Zdrowie

Najczęstsze choroby zakaźne – TOP 5

Najczęstsze choroby zakaźne – TOP 5. Choroby zakaźne dotykają każdego roku miliardy ludzi na całym świecie. Według WHO i CDC, te pięć chorób zakaźnych jest najbardziej rozpowszechnionych.

Według Światowej Organizacji Zdrowia w 2011 roku odnotowano 12 420 różnych chorób i schorzeń związanych ze zdrowiem. Innymi słowy, każdego wieczoru przed pójściem spać powinieneś podziękować swojemu układowi odpornościowemu i współczesnej medycynie.

 

Najczęstsze choroby zakaźne

 

Najczęstsze choroby zakaźne

 

Spośród tej mnogości chorób chyba żadna nie jest bardziej powszechna niż choroby zakaźne, które WHO definiuje jako „każdy mikroorganizm chorobotwórczy, który może się rozprzestrzeniać bezpośrednio lub pośrednio z jednej osoby na drugą”.

Mówimy o dosłownie miliardach ludzi zapadających na choroby zakaźne w danym roku. Oczywiście, nie zapominaj, że może to być coś tak prostego jak zwykłe przeziębienie, które często jest tylko dokuczliwością, do czegoś tak poważnego jak HIV/AIDS, które robi sobie drogę przez świat, odkąd epidemia zaczęła się w latach 80-tych. lat ubiegłego wieku pochłonęła prawie 14 milionów istnień ludzkich. Według statystyk WHO, połączenie AIDS, malarii i gruźlicy jest odpowiedzialne za połowę (około 5 milionów) wszystkich zgonów spowodowanych chorobami zakaźnymi każdego roku. Jak objawia się cukrzyca – Objawy cukrzycy

 

Mając to na uwadze, dziś przyglądamy się pięciu najbardziej rozpowszechnionym na świecie chorobom zakaźnym. Przechodząc kolejno przez te choroby zakaźne, należy pamiętać, że większość z tych danych to szacunki, ponieważ trudno jest ustalić wskaźniki zakażeń w krajach rozwijających się, gdzie dostęp do opieki zdrowotnej może być ograniczony. Dlatego dane te można pozostawić do niewielkiej interpretacji w oparciu o statystyki WHO i Centers for Disease Control and Prevention.

 

Ponadto przyjrzymy się również, jakie potencjalne globalne firmy farmaceutyczne mogą skorzystać z tych wielomilionowych, a nawet miliardowych możliwości. Tak więc, bez dalszych ceregieli, oto pięć najczęstszych chorób zakaźnych. Zimno

 

Wirusowe zapalenie wątroby typu B

 

Wirusowe zapalenie wątroby typu B

Najczęstsze choroby zakaźne. Według aktualnych statystyk WZW B jest najbardziej rozpowszechnioną chorobą zakaźną na świecie, dotykającą około 2 miliardów ludzi – to ponad jedna czwarta światowej populacji. Choroba ta, charakteryzująca się stanem zapalnym wątroby, który prowadzi do żółtaczki, nudności i zmęczenia, może prowadzić do długotrwałych powikłań, takich jak marskość wątroby, a nawet rak wątroby. Obawy dotyczą przede wszystkim osób, które są nosicielami przewlekłej postaci choroby, a szacuje się, że jest to około 350 mln osób.

 

Jedną z najbardziej znanych terapii jest Viread firmy Gilead Sciences (GILD -0,44%), który został zatwierdzony w 2008 roku i blokuje enzym, którego wirus zapalenia wątroby typu B potrzebuje do replikacji w komórkach wątroby. Według raportu Gilead za trzeci kwartał, sprzedaż leku wzrosła w pierwszych dziewięciu miesiącach o 11% w stosunku do roku wcześniej. Dzięki silnej obecności w leczeniu AIDS, Gilead szybko staje się gigantem w dziedzinie chorób zakaźnych. Jak objawia się zapalenie płuc – Objawy i diagnoza

Malaria – Najczęstsze choroby zakaźne

 

Malaria - Najczęstsze choroby zakaźne

Malaria, choroba przenoszona przez komary, która dotyka głównie dzieci w klimacie tropikalnym i subtropikalnym, dotyka ponad 500 milionów ludzi rocznie i powoduje od 1 do 3 milionów zgonów. Jest to prawdopodobnie druga po WZW B najbardziej rozpowszechniona choroba zakaźna, a na pewno jedna z najbardziej śmiertelnych chorób rocznych.

Zwiększenie świadomości społecznej na temat niebezpieczeństw związanych z komarami w klimacie tropikalnym i subtropikalnym w pewnym stopniu pomogło, ale niestety w ostatnich latach liczba przypadków malarii znów rośnie. Najczęstszym dostępnym lekiem przeciwmalarycznym jest doustne leczenie znane jako Lariam, które zostało wprowadzone pod koniec lat 80. 20s. wiek został wynaleziony przez armię amerykańską, ale licencjonowany przez firmę Roche (RHHBY 0,26%), która sprzedawała go do sierpnia 2009 roku. Lek jest obecnie sprzedawany w wersjach generycznych.

 

Wirusowe zapalenie wątroby typu C

 

Wirusowe zapalenie wątroby typu C

Wirusowe zapalenie wątroby typu C jest mniej powszechną i mniej ciężką formą zapalenia wątroby, ale prawie zawsze rozwija się jako przewlekłe. Nie jest to choroba ostra, w przeciwieństwie do WZW B. Chociaż co roku odnotowuje się tylko 3 do 4 milionów nowych przypadków. Na tę przewlekłą chorobę cierpi około 180 milionów ludzi na całym świecie. Co z czasem może prowadzić do raka wątroby lub marskości.

 

Denga – Najczęstsze choroby zakaźne

 

Denga - Najczęstsze choroby zakaźne

 

W takich chwilach przeklinamy komary, ponieważ bardzo specyficzny gatunek komara (Aedes aegypti) jest odpowiedzialny za przenoszenie gorączki denga na około 50 milionów ludzi rocznie. Gorączka denga występuje najczęściej w Afryce i Azji i na szczęście występuje tylko w postaci łagodnej lub umiarkowanej, która może powodować wysoką gorączkę. Silne bóle głowy oraz stawów i mięśni, ale rzadko prowadzą do śmierci zakażonego pacjenta. Jak pozbyć się much – sprawdzona broń na muchy

 

Co jednak zaskakujące, ta choroba zakaźna dotyka około 50 milionów ludzi rocznie. Nie ma specyficznego leku przeznaczonego do leczenia gorączki denga. Najczęściej przepisywanym lekiem łagodzącym objawy związane z gorączką denga jest … Tylenol. Tak jest, Tylenol od Johnson & Johnson (JNJ -0,42%), którego aktywnym składnikiem jest paracetamol, działa w celu zmniejszenia zarówno gorączki, jak i bólu mięśni u pacjentów. W najcięższych przypadkach gorączki denga konieczne mogą być wlewy krwi i transfuzje.

 

Gruźlica – Najczęstsze choroby zakaźne

 

Gruźlica - Najczęstsze choroby zakaźne

Jak już wspomniałem. Oszacowanie nowych i trwających przypadków niektórych z tych chorób może być wyraźnie trudne, a chyba nie bardziej niż w przypadku gruźlicy. Gruźlica jest wywoływana przez bakterię, która znajduje się w płucach. Może powodować ból w klatce piersiowej i silny kaszel.  Jak również szereg innych nieprzyjemnych skutków ubocznych. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jest też drugim po AIDS największym zabójcą na świecie jako pojedynczy czynnik zakaźny. Najczęstsze choroby zakaźne.

Większość zgonów z powodu gruźlicy (95%) występuje w krajach o niskich i średnich dochodach. Gdzie świadomość i zapobieganie gruźlicy po prostu nie są na takim poziomie, na jakim powinny być. Dobrą wiadomością jest to, że liczba zgonów z powodu gruźlicy spada na całym świecie. Jednak w ubiegłym roku odnotowano jeszcze 8,6 mln nowych przypadków gruźlicy, a około jedna trzecia ludności świata jest nosicielami utajonej formy gruźlicy, co oznacza, że zostali zakażeni, ale nie są chorzy i nie mogą jeszcze przenosić choroby.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button