AtrakcjeCiekawostki z królestwa zwierząt

10 najbardziej śmiertelnych chorób wywoływanych przez komary

To prawda, że komary należą do najgroźniejszych stworzeń na świecie. Stają się one przyczyną wielu chorób. Niektóre z nich są niegroźne, inne zaś zabijają. Amerykańskie Centrum Kontroli Chorób poinformowało, że ponad 1,5 miliona osób na całym świecie traci co roku życie z powodu chorób przenoszonych przez komary. Przyjrzyjmy się 10 najbardziej śmiertelnym chorobom wywoływanym przez komary.

1. Gorączka denga

1. Gorączka denga
Denga to jedna z najgroźniejszych i najbardziej śmiertelnych chorób wywoływanych przez komary. Za tę chorobę odpowiedzialny jest komar Aedes. Komary te rozmnażają się w komórkach naszego organizmu i powodują wysoką gorączkę, bóle głowy, bóle stawów. Początkowymi objawami choroby są wysypki. Lekarze zalecają acetaminofen; jednak nie ma jeszcze pewnych leków i metod leczenia dostępnych dla tej choroby.

2. wirus zachodniego Nilu

2. wirus zachodniego Nilu


Wirus Zachodniego Nilu wywoływany jest przez komary z rodzaju Culex. Choroba występuje u zwierząt i ptaków, ale raporty mówią, że wirus znajduje się również w ludzkich komórkach. Rozprzestrzenia się poprzez ślinę i karmienie piersią z matki na dzieci. Wirus wpływa na krążenie krwi i uszkadza tkanki mózgu. W niektórych ciężkich przypadkach choroba może prowadzić do drgawek, śpiączki, a nawet śmierci.

3. Malaria

3. Malaria


Samice komarów Anopheles kąsają ludzi i przenoszą wirusa do krwiobiegu. Wędruje ona do wątroby i wpływa na jej prawidłowe funkcjonowanie. Pasożyty malarii nadal namnażają się w organizmie, aż zaczną pojawiać się objawy takie jak gorączka, dreszcze, poty, bóle głowy i ostra grypa. Najczęściej stosowanym i bardzo zalecanym lekiem przeciwmalarycznym jest chinina.

4. Żółta gorączka

4. Żółta gorączka


Żółta gorączka jest chorobą powszechnie występującą w Afryce i Ameryce Południowej. Wywołują ją komary Aedes, zwłaszcza Aedes aegypti. Wirus ten utrzymuje stan inkubacji w organizmie przez cztery do siedmiu dni, aż do momentu, gdy u osoby zakażonej zaczną pojawiać się objawy, takie jak silny ból głowy, nudności i wysoka gorączka. Do tej pory nie odkryto/wydano specjalnych środków na leczenie pacjentów z żółtą gorączką. Opracowano jednak kilka szczepionek, które leczą chorych, ale ich efekt nie utrzymuje się długo. Jak tylko szczepionka przestaje działać , choroba pojawia się ponownie, więc lekarze zdecydowanie zalecają iść z pewnymi środkami ostrożności, jak dbanie o higieniczne jedzenie i zdrowe środowisko.

5. Gorączka doliny Rift

5. Gorączka doliny Rift (RVF)


Gorączka doliny Rift jest powszechna wśród ludzi, którzy żyją z udomowionymi zwierzętami, takimi jak bydło, bawoły, owce, krowy i kozy. Chorobę tę wywołuje wirus RVF z rodzaju Phlebovirus z rodziny Bunyaviridae. Różne raporty z lat 1910-2000 pokazują, że ogniska RVF były poważne w różnych częściach świata, zwłaszcza w krajach takich jak Afryka Zachodnia, Arabia Saudyjska i części Azji.

Co zjeść na lunch w ciągu tygodnia

6. zapalenie mózgu w dolinie Murray

6. Murray Valley encephalitis


Zapalenie mózgu w dolinie Murray to kolejna śmiertelna choroba wywoływana przez komary. W Australii najwyższy wskaźnik ofiar zapalenia mózgu występuje w dolinie Murray. Ofiary tej choroby nie wykazują wyraźnych objawów, ale zwykle pojawiają się bóle głowy, sztywność karku, skurcze i senność. W przypadku zaobserwowania tych objawów, pacjenci powinni być natychmiast przewiezieni do szpitala.

7. Chikungunya

7. Chikungunya
Chikungunya to kolejna śmiertelna choroba wywoływana przez komary Aedes, zwłaszcza Aedes aegypti i Aedes albopictus. Do najczęstszych objawów tej choroby należą bóle stawów, bóle głowy, wymioty, bóle pleców i wysypki skórne. Choroba jest możliwa do opanowania, jeśli przepisuje się odpowiednie leki.

8. Japońskie zapalenie mózgu

Japońskie zapalenie mózgu to poważna choroba zakaźna mózgu. Wywoływana jest przez ukąszenia komarów. Japońskie zapalenie mózgu jest chorobą powszechnie występującą w Azji, Nowej Gwinei i północnym Queenslandzie. Do ciężkich objawów tej choroby należą wysoka gorączka, drgawki, śpiączka i silne bóle głowy. Lekarze zazwyczaj leczą pacjentów z tą chorobą za pomocą szczepień.

9. Robak psi (Dirofilaria immitis)

Robak psi (Dirofilaria immitis) jest jedną z najgroźniejszych chorób zagrażających życiu, wywoływanych przez robaki i komary. Należy unikać posiadania zwierząt, takich jak psy, koty i papugi w domu , ponieważ te komary atakują głowę ich . Choroba ta występuje powszechnie w USA i Kanadzie.

10. Zachodnie końskie zapalenie mózgu (WEE)

Culicinae


Zachodnie zapalenie mózgu koni (WEE) zostało po raz pierwszy odkryte w latach 30. XX wieku w Kanadzie i Meksyku. Choroba ta jest wywoływana przez komara Culex tarsalis. Obecnie dostępna jest szczepionka, która pozwala leczyć pacjentów z tą chorobą. Każdego roku odnotowuje się ponad tysiąc zgonów z powodu WEE. Choroba ta występuje powszechnie u ludzi i koni.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button