styl życia

Jak pomóc osobie z depresją – 10 sposobów

Jak pomóc osobie z depresją? 10 sposobów. Depresja może dotknąć każdego. A jednak jest to choroba, której wiele osób nie rozumie. Ludzie mówią o chorobach psychicznych o wiele więcej niż kiedyś. Mimo to zdrowie psychiczne jest nadal napiętnowane.

 

Jak pomóc osobie z depresją

 

Jak pomóc osobie z depresją
Jak pomóc osobie z depresją

 

 Piętno, które uniemożliwia wielu osobom otwarte mówienie o depresji. Jeśli masz przyjaciela z depresją, może być trudno wiedzieć, co możesz zrobić, aby im pomóc. Oto dziesięć sposobów, w jaki możesz pomóc przyjacielowi, który cierpi na depresję.

 

1. kształć się

 

Kształć się

 

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jeśli chcesz pomóc komuś z depresją, jest dowiedzenie się więcej o tej chorobie. Jeśli nigdy nie cierpiałeś na depresję, empatia wobec kogoś, kto na nią cierpi, może być bardzo trudna. W internecie jest wiele bardzo dobrych zasobów, do których można się zwrócić. Zrób więc trochę badań, a wtedy będziesz znacznie lepiej przygotowany do zaoferowania swojemu przyjacielowi pomocy i wsparcia.

 

2. Potraktuj to poważnie

 

Potraktuj to poważnie

 

Depresja nie jest czymś, z czego każdy może wyjść. Nie da się rozwiązać problemu jedną dobrą nocą, na przykład. Rozmawiając z kimś, kto cierpi na depresję, nie próbuj lekceważyć tego stanu. Depresja jest poważną chorobą. Nie pomożesz osobie z depresją, mówiąc jej, żeby się rozchmurzyła albo żeby wyzdrowiała i przeszła nad tym do porządku dziennego.

 

3. Zostań dobrym słuchaczem – Jak pomóc osobie z depresją

 

Zostań dobrym słuchaczem - Jak pomóc osobie z depresją

 

Kiedy ludzie cierpią na depresję, często czują się bardzo wyizolowani. Mogą czuć, że nie mają z kim porozmawiać o swoich problemach. Możesz powiedzieć każdemu, że jesteś przeziębiony i otrzymasz współczucie. Ale osobie z depresją trudno jest mówić o tym, co czuje. Bądź tam dla swojego przyjaciela i pozwól mu mówić. Zachęcaj go do mówienia o swojej chorobie, ale nie próbuj oferować żadnych natychmiastowych rozwiązań. Twoje wsparcie jest najważniejszą rzeczą, jaką możesz zaoferować.

 

4. Zachęć ich do szukania pomocy

 

Zachęć ich do szukania pomocy

 

Jeśli osoba jest bardzo przygnębiona, ważne jest, aby szukać profesjonalnej pomocy. Istnieją grupy wsparcia i doradcy, którzy mogą zapewnić pomoc. Osoba z ciężką depresją może również potrzebować przyjmować leki, aby złagodzić swój stan. Zachęć swojego przyjaciela do konsultacji z lekarzem. Postaraj się uświadomić swojemu przyjacielowi, że depresja to choroba, którą można leczyć. To nie jest coś, z czym twój przyjaciel musi walczyć sam. Buty zimowe damskie – 8 porad, jak wybrać

 

5. Zaoferuj praktyczną pomoc – Jak pomóc osobie z depresją

 

Zaoferuj praktyczną pomoc - Jak pomóc osobie z depresją

 

Osoby cierpiące na depresję czasami zaniedbują codzienne czynności. Może się okazać, że nie mają w domu wystarczającej ilości jedzenia lub nie nadążają z wykonywaniem obowiązków. Osoba z depresją może mieć również problemy z otwieraniem poczty i płaceniem rachunków. Nie możesz wyleczyć depresji przyjaciela, ale możesz zaoferować praktyczną pomoc. Jeśli idziesz na zakupy, zapytaj znajomego, czy czegoś nie potrzebuje. Jeśli wiesz, że nie je, zaproponuj mu ugotowanie posiłku. Małe rzeczy jak to może być wielkim komfortem dla kogoś z depresją.

 

6. Informuj ich na bieżąco

 

Informuj ich na bieżąco

 

Osoba z depresją prawdopodobnie wycofa się ze swojego kręgu społecznego. Może w ogóle nie chcieć wiązać się z ludźmi. Ale trzymaj ich w pętli. Zapraszaj ich na spotkania towarzyskie, ale nie naciskaj na nich zbyt mocno, aby w nich uczestniczyli. Zapraszanie przyjaciela na imprezy zapewnia go, że nie zostanie zapomniany. Przypomni im, że ich przyjaciele będą przy nich nawet wtedy, gdy będą gotowi ponownie się zaangażować.

 

7. Nie próbuj być ekspertem – Jak pomóc osobie z depresją

 

Nie próbuj być ekspertem - Jak pomóc osobie z depresją

 

Dominującym uczuciem, jakie mają osoby cierpiące na depresję jest to, że nikt ich nie rozumie. Dlatego nie próbuj mówić swojemu przyjacielowi, jak wyleczyć jego chorobę. Niektóre osoby z depresją mogą być wspomagane przez takie rzeczy jak zdrowa dieta i ćwiczenia. Nawet leki działają dla jednych, a dla innych nie. Leczenie choroby pozostaw specjalistom. Najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla przyjaciela z depresją, jest bycie przy nim.

 

8. Nie rób z tego stanu lekkiego – Jak pomóc osobie z depresją

 

Nie rób z tego stanu lekkiego - Jak pomóc osobie z depresją

 

Jeśli twój przyjaciel mówi ci o tym, jak się czuje, potraktuj jego słowa poważnie. Depresja to nie to samo, co zły dzień czy uczucie smutku. Jest to wyniszczający stan, który może wpłynąć na każdy aspekt życia danej osoby. Mówienie rzeczy typu „wiem, jak się czujesz” lub „wszyscy tam byliśmy” nie pomaga. Twój przyjaciel pomyśli, że nie traktujesz jego choroby poważnie. Jeśli nigdy nie doświadczyłeś depresji, nie wiesz zupełnie nic o tym, jak to jest. Dlatego znacznie lepiej jest przyznać się, że nie rozumie się tego, co przeżywa przyjaciel, niż udawać.

 

9. Bądź przygotowany do działania w sytuacji zagrożenia

 

Bądź przygotowany do działania w sytuacji zagrożenia

 

Jeśli masz jakiekolwiek obawy, że twój przyjaciel może zrobić sobie krzywdę, musisz podjąć działania. Jeśli uważasz, że istnieje niebezpieczeństwo, że twój przyjaciel może podjąć próbę samobójczą, zadzwoń na pogotowie. To może być trudna decyzja, jeśli twój chłopak upiera się, że nie chce pomocy. W krótkim czasie może nawet znienawidzić cię za interwencję. Z czasem jednak, gdy poczuje się lepiej, będzie wdzięczny za Twoją szybką interwencję.

 

10. Bądź cierpliwy – Jak pomóc osobie z depresją

 

Bądź cierpliwy - Jak pomóc osobie z depresją

 

Radzenie sobie z przyjacielem, który ma depresję, może być bardzo frustrujące. Może się zdarzyć, że będziesz wolał odejść i zająć się swoim własnym życiem. Nie należy jednak tracić cierpliwości. Nie opuszczaj przyjaciela, gdy najbardziej potrzebuje twojej pomocy. Depresja może dotknąć każdego. Następną osobą, która może potrzebować pomocy z depresją możesz być Ty.

 

Wniosek

 

Z depresją trudno sobie poradzić. Jak pomóc osobie z depresją? Zarówno dla osoby cierpiącej na tę chorobę, jak i dla jej przyjaciół i rodziny. Najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla przyjaciela z depresją, jest bycie przy nim. Zachęcaj swojego przyjaciela do szukania pomocy i zapewnij mu własną pomoc, gdy jej potrzebuje. W końcu, czyż nie po to są przyjaciele?

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button