bierna…) na inny sygnał elektryczny nadający się do dalszego przetwarzania – jednolity sygnał elektryczny prądu stałego.
Przetwornik elektropneumatyczny
Przetwornik analogowo-cyfrowy (analogowo-cyfrowy) – przetwornik ten ma za zadanie zmienić wyjściowe sygnały ciągłe (analogowe) z czujników na odpowiedni sygnał cyfrowy.
Przetwornik cyfrowo-analogowy (digital-to-analog) – przetwornik ten ma za zadanie zmienić wyjściowe sygnały cyfrowe z czujników na odpowiedni poziom analogowej wielkości wyjściowej.
Przetworniki międzysystemowe – przetworniki te służą do przekazywania sygnałów pomiędzy układami elektrycznymi, pneumatycznymi oraz hydraulicznymi. Pozwala to na połączenie zalet poszczególnych systemów poprzez ich wspólną pracę.