Podróż

Największe drzewo świata : Top 10 największych

Największe drzewo świata. Największe drzewo na świecie największe i najstarsze drzewa. Top 10 największych drzew na świecie: 

 

Największe i najstarsze drzewa 1. Drzewo Balete (Filipiny)

  Największe i najstarsze drzewa 1. Drzewo Balete (Filipiny) Gatunek: Balete (Ficus balete Merr) lub figa płacząca (Ficus benjamina L.) Obwód:> 37,7 m Wysokość: 60 – 65 m Na środku plantacji papai w pobliżu wioski Maria Aurora stoi dość upiorne drzewo balete.

Ma około 60 – 65 m wysokości, a do przytulenia tego drzewa potrzeba około 60 dorosłych osób. Jest to Drzewo Milenijne – prawdopodobnie największe drzewo na świecie.  

2. El Árbol del Tule (Mexiko, Oaxaca)

  El Árbol del Tule (Mexiko, Oaxaca)

Gatunek: Taxodium mucronatum Ten., 1853 Obwód: 36,2 m Wysokość: 35,4 m Jedną z głównych atrakcji turystycznych w meksykańskim stanie Oaxaca jest niesamowite drzewo – Drzewo Tule (Árbol del Tule). Przy 35,4 m wysokości, ten cyprysik Montezuma ma obwód 36,2 m, co czyni go drugim najbardziej wytrzymałym gatunkiem na świecie.

Drzewo to ma najprawdopodobniej około 1400 – 1600 lat i było świętym drzewem lokalnej kultury. Konfiguracja pnia Árbol del Tule jest nietypowa – drzewo jest podparte, o wydłużonym kształcie przekroju pnia. Ta niezwykła forma i niepowtarzalne rozmiary wynikają zapewne z jego dużego wieku i istnienia masywnych gałęzi.

 

3. Baobab Sagole (RPA, prowincja Limpopo)

 

Baobab Sagole (RPA, prowincja Limpopo)

Gatunek: baobab (Adansonia digitata L.) Obwód: 33,72 m Wysokość: 22 m Drzewo mistrzów . W RPA są jednym z najsilniejszych drzew na świecie. To ogromne drzewo jest obecnie najsilniejszym w kraju. Jakiś czas temu mocniejszym drzewem był Glencoe Baobab o niewiarygodnym obwodzie 46,6 metra, ale niestety w listopadzie 2009 roku drzewo to rozpadło się na dwie części.

Nie znamy wieku Sagole Baobab z naukową pewnością, ale najprawdopodobniej znacznie przekracza 1000 lat.Największe drzewo na świecie. Największy pies świata Top 10 największych ras psów  

4. General Grant (USA, Kalifornia ) – Największe drzewo świata

 

  General Grant (USA, Kalifornia ) - Największe drzewo świata

Gatunek: Sequoiadendron giganteum (Lindl.) J.Buchh. Obwód: 27,8 m Wysokość: 81,5 m   General Grant (USA, Kalifornia ) - Największe drzewo świata

Ci, którzy widzieli to drzewo, mówią, że żadne zdjęcia, liczby czy opisy nie są w stanie oddać wrażenia, że rzeczywiście widzieli to drzewo. Drzewo Generała Granta jest ze wszech miar niezapomnianym widokiem – to trzecie pod względem objętości drzewo na świecie, niezwykle wysokie, solidne i liczące około 1650 lat. Niektóre sekwoje mają większy obwód przy ziemi.

Na przykład Alder Creek Grove ma obwód 47 metrów na poziomie gruntu. Jednak ten obwód nie jest do końca prawidłowy – obejmuje przypory, podczas gdy prawidłowy pomiar to 1,3-1,4 m nad przyporami.Największe drzewo świata.  

5. Tnjri (Azerbejdżan, Jukhari-Karabach)

  5. Tnjri (Azerbejdżan, Jukhari-Karabach)

Gatunek: platan orientalny (Platanus orientalis L.) Obwód: 27 m Wysokość: 54 m  

5. Tnjri (Azerbejdżan, Jukhari-Karabach)

Najprawdopodobniej w Karabachu rośnie najstarsze drzewo świata. Drzewo to ma podobno ponad 2 030 lat, a jego pień ma obwód 27 m.

Drzewo jest święte dla miejscowych i tradycje zabraniają wyrządzania mu jakichkolwiek szkód. Według opowieści, wiele znanych osób odwiedziło to drzewo – na przykład wynalazca ormiańskiego alfabetu Mesrop Mashtots (V wiek n.e.), pierwszy ormiański historyk Movses Khorenatsi (V wiek n.e.), muzyk i poeta Sayat-Nova ( XVIII wiek).  

6) Fíkus V Lomteuheakale (Vanuatu, Tafea)

  Fíkus V Lomteuheakale (Vanuatu, Tafea)

Gatunek: Figowiec (Ficus microcarpa L.f.) Obwód: 26 m Wysokość. W wiosce Lomteuheakal (centralna część wyspy Tanna) stoi ogromne i piękne drzewo banyanowe, które ma jeden z najgrubszych pni na świecie.

Obwód tego drzewa osiąga lub przekracza 26 metrów. Banyan w Lomteuheakal ma jeden centralny pień, który wygląda bardzo efektownie. Nie znaleziono informacji na temat obwodu tego drzewa, ale istnieje wiele zdjęć ludzi stojących obok drzewa.

Dlatego łatwo jest porównać wysokość ludzi ze średnicą drzewa: średnica drzewa wynosi co najmniej 8 m, ale pewnie trochę więcej. Możemy zatem przyjąć, że jego obwód wynosi 26 m lub więcej.  

7. KAMOU NO OHKUSU (Japonia, Kyushu ) – Największe drzewo świata

  KAMOU NO OHKUSU (Japonia, Kyushu ) - Największe drzewo świata

Gatunek: Drzewo kamforowe Cinnamomum camphora ((L.) J.Presl.) Obwód: 24,22 m Wysokość: 30 m Największym drzewem kamforowym w Japonii i prawdopodobnie na świecie jest Kamou no Ohkusu.

Obwód jego pnia wynosi 24,22 m! Kamou no Ohkusu to bardzo stare legendarne drzewo (szacuje się, że ma co najmniej 1500 lat) . Drzewo zostało uszkodzone przez gwałtowne tajfuny w 1997 i 2004 roku, ale mieszkańcy miasteczka robią wszystko, aby zadbać o ten pomnik przyrody.

Wewnątrz drzewa znajduje się duża depresja o powierzchni około 13 m², a także dość duży pokój. Ta depresja była ulubionym miejscem odpoczynku bezdomnych aż do kwietnia 2000 roku, kiedy to przed tym niezwykłym pomieszczeniem zainstalowano zamknięte drzwi. Obok drzewa znajduje się również szkoła i dzieci, które kiedyś chętnie chowały się w depresji.  

8. REAKALY BAOBAB (Madagaskar, region Atsimo-Andrefana)

  8. REAKALY BAOBAB (Madagaskar, region Atsimo-Andrefana) Gatunek: Adansonia (Baill.) Obwód: 23 m Wysokość. Być może gigantyczny baobab w pobliżu wioski Reakaly w Ampanihy jest największym drzewem na Madagaskarze.

Pień tego pięknego drzewa ma obwód około 23 m. Największe drzewo świata. Wioska Reakaly znajduje się w unikalnym ekosystemie suchych lasów na Madagaskarze.

Ten upiorny krajobraz zdobią kolczaste, szarobrązowe rośliny o fantastycznych kształtach. Ten ogromny baobab jest świętym drzewem krajobrazowym, w którego dziupli żyją setki nietoperzy. Pod drzewem żyje (lub żył?) wąż – boa madagaskarski.  

9. Del Norte Titan (USA, Kalifornia ) – Największe drzewo świata

  9. Del Norte Titan (USA, Kalifornia ) - Największe drzewo świata Gatunek: Sekwoja przybrzeżna (Sequoia sempervirens (D. Don) Endl.) Obwód: 22,73 m Wysokość: 93,6 m Sekwoja przybrzeżna jest najwyższym drzewem na świecie, ale obwód jej pnia jest również bardzo duży. Del Norte Titan ma największy obwód pojedynczego pnia tego gatunku – 22,73 m.

Del Norte Titan został odkryty 11 maja 1998 roku i to piękne drzewo ma czwartą największą objętość drewna na świecie. Poważnym pretendentem do tytułu najsilniejszej sekwoi jest Lost Monarch tuż za pobliskim Mill Creek.

To ogromne drzewo ma większy obwód (24,13 m), jest też wyższe – fantastyczne 97,84 m – i ma większą objętość drewna. Jednak jego obwód obejmuje kilka pni.Największe drzewo na świecie największe i najstarsze drzewa .  

10. Giant Tingle Tree ( Australia, Tasmania ) – Największe drzewo świata

  10. Giant Tingle Tree ( Australia, Tasmania ) - Największe drzewo świata Gatunek: gałązka czerwona (Eucalyptus jacksonii Maiden) Obwód: 22,3 m Wysokość: 30 m Największe drzewo świata. W południowej części Australii Zachodniej rośnie unikalny las subtropikalny – Dolina Olbrzymów. Oto niektóre z największych drzew na świecie, w tym gigantyczne drzewo mrowie. To olbrzymie drzewo jest bardzo nietypowe – jest „wydrążone” przez ogromną depresję.

Zagłębienie to ma około 15 m wysokości i powstało w wyniku pożarów lasów, a dalej rozprzestrzeniło się za sprawą owadów i grzybów. Teraz do tej depresji może wejść sto osób – i nadal nie byłoby czuć zatłoczenia. Drzewo wygląda tak, jakby mogło upaść podczas kolejnej burzy, ale cudem stoi i trwa. Eksperci uważają, że gigantyczne drzewo blaszane ma około 400 lat.

Drzewo straciło górną połowę pnia i dlatego jest znacznie niższe niż wiele innych starych czerwonych blaszaków. Drzewo ma średnicę około 12 do 15 metrów. Jest to większe niż jakiekolwiek inne drzewo na świecie, o którym wiemy.Największe drzewo na świecie największe i najstarsze drzewa.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button