Przełączniki mocy
Wyłączniki mocy , Wyłączniki szybkobieżne , Magnetyczne wyłączniki mocy , Ciśnieniowe wyłączniki gazowe Wyłączniki gazowe , Wyłączniki mocy
Przełączniki mocy
Wyłączniki mocy są to wyłączniki, które mają zdolność wyłączania lub załączania wszystkich prądów roboczych występujących w obwodach elektrycznych, w tym prądów zwarciowych. Posiadają one wyzwalacz, który w przypadku zwarcia automatycznie rozłączy obwód. W zależności od medium gaśniczego, które znajduje się w komorze gaśniczej, wyłączniki prądu dzielą się na:
– ekspansywny,
– olej,
– low-oil,
– powietrze pod ciśnieniem,
– ciśnieniowy skraplacz powietrza,
– gazotwórcze,
– gaz pod ciśnieniem,
– magnetyczny,
– szybkie przełączniki.
Dylatacja. przełączniki – gaszą łuk elektryczny, powstały podczas wyłączania, w komorze gaszenia poprzez odparowanie rozprężonego gazu. Expansin to zasadniczo woda destylowana, zabarwiona barwnikiem fluorescencyjnym w celu poprawy śledzenia, środek przeciw zamarzaniu zmieszany z gliceryną oraz przeciwporostowy uzupełniony dodatkiem przeciwgrzybicznym. Po zgaszeniu łuku następuje automatyczne odłączenie, od zasilania, przez rozłącznik znajdujący się na górze wyłącznika mocy, co zapewnia bezpieczeństwo izolacji i widoczną przerwę w obwodzie.
Wydobycie ropy naftowej. przełączniki – W tych wyłącznikach mocy wszystkie trzy bieguny są zanurzone we wspólnym pojemniku wypełnionym olejem, który tworzy izolację między skrajnymi przewodami a i skrajnymi przewodami w stosunku do masy. Łuk, który powstaje podczas wyłączania jest chłodzony przez olej i gaszony.
Wydajność przy niskim poziomie oleju. przełączniki – Łuk elektryczny w komorze gaszenia jest gaszony olejem. Łuk elektryczny podgrzewa olej i go gazuje, tworząc dużo wodoru, który dobrze się chłodzi. Ciśnienia gazu są w zakresie MPa przy wyłączeniu. Gdy tylko ciśnienie gazu osiągnie ustaloną wartość, gazy przeciążają sprężyny, komora hartownicza unosi się i gazy rozprężają się do środowiska zewnętrznego.
Ciśnieniowe odprowadzanie powietrza. przełączniki – Gaszenie łuku w tych wyłącznikach prądu można porównać do gaszenia płomienia świecy. Łuk jest gaszony w komorze gaszenia sprężonym powietrzem, które ma słabą przewodność i dobrą zdolność chłodzenia. Po schłodzeniu i wygaszeniu łuku, powietrze z komory gaszenia jest odprowadzane przez tłumik do powietrza.
Skraplacz powietrza ciśnieniowy (pojemnościowy) exc. przełączniki – działają na tej samej zasadzie co presostaty pneumatyczne. Różnią się tylko tym, że w komorze gaszenia mają równolegle kondensator, którego zadaniem jest tłumienie napięcia pojawiającego się na stykach po zgaszeniu łuku.
Gazotwórczy exc. przełączniki – te stwierdzenia. łączniki gaszą łuk elektryczny prądem gazów, które powstają w wyniku działania łuku elektrycznego na materiał gazotwórczy, np. włókno, z którego wykonana jest komora gaszenia. Po wyłączeniu wyłącznika zasilania powstaje duża ilość gazów, które wydostają się z komory hartowniczej przez boczne otwory. Gazy odbierają ciepło z łuku elektrycznego i w ten sposób schładzają go na tyle, że gdy prąd przechodzi przez zero, łuk gaśnie.
Wyłączniki mocy z gazem ciśnieniowym – w tych wyłącznikach mocy do gaszenia łuku elektrycznego wykorzystuje się gaz sześciofluorek siarki (SF6). Sześciofluorek siarki ma doskonałą zdolność gaszenia, ponieważ szybko wiąże się z elektronami swobodnymi i tym samym znacznie zmniejsza przewodność elektryczną środowiska, w którym pali się łuk. Sześciofluorek siarki ma, w zależności od ciśnienia, 2 do 3 razy większą wytrzymałość elektryczną niż powietrze, co pozwala na skalowanie konstrukcji przełącznika mocy. Dzięki tym wyłącznikom prądu łuk zostaje przerwany w szczelnej komorze gaszenia bez wypuszczania gazu do atmosfery.
Magnetyczne wyłączniki mocy – te wyłączniki mocy wykorzystują działanie własnego pola magnetycznego na łuk elektryczny. Pole magnetyczne napędza łuk elektryczny do ceramicznej komory hartowniczej, w której znajdują się komory szczelinotwórcze. Łuk elektryczny ociera się o przegrody, rozciąga i kontakt z zimnymi ściankami przegrody skutecznie je schładza, tak że po przejściu prądu przez zero łuk gaśnie.
Szybkie wyłączniki – to specjalne wyłączniki mocy, które przełączają obwody prądu stałego i chronią je przed prądami zwarciowymi. Stosowane są jako wyłączniki sekcyjne i łączniki linii napowietrznych, jako wyłączniki główne w pojazdach trakcyjnych, do łączenia napędów elektrycznych i obwodów z półprzewodnikami. Wyłączniki szybkie wyłączają się automatycznie zanim prąd zwarciowy osiągnie wartość maksymalną (czas wyłączenia wynosi 3 – 10 ms). Gaszenie łuku elektrycznego zapewniają silne elektromagnesy wydmuchujące.
Czy pot jest niebezpieczny dla włosów? Jak mu przeciwdziałać?