Język słowacki

Franz Kafka – Transformacja

Franz Kafka – Metamorfoza wszystko o autorze i dziele .Metamorfoza  Analiza dzieła , Główne postacie i ich charakterystyka , Treść i fabuła , Wszystko co musisz wiedzieć . Franz Kafka – Transformacja :

Franz Kafka

  • Jego najpopularniejsze i najlepiej sprzedające się opowiadanie Die Verwandlung (Nawrócenie) zostało ukończone w 1912 roku. Po niej nastąpiła pierwsza opublikowana książka Kafki, Betrachtung (Kontemplacja), zbiór 18 opowiadań napisanych w latach 1904-1912.
  • Nawet przy pogarszającym się stanie zdrowia Kafka nie przestawał pisać. W 1916 r. ukończył opowiadanie Das Urteil (The Orteil), które dotyczy relacji, jakie dzielił z ojcem. Inne prace to In der Strafkolonie (W kolonii karnej) i Ein Landarzt (Lekarz wiejski) obie ukończone w 1919 roku.
  • Wczesna 20. Utrzymywał intensywny związek z czeską dziennikarką i pisarką Mileną Jesenská. W 1923 roku przeniósł się do Berlina, by skoncentrować się na pisaniu. Mieszkał wtedy z Dorą Diamant, przedszkolanką z ortodoksyjnej rodziny żydowskiej.
  • W 1924 roku Kafka, chory, ale wciąż pracujący, ukończył opowiadanie Ein Hungerkünstler (Głodujący artysta).
  • Razem z Dorą Kafka ostatecznie wrócił do Pragi. Próbując pokonać gruźlicę, wyjechał do sanatorium w Wiedniu. Zmarł w Kierling, Austria 3. Czerwiec 1924 r.
  • Wszystkie prace obowiązkowe można znaleźć na stronie

    Język słowacki

Konwersja

  • Rodzaj literacki: proza.
  • Forma literacka: opowiadanie.
  • Lokalizacja: praskie mieszkanie Samów.
  • Temat: Przemiana Gregora Samsy w strasznego owada i jego stopniowy upadek fizyczny i psychiczny.
  • Główna myśl: arogancki stosunek ludzi (nawet tych najbliższych) do osoby, która w jakiś sposób różni się od społeczeństwa. Autor wskazuje tu również na miałkość relacji rodzinnych i międzyludzkich.
  • Franz Kafka – Transformacja

Analiza pracy:

  • Narrator – nieznany, wszechwiedzący, bezinteresowny, 3. osoba sg. – narracja
  • Kompozycja – podział poziomy tekstu – praca składa się z 3 części.
  • Utwór otwiera In medias res: „Kiedy Gregor Samsa obudził się pewnego ranka z niespokojnych snów, stwierdził, że w łóżku został przemieniony w jakiegoś potwornego owada.”
  • Autor stosuje wiele opisów: ’ Jego pokój, prawdziwy, raczej mały ludzki pokój, spoczywał spokojnie między czterema znajomymi ścianami. Nad stolikiem, na którym rozłożona była kolekcja próbek tkanin – Samsa pracował jako sprzedawca – wisiał obrazek, który niedawno wyciął z ilustrowanego czasopisma i osadził w przystojnej złoconej ramie. Była tam pani w futrzanej czapce, siedząca wyprostowana i popychająca w stronę widza ciężką futrzaną mufkę, w której straciła całe przedramię.”
  • Naprzemienne monologi z dialogami.
  • Obfituje w wiele poetyckich pytań: „Co mi się stało?”, „Czy nie przespał tego dzwonienia, wstrząsającego nawet meblami?”, „A gdyby się rozchorował?”, „Dlaczego tylko Gregor skazany jest na służbę w towarzystwie, w którym nawet najbłahsze przeoczenie natychmiast wzbudzi najwyższe podejrzenia?”.
  • Fabuła rozwija się.
  • Franz Kafka – Transformacja

 

 Główne postacie + charakterystyka:

  • Gregor Samsa – młody, pracowity mężczyzna, który pracuje jako przedstawiciel handlowy. Gregor przez całe życie utrzymywał rodzinę, a za rodziców spłacił dług swojego szefa. Ponadto pracował również, aby opłacić konserwatorium swojej siostry. Po przemianie traci kontakt z rodziną, która go odrzuca i z tego powodu umiera wycieńczony i porzucony w swoim pokoju.
    – opis ciała – „Kiedy Gregor Samsa obudził się pewnego ranka z niespokojnych snów, stwierdził, że w łóżku został przemieniony w jakiegoś potwornego owada. Leżał na plecach, twardy jak zbroja, a gdy tylko podniósł głowę, zobaczył swój łukowaty brązowy brzuch, przedzielony łukowatymi wzmocnieniami, na którym ledwo trzymał się koc…”
    – pracowity: „Gregor przez pięć lat służby ani razu nie sparodiował”.
    – considerate – „nie być tak rozważnym dla rodziców, już dawno bym zrezygnował, poszedłbym prosto do szefa i powiedział mu, co o nim myślę z głębi serca”.
  • Greta, siostra Gregora, jako jedyna opiekuje się Gregorem – przynosi mu jedzenie, sprząta jego pokój, ale w końcu to ona proponuje rodzicom pozbycie się Gregora.
    – chłód jej uczuć do Gregora – „Siostra, nie zastanawiając się już nad tym, co może dalej zawdzięczać Gregorowi, rano i w południe, zanim pobiegła do sklepu, pospiesznie wpychała do pokoju Gregora jakieś jedzenie, nieważne jakie, a wieczorem broiła go, nie dbając o to, czy smakował jedzenie, czy, jak to najczęściej bywało, nawet go dotykał. Sprzątanie pokoju, które robiła każdego wieczoru, nie mogło odbywać się szybciej. Na ścianach były brudne smugi, na podłodze kurz i śmieci…”
  • Rodzice Samsa – przelicytowali sklep i Gregor zobowiązał się spłacić dług, Gregor po przemianie przysparza im kłopotów – rozwiązuje je dopiero jego śmierć, która przydaje się wszystkim.

Franz Kafka – Akt przemiany:

 Akt 1. Cz.

Dzieło rozpoczyna się, gdy Gregor Samsa budzi się pewnego ranka i stwierdza, że został przemieniony w owada. Gregor podróżuje służbowo i jego pociąg odjeżdża o piątej. Jest trzy czwarte do siódmej, więc próbuje wstać z łóżka, ale nie może, bo zamiast rąk i łokci ma po prostu gromadę małych nóżek.

Jego ojciec, matka i siostra martwią się o niego, chcą wiedzieć, co się z nim stało i dlaczego nie poszedł do pracy. O kwadransie ósmej do ich mieszkania przybywa procurator – przełożony Gregora – aby dowiedzieć się, co się dzieje. Pod jego naciskiem Gregorowi udaje się wydostać z łóżka i szczękając zębami otwiera swój zamknięty pokój. Prokurator widzi go pierwszy, przestrasza się i ucieka, matka pada na ziemię i nie rusza się, a ojciec wybucha płaczem.

Gdy Gregor chce go zatrzymać, ten upada do przodu na swoje małe nóżki i porusza się jak chrząszcz, wcześniej stojąc w pozycji pionowej. Rodzice są nim przerażeni i zniesmaczeni, a ojciec bierze kij i chce go zagonić z powrotem do pokoju. Gregor spieszy się, bo ojciec skrzywdziłby go kijem, próbuje przedostać się przez półotwarte drzwi i rani się przy tym.

Akt 2. Cz. 

Gregor budzi się z niespokojnego snu i znajduje przed drzwiami miskę z mlekiem i suchym chlebem; nie zjadł swojego jedzenia. Późną nocą przychodzi do niego siostra, widzi, że nic nie jadł i przynosi mu wybór zgniłych warzyw, masło, stary chleb, spleśniały ser i wodę.

Nie lubi już świeżego jedzenia, to jest to, czego nie dotknąłby jako człowiek. Nasłuchuje za drzwiami, by dowiedzieć się, jak żyje jego rodzina. Pielęgniarka zauważa, że lubi wspinać się na ściany i sufit, chce usunąć meble z pokoju, aby dać mu więcej przestrzeni. Musi jej jednak pomagać matka, która uważa, że przez to Gregor straci kontakt ze swoją ludzką częścią, o ile jeszcze ją posiada.

Gregor nie chce, aby wszystkie jego rzeczy zostały zabrane, więc wychodzi spod kanapy, gdzie chowa się, jeśli ktoś jest w jego pokoju. Matka mdleje na jego widok, a pielęgniarka wybiega z sali po lekarstwa. Gregor chce iść jej na ratunek, idzie za nią do salonu, ale siostra go wyprzedza i zamyka jego pokój. Przybywa ojciec i myśląc, że zaatakował matkę, zaczyna gonić Gregora, a później rzuca w niego jabłkami. Jeden wykopuje dziurę w zbroi Gregora i rani go. Matka budzi się i błaga ojca, by nie robił mu krzywdy. Gregor wraca do swojego pokoju.

Daj 3. Cz.

Moi rodzice i siostra znajdują pracę, żeby się utrzymać. Ojciec pracuje jako służący, matka szyje dla fabryki, a siostra została sprzedawczynią . Jeden pokój w mieszkaniu był wynajmowany trzem panom. Gregor stopniowo marnieje, przestaje jeść, pielęgniarka nie zauważa, czy dotknął jedzenia i nie przynosi mu więcej. Jego pokój staje się magazynem, jest niechlujny i pełen kurzu. Pewnego wieczoru lokatorzy jedzą kolację w salonie, moja siostra gra na skrzypcach w kuchni.

Panowie wzywają ją, by zagrała dla nich w salonie. Gregor również słyszy muzykę i przychodzi do salonu, aby lepiej słyszeć, bo jemu również podoba się sposób, w jaki gra jego siostra. Tam panowie go zobaczą. Zaczynają krzyczeć i narzekać na warunki, w jakich żyją, że nie zapłacą za żaden dzień, a w końcu idą do swojego pokoju. Pielęgniarka wybucha i sugeruje, że pozbywają się go, przecież nie jest już Gregorem i że nadal mając pluskwę w mieszkaniu obrażają jego pamięć. Gregor wraca do pokoju, gdzie pielęgniarka szybko zamyka go na klucz.

O świcie Gregor umiera. Rano służąca znajduje go i powiadamia rodzinę: „Przyjdź i zobacz, nie ma go, leży tam, cały martwy” – wiadomość o jego śmierci otrzymuje jego rodzina. To tak jakby znaleźli gdzieś na ulicy martwego szczura. Po śmierci Gregora ojciec eksmituje lokatorów, a rodzina postanawia wyruszyć w podróż. Po drodze rozmawiają o przeprowadzce, a ojciec i matka decydują, że ich córka musi znaleźć pana młodego.Franz Kafka – Metamorfozy

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button