Opieka nad końmi w miesiącach zimowych
Opieka nad końmi, Pielęgnacja koni w okresie zimowym :
Obsah článku:
Zimowanie konia
- Konie są zaaklimatyzowane do niskich temperatur, więc często wolą przebywać na zewnątrz w chłodniejszych miesiącach.
- Pamiętaj, że koń, który wymaga specjalnej opieki w miesiącach letnich, będzie jej potrzebował również w zimie.
- Aby ułatwić twoim koniom przejście do zimy, odrobacz je i upewnij się, że są w dobrej kondycji dzięki analizie kału.
- Opieka nad końmi w miesiącach zimowych
Twój koń potrzebuje więcej wody w zimie – Opieka nad końmi
Celem powinno być, aby twój koń pił jak najwięcej wody, aby zapobiec odwodnieniu . Większość dorosłych koni ważących 500 kg potrzebuje co najmniej 35-40 litrów wody dziennie.Podczas letnich miesięcy, bujne pastwiska zawierają 60-80% wilgoci i mogą zwiększyć zapotrzebowanie konia na wodę. Natomiast suszone pasze zimowe, takie jak ziarno i siano, zawierają mniej niż 15 procent wilgoci. Dlatego twój koń będzie potrzebował więcej wody w zimie.
Jeśli twój koń nie pije wystarczająco dużo wody podczas zimnej pogody, może jeść mniej i być bardziej podatny na kolkę wstrząsową. Nawet jeśli dajesz im dobrej jakości paszę, konie będą jeść mniej, jeśli nie będą pić wystarczająco dużo wody. Jeśli konie jedzą mniej paszy, mogą nie mieć wystarczająco dużo energii, by tolerować zimno. Przyjmowanie wody utrzymuje poziom wilgotności kału konia. Jeśli materiał kałowy jest zbyt suchy, może dojść do zablokowania jelit .Opieka nad końmi w miesiącach zimowych.
Jak zachęcić konia, by pił więcej zimą
- Utrzymuj wodę dla konia w temperaturze od 7° do 18°C.
- Konie zwiększą pobór wody, jeśli temperatura wody będzie powyżej zera podczas zimnej pogody.
- Zwiększyć spożycie soli . Dorosłe konie powinny spożywać od 20 do 50 gramów soli dziennie.
- Regularnie czyść pojnik konia.
- Zawsze zapewniaj czystą, świeżą wodę niezależnie od temperatury.
- W przypadku stosowania grzałek zbiornikowych należy sprawdzić, czy przewody nie są zużyte lub uszkodzone, a także sprawdzić, czy woda nie jest wrażliwa na elektryczność lub nie jest kwaśna.
- Śnieg i lód nie są wystarczającym źródłem wody dla koni
- Konie zaaklimatyzowane do zimowej pogody mogą pobierać wodę ze śniegu. Mogą one jednak mieć poważne problemy zdrowotne.
Dostosowanie żywienia konia w zimie – Opieka nad końmi w miesiącach zimowych
Niższa temperatura krytyczna wpływa na potrzeby żywieniowe konia. Dolna temperatura krytyczna to temperatura, poniżej której koń potrzebuje dodatkowej energii, aby utrzymać ciepło ciała. Dolne oszacowanie temperatury krytycznej dla koni to 5°C przy letniej sierści i -8°C przy sierści zimowej. Opieka nad końmi w okresie zimowym.
Czynniki wpływające na dolną temperaturę krytyczną
- Indywidualne czynniki, które mogą wpływać na dolną temperaturę krytyczną konia to długość sierści i wielkość ciała.
- Koń z krótką sierścią narażony na zimną, mokrą pogodę będzie miał wyższą niższą temperaturę krytyczną niż koń zaaklimatyzowany w chłodną pogodę, z grubą sierścią i zapasami tłuszczu.
- Również źrebaki są bardziej podatne na przeziębienie niż dorosłe konie. Zimna pogoda może spowolnić ich wzrost, ponieważ kalorie nie są kierowane na przyrost wagi, ale koń potrzebuje ich do utrzymania temperatury. Aby zmniejszyć spadek wzrostu podczas zimnej pogody, należy dostarczać źrebakom dodatkowych kalorii.
Niższa temperatura krytyczna i zapotrzebowanie na energię – Pielęgnacja koni w miesiącach zimowych
Kiedy temperatury spadają zimą, koń potrzebuje dodatkowej energii z diety, aby utrzymać temperaturę ciała i kondycję. Na każdy stopień poniżej -7°C koń wymaga dodatkowego jednego procenta energii w diecie.
Najlepszym źródłem pokarmu uzupełniającego podczas mroźnych miesięcy zimowych jest pasza
Obserwuj swojego konia pod kątem zmian wagi
- W miesiącach zimowych ciężka sierść może często ukrywać utratę wagi. Zalecamy regularną ocenę kondycji ciała, aby ocenić stan zdrowia twojego konia.10
- Jeśli twój koń zaczyna tracić na wadze, zwiększ ilość przyjmowanego pokarmu i odwrotnie, jeśli zaczyna zyskiwać nadmierną kondycję ciała, ogranicz karmienie.
- Sortowanie koni według wieku, stanu ciała i wymagań żywieniowych ułatwia odpowiednie żywienie grup koni.
- Opieka nad końmi w miesiącach zimowych
-
Najcięższe konie świata – 12 najcięższy ras
Czy inne zapotrzebowanie na składniki odżywcze zmienia się w czasie zimy?
Zapewnienie schronienia dla twojego konia – Opieka nad końmi w miesiącach zimowych
- Schronienia mogą zwiększyć tolerancję konia na temperaturę
- Konie powinny mieć dostęp do schronienia przed wiatrem, śniegiem i burzą. Swobodny dostęp do stajni lub otwartej szopy działa dobrze, podobnie jak drzewa, w których koń może znaleźć schronienie.
- Przy braku wiatru i wilgoci konie tolerują temperatury na poziomie lub nieco poniżej -17°C.
- Jeśli konie mają dostęp do schronienia, mogą tolerować temperatury do -40°C. Jednak konie najlepiej czują się w temperaturach od -7° do 15°C , w zależności od sierści.
- Opieka nad końmi w miesiącach zimowych
Jak dużego schronu potrzebujesz?
Wykorzystanie schronu
Koce – opieka nad końmi w miesiącach zimowych
- Sierść konia jest naturalną derką
- Z reguły do 22 grudnia ( przesilenie zimowe) konie zapuszczają zimową sierść, od 23 grudnia powoli ją tracą. Nie musisz przykrywać konia do 22 grudnia , w przeciwnym razie zmniejszysz jego naturalną zimową sierść.
- Sierść izoluje konia, zatrzymując i ogrzewając powietrze. Gdy jest mokra lub zabłocona może mieć obniżoną wartość izolacyjną i zwiększyć straty ciepła. Ważne jest, by koń był suchy i chroniony przed wilgocią. koń z grubszą sierścią może zatrzymać więcej ciepła.
Kiedy używać koca
- Kocyk dla konia zmniejszy skutki zimnej pogody.
Kiedy należy stosować derkę dla konia ?
- Gdy koń nie ma dostępu do wiaty w zimie.
- Kiedy koń może zmoknąć (np. deszcz, lód lub grad).
- Gdy koń ma już pełną zimową sierść.
- Gdy koń jest bardzo młody lub bardzo stary.
- Gdy koń nie jest przyzwyczajony do zimna.
- Gdy koń ma słabą kondycję ciała.
Porady dotyczące derek – Opieka nad końmi w miesiącach zimowych
- Upewnij się, że koc pasuje. Źle dopasowane kocyki mogą powodować zgrubienia i otarcia na ramiączkach.
- Codziennie składaj koc, sprawdź czy nie jest uszkodzony i przełóż go.
- Upewnij się, że koc pozostaje suchy.
- Nie należy zakładać derki na mokrego konia . Przed założeniem derki poczekaj, aż koń będzie suchy.
- Opieka nad końmi w miesiącach zimowych
Ćwiczenia – Opieka nad końmi w miesiącach zimowych
Zapewnij swoim koniom możliwości ćwiczeń zimowych. Jazda nie powinna się kończyć w miesiącach zimowych. Podczas ekstremalnej zimowej pogody właściciele często ograniczają swoje konie. Ograniczenie ich i ograniczenie ćwiczeń może prowadzić do obrzęku kończyn dolnych . Zapewnij swojemu koniowi ćwiczenia tak często, jak to możliwe. Zachowaj ostrożność podczas jazdy w głębokim, ciężkim lub mokrym śniegu, aby zapobiec urazom ścięgien. Unikaj oblodzonych miejsc dla bezpieczeństwa zarówno twojego, jak i twojego konia. Opieka nad końmi w okresie zimowym.
Schładzanie konia po jeździe
Pielęgnacja kopyt
1. Opieka rutynowa
Kopyta koni generalnie wolniej rosną w zimie. Nadal jednak przycinanie powinno odbywać się co 6 do 12 tygodni.
2. Pielęgnacja kopyt w miesiącach zimowych – Opieka nad końmi
- Regularne czyszczenie kopyt jest niezbędne, aby usunąć śnieg, który wbija się w kopyto.
- Końskie kopyta są podatne na „oblodzenie” lub śnieżenie w czasie zimy. Te kulki ubitego lodu lub śniegu utrudniają koniom chodzenie, zwiększają prawdopodobieństwo poślizgnięć i upadków oraz mogą powodować nadwyrężenie ścięgien i stawów.
- Czyść kopyta swojego konia codziennie, zwłaszcza po dużych opadach śniegu.
Wstrząśnięty czy nie wstrząśnięty
Konie mają lepszą trakcję na śniegu i lodzie, jeśli są nieokute. Jeśli twój koń wymaga podkucia, uważaj, by się nie poślizgnąć i nie zranić. W rozwiązaniu tych problemów mogą pomóc podkładki przeciwśnieżne i packi mocowane do butów. Podrażnienia stóp mogą być również problemem w zimie, zwłaszcza podczas pracy na nierównym lub zamarzniętym podłożu.
Zimowe utrzymanie zasięgu i sprzętu
Pozbywanie się lodu na wylotach
Oblodzone padoki powodują poślizgnięcia i upadki, które mogą prowadzić do poważnych obrażeń. Najlepszym rozwiązaniem jest nie umieszczać konia na zewnętrznym padoku, dopóki lód nie stopnieje, ale niewielu właścicieli koni ma taką możliwość.Najlepszym wyborem jest kryty padok.
Piasek i sól
- Użyj piasku, aby zwiększyć stabilność na lodzie. Nie należy karmić koni w pobliżu piasku, gdyż mogą go przypadkowo zjeść.
- Sól może przyspieszyć topnienie lodu, jeśli temperatury nie są zbyt niskie. Żadne badania nie wykazują wpływu soli na końskie kopyta, ale używaj czystej soli z umiarem, aby być bezpiecznym. Jeśli używasz czystej soli do roztapiania lodu, upewnij się, że twój koń ma alternatywne źródło soli, które uniemożliwia mu spożywanie soli z ziemi.
- Nie używaj mieszanki piasku i soli na wybiegach dla koni. Konie mogą przypadkowo zjeść piasek z powodu zainteresowania solą.
- Opieka nad końmi w miesiącach zimowych
Alternatywne opcje zraszania
Pozbywanie się lodu na wylotach – Opieka nad końmi
Podczas dużych opadów śniegu, usuń śnieg z padoków, by dać koniom łatwy dostęp do paszy, wody i schronienia. Unikaj gromadzenia się śniegu w niskich miejscach, drogach odwadniających, szambach, studniach i innych źródłach wody pitnej. Śnieg z obornikiem, ściółką i ziemią może zanieczyszczać strumienie i tereny podmokłe.Odśnieżanie na wiosnę pomaga osuszyć padok i wysuszyć go szybciej.Opieka nad końmi w miesiącach zimowych.
Konserwacja sprzętu
Stajnie i stragany
Stajnia powinna mieć dość solidną kratownicę. Do podtrzymywania ciężaru śniegu w czasie zimy. Należy to również regularnie kontrolować i w razie potrzeby ręcznie usuwać śnieg z dachu. Dobrym pomysłem jest również zapewnienie, że dach stajni nie stanie się wilgotny i nie rozwinie się pleśń i zgnilizna.Drewno zwykle da ostrzegawczy trzask, zanim całkowicie zawiedzie.Opieka nad końmi w miesiącach zimowych.
Wentylacja – Opieka nad końmi
Wentylacja pomaga regulować temperaturę i wilgotność oraz poprawić jakość powietrza. Słaba wentylacja może mieć wpływ na zdrowie układu oddechowego konia. Wentylatory sufitowe mogą pomóc w wymianie powietrza. Mokra ściółka i obornik powinny być codziennie usuwane ze stodół. Opieka nad końmi w okresie zimowym.