Atrakcje

Ile mamy oceanów – Czy znasz je wszystkie?

Ile mamy oceanów? Ile jest oceanów? W zależności od źródła, możesz uzyskać różne odpowiedzi. Wiele krajów i oceanografów odpowiada, że to cztery, bazując tylko na Oceanie Atlantyckim, Spokojnym, Arktycznym i Indyjskim.

Ile mamy oceanów

 

 

Ile mamy oceanów

Wiele krajów i ekspertów od oceanografii niechętnie uznaje Ocean Południowy za prawdziwy ocean. Natomiast wiele innych krajów stwierdziło, że na naszej planecie jest pięć odrębnych oceanów. Jednak jest tylko jeden zbiornik wodny. Ocean światowy pokrywa 71% powierzchni globu. National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) uznaje, że istnieje tylko jeden Ocean Światowy.

 

Mimo że jest uważany za jeden akwen, istnieje pięć różnych obszarów, na które jest podzielony. Każdy z tych oceanów ma swoje unikalne nazwy i środowiska.

Według niektórych państw istnieje pięć podzielonych basenów oceanicznych, do których należą Oceany: Atlantycki, Spokojny, Arktyczny i Indyjski, dawniej zwany Antarktycznym. Te pięć oceanów zawiera 97% wody na naszej planecie.

Nasze oceany są domem dla wielu różnych gatunków zwierząt i roślin. Każdy ocean ma unikalny ekosystem, który określa, jakie zwierzęta morskie mogą żyć w danym obszarze.

Pomimo szeroko zakrojonych badań mających na celu postęp w dziedzinie oceanów, 80% oceanu światowego pozostaje niezbadane.

Ocean Arktyczny

 

Ocean Arktyczny

Najmniejszy z pięciu oceanów, Ocean Arktyczny, zajmuje ponad 9656064 km2, z prawie 30 000 km linii brzegowej. Ocean Arktyczny ma maksymalną głębokość 18 456 metrów i jest najpłytszym z pięciu oceanów.

Arktyka jest najzimniejszym z pięciu oceanów i przez cały rok panują tam ujemne temperatury, a większość wody jest pokryta lodem przez cały rok.

W okresie zimowym w okolicy występują dłuższe okresy ciemności. I odwrotnie, w miesiącach letnich występuje dłuższy okres światła dziennego.

Alaska jest jednym z sąsiadów oceanu. Ocean Arktyczny łączy się również z Kanadą, Islandią, Grenlandią, Norwegią i Rosją.

Flora Oceanu Arktycznego jest na ogół rzadka. W wodzie znajduje się jednak znaczna ilość fitoplanktonu.

Ze względu na mroźne temperatury, w Arktyce występuje niewiele zwierząt wodnych. Gruper pasiasty i meduza lwia grzywa to dwie z niewielu, które mają swój dom w oceanie.

Arktyka leży dalej na północ niż pozostałe cztery oceany, a na jej dnie znajdują się złoża gazu ziemnego i ropy naftowej. Zmiana klimatu powoduje ekstremalne trendy ocieplenia w Arktyce. Tylko w ciągu ostatnich kilku lat naukowcy wykryli znaczną utratę pokrywy lodowej.

 

Ocean Atlantycki

 

Ocean Atlantycki

Ocean Atlantycki jest drugim co do wielkości z pięciu oceanów o powierzchni ponad 83685888 km2 i średniej głębokości 4 km.

Najgłębszym zbiornikiem wodnym jest Milwaukee Deep w Puerto Rico. Wykop ma głębokość ponad 8 km .

Na północy Ocean Atlantycki otoczony jest przez Ocean Arktyczny. Na południu leży Ocean Południowy. Ocean Indyjski leży na południowy wschód od Oceanu Atlantyckiego, a Ocean Spokojny na południowy zachód.

Ze względu na swoją rozległość, północny i południowy skraj charakteryzują się odmiennymi klimatami. Różne temperatury znad Atlantyku wpływają również na temperatury lądowe w pobliskich rejonach. Najciekawsze zwierzęta morskie

Temperatury na Wyspach Brytyjskich i w północno-zachodniej Europie są wynikiem działania Dryfu Północnoatlantyckiego i Prądu Zatokowego. Te same prądy powodują również wyjątkowo niskie temperatury na Nowej Fundlandii w miesiącach zimowych.

Ocean Atlantycki graniczy na zachodzie z Ameryką Północną i Ameryką Południową, a na wschodzie leżą Afryka i Azja.

Ocean Atlantycki jest domem dla wielu zwierząt morskich, takich jak wieloryby, żółwie morskie, foki, lwy morskie, manaty i delfiny.

Jednak ocean cierpi z powodu powtarzających się wycieków ropy i zanieczyszczeń z pobliskich zakładów przemysłowych, co zagraża jego mieszkańcom.

Dzięki obfitości kamieni szlachetnych i ropy naftowej, które leżą na dnie oceanu, Atlantyk znacznie poprawił gospodarkę krajów leżących na jego granicach.

Połowy komercyjne uzupełniają jej arsenał, a wśród najbardziej poszukiwanych ryb znajdują się dorsz, makrela, plamiak i śledź.

Ocean Spokojny 

 

Ocean Spokojny .

Największym i najgłębszym z pięciu oceanów jest Ocean Spokojny. Ocean ten zajmuje ponad 96 mln km2, czyli 33% powierzchni Ziemi.

Challenger Deep w zachodniej części północnego Pacyfiku to najgłębsza część oceanu, znajdująca się w słynnym Rowie Mariańskim.

 

Ile mamy oceanów? Ocean rozciąga się od Kalifornii w Stanach Zjednoczonych po Chiny, a na zachodnim wybrzeżu graniczy także z Australią i Ameryką Południową. Największe stworzenia morskie – Top 10 największych

Woda w Oceanie Spokojnym jest cieplejsza niż w Oceanie Atlantyckim.

Ocean Spokojny jest domem dla wielu gatunków ryb, wśród których najczęściej spotykane są tuńczyk, łosoś, lucjan i śledź.

Oprócz obfitości ryb, na dnie oceanu można znaleźć gaz ziemny, ropę naftową i perły. Niestety, Ocean Spokojny i jego mieszkańcy padli ofiarą podniesienia się zanieczyszczonych rzek.

Nawozy, odpady z pobliskich zakładów przemysłowych i ścieki zanieczyszczają rzeki w krajach Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej. Wycieki z rzek zanieczyszczają ocean w procesie spływu, narażając na niebezpieczeństwo dzikie zwierzęta.

Ocean Indyjski – Ile mamy oceanów

 

Ocean Indyjski - Ile mamy oceanów

Ocean Indyjski jest trzecim co do wielkości oceanem na Ziemi, zajmuje powierzchnię ponad 69 kilometrów kwadratowych. Średnia głębokość wynosi ponad 4 km , najgłębszym obszarem jest Diamond Deep, który ma 9 km głębokości.

Ocean znajduje się na południe od Europy i Azji. Na zachodzie leży Afryka, a na wschodzie Australia. Na południu leży Antarktyda i Ocean Południowy.

Wody Oceanu Indyjskiego są na ogół ciepłe, tworząc odpowiednie środowisko dla niezliczonej ilości fitoplanktonu i roślin.

Dzięki sprzyjającemu środowisku połowowemu, tuńczyk i krewetki są popularnym kierunkiem dla rybaków. Jednak przełowienie zagraża oceanowi, wpływając na całe życie morskie.
Piwo na włosy
.

Ponadto coraz większe ilości odpadów nadal zagrażają naturalnym ekosystemom oceanu.

Ocean Południowy/Antarktyczny

 

Południowy Ocean Antarktyczny

Ocean Południowy, zwany dawniej Antarktydą, jak sama nazwa wskazuje, jest najbardziej wysuniętym na południe ze wszystkich oceanów.

Ocean Południowy, który jest uważany za czwarty co do wielkości ocean, otacza Antarktydę i obejmuje najbardziej wysunięte na południe obszary Oceanu Spokojnego, Atlantyckiego i Indyjskiego.

Na dnie oceanu żyją koralowce, pająki morskie, gąbki i izopody. Badania pokazują, że na dnie morza znajdują się złoża gazu i ropy, złota i innych cennych minerałów.

Zasługi Oceanu Południowego jako osobnego oceanu są gorąco dyskutowane. Spór ten wynika z debaty nad granicami oceanu.

Do ustalenia i uzgodnienia przez kraje tworzące Międzynarodową Organizację Hydrograficzną.

Pojawiły się spory, ale póki co Ocean Południowy nadal jest uznawany za główny ocean.

Podsumowanie – Ile mamy oceanów

 

Podsumowanie - Ile mamy oceanów

Choć jest to temat do dyskusji, odpowiedź na pytanie o liczbę oceanów zależy od punktu widzenia.

Niektórzy eksperci uznają autonomię każdej z pięciu oddzielnych części wód o unikalnych granicach i środowiskach. Jednak inni na stanowiskach autorytetów nie zgadzają się z tą oceną.

Niezależnie od tego, czy postrzegamy go jako pięć oddzielnych oceanów, czy jako jeden gigantyczny ocean, ten zbiornik wodny łącznie pokrywa ponad 223 miliony kilometrów kwadratowych powierzchni Ziemi, co czyni Ocean Światowy najbardziej rozległym zasobem naturalnym na Ziemi.

 

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button