styl życia

Jak zdobyć przyjaciół – 10 wskazówek dotyczących nowych znajomości

Jak zdobyć przyjaciół. Nawiązywanie nowych znajomości może być onieśmielające, ale jest zdecydowanie satysfakcjonujące. W końcu przyjaciele stanowią dla większości z nas dużą część naszego życia. To oni idą przez życie razem, dzieląc nasze wzloty i upadki, bóle i radości. Bez przyjaciół życie w ogóle nie byłoby takie samo. Gdyby nie oni, nie bylibyśmy tym, kim jesteśmy.

Jak zdobyć przyjaciół

 

Jak zdobyć przyjaciół

 

Jeśli chcesz nawiązać nowe znajomości, musisz jasno określić, jakich chcesz mieć przyjaciół. Ogólnie rzecz biorąc, istnieją 3 rodzaje przyjaciół:

 • „Cześć” przyjaciołom (lub znajomym). To te, które spotykasz w szkole/pracy, bo wymaga tego kontekst. Witacie się, gdy się widzicie i żegnacie na koniec dnia, ale to wszystko. Związek nigdy nie trwa, gdy kontekst jest usuwany, tj. j. po opuszczeniu szkoły lub miejsca pracy.
 • Stali przyjaciele. Koledzy towarzyscy, kumple od aktywności, z którymi od czasu do czasu spotykasz się, żeby pogadać lub się zabawić. Ogólnie rzecz biorąc, można rozmawiać na wspólne tematy pod słońcem.
 • Prawdziwych, intelektualnych przyjaciół (lub najlepszych przyjaciół). Ludzie, z którymi można porozmawiać o wszystkim. Możecie się widywać codziennie lub nie, ale to nie ma znaczenia, bo o sile waszej przyjaźni nie decyduje to, jak często się widujecie – to coś więcej. To przyjaciele, którym możesz zaufać, że będą przy Tobie zawsze, gdy będziesz ich potrzebował i zrobią dla Ciebie dodatkową milę. Większość z nas stara się nawiązać stałe znajomości, a jeśli to możliwe, to prawdziwe, intelektualne. Zapewne mamy wielu przyjaciół, z którymi musimy się pożegnać – więcej niż jesteśmy w stanie zliczyć. Stosunek moich znajomych z Halo, normalnych znajomych i prawdziwych, intelektualnych przyjaciół wynosi około 60-30-10%. Z biegiem lat, gdy poznaję coraz więcej osób, jest to raczej 75-20-5%. Zakładam, że u innych ludzi jest mniej więcej tak samo, z wariancją około 5-10%.

 

O przyjaźni

 

Nie ma znaczenia, czy chcesz po prostu znaleźć normalnych lub najlepszych przyjaciół, możesz to zrobić. Możecie nie wierzyć, ale w czasach podstawówki i gimnazjum byłam bardzo cichą i wycofaną dziewczyną. Kiedy byłem w juniorach, utrzymywałem ten samotny styl życia, choć zacząłem być bardziej wokalny. Pójście na studia, a później do P&G (moja była firma) sprawiło, że stałem się bardziej towarzyski.

Dziś prowadzę swojego bloga i szkolę innych poprzez coaching 1-1 oraz warsztaty, na których dzielę się z innymi sporą częścią swojego życia. Gdybym myślała w młodości o tym, jaka będę w przyszłości, nigdy nie przypuszczałabym, że będę tak otwarta i ekspresyjna jak dziś.
Cytaty o przyjaźni 55 najlepszych cytatów o przyjaźni

 

Jeśli spojrzysz na ludzi, którzy wydają się łatwo nawiązywać przyjaźnie, prawdopodobnie sami w pewnym momencie byli samotnikami. Ich umiejętności społeczne były prawdopodobnie wszystkie nabyte z czasem. W ten sam sposób, z czasem i praktyką możesz nauczyć się być bardziej towarzyskim.

 

1. Uświadom sobie, że twój strach jest w twojej głowie – Jak zdobyć przyjaciół

 

Uświadom sobie, że twój strach jest w twojej głowie - Jak zdobyć przyjaciół

Pierwszym krokiem jest wypracowanie zdrowego obrazu psychicznego poznawania nowych ludzi. Niektórzy z nas postrzegają poznawanie nowych ludzi jako przerażające wydarzenie. Martwimy się, czy zrobimy dobre wrażenie, czy druga osoba nas polubi, jak podtrzymać rozmowę itd.

Im więcej o tym myślimy, tym straszniejsze się to wydaje. Te początkowe obawy przeradzają się w psychologiczne lęki, które nabierają własnego życia i nieświadomie blokują nas przed zawieraniem nowych znajomości. Nieśmiałość wobec innych jest tak naprawdę wynikiem strachu.

W rzeczywistości wszystkie te lęki są tylko w naszej głowie. Jeśli pomyślisz o tym, 99% ludzi jest zbyt zajętych martwieniem się o te właśnie rzeczy sami, aby zwrócić uwagę na ciebie. Podczas gdy ty martwisz się o wrażenie, jakie robisz, oni martwią się o wrażenie, jakie robią.

Prawda jest taka, że oni są tak samo przerażeni jak ty. Pozostały 1% to ludzie, którzy zdają sobie sprawę, że związek buduje się na znacznie silniejszych wartościach niż na konkretnych słowach czy rzeczach powiedzianych/wykonanych podczas jednego spotkania. Nawet jeśli są ludzie, którzy oceniają cię na podstawie tego, co robisz/mówisz, to czy są to ludzie, z którymi chcesz się przyjaźnić? Chyba nie.

 

2. Zacznij od ludzi, których znasz

 

Zacznij od ludzi, których znasz

Jeśli wcześniej nie miałeś zbyt wielu kontaktów z ludźmi, poznanie szeregu nowych osób może wydawać się onieśmielające. Jeśli tak, to na początku zacznij od małego. Zmniejsz trudność zadania zaczynając od swojego kręgu znajomych, t. j. z ludźmi, których znasz. Kilka sposobów na to:

 

 • Dotrzyj do przyjaciół. Czy masz jakichś „pozdrawiających” znajomych z poprzednich lat? Albo przyjaciół, z którymi z czasem straciłeś kontakt? Napisz przyjaznego smsa i przywitaj się. Poproś o spotkanie z nimi, gdy będą mieli czas. Dowiedz się, czy istnieją możliwości ponownego nawiązania kontaktu.
 • Dowiedz się, czy istnieją kliki, do których mógłbyś dołączyć. Kliknięcia są tworzone przez grupy znajomych. Nie chodzi o wpasowanie się w kliki, chodzi o wypróbowanie bycia w towarzystwie nowych przyjaciół. W klikach dotychczasowi członkowie będą prawdopodobnie prowadzić rozmowy, więc możesz po prostu przyjąć rolę obserwatora i obserwować dynamikę między innymi osobami.
 • Spotkaj się ze znajomymi swoich znajomych. Możesz dołączyć do nich podczas ich wycieczek lub po prostu poprosić znajomego, aby Cię z nimi zapoznał. Jeśli czujesz się dobrze ze swoimi przyjaciółmi, są szanse, że będziesz się dobrze czuł z ich przyjaciółmi też.
 • Przyjmuj zaproszenia na spotkania. Mam znajomych, którzy rzadko wychodzą z domu. Gdy są zapraszani na zewnątrz, większość z nich odmawia, bo woli zostać w domu. W związku z tym ich kręgi społeczne są ograniczone. Jeśli chcesz mieć więcej przyjaciół, musisz wyjść ze swojej strefy komfortu i wyjść częściej. Jeśli zostaniesz w domu, nie uda ci się zdobyć więcej przyjaciół w prawdziwym życiu!

3. Wyjdź z domu – Jak zdobyć przyjaciół

 

Wyjdź z domu - Jak zdobyć przyjaciół

Kiedy już ponownie połączysz się ze swoim kręgiem przyjaciół, następnym krokiem jest spotkanie z ludźmi, których nie znasz.

Dołącz do spotkań grupowych. Meetup.com to świetny portal społecznościowy. Istnieje wiele grup zainteresowań, takich jak grupy dla przedsiębiorców, aspirujących autorów, wegetarian, entuzjastów gier planszowych, miłośników jazdy na rowerze itp. Wybierz swoje zainteresowania i dołącz do tych grup. Spotkania odbywają się zazwyczaj raz w miesiącu w zależności od samej grupy. Świetny sposób na szybkie poznanie wielu nowych ludzi.
Uczestniczyć w warsztatach/kursach. Służą one jako centralne drogi, które łączą podobnie myślących ludzi. W zeszłym roku uczestniczyłam w warsztatach rozwoju osobistego i poznałam wiele wspaniałych osób, z niektórymi z nich się zaprzyjaźniłam.

Wolontariat. Świetny sposób na zabicie 2 ptaków jednym kamieniem – nie tylko możesz rozprzestrzeniać życzliwość i ciepło, ale spotkasz współczujących ludzi z powodu. Jak poznać, że ona jest we mnie zakochana – 15 sygnałów

Idź na imprezę. Imprezy takie jak przyjęcia urodzinowe, świąteczne/noworoczne/wielkanocne, domowe, eventy itp. Prawdopodobnie jest to miejsce, w którym nawiążesz wiele nowych znajomości, ale niekoniecznie jakościowych relacji. Nadal jest to dobry sposób na poznanie większej liczby osób. Jak zdobyć przyjaciół.

 

Od tamtej pory spotykaliśmy się wielokrotnie i zostaliśmy wielkimi przyjaciółmi. Do dziś mam wiele wspaniałych przyjaźni z ludźmi, których nigdy nie poznałam (inni blogerzy zajmujący się rozwojem osobistym i moi czytelnicy). To, że się nie spotkaliśmy (jeszcze) nie oznacza, że nie możemy być wielkimi przyjaciółmi. Dziś fora internetowe są jednym z centralnych miejsc, w których spotykają się społeczności. Sprawdź fora internetowe na tematy, które Cię interesują. Uczestnicz konstruktywnie i dodaj wartość do dyskusji. Szybko poznasz lepiej tamtejszych ludzi 🙂

 

4. Zrób pierwszy krok

 

Zrób pierwszy krok

Jak zdobyć przyjaciół. Kiedy już masz wokół siebie ludzi, ktoś musi wykonać pierwszy ruch. Jeśli druga strona nie rozpocznie rozmowy, zrób pierwszy krok i przywitaj się. Poznajcie się trochę lepiej! Podziel się czymś o sobie, a następnie daj drugiej stronie szansę na podzielenie się czymś o sobie. Coś prostego, jak pytanie jak minął mu dzień lub co robił dzisiaj/ w zeszłym tygodniu, jest świetnym starterem rozmowy. Gdy lód zostanie przełamany, łatwiej będzie nawiązać kontakt. 

 

5. Bądź otwarty – Jak zdobyć przyjaciół

 

Bądź otwarty - Jak zdobyć przyjaciół

 

a) Bądź otwarty. Nie oceniaj.

Czasami możesz mieć wstępnie ustalony pomysł, jakiego rodzaju przyjaciela chcesz. Może ktoś, kto jest wyrozumiały, słucha, ma takie same hobby, ogląda te same filmy, ma podobne wykształcenie itd. A kiedy spotykasz tę osobę i okazuje się, że jest inna niż twoje oczekiwania, wtedy zamykasz się w sobie. Jak zdobyć przyjaciół.

 

Nie rób tego. Daj przyjaźni szansę na rozkwit. Co ważniejsze, daj szansę tej pączkującej przyjaźni także dla Ciebie. Mam kilku bardzo dobrych przyjaciół, którzy pochodzą z zupełnie innych środowisk i nigdy nie sądziłem, że będziemy tak blisko, kiedy ich poznałem, po prostu dlatego, że jesteśmy tak różni. Wielu z moich byłych klientów to ludzie, których normalnie nigdy bym nie spotkał, biorąc pod uwagę nasze różne środowiska, a jednak bardzo dobrze się dogadujemy, jak dobrzy przyjaciele.

 

b) Otwórz swoje serce

Na tej samej zasadzie otwórz swoje serce na tę osobę. To połączenie między tobą a drugą stroną może się rozpocząć tylko wtedy, gdy twoje serce jest otwarte. Jak zdobyć przyjaciół. To znaczy być ufnym, mieć wiarę i wierzyć w dobroć drugiego człowieka. Nie możesz nawiązywać nowych znajomości, jeśli nie ufasz innym lub boisz się, że coś nie wyjdzie. To wyśle złe wibracje i spowoduje, że zamkną swoje serca również do ciebie.

 

Kiedy zawieram nowe przyjaźnie, otwieram się w pełni, z pełną wiarą, że są to dobrzy ludzie, o dobrych sercach i dobrych intencjach. Zauważyłem, że robiąc to, pomogło mi to rozwinąć wiele prawdziwych relacji, które są zbudowane na zaufaniu, miłości i wierze. Jakie kobiety lubią mężczyźni – 25 idealnych cech

Te znaczące relacje nie byłyby możliwe, gdybym na początku zamknęła się w sobie. Jednym z prostych przykładów jest to, jak otwieram się w pełni na Was wszystkich na moim blogu i w zamian przyciągam czytelników, którzy są szczerzy, wspierający i życzliwi. Nie jestem pewna jak to jest w innych społecznościach internetowych, ale wiem, że czytelnicy Personal Excellence emanują autentycznością i miłością. Wiem to, bo czuję ciepło od Was wszystkich, czy to w mailach, komentarzach czy wiadomościach 🙂

 

6. Poznajcie tę osobę 

 

Poznajcie tę osobę

Przyjaźń dotyczy zarówno ciebie, jak i drugiej osoby. Poznaj osobę jako indywidualność. Oto kilka pytań, które powinieneś rozważyć:

 • Jak zdobyć przyjaciół.
 • Co to robi?
 • Jakie są jego/jej zainteresowania?
 • Co on/ona robił/a ostatnio?
 • Jakie są jego/jej najbliższe priorytety/cele?
 • Co cenisz sobie najbardziej?
 • Jakie są jego/jej wartości?
 • Co go/ją motywuje?
 • Jakie są jego/jej pasje w życiu? Cele? Sny?

 

7. Połącz się z rzeczywistością – Jak nawiązywać znajomości

 

Połącz się z rzeczywistością - Jak nawiązywać znajomości

Często zdarza się, że jesteśmy zbyt pochłonięci własnymi troskami – na przykład tym, co inni o nas pomyślą, co powinniśmy powiedzieć w następnej kolejności, jaki jest nasz kolejny krok – i umyka nam cały sens przyjaźni. Możesz pracować nad aspektami prezentacyjnymi, takimi jak to, jak wyglądasz, co mówisz i jak mówisz, ale nie miej obsesji na ich punkcie. Te działania nie definiują (naprawdę) przyjaźni. To, co definiuje przyjaźń, to połączenie między tobą a przyjacielem.

 

Okazuj ciepło, miłość i szacunek każdemu, kogo spotkasz. Rób rzeczy, bo chcesz, a nie dlatego, że musisz. Dbaj o nich tak, jak dbałbyś o siebie. Jeśli podejdziesz do innych ze szczerością, przyciągniesz ludzi, którzy naprawdę chcą się połączyć. Wśród nich znajdą się Twoi przyszli prawdziwi przyjaciele.

 

8. Bądź sobą

 

8. Bądź sobą

Nie zmieniaj się, aby nawiązać nowe znajomości. To najgorsza rzecz, jaką można zrobić. Dlaczego to mówię?

Powiedzmy, że dzięki byciu głośnym i zuchwałym poznasz wielu nowych przyjaciół. Twoje normalne ja jest jednak ciche i introwertyczne. Co się wtedy dzieje? Na początku może być wspaniale, aby te nowe znajomości, ale przyjaźń została utworzona ze względu na bycie ekstrawertykiem. To znaczy, albo:

Nadal będziesz głośną i zuchwałą osobą, którą poznali twoi nowi przyjaciele. Będzie to jednak tylko fasada. Na dłuższą metę utrzymanie tego wizerunku będzie męczące. Nie tylko to, przyjaźnie będą budowane na pustym froncie. Jak zdobyć przyjaciół.

Zmieniasz się z powrotem w swoje introwertyczne ja. Jednak Twoi znajomi poczują się oszukani, bo to nie jest osoba, z którą się zaprzyjaźnili. Będą również stopniowo odpływać od ciebie, jeśli twoje osobowości nie pasują do siebie.
Więc bądź sobą.

W ten sposób potencjalni nowi przyjaciele poznają cię jako ciebie i wykorzystają to do podjęcia decyzji, czy chcą zrobić krok dalej w przyjaźni. Nie uważam, że trzeba się uzewnętrzniać i wyrażać jak Tony Robbins, żeby zdobyć przyjaciół. Chodzi o to, żeby być sobą. Najprawdziwsze przyjaźnie są budowane przez obie strony akceptujące siebie nawzajem za to, kim są.

 

9. Bądź tam dla nich

 

Bądź tam dla nich

Przyjaźń to wspierająca więź między dwiema osobami. Bądź tam, gdzie możesz, dla swoich przyjaciół. Czy ktoś z Twoich znajomych potrzebuje w tej chwili pomocy? Czy jest coś, w czym możesz im pomóc? Jak można ich lepiej wspierać? Opony zimowe – kompletny przewodnik po wyborze

 

Kiedy pomagasz znajomym, nie rób tego z oczekiwaniem, że następnym razem oni pomogą tobie. Raczej pomagaj bezwarunkowo. Traktuj je z emocjonalną hojnością. Dawaj, bo chcesz, a nie dlatego, że czujesz się zobowiązany. Uważam, że satysfakcja, jaką czerpię z pomagania innym i świadomość, że jest im lepiej, jest większą nagrodą niż wszystko, co mogę otrzymać w zamian.

 

10. Podejmij wysiłek, aby pozostać w kontakcie – Jak zdobyć przyjaciół

 

Podejmij wysiłek, aby pozostać w kontakcie - Jak zdobyć przyjaciół

W końcu utrzymanie przyjaźni wymaga ciągłego wysiłku. Chęć włożenia wysiłku jest tym, co oddziela wielkich przyjaciół od rozstających się przyjaciół. Raz na jakiś czas zaproś znajomych na miasto. W zależności od intensywności przyjaźni nie jest konieczne spotykanie się co kilka dni czy raz w tygodniu – wystarczające może być spotkanie raz w miesiącu lub raz na kilka miesięcy.

Siła twojego związku nie jest mierzona tym, jak często się widujecie. W przypadku niektórych moich najlepszych przyjaciół, spotykamy się tylko raz na kilka miesięcy. Niemniej jednak nigdy nie wątpimy, że jesteśmy ze sobą ściśle związani i że będziemy dla siebie nawzajem, gdy zajdzie taka potrzeba.

 

Jeśli oboje macie swoje własne zobowiązania, znalezienie wspólnego czasu może być trudne. Zorganizuj proste spotkanie, na przykład w porze lunchu, herbaty lub kolacji. Możesz też zawsze skontaktować się za pomocą wiadomości tekstowych, czatu online lub rozmowy telefonicznej. Technologia tak bardzo ułatwiła komunikację, że trudno nie być w kontakcie.

 

Mam nadzieję, że te 10 wskazówek było dla Ciebie pomocne 🙂 Które z nich możesz zastosować, aby od razu nawiązać nowe znajomości?

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button