Język słowacki

Miroslav Válek – Jablko

Miroslav Válek

Miroslav Válek – Apple . poeta, autor literatury dla dzieci i młodzieży, publicysta, tłumacz, organizator kultury, polityk, ważny przedstawiciel współczesnej poezji słowackiej

Początki jego twórczości poetyckiej można odnaleźć w poezji Kraska, w twórczości Novomesky’ego i surrealistów. Na jej początki wpłynęła twórczość Volkera, Jesenina, Apollinaire’a, Ritkusa i innych współczesnych poetów słowackich i światowych. W ujęciu Słowackiego reprezentuje on nowoczesny typ poety o elitarnym intelekcie, który rozumiał, że wiedza bez zrozumienia jest niebezpieczna, że ludzie ratują się przez wzajemne relacje, przez to, że stoją poza sobą i są gotowi być kimś innym także dla drugiego.

Choć w swojej poezji zapisuje biografię, jego poezja nigdy nie jest subiektywistyczna, ale ma szeroką transosobową ważność. Pozostaje ostoją nieszablonowości, kilometry od wszelkich sentymentów i banalnych komentarzy do wydarzeń, bo świadomie unika naiwnych i jednoznacznych analiz. Naturalna sceneria jego wiersza to przestrzeń pomiędzy tym, co wyobrażone, a tym, co rzeczywiste.

W roku Jednak 1949 rozpoczął pracę jako redaktor. Przeszedł przez redakcje kilku czasopism (Słowacki chłop, Týždeň, Družstevný obzor), ostatecznie został redaktorem naczelnym czasopisma Mladá tvorba (Młoda twórczość). Wokół pisma skupiali się młodzi pisarze, artyści i dramaturdzy, którzy czerpali ze słowackiego surrealizmu i awangardy okresu międzywojennego. Młody twór grał po roku 

1956, kiedy upadł kult stalinizmu, odegrał ważną rolę w rozwoju kultury słowackiej. W latach 1966-67 kierował pismem „Romboid”, następnie pełnił funkcję sekretarza Związku Pisarzy Słowackich. W okresie socjalizmu aktywnie angażował się w politykę, był posłem do parlamentu i pełnił różne wysokie funkcje w partii komunistycznej.

Po roku 1969 jako polityk, w pełni podpisał się pod praktyką tzw. Normalizacja, ale jako minister kultury(1969-88) starał się złagodzić jej niszczący wpływ na kulturę słowacką. Następnie krótko pełnił funkcję przewodniczącego Związku Pisarzy Czechosłowackich w Pradze, a przed listopadem dobrowolnie odszedł z polityki. 1989.

Książkowe wydania wyboru z poezji Válkovej ukazały się w języku rosyjskim, polskim, czeskim, bułgarskim, ukraińskim, węgierskim, włoskim, niemieckim, a przekłady poszczególnych wierszy w czasopismach i zagranicznych antologiach poezji słowackiej.

Jest ważnym twórcą poezji dla dzieci. Wiersze skierowane do nich są jak jego relaksacyjny odpowiednik. Są one pełne luźnej zabawy językiem i motywami, naturalnej dla dziecięcej percepcji, wytwarzającej humor, który miejscami przechodzi w pozycję subtelnej ironii. Jego książki dla dzieci zostały wydane w Anglii, Ameryce, Bułgarii, Niemczech, Finlandii, Grecji, na Węgrzech, w Polsce, Rosji i na Ukrainie.Miroslav Válek – Apple .Oprócz własnej twórczości tłumaczył także poezję światową.

Miroslav Válek – Jablko

Wiersz Jabłko jest częścią zbioru poetyckiego Válek’a Touches. Wojna
nie jest sługusem czasów, idzie własną drogą w literaturze i tej również
Wiersz należy do typowo válkovskiego zestawu wierszy, w którym zajmuje się m.in.
relacje międzyludzkie, subiektywnie ocenia współżycie międzyludzkie, a konkretnie
Relacje między mężczyzną a kobietą.

Stylistycznie

wiersz Jabłko nie jest trudny, użyte środki wyrazowe należą do
neutralne słownictwo. Wśród artystycznych środków wyrazu dominują m.in.
symbol jabłka. Charakterystyczny jest wolny wers; wiersz przypomina zespół Appolinaire’a,
gdzie każdy wers zawiera jedną ideę. Przeczytaj też artykuł
jakie znamy rodzaje słów
.

Co do pomysłu

Jabłkowe wiersze, Válek próbował wyświetlić i subiektywnie oddać zagadnienie
związek dwojga młodych ludzi, związek niedojrzały, a raczej niedojrzały od
strony jednego członka, czyli człowieka. Jabłko pełni rolę symbolu związku. Jego
Stabilna pozycja na szafce reprezentuje ustalony związek między mężczyzną a kobietą.
Jabłko jest zielone, niedojrzałe, jak człowiek, zakurzone, a zatem splugawione
doświadczenie.

Wypada z szafy, burząc wspólne wyobrażenia o związku. Kobieta,
wyczerpany jego budową, wyrażający rozczarowanie, smutek i walkę, jego oczy
reprezentują drugi symbol, a mianowicie mianowicie, że miłość do partnera spr.
Prosto z głębi ludzkiej duszy, prosto z serca. Człowiek, którego Válek portretuje
typowo męski, przypisując mu takie cechy jak zmienność czy niedyskrecja. Nakłada
jabłko na stole, wyraża obecność nowych pomysłów na związek, które nie
są w wspólnej zgodzie z ideami partnerki, co okrada mężczyznę z
oraz limit.

W zakończeniu mężczyzna uświadamia sobie własne błędy, błaga kobietę o
wytrwała, ale ten ostatni uświadamia sobie jej wartość i wyczerpanie poprzednich.
próbuje i odchodzi od związku.wiersz Jabłko nie jest trudny, użyte środki wyrazu należą do . Miroslav Válek – Apple . Wszystkie wymagane utwory literackie można znaleźć w kategorii program nauczania i

Język słowacki 


Poemat Jabłko

 

Czy przez autorawyraz rozczarowania związkami, w których kobieta nie chce żyć według idee człowieka. Wiersz ten można też rozumieć jako ostrzeżenie przed przedwczesnym poprzez naśladowanie ról mężczyzny i kobiety w dojrzałym związku, jeśli związek ten właśnie się rodzi. Wiersz spełnia typowe cechy poezji Valka, prostotę, zrozumiałość i jasność.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button