Rośliny użytkowe

Jak uprawiać ostre papryczki chili i wybrać jej rodzaj

Jak uprawiać ostre papryczki chili i wybór rodzaju. Wybór i uprawa ostrej papryki Chilli i ostre sosy są powszechne wszędzie, od przekąsek po dania w restauracjach.

Konkurencja o najostrzejszą paprykę chili sprawia, że co kilka lat na rynku pojawiają się nowe odmiany. Niezależnie od tego, czy masz ochotę na odrobinę pikanterii, czy też na paprykę, która sprawia, że oczy ci łzawią, istnieją dziesiątki odmian do wyboru, dzięki czemu papryka chilli jest popularna na całym świecie.

Jak uprawiać ostre papryczki chili

 

Jak uprawiać ostre papryczki chili

Nie zawsze można odróżnić ostrą paprykę po jej nazwie. Wszystkie papryki należą do rodzaju Capsicum, ale oto pięć rodzajów papryki Capsicum, które są uprawiane. Najczęściej uprawiane gatunki, takie jak papryka cayenne, jalapeños i serranos, to Capsicum annuum. Wiele azjatyckich ostrych papryczek, jak również papryczek tabasco, to C. Frutescens. Habaneros i Scotch bonnet to C. chinense.

Ogniste papryki „Aji”, takie jak „Aji Amarillo”, „Aji Colorado”, „Aji Cristal”, to C. baccatum. A dzikie chiltepíny i chilipiquíny z obszarów wokół Meksyku to C. glabriusculum. Niezależnie od tego, jak zostaną sklasyfikowane, istnieje wśród nich duża różnorodność. Jak sadzić mango

 

Jak bardzo gorąca jest gorąca

 

Jak bardzo gorąca jest gorąca?

Dopiero w 1912 r. farmakolog Wilbur L. Scoville wymyślił dość pomysłową, choć niedokładną, metodę pomiaru względnej ostrości papryczek chili.1 Rozcieńczył olejki różnych papryczek w osłodzonej wodzie i kazał ochotnikom spróbować. Scoville zmierzył, jak rozcieńczony musi być olejek z papryki, aby testerzy nie wykryli ostrości.

Słodka papryka miała zero Scoville Heat Units (SHU) i ustawiła początkową poprzeczkę. Jalapeños miały wartość 2,500 SHU, czyli 2,500 części wody cukrowej do 1 części ekstraktu jalapeño. Im wyższy wskaźnik SHU, tym ostrzejsza papryka. Papryka Habenero osiągnęła wartość 350 000 SHU. 

 

Dziś naukowcy korzystają z aparatu chromatograficznego, który jest znacznie dokładniejszy od metody Scoville’a. Jednak ten sam rodzaj papryki chili uprawiany w różnych warunkach może znacznie różnić się poziomem ostrości. W rzeczywistości dwie papryczki chilli zebrane z tej samej rośliny mogą mieć różne stopnie ostrości.

 

Większość odmian po osiągnięciu pełnej dojrzałości zmienia kolor z zielonego na czerwony, żółty lub pomarańczowy. Anaheimas są często zbierane, gdy są jeszcze zielone, ale jeśli jalapeños i serranos pozwolą, aby stały się czerwone przed zbiorem, ich smak często dorównuje ich ostrości. Dymiące czerwone jalapenos to papryczki, z których powstaje popularna papryka chipotle. Najlepsze odmiany ziemniaków – 11 mocnych odmian

 

Niektóre papryczki są po prostu ostre, ale większość ma też wyraźny smak, od owocowego po dymny. Chilli Habaneros mają stosunkowo wysoką liczbę SHU i wyraźny cytrusowy smak.

Papryka poblano, która jest łagodna jak papryka Anaheim, ma ciemny dymny odcień i jest używana w daniu chile rellenos. Oprócz atrakcyjności smakowej odmiany, uważa się, że ciepło (i późniejszy ból) stymuluje produkcję endorfin, które wywołują poczucie dobrego samopoczucia po ustąpieniu bólu.

Popularne rodzaje chilli do uprawy – Jak uprawiać ostre chilli

 

Popularne rodzaje chilli do uprawy - Jak uprawiać ostre chilli

Oprócz powyższych klasyfikacji botanicznych, papryki chilli są często grupowane według SHU oraz według kształtu owoców. Oto kilka najpopularniejszych odmian, posortowanych według stopnia gorąca:

 

  • Aneheim: Owoce długie, stożkowate o średnio cienkich ścianach. Średnia do umiarkowanej ostrość (1 000 – 5 000 SHU)
  • Jalapeño: Krótkie, spiczaste papryki o lekkim zwężeniu i grubych ścianach. Średnia do umiarkowanej gorącość (2 000 – 5 000 SHU)
  • Serrano: Papryki krótkie i smukłe o średniej grubości ścianek. Średnia do wysokiej ostrość (10 000 – 25 000 SHU)
  • Cayenne: Długie, cienkie, zakrzywione owoce o cienkich ściankach (idealne do suszenia). Średnia do wysokiej ostrość (25 000 – 50 000 SHU)
  • Tabasco: Bardzo krótkie i spiczaste, o cienkich ściankach. Średnio wysoka ostrość (30 000 – 60 000 SHU).
  • Thai: Mały i smukły, ze ścianami. Więcej ciepła niż smaku. Średnio wysoka ostrość (50 000 do 100 000 SHU).
  • Habanero: Krótkie, kanciaste owoce o cienkich ściankach. Wysoka ostrość (150 000-350 000 SHU).
  • Duch: Owoc krótki, kanciasty, lekko zwężony o cienkich ścianach. Wyjątkowo wysoka ostrość (1 000 000 SHU lub więcej).

 

Porady dotyczące uprawy naprawdę „ostrej” papryki

 

Porady dotyczące uprawy naprawdę "ostrej" papryki

Chociaż wybór odmiany z pewnością odgrywa dużą rolę w tym, jak gorące będą chilli, które uprawiasz, istnieje kilka warunków uprawy, które zwiększą ich ostrość.

Wybieraj odmiany o krótszym okresie wegetacji. Niektóre ostre papryki zaczynają wytwarzać kwiaty i owoce dopiero jesienią, kiedy dni zaczynają się skracać. Papryki o krótszym okresie wegetacji będą miały czas na pełne dojrzenie i rozwinięcie swojej ostrości. Jak sadzić czosnek jesienią – Doradztwo i pomoc

Gorące słońce i ciepła temperatura powietrza i gleby wydają się zwiększać poziom ostrości w papryce. Chociaż nie możesz kontrolować pogody, możesz przykryć glebę czarnym plastikiem, aby uwięzić i podnieść temperaturę gleby.

Sadzić po suchej stronie. Nie wstrzymuj całkowicie wody, ale bądź z nią oszczędny. Pozwól roślinom wyschnąć przez kilka dni przed ponownym podlaniem. Jak uprawiać ostre papryczki chili i wybrać jej rodzaj.

Nawozić lekko, głównie nawozem azotowym, ale także kompostem. Wraz z minimalną ilością wody, uprawiaj rośliny na uboższych stronach. Nie stresuj papryki, ale też nie przesadzaj z podlewaniem. Załóż je na wiosnę, a następnie pozostaw je, aby same sobie radziły.

Nie bój się zagęszczać roślin paprykowych. Tym bardziej będą walczyć o zawiązanie owoców.

 

Wszechstronność – Jak uprawiać ostre chili

 

Wszechstronność - Jak uprawiać ostre chili

Jak uprawiać ostre chili. Uprawa chilli o różnym stopniu ostrości daje wiele zastosowań dla papryczek. Możesz użyć kilku odmian w sosie, który jest jednym z najbardziej popularnych zastosowań chilli. Można je faszerować, grillować, piec i dusić, dodawać do zup, gulaszów i marynat. Większość odmian dobrze się suszy i może być zmielona i użyta jako przyprawa do aromatyzowania niemal każdej potrawy przygotowywanej w kuchni.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button