styl życia

Jak grać w szachy – 10 porad, które powinieneś znać przed turniejem

Jak grać w szachy? 10 porad jak zostać mistrzem szachowym.Jeśli chcesz zostać mistrzem szachowym, będziesz musiał dużo się nauczyć i dużo ćwiczyć. Oto 10 wskazówek, które pomogą Ci zacząć:

 

Jak grać w szachy

 

Jak grać w szachy

Każda figura szachowa może poruszać się tylko w określony sposób. Na przykład, pionek porusza się prosto, ale może atakować tylko pod kątem, po jednym kwadracie. Skok jeźdźca jest w kształcie litery L. Strzelec porusza się pod kątem, ale może poruszać się więcej niż jeden kwadrat w tym samym czasie. Wieża (zamek) może poruszać się tylko prosto, ale może iść do przodu, do tyłu lub w bok. Królowa, najsilniejszy element, może poruszać się w dowolnym kierunku o dowolną liczbę kwadratów, ale nie w dwóch kierunkach w jednym ruchu. A król porusza się dzielnie – jak na króla przystało – o jeden kwadrat w dowolnym kierunku.

 

OTWARTE DLA PAWŁÓW

 

OTWARTE DLA PAWŁÓW

Przesuń pionek przed królem lub królową o dwa kwadraty do przodu. (Tylko w ruchu otwierającym pionek może przesunąć się o dwa kwadraty). To otworzy drogę do wejścia do gry twoim strzelcom i warcabnikom. Poruszają się pod kątem i nie mogą wejść na pole bitwy, jeśli na ich drodze staną pionki.

 

WYCIĄGNIJCIE JEŹDŹCÓW I STRZELCÓW.

 

WYCIĄGNIJCIE JEŹDŹCÓW I STRZELCÓW.

Zanim przesuniesz królową, gawrona lub króla, przesuń swoich rycerzy i biskupów w kierunku środka planszy. Chcesz wydobyć te kawałki zza pionków, aby mogły zaatakować.

 

UWAŻAJ NA SIEBIE! – Jak grać w szachy

 

UWAŻAJ NA SIEBIE! - Jak grać w szachy

I to od frontu! Kiedy jesteś w trakcie tury, zawsze myślisz: „Co mój przeciwnik zrobił w ostatniej turze? Co on kombinuje?” Czy układasz pułapki, aby schwytać swoje postacie? Jak grać w szachy. Następnie zdecyduj się na własny plan. Zawsze patrz na wszystkie swoje opcje. Po pierwsze, szukaj ruchów, które mogłyby przechwycić figury przeciwnika lub zagrozić jego królowi. Zawsze jednak sprawdź dwukrotnie swoje ruchy, zanim je wykonasz. Zapytaj siebie: „Czy moja przeprowadzka pozostawia coś bez ochrony?”.

 

DON’T SPEND TIME – Jak grać w szachy

 

DON'T SPEND TIME - Jak grać w szachy

Nie wykonuj zbyt wielu ruchów pionkami ani nie próbuj odbierać pionków przeciwnika.

 

WCZEŚNIEJ „PLEDGE”

 

WCZEŚNIEJSZY START

Zamek to ruch, który pozwala na przesunięcie króla w bezpieczne miejsce i wprowadzenie do gry gawrona. Kiedy wszystkie kwadraty pomiędzy twoim Gawronem a Królem są wolne, możesz przesunąć Króla o dwa kwadraty w kierunku Gawrona, podczas gdy Gawron przesuwa się na kwadrat po drugiej stronie Króla. Jeśli przeciwnik zaniedba zamek, możesz zaatakować jego króla. Jest to jedyny ruch, w którym w jednej turze można poruszyć więcej niż jeden element.

 

ATAK W „GRZE ŚRODKOWEJ”

 

ATAK W GRZE ŚRODKOWEJ

Po wprowadzeniu do gry wszystkich swoich rycerzy i biskupów oraz wykonaniu roszady (te ruchy to twoje „otwarcie”), rozpoczyna się gra środkowa. W grze środkowej zawsze uważaj na sposoby przechwytywania ludzi przeciwnika. Weź wszystkie kawałki, których przeciwnik nie chroni. Ale zobacz, co się stanie z twoją figurą, jeśli zabierzesz mu figurę – czy zostanie ci ona odebrana? Zawsze szukaj sposobów, aby przenieść wielu swoich ludzi na pozycję do ataku na wrogiego króla. Jak nauczyć dziecko chodzić – najlepsze sposoby

 

MĄDRZE MARNUJ SWOJE KAWAŁKI

 

MĄDRZE MARNUJ SWOJE KAWAŁKI

Zabierzesz niektóre z kawałków przeciwnika. Niektóre z twoich figur zostaną zabrane. Musisz dowiedzieć się, co jest, a co nie jest dobrą wymianą. Użyj tych punktów, aby sprawdzić, czy wykonujesz dobry ruch, jeśli stracisz któryś z nich:

Warcaby: 9 punktów
Wieża: 1: 5 punktów
Srebrny zdobywca: 1: 3 punkty
Jeździec: 3 punkty
Pionek: 1 punkt
Czy zatem utrata gońca, by uratować pionka, to dobry pomysł? Nie!

 

DON’T PLAY TOO FAST – Jak grać w szachy

 

DON'T PLAY TOO FAST - Jak grać w szachy

Jeśli widzisz dobry ruch, usiądź na rękach i poszukaj lepszego. Cierpliwe myślenie to klucz do szachowego sukcesu.

 

WYGRAĆ GRĘ KOŃCOWĄ

 

 

WYGRAĆ GRĘ KOŃCOWĄ
Kiedy ty i twój przeciwnik wymieniacie się kawałkami i jesteś w stanie zejść do kilku ludzi, rozpoczyna się gra końcowa. Teraz ważniejsze stają się pionki. Jak grać w szachy. Jeśli uda Ci się awansować pionka na najdalszy od Ciebie rząd, to ten pionek staje się królową. Wielki sukces! Pozwól swojemu królowi również zaatakować, o ile pozostanie poza zasięgiem pozostałych pionów przeciwnika – zwłaszcza królowej – i nie zostanie zaszachowany. Jak wybrać suknię ślubną

 

O królu mówi się, że jest w szachu, gdy przeciwnik grozi, że w następnym ruchu użyje jednego ze swoich pionków do przejęcia króla. Jeśli twój król jest w szachu i nie masz sposobu na usunięcie zagrożenia – nie może uciec, nie możesz złapać pionka przeciwnika, który trzyma go w szachu i nie możesz zablokować szacha przez przesunięcie jednego z własnych pionków – gra jest przegrana. Szach-mat! Jeśli oszukasz przeciwnika, zanim on oszukasz ciebie, wygrywasz!

 

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button