Kone

Co kryją starożytne malowidła jaskiniowe koni

Jaskiniowe malowidła koni. Związek człowieka z koniem może sięgać tysięcy lat wstecz. Według naukowców, konie przemierzają naszą planetę od ponad 50 milionów lat, natomiast udomowienie gatunku rozpoczęło się mniej więcej 6 tysięcy lat temu. Jednak wciąż istnieją dowody wskazujące na możliwość współistnienia koni i ludzi jeszcze wcześniej. W jednym z badań przeanalizowano nawet DNA, aby lepiej zrozumieć, jak ludzie i prehominidalne konie współdziałały dziesiątki tysięcy lat temu.

 

DNA pozwala na nowe postrzeganie przedpotopowych koni

  Międzynarodowy zespół naukowców przeanalizował starożytne próbki DNA pobrane z prehistorycznych rysunków jaskiniowych. Aby dowiedzieć się więcej o dokładnych gatunkach koni przedstawionych na ilustracjach. Zespół zainteresował się tym, że wiele paleolitycznych malowideł jaskiniowych przedstawiających konie. Ma wiele odmian barwnych. W tym łaty typu lamparciego, co przeczy wcześniejszym badaniom DNA. Które mówią o tym, że bob i czarne konie były dominującym gatunkiem w tych czasach.     

DNA pozwala na nowe postrzeganie przedpotopowych koni

  Debata wśród archeologów i naukowców dotyczy tego. Czy te jaskiniowe malowidła nakrapianych koni były rzeczywiście odzwierciedleniem autentycznych obserwacji. A czy też należało interpretować obraz jako metaforę. Jednym z konkretnych obrazów, który pogłębił tę debatę jest „Dappled Horses of Pech-Merle”.  Który został odkryty we Francji i uważa się, że ma około 25 000 lat. Ten typ koni dappled określany jest jako fenotyp dappled coat i ogólnie uważano, że nie istniał tak dawno temu. Jednak w ramach badania przeanalizowano próbki kości i zębów pobranych od koni. R które żyły aż 35 000 lat temu i okazało się, że wiele z nich rzeczywiście dzieliło gen, który obecnie jest powszechnie kojarzony z lamparcimi plamami u koni.Jaskiniowe malowidła koni.  

Wyniki badań nie tylko wskazują na istnienie plamistych koni w czasach prehistorycznych, ale także sugerują, że większość malowideł była w istocie obserwacjami rzeczywistymi, bez intencji metaforycznych.Jaskiniowe malowidła koni.   Przynajmniej w przypadku dzikich koni malowidła jaskiniowe są ściśle związane z rzeczywistym wyglądem zwierząt.

Podczas gdy poprzednie badania DNA przyniosły dowody na istnienie koni cętkowanych i czarnych, inne badanie wykazało, że złożony fenotyp lamparta cętkowanego był już obecny także u starożytnych koni i został dokładnie odwzorowany przez naszych przodków prawie 25 000 lat temu. Odkrycia te potwierdzają hipotezy, że malowidła jaskiniowe odzwierciedlają naturalne środowisko ludzi w tamtych czasach i mogą zawierać mniej symboliki lub metafory, jak często zakładano.  

Inne słynne malowidła jaskiniowe przedstawiające konie

  Inne słynne malowidła jaskiniowe przedstawiające konie

Choć „The Dappled Horses of Pech-Merle” jest z pewnością jednym z najstarszych i najbardziej znanych malowideł jaskiniowych przedstawiających relacje między ludźmi a końmi, nie jest bynajmniej jedynym. Jaskinie Lascaux, położone w południowo-zachodniej Francji, to seria splecionych, zawiłych sieci jaskiń, które zawierają różnorodne starożytne malowidła. Szacuje się, że mają około 20 000 lat, te obrazy przedstawiają różne przedstawienia koni, z których wiele ma lamparcie plamy przedstawione w „Dappled Horses of Pech-Merle. „Cave Paintings of Horses .  Nordyckie rasy koni – lista ras

Inne słynne malowidła jaskiniowe przedstawiające konie

 

Dalszy rozwój koni – malowidła jaskiniowe koni 

  Dalszy rozwój koni - malowidła jaskiniowe koni 

Na długo przed tym, jak konie stały się znane jako zaufani pomocnicy człowieka. Po Wielkich Równinach Ameryki Północnej wędrowało zaledwie kilkanaście gatunków koni. Pierwsze konie trenowane przez człowieka były znacznie mniejsze niż w porównaniu z dzisiejszymi rasami. Były wykorzystywane przede wszystkim do celów rolniczych. A nie do jazdy konnej. Rezultatem tego udomowienia była wieczna więź między trenerami i ich końmi. Która rozwijała się przez kolejne wieki.Cave Paintings of Horses .

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button