Ciekawostki z królestwa zwierząt

Jak pszczoły się komunikują?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak porozumiewają się pszczoły? Pszczoły wykorzystują do komunikacji specyficzne tańce i delikatne dźwięki. Jak pszczoły się porozumiewają czytaj .

 

Jak pszczoły się komunikują

 

Pszczoły należą do owadów, które tworzą społeczności lub państwa. Oznacza to, że żyją w mniejszych lub większych zgrupowaniach, koloniach pszczelich, które składają się z jednej płodnej królowej, pewnej liczby trutni i jeszcze większej liczby bezpłodnych robotników.Wspólną cechą tych społeczności jest to, że są one zorganizowane i szczegółowo opracowane zadania, które muszą być wykonywane przez poszczególnych członków.Podczas gdy królowa i trutnie są odpowiedzialne za reprodukcję, wszystkie inne ważne i trudne roboty są przejmowane przez robotników.

Pszczoły

Pszczoły wosk i miód są znane ludziom od ponad 9000 lat , Rój pszczół produkuje rocznie od 7 do 10 kg miodu .

Jak pszczoły się komunikują? Mowa pszczół

 

Pszczoły komunikują się ze sobą poprzez taniec. Wykorzystują taniec do informowania się o odległości i położeniu pokarmu . Przed ulem komunikują się za pomocą długości prostego odcinka tańca wagarowego i pozycji słońca. Ponadto język tańca pszczół informuje również o obfitości nowo odkrytego źródła pokarmu. Im bardziej obfity pod względem ilości i słodyczy , tym bardziej dziko i intensywnie odkrywca tańczy . Jeśli , przeciwnie, zawartość cukru nie przekracza pewnego procentu , to na początku w ogóle nie zacznie tańczyć.

język pszczół jak porozumiewają się pszczoły

Pszczoły , pszczoła miodna – co powinieneś wiedzieć o pszczołach

Wskazuje również na odległość źródła pokarmu. Jeśli znajduje się w promieniu 100 metrów od ula, informuje konsorcjantów jedynie tańcem w kółko. Odległości powyżej 100 metrów opisuje chwiejnym tańcem. Jeśli odległość źródła przekracza 100 metrów tylko o trochę , obroty następują w szybkim tempie podczas tańca . Około 9 do 10 razy w ciągu 15 sekund.Tempo zwalnia wraz ze wzrostem dystansu.
Kiedy pszczoła porusza się w tańcu wijącym się w górę , znajduje swoje źródło pokarmu dokładnie w kierunku słońca , ale kiedy biegnie pionowo w dół , wskazuje kierunek z dala od słońca . Biegnąc pod kątem 60 w górę w lewo oznacza, że jedzenie jest 60 w lewo od kierunku na słońce i tak dalej .
Dodatkowo tancerz dodaje również wiadomość o rodzaju źródła pokarmu .

Jak pszczoły się komunikują? Różne języki:

Równie szokujący jest fakt, że te same pszczoły w różnych częściach świata porozumiewają się w różnych językach i dialektach. Język włoskich pszczół ma jednak inny rytm, inne figury i inne ruchy. Gdybyśmy teoretycznie umieścili włoską pszczołę w niemieckim roju , to włoska pszczoła podałaby fałszywą informację o źródle pokarmu .

Królowa Pszczół

Jedyną rolą matki pszczelej jest składanie jaj, nawet do 1 500 dziennie. Robotnicy muszą ją karmić. Królowa pszczół dożywa 3-5 lat .

jak pszczoły się komunikują?

Pracownicy kariery:

 • W pierwszych trzech dniach życia po wykluciu młoda pszczoła zajmuje się czyszczeniem plastiku.
 • W kolejnych dniach podejmuje trudniejsze zadanie karmienia starszych larw.W następnych trzech dniach zajmuje się karmieniem i pielęgnacją młodszych larw , wśród których na intensywniejszą opiekę zasługują zwłaszcza przyszłe królowe.
 • Po tym następuje obsługa na zewnątrz i pszczoła wykonuje pierwsze loty orientacyjne w pobliżu ula, aby zapoznać się ze światem zewnętrznym. Następnie, do dwudziestego dnia życia, wykonuje różne zadania dorosłego pracownika .
 • Włosy przetłuszczające się: 5 domowych sposobów

 • Około dwudziestego dnia pracownik zostaje awansowany na stanowisko strażnika . Strzeże wejścia do ula, odpiera ataki intruzów i sprawdza powracających kolegów pod kątem zapachu nieodłącznego w ich ulu.
 • Po zakończeniu pracy jako opiekunka, przyjmuje dodatkowe role jako dostawca i zbieracz pożywienia. Wreszcie do końca życia pełni niezwykle ważną rolę zwiadowcy, gdyż najwyraźniej dopiero starsza pszczoła robotnica opanowała ogólny system informacyjny panujący w ulu. 

jak pszczoły się komunikują?

Program pracownika wygląda coś takiego:

 • budowa komórki
 • Przyjmowanie zbieraczy i zbieranie zebranego materiału (miodu i pyłku)
 • opieka nad królową
 • usuwając odpady i martwe pszczoły, które wyprowadzają
 • Robotnica robi, krótko mówiąc, wszystko, co jest potrzebne do prawidłowego funkcjonowania ula.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button