Atrakcje

Jak oszczędzać na prądzie – 10 porad, by płacić mniej

Jak zaoszczędzić na energii elektrycznej. 10 porad dotyczących oszczędzania energii elektrycznej w domu. Istnieje wiele małych rzeczy, które możesz zrobić, aby zaoszczędzić energię elektryczną i pieniądze. Coraz więcej osób martwi się o środowisko i interesuje się różnymi sposobami oszczędzania energii w domu.

 

Jak oszczędzać na energii elektrycznej

 

Jak oszczędzać na prądzie - 10 porad, by płacić mniej

 

 

Czasami istnieją opcje, które wymagają wstępnego planowania lub inwestycji. Jednak są też takie momenty, kiedy naprawdę łatwo jest zacząć. Jak zaoszczędzić na energii elektrycznej. Dobrym punktem wyjścia jest jak najlepsze wykorzystanie energii elektrycznej w domu.

Oszczędzanie energii elektrycznej jest w zasięgu każdego z nas. Skorzystaj z tych 10 wskazówek i zacznij od dziś oszczędzać na rachunkach za prąd.

 

1. Optymalna kontrola temperatury

Jeśli pełna automatyzacja domu wydaje się nieco przesadzona, nie trzeba iść aż tak daleko, aby oszczędzać energię elektryczną dzięki zautomatyzowanym systemom w domu.

Na przykład nawet prosty programowalny termostat przynosi znaczne oszczędności na rachunkach za prąd, dostosowując temperaturę do naszych różnych potrzeb: dzień/noc, weekendy, podróże itp. Jak zaoszczędzić na energii elektrycznej.

Idealna temperatura w gospodarstwie domowym wynosi od 20º do 23º w ciągu dnia i od 15º do 17º w nocy. Zaprogramuj czas tak, aby ogrzewanie zwiększyło się nieco tuż przed wstaniem lub powrotem do domu. Zobaczysz, że to wystarczy, abyś poczuł się komfortowo.

A dla tych, którzy czują chłód, lepiej założyć trochę więcej ubrań, niż podnieść temperaturę o kilka stopni. Jeśli w domu nosisz bluzę, zaoszczędzisz na rachunku za prąd.

 

2. Wykorzystaj światło słoneczne

 

Wykorzystaj światło słoneczne

Popularne sformułowanie „nie mniej” pasuje tu idealnie. Widziałeś już kilka sposobów na oszczędzanie energii elektrycznej w domu tylko poprzez zmianę niektórych swoich nawyków.

Gdyby tylko istniał sposób na mniejsze zużycie prądu bez konieczności robienia czegokolwiek, chociaż. Tu z pomocą może przyjść optymalne wykorzystanie światła słonecznego. Dopóki Twój dom jest zwrócony w dobrym kierunku, powinieneś starać się jak najlepiej wykorzystać to niewyczerpane źródło światła. Umieść stoły do nauki i miejsca do czytania w miejscach w pobliżu okien, aby uzyskać naturalne światło.

 

Można również umieścić w domu lustra, aby jak najlepiej wykorzystać światło dzienne. Strategia, która była stosowana do oświetlenia od starożytności i którą teraz możemy dodać do naszych zobowiązań, aby oszczędzać energię elektryczną, płacić mniej i dbać o planetę.

 

3. Wybieraj wydajne urządzenia domowe, kiedy tylko możesz

 

Używanie urządzeń klasy A i maksymalne wykorzystanie każdego z nich to klucz do oszczędzania energii elektrycznej w domu. 14 dowodów na to, że praca elektryka nie jest łatwa

Jeśli musisz wymienić urządzenie AGD, wybierz takie, które ma najbardziej wydajną etykietę energetyczną, taką jak A+, A++ lub A++. Choć zwykle są droższe, to w dłuższej perspektywie zaoszczędzą tyle prądu, że pod koniec życia będą kosztować mniej niż tańszy sprzęt AGD.

„Wydajna lodówka zużywa do 40% mniej energii elektrycznej, co równa się oszczędności ponad 250 euro rocznie”.

4. Właściwe użytkowanie sprzętu AGD to klucz do oszczędności

 

Właściwe użytkowanie sprzętu AGD to klucz do oszczędności

Efektywne korzystanie z urządzeń domowych to klucz do oszczędzania energii elektrycznej.

 • W pełni załadować pralkę i zmywarkę. Jeśli woda nie musi być bardzo gorąca, pranie w temperaturze 40º zamiast 60º pozwoli zaoszczędzić nawet 55% na rachunku za prąd. Jak zaoszczędzić na energii elektrycznej.
 • Kuchenki indukcyjne zużywają mniej energii elektrycznej niż kuchenki ceramiczne.
 • Używaj garnków i patelni o odpowiedniej średnicy dla każdej powierzchni do gotowania, aby uniknąć marnowania ciepła. Możesz również jak najlepiej wykorzystać energię elektryczną, nakładając na garnek pokrywkę lub używając szybkowaru. Drobne szczegóły, które ostatecznie pozwalają nam zaoszczędzić znaczną ilość energii elektrycznej na koniec roku.
 • Lodówka jest urządzeniem, które zużywa najwięcej prądu. Ustaw temperaturę wewnątrz lodówki na poziomie od 3 do 7º, nie dopuszczaj do tworzenia się szronu i upewnij się, że jest ona dobrze wentylowana i wolna od kurzu z tyłu.

 

5. Wyłączaj światło, gdy wychodzisz z pokoju – Jak oszczędzać na prądzie

Nigdy nie zapomnij zgasić światła, gdy wychodzisz z pokoju, łazienki czy kuchni. Marnuje energię elektryczną i jest łatwy do uniknięcia. Oczywiście, upewnij się, że wyłączysz wszystkie światła, gdy wychodzisz z domu, zwłaszcza jeśli wyjeżdżasz na kilka godzin lub dni.

Fake news: Odrzuć na zawsze bezpodstawną plotkę, że włączanie i wyłączanie świateł kosztuje więcej niż pozostawianie ich włączonych przez cały czas. Wyłącznik jest naszym sprzymierzeńcem, jeśli chodzi o oszczędzanie energii elektrycznej w domu.

 

6. Nie należy odłączać ładowarek od sieci elektrycznej

 

Nie należy odłączać ładowarek od sieci elektrycznej

 

Czy wiesz, że stan czuwania lub fałszywe wyłączenia mogą stanowić do 10% tego, co zużywasz w energii elektrycznej w ciągu roku?

Nie zapominaj, że Twój telewizor, komputer, ładowarka do telefonu komórkowego, podgrzewacz wody, a nawet klimatyzator faktycznie spalają energię, jeśli są podłączone do sieci przez cały czas.

Jeśli chcesz oszczędzać energię elektryczną w domu i płacić mniej na rachunkach, postaraj się ograniczyć do minimum liczbę urządzeń, które są zawsze podłączone do prądu.

 

7. Używaj żarówek energooszczędnych

 

Używaj żarówek energooszczędnych

Żarówki o niskiej mocy to świetny sposób na oszczędzanie energii elektrycznej w porównaniu do żarówek tradycyjnych lub żarowych. Jak zmiękczyć włosy: 5 naturalnych sposobów

Różnicę w cenie rekompensuje ich trwałość i oszczędność energii: do 50% mniejsze zużycie w przypadku żarówek CFL i do 80% w przypadku oświetlenia LED.

8. Wykorzystaj zalety inteligentnego domu – Jak zaoszczędzić na prądzie

Inteligentny dom oznacza znacznie więcej niż poproszenie głośnika o odtworzenie ulubionej piosenki. Istnieje wiele osiągnięć technologicznych, z których możesz skorzystać, aby zacząć efektywniej korzystać z urządzeń i oszczędzać energię elektryczną w swoim domu.

 • Wydajne systemy klimatyzacyjne.
 • Oświetlenie z czujnikiem zajętości.
 • Inteligentne żarówki do sterowania intensywnością oświetlenia.
 • Urządzenia, które otwierają i zamykają rolety w zależności od tego, ile światła potrzebujesz.
 • To tylko kilka przykładów na to, jak inwestycja w automatykę domową przekłada się na komfort, jakość życia i oczywiście oszczędność energii elektrycznej miesiąc po miesiącu.
 • Najwięcej followersów na Instagramie – Top 10 kont

Inteligentne systemy sterowania mogą zaoszczędzić do 50% zużycia energii elektrycznej poprzez optymalizację sterowania oświetleniem, ciepłą wodą, ogrzewaniem i klimatyzacją.

9. Dostosuj moc wyjściową do swoich wymagań

Część tego, co płacisz w miesięcznym rachunku za energię elektryczną, to moc umowna. Jest to koszt stały, który wzrasta wraz ze wzrostem liczby zakontraktowanych przez Ciebie kW.

Zakontraktowanie nadmiaru prądu to niepotrzebny wydatek i właśnie od tego można zacząć oszczędzanie energii elektrycznej w domu. Należy jednak uważać, aby nie zmniejszyć zbytnio wydajności. Brak prądu może nieco skomplikować Twoje życie.

 • Jak ją prawidłowo skonfigurować? Wyjaśnimy, jak zaoszczędzić na energii elektrycznej w domu, wybierając odpowiednią moc.

Moc to liczba kilowatów (kW), którą możesz otrzymać z sieci elektrycznej w tym samym czasie. Jeśli nigdy nie przepaliłeś bezpiecznika, nawet przy włączonym ogrzewaniu, kuchence i pralce w tym samym czasie, to masz rezerwę, na której możesz się ograniczyć.

Ale uwaga, nie chodzi też o to, żeby go maksymalnie wyeksploatować. Jeśli nie uda się tego zrobić, może się okazać, że trzeba będzie podnieść ją ponownie, a z tym wiążą się koszty.

10. Najlepszą opcją są taryfy czasowe – Jak oszczędzać na energii elektrycznej

 

Najlepszą opcją są taryfy czasowe - Jak zaoszczędzić na rachunkach za prąd

 

 • Zużycie poza szczytem, kiedy cena energii elektrycznej jest najniższa, jest jednym ze źródeł oszczędności, które mogą pomóc w obniżeniu kosztów.
 • Taryfy te są najlepszym sposobem na oszczędzanie energii elektrycznej w większości gospodarstw domowych, jeśli można skupić w tym czasie co najmniej jedną trzecią zużycia.
 • Czy uważasz, że jest to trudne? Cóż, nie zdając sobie z tego sprawy, większość ludzi już zużywa 50% energii elektrycznej poza godzinami szczytu.
 • Tak więc przejście na taryfę dyskryminacyjną w zależności od czasu użytkowania może pomóc zaoszczędzić wiele euro rocznie na rachunku za prąd bez żadnych kłopotów.

Ta wskazówka działa tak samo dobrze na wolnym rynku, jak i na rynku regulowanym, a w obu przypadkach masz możliwość zapisania się na taryfy dyskryminacji ze względu na czas użytkowania, które pomogą Ci oszczędzać energię elektryczną w domu i płacić mniej na rachunku.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button