Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej – 10 wskazówek
Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Porady dotyczące rozmowy kwalifikacyjnej: 10 sposobów na poprawę wyników rozmowy kwalifikacyjnej
Czy wiesz, jak zapewnić sobie asertywność przed rozmówcą? Postępuj zgodnie z tymi 10 wskazówkami dotyczącymi rozmowy kwalifikacyjnej, aby zwiększyć swoje szanse na wylądowanie pracy.
Obsah článku:
Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej
Nadszedł ten dzień: Znalazłeś świetną pracę, złożyłeś aplikację i dostajesz telefon od prawdziwej osoby, która chce się z Tobą spotkać. Gratulacje! Ale twoja praca dopiero się zaczęła. Właśnie teraz potrzebujesz kilku wskazówek dotyczących rozmowy kwalifikacyjnej. Na szczęście mamy dla Ciebie kilka dobrych wskazówek.
Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej? Dlaczego powinniśmy przyjąć od Ciebie właściwą odpowiedź i jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną? Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej tutaj.
Nawet najbardziej inteligentne i wykwalifikowane osoby poszukujące pracy muszą przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Dlaczego, zapytacie? Umiejętności prowadzenia rozmów kwalifikacyjnych są nauczane i nie ma drugiej szansy na zrobienie świetnego pierwszego wrażenia. Te 10 porad dotyczących rozmowy kwalifikacyjnej nauczy Cię, jak odpowiadać na pytania z rozmowy kwalifikacyjnej i przekonać rekrutera, że jesteś odpowiednią osobą na dane stanowisko. Najczęściej zadawane pytania na rozmowy kwalifikacyjne – odpowiedzi
Ćwiczenie dobrej komunikacji niewerbalnej
Chodzi o okazanie pewności siebie: stanie prosto, nawiązanie kontaktu wzrokowego i połączenie z mocnym uściskiem dłoni. To pierwsze niewerbalne wrażenie może być świetnym początkiem – lub szybkim końcem – Twojej rozmowy kwalifikacyjnej.
Ubierz się odpowiednio do pracy lub firmy
Dzisiejszy casualowy dress code nie pozwala na to, aby na rozmowie kwalifikacyjnej ubrać się jak „oni”. Ważne jest, aby wiedzieć, co nosić na rozmowę kwalifikacyjną i być dobrze zadbanym. To, czy na rozmowę kwalifikacyjną założysz garnitur czy coś mniej formalnego, zależy od kultury firmy i stanowiska, o które się ubiegasz. Jeśli to możliwe, zapytaj o dress code firmy telefonicznie przed rozmową.
Posłuchaj – Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej
Jedna z najważniejszych wskazówek dotyczących rozmowy kwalifikacyjnej: słuchaj. Od samego początku wywiadu rozmówca przekazuje Ci informacje, bezpośrednio lub pośrednio. Jeśli ich nie słyszysz, przegapiłeś ważną okazję. Dobre umiejętności komunikacyjne obejmują słuchanie i dawanie znać, że dana osoba usłyszała, co zostało powiedziane. Obserwuj swojego rozmówcę i dostosuj się do jego stylu i tempa.
Nie mów za dużo.
Mówienie osobie w wywiadzie więcej niż musi wiedzieć może być fatalnym błędem. Jeśli nie przygotowałeś się wcześniej, możesz rozlać fasolę podczas odpowiedzi na pytania z wywiadu i czasami mówić sobie prawo do pracy. Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej czytając ogłoszenie o pracę, porównując swoje umiejętności z wymaganiami stanowiska i podając tylko te informacje.
Nie bądź zbyt znany – Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej
Rozmowa kwalifikacyjna to profesjonalne spotkanie, na którym omawiane są sprawy biznesowe. Nie chodzi o to, by nawiązać nową znajomość. Twój poziom znajomości powinien odwzorowywać postawę rozmówcy. Ważne jest, aby wnieść energię i entuzjazm na rozmowę kwalifikacyjną i zadawać pytania, ale nie przekraczaj swojego miejsca jako osoba poszukująca pracy.
Używaj odpowiedniego języka
Oczywiste jest, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej powinieneś używać profesjonalnego języka. Uważaj na wszelkie nieodpowiednie słowa slangowe lub odniesienia do wieku, rasy, religii, polityki lub orientacji seksualnej – te tematy mogą wysłać Cię za drzwi bardzo szybko.
Nie bądź zarozumiały – Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej
Postawa odgrywa kluczową rolę w twoim sukcesie na rozmowie kwalifikacyjnej. Istnieje delikatna równowaga pomiędzy pewnością siebie, profesjonalizmem i skromnością. Nawet jeśli wystawiasz przedstawienie, aby zademonstrować swoje umiejętności, nadmierna pewność siebie jest równie zła, jeśli nie gorsza, niż nadmierna powściągliwość. Wszystkie wskazówki dotyczące rozmowy kwalifikacyjnej na świecie nie uratują cię, jeśli pojawisz się jako nieprzyjemny pracownik.
Zwróć uwagę na odpowiedzi na pytania
Kiedy ankieterzy proszą o przykład czasu, kiedy coś zrobiłeś, zadają pytania behawioralne, aby uzyskać próbkę Twojego przeszłego zachowania. Jeśli nie podasz konkretnego przykładu, nie tylko nie odpowiesz na pytanie, ale także stracisz okazję do zademonstrowania swoich możliwości i opowiedzenia o swoich umiejętnościach. Najczęściej zadawane pytania na rozmowy kwalifikacyjne – odpowiedzi
Zadawanie pytań
Na pytanie, czy mają jakieś pytania, większość kandydatów odpowiada: „Nie”. Zła odpowiedź. Częścią wiedzy o tym, jak prowadzić rozmowę kwalifikacyjną jest przygotowanie do zadawania pytań, które pokazują zainteresowanie tym, co dzieje się w firmie. Zadawanie pytań daje również możliwość dowiedzenia się, czy jest to właściwe miejsce dla Ciebie. Najlepsze pytania wynikają ze słuchania tego, o co się pyta podczas rozmowy i proszenia o więcej informacji. Opony zimowe – kompletny przewodnik po wyborze
Nie wyglądaj na zdesperowanego – Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej
Kiedy bierzesz „proszę, proszę, proszę mnie zatrudnić” podejście do rozmowy kwalifikacyjnej, pojawiają się jako zdesperowany i mniej pewny siebie. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej odzwierciedl trzy cechy: chłód, spokój i pewność siebie.
Wskazówka dodatkowa: Popracuj nad swoimi odpowiedziami
Wiesz, że możesz wykonać tę pracę; upewnij się, że osoba przeprowadzająca rozmowę wierzy w ciebie. Jednym ze sposobów na to jest przygotowanie dobrze przemyślanych odpowiedzi na pytania, które prawdopodobnie Ci zadadzą.