Opony zimowe

Jak wybrać opony zimowe – 9 ważnych wskazówek

Jak wybrać opony zimowe – 9 ważnych wskazówek Jazda w śniegu lub w niskich temperaturach jest na Słowacji nieunikniona. Nie trzeba już jednak podkreślać znaczenia opon zimowych, ponieważ zimą są one obowiązkowe.

 

Jak każdy odpowiedzialny kierowca, zapewne zastanawiasz się, jak wybrać opony zimowe. Oto rada: ignoruj swoich przyjaciół i rodzinę. Twój szwagier może chwalić się, że znalazł niesamowite opony zimowe, ale nie oznacza to, że jego opony nadają się do Twojego samochodu. Nie możemy powiedzieć wystarczająco dużo – przy wyborze opon absolutnie konieczne jest uwzględnienie typu pojazdu i nawyków jazdy.

 

Jak wybrać opony zimowe

 

Jak wybrać opony zimowe

 

Oto 10 wskazówek, które pomogą Ci znaleźć równowagę między Twoimi potrzebami a budżetem przy zakupie kolejnego kompletu opon zimowych.

 

1. Znaj swój rozmiar opon

Przede wszystkim upewnij się, że znasz rozmiar swoich opon – jest to jedno z pierwszych pytań, które zostanie Ci zadane w sklepie. Opony zimowe i letnie muszą mieć ten sam rozmiar.

Aby sprawdzić rozmiar opon, wystarczy spojrzeć na bok opon letnich na samochodzie. Można znaleźć podobny kod: P225/60 R17. Tutaj znajdziesz instrukcje dotyczące odczytywania kodu opony:

P225 – liczba ta odpowiada szerokości w milimetrach bieżnika lub części opony, która dotyka drogi.

60 – Liczba ta reprezentuje stosunek (w procentach) między górną częścią opony (wysokość ściany bocznej) a szerokością bieżnika (szerokość przekroju).

17 – Ta liczba wskazuje wewnętrzną średnicę opony w calach.

 

2. Znajomość rodzajów dróg, po których jeździsz

 

Poznaj rodzaje dróg, po których jeździsz Jak wybrać opony zimowe?

Jest to bardzo ważne przy wyborze opon zimowych. Jeździsz głównie po drogach miejskich, drugorzędnych czy autostradach?

Jeśli dużo jeździsz, upewnij się, że inwestujesz w opony dobrej jakości. Jest to szczególnie ważne w przypadku samochodów kompaktowych, które w złych warunkach częściej wpadają w poślizg.

Jeśli jeździsz głównie po mieście, opony o dobrym stosunku jakości do ceny będą wystarczające.

 

3. Przyjrzyj się oponom

Może się to wydawać oczywiste, ale warto poświęcić trochę czasu na wizytę w sklepie. Można wizualnie porównać jakość różnych dostępnych opon, zwłaszcza rowki, elastyczność i sztywność boczną.

Należy pamiętać, że duże rowki zapewniają lepszą przyczepność na zimowych nawierzchniach, pomagając jednocześnie w usuwaniu śniegu i błota pośniegowego. Można również sprawdzić jakość opon wyprodukowanych w Chinach. Mogą być tańsze, ale szybciej się zużywają i oferują gorsze właściwości jezdne. Jak odczytać oponę – wyjaśnienie

 

4. Zadawaj właściwe pytania – Jak wybrać opony zimowe?

 


Dobry sprzedawca będzie w stanie zadać odpowiednie pytania, które pomogą w wyborze opon zimowych. Oprócz normalnego użytkowania samochodu, zapyta o roczny przebieg, miejsce zamieszkania, a przede wszystkim o budżet.

Rzetelny sprzedawca zapyta również, czy chcesz mieć wzmocnione opony, aby zapewnić lepszą kontrolę na zakrętach, i wyjaśni różne rodzaje bieżnika (z kolcami lub bez), a także zalety i wady każdego z nich, zwłaszcza pod względem poziomu hałasu.

 

5. Wybór między oponami zimowymi i lodowymi

 

Wybór między oponami zimowymi a lodowymi Jak wybrać opony zimowe?

 

Co jest lepsze, opony zimowe czy lodowe? Opony na lód są ogólnie uważane za lepsze, ponieważ zapewniają doskonałą trakcję zarówno na śniegu, jak i na lodzie, a nie zawsze na odwrót.

Opony lodowe są zalecane, jeśli jeździsz głównie po autostradach i suchych nawierzchniach. Jeśli jeździsz głównie w centrum miasta, wybierz opony o lepszej trakcji, które pomogą Ci pokonywać zaspy śnieżne.

 

6. Dowiedz się więcej o prowadzeniu i hamowaniu – Jak wybrać opony zimowe?

 

Dowiedz się więcej o prowadzeniu i hamowaniu - Jak wybrać opony zimowe?

Opony zimowe mają duży wpływ na prowadzenie i hamowanie, co jest jednym z głównych powodów, dla których opony zimowe są obowiązkowe. Gdy temperatura spada poniżej 7°C, opony całoroczne tracą zbyt dużą przyczepność i elastyczność, aby zapewnić bezpieczną jazdę.

 

Dzięki lepszym oponom samochód będzie skuteczniej i pewniej hamował oraz lepiej prowadził się na zakrętach.

 

7. Nalegać na złożenie wielu ofert

 

Wielu przedstawicieli handlowych lub dealerów z przyjemnością zaoferuje ci najlepszą ofertę dnia, ale nie zadowalaj się tylko jedną ofertą – zwłaszcza, że często jest ona powiązana z rabatem na przesyłkę (co czasami może być zaskoczeniem) lub promocją i niekoniecznie jest najlepszą oponą dla twojego samochodu.

 

Nalegaj na otrzymanie kilku sugestii. W ten sposób będziesz mógł wybierać spośród wielu modeli opon zimowych w zależności od ceny, funkcji i konkretnych potrzeb.

 

8. Unikaj mieszania i dopasowywania opon

Posiadanie opon różnych marek w samochodzie nigdy nie jest dobrym pomysłem. Może to mieć wpływ na jazdę, prowadzić do słabych właściwości jezdnych i powodować przedwczesne zużycie niektórych części. W miarę możliwości należy unikać mieszania opon.

 

Jeśli jeździsz samochodem z napędem 4×4, jest to jeszcze ważniejsze. Upewnij się, że montujesz cztery identyczne opony tej samej marki, w przeciwnym razie zwiększysz obciążenie mechanizmu różnicowego pojazdu.

 

9. Nie przekraczaj budżetu – jak wybrać opony zimowe

Budżet jest ważnym czynnikiem przy wyborze opon. Poświęć trochę czasu na porównanie cen. Nie bój się odwiedzić kilku punktów sprzedaży. W podjęciu decyzji może również pomóc wyszukiwanie w Internecie. Zwracaj uwagę na oferty i promocje. Dowiedz się o możliwych planach finansowania.

 


Opony zimowe powinny spełniać Twoje potrzeby, a nie opierać się na rekomendacjach znajomych i rodziny. Poświęć trochę czasu na zastanowienie się nad swoimi nawykami jazdy i przekaż te informacje napotkanym dealerom. Będą oni w stanie przeprowadzić Cię przez proces zakupu.

 

Należy pamiętać, że nie ma czegoś takiego jak idealna opona! Nawet najdroższe i najbardziej specjalistyczne opony mają swoje mocne i słabe strony. Zakup opon zimowych zawsze wiąże się z pewnym kompromisem. Wreszcie, nie zwlekaj zbyt długo z wyborem i montażem opon zimowych. Po 1. W listopadzie zazwyczaj obserwuje się wzrost popytu – a wraz z nim wzrost cen.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button