Rośliny do szkła – 21 roślin + pielęgnacja
Rośliny do szkła. Jesteś miłośnikiem ogrodnictwa i chcesz przenieść ogród zewnętrzny do wnętrza? A może osoba miejska szukająca zielonego wytchnienia od otaczającej Cię betonowej dżungli? Rośliny w szkle to idealne rozwiązanie!
Szklane pojemniki to małe ekosystemy roślinne. Szybko zdobyły świat ogrodniczy i łatwo zrozumieć dlaczego. Po pierwsze, są one mało wymagające. Po drugie, bez problemu mieszczą się na stole. A po trzecie, są wspaniałym dodatkiem do każdego domu.
Szklane terraria, niezależnie od tego czy są stworzone z kaktusów, sukulentów czy roślin tropikalnych, stoją samodzielnie. Oznacza to, że dbanie o nie jest bardzo proste – pod warunkiem, że zapewnimy im odpowiednią ilość światła słonecznego i wody. Dodatkowo, te miniaturowe ogrody mogą rozwijać się przez lata!
Ale zanim przyniesiesz swój szklany pojemnik i zaczniesz uprawę, będziesz chciał wybrać odpowiednie rośliny do swojego mini-ekosystemu. Czytaj dalej…
Obsah článku:
Czym są rośliny w szkle ?
Rośliny szklane to małe, wolno rosnące rośliny umieszczone w szklanym pojemniku. A jeśli nie jesteś zorientowany w prawidłowej pielęgnacji roślin domowych, są one najlepszym skrótem do otaczania się zielenią.
Terraria mogą rozjaśnić i uprzyjemnić pomieszczenia wewnętrzne. Są też dość uniwersalne, jeśli chodzi o rozmiar – można je powiększyć lub pozostać minimalistycznym.
Jeśli jesteś nowicjuszem, oto kilka pomysłów na Rośliny w szkle, które pomogą Ci zacząć:
- Wykorzystaj różne szklane pojemniki, takie jak pokrywki, otwarte kule, bańki i słoiki.
- Uprawiaj w terrarium rośliny takie jak paprocie, rośliny mięsożerne, rośliny powietrzne i sukulenty. Mogą rozwijać się w małych, zamkniętych pomieszczeniach.
- Twórz wciągające krajobrazy – od omszałego lasu i kapryśnego ogrodu wróżek po kaktusową pustynię i tropikalną dżunglę.
- Dodaj do swojego małego świata roślin elementy dekoracyjne, takie jak muszelki, szklane kamyki i drewno dryfujące.
Najlepsze rośliny do szkła
Z reguły najlepsze rośliny do terrarium to małe i wolno rosnące. Nie chcesz, aby dotykały boków pojemnika.
rodzaje Rośliny do szkła
Ponadto, istnieje nieskończenie wiele opcji dla Roślin w Szkle, więc który wybrać? Proste. Wybór najlepszych roślin szklanych będzie zależał od tego, czy Twoje terrarium jest otwarte czy zamknięte.
Otwarte terraria są idealne dla roślin, które preferują suche warunki. Dobrze rozwijają się w nich sukulenty, rośliny powietrzne i kaktusy.
Zamknięte terraria mają swój własny mini klimat. Najlepiej sprawdzają się w przypadku roślin kochających wilgoć i ciepło, takich jak paprocie, mchy czy storczyki.
Wskazówka: Ponieważ rośliny będą miały wspólne środowisko, upewnij się, że mają podobne wymagania dotyczące światła i wilgotności.
Rośliny do otwartego szkła
Otwarte terraria to świetny sposób, aby zacząć. Sprzyjają one lepszemu przepływowi powietrza dla roślin i nie trzeba się martwić o problemy z kondensacją. Do tego mają mniejsze ryzyko wystąpienia pleśni i gnicia. Należy pamiętać, że rośliny w otwartych terrariach preferują bardziej suche środowisko. Takie terraria nadają się również dla roślin, które potrzebują bezpośredniego światła słonecznego. Oto kilka roślin, które dobrze rozwijają się w otwartych terrariach:
1. Rośliny powietrzne (Tillandsia)
Rośliny powietrzne nie potrzebują gleby, aby się rozwijać. Przyczepiają się do żywiciela i przez liście pobierają wodę i składniki odżywcze, aby przetrwać. Nie tylko są miłym dodatkiem do terrarium, ale także oczyszczają powietrze!
Wskazówka: Możesz umieścić roślinę powietrzną na szczycie drzewa lub użyć płaskiego kamienia jako podstawy.
2. Sukulenty – Rośliny do szkła
Sukulenty to rośliny o grubych, mięsistych liściach. Jeśli często zapominasz o podlewaniu swoich roślin, to są to rośliny dla Ciebie – mogą rozwijać się nawet wtedy, gdy brakuje wody. Wiele sukulentów pozostaje małych, co pozwala im żyć w szkle przez lata bez przesadzania.
Wskazówka: Nadmierne podlewanie sukulentów powoduje gnicie korzeni. Podlewanie tylko raz w tygodniu.
3. Paprocie (Pallaea Rotundifolia) – Rośliny do szkła
Paprotki, w przeciwieństwie do innych członków rodziny paprociowatych, są odporne na suszę. Ich wiecznie zielona natura i piękne okrągłe skórzaste liście sprawiły, że stały się popularną rośliną terrarystyczną.
Wskazówka: Paprocie preferują przyciemnione światło w lecie i jasne, pośrednie światło w zimie.
4. Cacti – Rośliny do szkła
Jeśli chcesz stworzyć w swoim terrarium pustynny krajobraz, zaopatrz się w kaktusy! Rośliny te nie mogą przetrwać w zamkniętych terrariach o dużej wilgotności i słabym przepływie powietrza. Dlatego upewnij się, że masz średni lub duży otwór w swoim pojemniku.
Uwaga: Kaktusy wyglądają niesamowicie w otwartych terrariach, ale nie są trwałe. Dzieje się tak, ponieważ rośliny potrzebują regularnego przepływu powietrza i niskiej wilgotności, aby dobrze się rozwijać.
5. Jadeitowa roślina (Crassula Ovata)
Rośliny jadeitowe uprawiane są najczęściej jako szklane bonsai. Ponieważ potrzebują częstego podlewania, dobrym wyborem jest otwarte terrarium. Prostą zasadą jest podlewanie roślin jadeitowych, gdy górna warstwa gleby jest tuż przed wyschnięciem.
Wskazówka: rośliny jadeitowe są uważane za symbol szczęścia, więc umieść je na swoim stole roboczym.
Rośliny zamknięte w szkle
Utrzymanie terrarium zamkniętego jest nieco bardziej skomplikowane. Warto jednak podjąć ten wysiłek. Ponieważ są one zamknięte, funkcjonują bardziej jak małe, samodzielne ogrody.
Z tropikalnych roślin, które uwielbiają wilgoć i ciepło, można zrobić zamknięte terrarium. Należy pamiętać, że rośliny tropikalne w końcu przerosną swój pojemnik, więc trzeba będzie je przesadzić. Oto kilka niewymagających roślin do zamkniętego terrarium:
6. Peperomia (Peperomia Pellucida)
Rodzaj Peperomia ma nisko rosnące, zwarte rośliny. Niektóre są zielonolistne, inne mają liście z białymi lub czerwonymi żwaczami. Te tropikalne rośliny rozwijają się w wilgotnych warunkach.
Uwaga: W rodzaju Peperomia występuje ponad tysiąc gatunków, więc masz wiele możliwości wyboru!
7. Mach
Mchy i zamknięte terrarium to idealne połączenie. Dzieje się tak dlatego, że rosną powoli i rozwijają się w wilgoci i słabym świetle. Do tego nie zajmują dużo miejsca w pionie i nie tłoczą się z innymi roślinami.
Wskazówka: Mchy dywanowe, takie jak mech klonowy i pierzasty, są najlepsze do układania warstw w terrarium, nadając mu naturalny, leśny wygląd.
8. Rośliny nerwowe (Fittonia)
Rośliny nerwowe to kolorowe rośliny tropikalne. Lubią wysokie temperatury, dużą wilgotność i częściowe do pełnego cienia. Ponieważ rośliny te dorastają do maksymalnej wysokości 10-15 cm, są idealne do ograniczonych przestrzeni terrarium.
9. Paprocie
Większość paproci woli rosnąć w ciepłym, wilgotnym środowisku zamkniętego terrarium. Paproć cytrynowa i paproć dziewanna to dwie popularne paprocie o niewielkim wzroście. Uprawiaj je, aby dodać objętości do swojego terrarium.
Wskazówka: Regularne przycinanie paproci sprzyja pełniejszemu wzrostowi.
10. Hypoestes Phyllostachya
Rozjaśnij swoje terrarium dzięki uroczej roślinie Undergrowth Leafy Hair. Ta ciepłolubna i lubiąca wilgoć roślina ma na swoich zielonych liściach plamki w kolorze różowym, fioletowym, czerwonym lub białym.
Uwaga: W sprzyjających warunkach roślina wytwarza latem drobne kwiaty w kolorze lawendy.
Małe rośliny do szkła
Małe rośliny do szkła to naprawdę małe rośliny, a nie tylko niedojrzałe wersje większych roślin. Ich małe liście i niewielki wzrost sprawiają, że są idealne do uprawy w szkle. Przy minimalnej pielęgnacji będą nadal ładnie wyglądać i nie zarosną przestrzeni. Oto kilka małych roślin terrarystycznych, na które warto zwrócić uwagę:
11. Skalnica rozłogowa (Saxifraga Stolonifera)
Skalnica rozłogowa to idealna roślina do szkła. Dlaczego? Bo nie rosną wyżej niż 8 cm. A późną wiosną wytwarzają drobne, białe kwiaty w kształcie gwiazdek.
12. Orchidee miniaturowe
Radość sprawia widok miniaturowych storczyków kwitnących w szkle. Roślina ta zazwyczaj preferuje ciepłe i wilgotne warunki. Zamknięte terraria dobrze im odpowiadają.
Wskazówka: Miniaturowy storczyk szlachetny i miniaturowy storczyk falaenopsis to najprostsze rodzaje storczyków do zamkniętego terrarium.
13. Bluszcz miniaturowy (Hedera Helix)
Miniaturowa wersja bluszczu ma małe, spiczaste, ciemnozielone liście. Liana ta jest niewielka i łatwa w uprawie. Będzie pełzać po dnie terrarium i może służyć jako osłona podłoża.
Wskazówka: Roślina ma małe liście i rośnie mniej bujnie niż inne rodzaje bluszczu. Trzeba będzie jednak regularnie ją przycinać.
14. Soleirolia Soleirolii
Roślina ta ma małe, zaokrąglone liście, które wymagają częstego przycinania. Wytwarza maty małych, żywo zielonych liści, dzięki czemu jest idealną rośliną okrywową. Roślina pozostaje niewielka i można ją schować do każdego terrarium.
15. Bonsai
Bonsai można sadzić zarówno w otwartych, jak i zamkniętych terrariach. Ich ograniczony system korzeniowy i zredukowany pokrój sprawiają, że są to idealne rośliny do szkła. Gatunki tropikalne, takie jak fikus czy aralia, będą dobrze się rozwijać w zamkniętym terrarium.
Wskazówka: Bonsai radzą sobie najlepiej, gdy od czasu do czasu mają trochę świeżego powietrza.
Duże rośliny w szkle
Duże rośliny szklane nadają się do uprawy w otwartych lub dużych terrariach. Należy pamiętać, że rośliny te będą wymagały częstego przycinania, aby nie wyrastały poza terrarium.
Terraria z dużymi roślinami wymagają dodatkowej pracy, ale zdecydowanie warto. Nie dość, że są cenne, to dodatkowe szkło wyróżni Twój ogród. Sprawdź te Duże rośliny w szkle:
16. Zielistka Sternberga (Chlorophytum Comosum)
Trawy Sternberga mają długie, wąskie, zielono-białe pasiaste liście, które mogą dodać blasku Twojemu terrarium. Roślina jest przyjazna dla terrarium i dobrze rozwija się w wysokiej wilgotności. Rośliny do cienia – 11 roślin pokojowych do cienia
Wskazówka: Zwróć uwagę na te małe rośliny, które roślina produkuje. Usuń je z terrarium, zanim opanują całe terrarium.
17. Muchołówka amerykańska (Dionaea Muscipula)
Ze względu na swoją mokrą i bagienną historię, muchołówka Wenus będzie się dobrze rozwijać w wilgotnych warunkach terrarium. Posadź go w mchu, dodaj trochę piasku i formy liści, utrzymuj go w wilgoci i daj mu pełne słońce, aby wydobyć jego głębokie czerwone odcienie.
18. Epipremnum złociste (Epipremnum Aureum) – Rośliny do szkła
Ta roślina pnąca jest prawdopodobnie najłatwiejsza do uprawy w szkle, nawet jeśli od czasu do czasu zapomnimy o podlewaniu. Ma piękne żółte, białe lub jasnozielone liście w kształcie serca. Choć preferuje ciepło i wilgoć, jest rośliną niezwykle uniwersalną, która toleruje różne warunki uprawy.
Wskazówka: Złoty pothos rośnie bardzo szybko i trzeba go przycinać, aby utrzymać go pod kontrolą.
19. Codiaeum Variegatum – Rośliny do szkła
Kroton plamisty jest żywą rośliną, która może być fantastycznym dodatkiem do Twojego terrarium. Roślina wymaga światła i szczególnie dobrze radzi sobie w otwartych terrariach.
20. Maranta Leuconeura
Roślina ta otrzymała swoją nazwę, ponieważ co noc składa swoje liście jak do modlitwy. Lubi ciepło i dobre podlewanie, dorasta do 12 cm wysokości.
Wskazówka: Będziesz wiedział, czy roślina nie otrzymuje wystarczającej ilości światła – jej liście pozostaną złożone w ciągu dnia.
Pielęgnacja roślin w szkle
Odpowiednio posadzone rośliny terrarystyczne są niemal samowystarczalne. Jednak trochę opieki i uwagi, zwłaszcza w pierwszych miesiącach, może przejść długą drogę. Oto kilka punktów, o których warto pamiętać:
Światło w terrarium – Rośliny w szkle
Zbyt duże nasłonecznienie może spalić liście i łodygi roślin. Zbyt mała ilość światła słonecznego prowadzi jednak do zarazy. Najlepiej wystawiać rośliny w szkle na jasne, pośrednie światło.
Wskazówka: Możesz regularnie obracać terrarium, aby zapewnić równomierną ekspozycję na światło słoneczne.
Wentylacja w terrarium
Od czasu do czasu przewietrz zamknięte terrarium, aby wpuścić świeże powietrze. Uchroni to również Twój mini ogródek przed pleśnią i grzybami, które są spowodowane nadmierną wilgotnością.
Wskazówka: Przewietrz terrarium w ciągu dnia i przykryj je na noc.
Podlewanie roślin w szkle
Zamknięte terrarium nie wymaga prawie żadnego podlewania. Samoczynnie odzyskuje wodę. Otwarte terrarium może wymagać podlewania raz w tygodniu w małych dawkach. Użyj strzykawki, kroplomierza lub butelki z rozpylaczem, aby uniknąć nadmiernego podlewania.
Podpowiedź. Nadszedł czas na podlewanie. Żółknące lub mięsiste liście? Przesadziłeś z podlewaniem.
Przycinanie roślin w szkle
Nie ma nic gorszego niż zatłoczone terrarium, w którym rośliny walczą o przestrzeń. Należy więc pamiętać o ich regularnym przycinaniu. Usuń zużyte kwiaty i liście. Nie rozbijaj części roślin w pojemniku – może to spowodować infekcje grzybicze. Jak pozbyć się kreta – 15 najlepszych porad
Nawożenie – Rośliny do szkła
Większość terrariów nie potrzebuje żadnego nawozu. Jeśli jednak rośliny zaczynają sprawiać wrażenie niedożywionych, nawoź oszczędnie. W terrarium ostatnią rzeczą, której pragniesz, jest stymulowanie szybkiego wzrostu!
Wskazówka: Podczas nawożenia należy stosować słabą mieszankę (ćwierć mocy) uniwersalnego pokarmu dla roślin domowych.
Czyszczenie – Rośliny do szkła
Utrzymuj pojemnik w czystości, wycierając zabrudzenia wewnątrz i na zewnątrz. Brudne lub zaparowane szkło utrudnia dostęp światła do roślin. Oczyść również elementy dekoracyjne, ponieważ mogą się na nich zbierać glony lub grzyby.
Wskazówka: Nie używaj silnych środków czyszczących do wnętrza terrarium. Mogą one uszkodzić twoje rośliny.
Gdzie kupić rośliny do szkła
Rośliny do terrarium są modne już od kilku lat. Dzięki ich stale rosnącej popularności, prawie każde centrum ogrodnicze, szkółka i kwiaciarnia ma je na wystawie.
Jeśli jednak nie masz tam szczęścia lub szukasz lepszego wyboru, możesz z łatwością znaleźć wiele sklepów online, które oferują bajeczny wybór roślin na szkło.