Propagacja ciepła – Metody rozprzestrzeniania się ciepła
Ciepło rozprzestrzenia się na trzy sposoby:- przewodzenie (conduction),- konwekcja (convection),- promieniowanie (radiation). Propagacja ciepła Definicja .
Obsah článku:
Propagacja ciepła
Ciepło rozprzestrzenia się z cieplejszego do chłodniejszego środowiska na trzy sposoby:
– conduction (przewodzenie),
– przez przepływ (konwekcję),
– przez promieniowanie.
Z reguły rozprzestrzenia się na wszystkie sposoby jednocześnie, ale każdy jeden z nich może dominować.
Czujniki temperatury (termometry)
Przewodzenie ciepła ( Rozchodzenie się ciepła )
– Jest to propagacja ciepła w ciałach stałych. Podstawową wielkością przewodzenia ciepła jest strumień ciepła – ilość ciepła, która przechodzi przez ciało stałe w jednostce czasu. W przewodzeniu ciepła cząstki materii w rejonie wyższej średniej energii kinetycznej przekazują część swojej energii ruchu poprzez wzajemne zderzenia cząstek w rejonie niższej średniej energii kinetycznej.
Cząstki nie poruszają się, a jedynie oscylują wokół swoich położeń równowagi. Gęstsze substancje są zwykle lepszymi przewodnikami ciepła, metale są doskonałymi przewodnikami ciepła. Takie substancje nazywane są przewodnikami ciepła. Substancje, które bardzo słabo przewodzą ciepło nazywane są izolatorami termicznymi, które mają ogromne znaczenie, np. w budownictwie (ocieplanie budynków).
Przepływ ciepła
– występuje wtedy, gdy czynnikiem przekazującym ciepło jest gaz lub ciecz, a czynnikiem odbierającym ciepło jest ciało stałe lub odwrotnie. Opiera się ona na fakcie, że gęstość substancji zmienia się w zależności od temperatury i dlatego, gdy różne obszary substancji znajdują się w różnych temperaturach, następuje naturalny przepływ i w konsekwencji mieszanie się i wyrównywanie temperatur. Jeśli przepływ jest wymuszony (np. przez wentylator lub pompę), mówimy o przepływie wymuszonym.
Łysienie i jak mu przeciwdziałać , Wypadanie włosów u mężczyzn
Promieniowanie cieplne
– każde ciało, którego temperatura jest wyższa niż 0 K, emituje promienie cieplne o długości fali we wszystkich kierunkach:
– λ = 750 – 10 000 nm – promieniowanie podczerwone,
– λ = 10 000 – 1 000 000 nm – promieniowanie cieplne.