Elektrotechnika

Pole elektryczne i ciała w polu elektrycznym

Pole elektryczne i ciała w el. pole . Ciała naelektryzowane , Indukcja elektrostatyczna , Polaryzacja izolatorów . Pole elektryczne i ciała w el. Pole elektryczne. Wszystko, co musisz wiedzieć. 

 

Jeśli przyłożymy do dodatnio naładowanego ciała do jego el. pole przewodnika , który nie jest naładowany , przewodnik ten zaczyna być przyciągany do dodatnio naładowanego ciała . 

El. pola i ciała w el. pole

Ciała naelektryzowane działają na inne ciała za pomocą el. opłata. Wokół każdego naelektryzowanego ciała znajduje się el. pole. Przy zbliżaniu się do ciał naelektryzowanych, działanie el. siły stają się intensywniejsze i odwrotnie , przez ich wzajemne oddalanie się ta siła staje się słabsza. (

prawo coulomba

)

Pole elektryczne

W naczyniu pertie umieścić okrągły talerz, wlać olej i ostrożnie posypać kaszą manną. Ziarna kaszy manny po naładowaniu płytki (dodatnio lub ujemnie) układają się w łańcuchy. Linie modelują działanie sił wokół ciała o ładunku dodatnim lub ujemnym. Nazywamy je SILOČIARY el. pole. Na mocy porozumienia ustalono kierunek linii sił, a mianowicie od ładunków dodatnich linie sił się zaczynają, a w ładunkach ujemnych kończą.

 • Linie energetyczne el. pole na dwóch płytach zdobyte przez niezgadzające się i zgadzające się el. piasty
 • Linie energetyczne el. pole pomiędzy dwiema równoległymi płytami nazywane jest jednorodnym el. pole

linie pola elektrycznego

Jeśli przyłożymy do dodatnio naładowanego ciała do jego el. przewodnika pola, które nie jest naładowane, przewodnik ten zaczyna przyciągać się do dodatnio naładowanego ciała.

Indukcja elektrostatyczna jest zjawiskiem, w którym swobodne elektrony są przemieszczane w przewodniku metalicznym na skutek oddziaływania el. pole

Polaryzacja izolatora to zjawisko, w którym swobodne elektrony są przemieszczane w izolatorze pod wpływem pola elektrycznego, ale tylko wewnątrz cząsteczek i atomów

 • Wokół każdego ciała istnieje pole grawitacyjne.
 • Wokół magnesu znajduje się magnes. pole.
 • W pobliżu naelektryzowanego ciała znajduje się el. pole.
 1. Dwa ciała wywierają na siebie siłę grawitacyjną, dzięki której się przyciągają.
 2. Dwa naelektryzowane ciała działają na siebie za pomocą prądu. siła, dzięki której mogą się one przyciągać lub odpychać.
 3. Dwa magnesy lub magnes i ciała ferromagnesu. substancje wywierają na siebie siłę magnetyczną , dzięki której mogą się przyciągać lub odpychać.
 4. Czytaj także :

  Przyczyny wypadania włosów u mężczyzn.

 

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button