Atrakcje

Ciekawostki o Norwegii 25 fascynujących faktów o Norwegii

Ciekawostki o Norwegii . Zadziw swoich przyjaciół i rodzinę tymi niezwykłymi faktami i zaskakującymi prawdami o Norwegii. Norweskie fiordy, góry i światła północne są słynne na całym świecie. Ale pomijając to, co oczywiste, ile tak naprawdę wiesz o tym skandynawskim kraju?
Niezależnie od tego, czy przygotowujesz się do wieczoru quizowego, czy chcesz zaimponować znajomym przypadkową wiedzą, te norweskie ciekawostki są właśnie tym, czego potrzebujesz! Weź długopis, usiądź wygodnie i przygotuj swój ulubiony gorący napój.
Oto fakty o Norwegii, których nie wiedziałeś, że musisz znać!

 

Ciekawostki o Norwegii 25 fascynujących faktów o Norwegii

 

Obsah článku:

Ciekawe fakty o Norwegii

1. Najdłuższy na świecie tunel drogowy znajduje się w Norwegii

Tunel Lærdal jest najdłuższym tunelem na świecie, mierzącym oszałamiające 15 mil (24,5 km). Budowa tunelu kosztowała 1 mld NOK (około 110 mln USD) i łączy małe wioski Lærdal i Aurland.
Jego konstrukcja jest podziwiana na całym świecie, ponieważ zawiera funkcje, które pomagają zarządzać stresem psychicznym kierowców. Co 6 km znajduje się jaskinia oddzielająca odcinki drogi. Oświetlenie zmienia się w całym tunelu i jaskiniach, aby przełamać rutynę i zapewnić zróżnicowany widok.
Sam przeszedłem przez tunel i mogę zaświadczyć o znaczeniu jego konstrukcji. To męcząca jazda, a oświetlenie ma ogromne znaczenie. Na każdym końcu kamery liczą ilość samochodów wjeżdżających i wyjeżdżających. Pomaga to zapewnić szybką reakcję w razie wypadku lub awarii.
Jeśli jedziesz przez tunel, rozważ powrót „śnieżną trasą”. To jedna z narodowych tras widokowych Norwegii i spektakularny przejazd, mimo że przez połowę roku jest zamknięta. Najdłuższy most na świecie : Top 10 najdłuższych mostów

 

2. Ciekawostki o Norwegii Pokojowa Nagroda Nobla przyznawana jest w Oslo

Stolica Norwegii jest dumnym miejscem przyznawania Pokojowej Nagrody Nobla co roku od 1901 roku (z kilkoma wyjątkami). Pozostałe Nagrody Nobla w dziedzinie chemii, literatury, fizyki i fizjologii lub medycyny przyznawane są w Sztokholmie w Szwecji.

Jest to zgodne z życzeniem Alfreda Nobla, szwedzkiego chemika, który w chwili śmierci zapisał swój majątek na utworzenie tych nagród. Nikt nie jest do końca pewien, dlaczego Norwegia została wybrana do nagrody pokojowej.
Centrum Pokoju Nobla, położone pomiędzy ratuszem a osiedlem Aker Brygge, kronikarsko przedstawia fascynującą historię nagrody i zwykle mieści specjalną wystawę o aktualnym laureacie. Został on otwarty w 2005 roku. Jeśli kiedykolwiek będziecie w Sztokholmie, warto też zatrzymać się w Centrum Noblowskim, by poznać pełną historię.

 

3. Najdalsza wyspa świata jest terytorium Norwegii

 

Ciekawe fakty o Norwegii

Ale możesz być zaskoczony, że nie jest to na północy! W rzeczywistości znajduje się na drugim końcu świata. Wyspa Bouveta na południowym Oceanie Atlantyckim, administrowana przez Norwegię od 1929 roku, jest najbardziej odległą wyspą na planecie Ziemia.

Znajduje się około 1 700 km na północ od wybrzeży Antarktydy i 2 600 km od wybrzeży Afryki Południowej. Najbliższym zamieszkałym lądem jest brytyjskie terytorium zamorskie Tristan da Cunha, oddalone o ponad 2 000 km. Tristan to także wyjątkowo odległe miejsce, w którym nie ma lotniska.

Norwegia w latach 70. 20 lat. wieku, ogłosiła wyspę o powierzchni 49 km² i jej wody terytorialne rezerwatem przyrody. Choć na wyspie nikt nie mieszka, norweskie władze utrzymują (bezobsługową) stację meteorologiczną. Oznacza to, że z Norwegii, czy z dowolnego innego miejsca na świecie, łatwo jest dowiedzieć się, jaka jest tam pogoda.
Ze względu na oddalenie Bouvetu i brak lotniska, wizyta na wyspie nie wchodzi w rachubę. O ile nie jesteś naukowcem na ekspedycji badawczej, prawdopodobnie nigdy nie odwiedzisz tej wyspy.

 

4. Ciekawostki o Norwegii Norwegia ma granicę lądową z Rosją

To sprawiło, że podrapałem się po głowie i sprawdziłem mapę, kiedy po raz pierwszy przeprowadziłem się do Norwegii. Mimo że jest tylko jedno przejście drogowe, granica lądowa między Norwegią a Rosją ma w rzeczywistości 120 mil długości.
Przejście Storskog na autostradzie E105 jest najbardziej na północ wysuniętym drogowym przejściem granicznym w Europie. We wrześniu 2017 roku po norweskiej stronie granicy otwarto nowy tunel i most, co skróciło czas podróży dla osób przekraczających granicę.

Wielu ludzi tak zresztą robi. Norwegowie przekraczają granicę, aby kupić tańsze paliwo do swoich samochodów, natomiast Rosjanie przekraczają granicę, aby kupić w Kirkenes towary lepszej jakości.
Dużą część granicy wyznacza rzeka, a większość trasy przecina gęsty las. Granicę wyznaczają charakterystyczne słupki w kolorze jaskrawożółtym po stronie norweskiej i paski w kolorze czerwonym i zielonym po stronie rosyjskiej. Jeśli wędrujesz w tych odległych miejscach, ważne jest, aby zachować ostrożność, ponieważ nielegalne jest chodzenie nawet kilka kroków wokół słupków.

 

5. Kirkenes jest dalej na wschód niż cała Finlandia

W rzeczywistości to małe arktyczne miasteczko znajduje się tak daleko na wschód jak Kair. To wciąż zapiera mi dech w piersiach, gdy o tym myślę, i rzadko mnie zaskakuje, gdy ludzie w to wątpią! Nie wierzysz w to? Zobacz mapę!
Kirkenes, zaledwie 9 mil (15 km) od granicy z Rosją, jest jednym z najciekawszych społecznie miast Norwegii. Będąc tak blisko granicy, jest wiele wpływów rosyjskich.
Na ulicach zobaczycie dwujęzyczne znaki i wiele sklepów reklamujących oferty skierowane głównie do rosyjskich turystów. Biorąc pod uwagę liczbę obcokrajowców, którzy spędzają czas w mieście, angielski jest w dużym stopniu trzecim językiem w tym małym mieście.

Większość zagranicznych turystów słyszała o nazwie Kirkenes, ponieważ Kirkenes jest punktem, w którym przybrzeżny prom Hurtigruten „zawraca”, aby kontynuować swój epicki, wielodniowy rejs z powrotem do Bergen. Większość zagranicznych turystów, którzy kontynuują podróż na pokładzie samolotu, ma około trzech godzin na zwiedzanie miasta.
Godne uwagi atrakcje to bunkier z czasów II wojny światowej, który jest otwarty dla zwiedzających po uprzednim umówieniu się, Muzeum Kresów, które jest częścią Muzeum Varanger , oraz kościół, przedstawiony na zdjęciu powyżej.

 

6. Ciekawostki o Norwegii Norwegia jest ojczyzną piekła

 

Ciekawostki o Norwegii Norwegia jest ojczyzną piekła

Tak, naprawdę! Nieco ponad tysiąc Norwegów może powiedzieć, że żyje w piekle. Ta mała wioska znajduje się w odległości spaceru od międzynarodowego lotniska w Trondheim, a nawet posiada własną stację kolejową.
Dworzec kolejowy jest atrakcją turystyczną samą w sobie. Kilka razy zauważyłem turystów robiących zdjęcia przed znakiem na dworcu! Ale w Piekle jest coś więcej niż tylko nazwa.
W odległości krótkiego spaceru od stacji, przy oznaczonej leśnej ścieżce, znajdziesz surowe rzeźby skalne reniferów, które mają prawdopodobnie około 5000 lat. Poza innymi lokalnymi obiektami znajduje się tu również hotel i małe centrum handlowe.

 

7. Norwegia sprowadziła do Japonii sushi z łososia

Choć sushi jest absolutnie japońskim wynalazkiem, to łosoś został użyty w tej potrawie dopiero w latach 80. XX wieku. 20 lat. wiek nie został zaproponowany przez delegację norweską.
Mimo odległości dzielącej kraje, Japonia wydawała się naturalnym miejscem dla norweskich owoców morza. Japońskie zasoby rybne cierpiały z powodu przełowienia, ale popyt konsumencki był wysoki.
Umowy zawarte przed laty przyczyniły się do zwiększenia eksportu norweskich owoców morza. W Japonii sushi z łososia norweskiego jest jednym z najpopularniejszych dań, zwłaszcza wśród młodych ludzi.
Musiało jednak upłynąć trochę czasu, aby tak się stało, gdyż Japończycy początkowo obawiali się skutków zdrowotnych spożywania surowego łososia. Ale się opamiętali i norweski eksport nie oglądał się za siebie, a owoce morza są obecnie jedną z największych norweskich branż. Ciekawostki o Japonii – 20 interesujących faktów, które Cię zaskoczą
 

 

8. Ciekawostki o Norwegii Dochody i majątek wszystkich mieszkańców są publicznie dostępne

Każdy mieszkaniec Norwegii musi ujawnić trzy informacje z rocznego zeznania podatkowego: roczny dochód, zapłacony podatek dochodowy i całkowity majątek. Tak, naprawdę!
Przed 2013 rokiem dane te były całkowicie otwarte i każdy mógł je przeszukiwać. Jednak od tego czasu to się zmieniło i teraz człowiek może zobaczyć, kto zaglądał do jego własnych danych.
Ideą tej koncepcji jest to, że uchylanie się od płacenia podatków staje się znacznie trudniejsze do zrealizowania. Jeśli zarejestrujesz niskie dochody i/lub aktywa, ale jeździsz nowiutką Teslą, władze będą podejrzane.
Otwartość tych danych jest też jednym z powodów, dla których norweskie media tak łatwo zestawiają coroczne listy najbogatszych ludzi i największych podatników w Norwegii.

 

9. Pierwszym sekretarzem generalnym Organizacji Narodów Zjednoczonych był Norweg

 

Pierwszym sekretarzem generalnym Organizacji Narodów Zjednoczonych był Norweg

W rzeczywistości Norwegia była członkiem założycielem ONZ już w 1945 roku, kiedy to 850 delegatów z 50 krajów spotkało się w San Francisco. Delegaci ci omówili propozycje opracowane przez przedstawicieli Chin, Związku Radzieckiego, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych w okresie od sierpnia do października poprzedniego roku.
Pragmatyczny i zdecydowany Trygve Lie, który w czasie II wojny światowej pełnił funkcję ministra spraw zagranicznych Norwegii na uchodźstwie w Londynie, objął stanowisko sekretarza generalnego w latach powojennych od 1946 do 1952 roku. Zmarł w 1968 roku w wieku 72 lat.
Dziś, po dołączeniu Sudanu Południowego w 2011 roku, ONZ ma 193 państwa członkowskie, w tym wszystkie niekwestionowane niepodległe państwa z wyjątkiem Watykanu. Obecnym – dziewiątym – sekretarzem generalnym jest portugalski polityk António Guterres.

 

10) Istnieją dwie wersje języka norweskiego

A dokładniej – dwa warianty pisowni. Bokmål jest używany przez zdecydowaną większość kraju, natomiast Nynorsk jest bardziej popularny na obszarach wiejskich, zwłaszcza w Westfjords.
Wszyscy uczniowie uczą się obu języków, narodowy nadawca NRK publikuje wiadomości w obu wersjach językowych, a wszystkie władze publiczne są zobowiązane do oferowania formularzy i innej dokumentacji w obu wersjach.

 

11. Nowoczesne i starożytne narciarstwo zostało wynalezione w Norwegii

 

narciarstwo zostało wynalezione w Norwegii

Liczba ta nie powinna dziwić, biorąc pod uwagę obsesję Norwegii na punkcie narciarstwa i ich sukcesy na arenie międzynarodowej.

Narciarstwo w Norwegii : Sondre Norheim jest uważany za ojca nowoczesnego narciarstwa. Na koniec 19. wieku, zaczął używać sztywnych wiązań narciarskich, dzięki czemu mógł się huśtać i skakać z mniejszym ryzykiem upadku. Jego nowy projekt nart – narty telemarkowe – doprowadził do powstania nowoczesnych nart, które znamy i kochamy.

Samo narciarstwo sięga jednak znacznie dalej. Starożytne ryty skalne w Rødøy w północnej Norwegii dowodzą, że ludzie używali jakiejś formy nart do poruszania się w norweskich górach już 4 000 lat temu.
Na wyspie Finnmark znajdują się najstarsze zachowane narty, jakie kiedykolwiek znaleziono, pochodzące sprzed 2300 lat. Ponadto wiele norweskich słów, w tym narty i slalom, pochodzi z Norwegii.

 

12. Norwegia jest dumą Zimowych Igrzysk Olimpijskich

Biorąc pod uwagę powyższe fakty, nie jest chyba zaskoczeniem, że Norwegia jest najbardziej utytułowanym krajem na świecie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Mimo że Norwegia liczy niewiele ponad 5 milionów mieszkańców, zdobyła więcej medali niż jakikolwiek inny kraj w historii Igrzysk Olimpijskich.
Po igrzyskach w Korei Południowej w 2018 roku łączna suma medali Norwegii wyniosła 368, w tym 132 złote medale z 23 konkurencji. Ich najbliżsi rywale w tabeli to Stany Zjednoczone (305/105) i Niemcy (238/92).
Kraj ten gościł imprezę dwukrotnie: w 1952 roku w Oslo i w 1994 roku w Lillehammer. Dziedzictwo drugiego konkursu trwa do dziś, a norweskie Muzeum Olimpijskie w Lillehammer jest jednym z najciekawszych muzeów w kraju.
Kolejna ciekawostka o Norwegii związana z Olimpiadą: w 1928 roku król Olav V zdobył złoty medal olimpijski w żeglarstwie. Przez całe swoje życie i panowanie był aktywnym żeglarzem.

 

13. Żyje tu największe stado dzikich reniferów w Europie

Chociaż możesz być zaskoczony, gdy dowiesz się, że nie mieszkają one w Arktyce! Stado porusza się po Hardangervidda, największym górskim płaskowyżu w Europie. Park Narodowy obejmuje rozległe płaskowyże, bujne doliny, wysokie góry, odległe lodowce, wodospady i oszałamiające fiordy.
Liczba reniferów przebywających zimą na wolności wynosi około 25 000 zwierząt, z czego do 7 000 występuje na Hardangervidda.
Dzikie renifery przez wieki swobodnie wędrowały po całej Norwegii, ale z powodu intensywnych polowań zostały wytępione pod koniec XIX wieku. wiek wygnany do górskich regionów południowej i środkowej Norwegii. 5 rzeczy, które warto wiedzieć o łysieniu typu męskiego

 

14. Ciekawostki o Norwegii Norwegia ma wulkan!

 

Ciekawostki o Norwegii Norwegia ma wulkan!

Nie należy jednak wpadać w panikę, nie znajduje się on nigdzie w pobliżu największych miast kraju, a gdyby doszło do jego erupcji, nie wpłynąłby on na główny ląd Norwegii. To dlatego, że jedyny aktywny wulkan Norwegii znajduje się na wyspie Jan Mayen na Morzu Norweskim.
Znajduje się mniej więcej w połowie drogi między Norwegią a Grenlandią, na północ od Islandii, a dla celów administracyjnych rząd uznaje ją za jedną wyspę ze Spitsbergenem.
Chociaż w pobliżu wulkanu Beerenberg o wysokości 7 306 metrów (2 227 stóp) nie mieszkają stali mieszkańcy, wyspa jest regularnie odwiedzana przez naukowców prowadzących badania, a nawet zatrzymują się tu niektóre statki wycieczkowe.

 

15. Ciekawostki o Norwegii Norwegia nie nazywa się Norwegia!

Przynajmniej nie w języku norweskim. Norwegia to nazwa państwa w języku angielskim. W języku norweskim kraj ten nazywa się Norge.  Rzadziej używaną odmianą języka norweskiego jest pisownia Noreg.
Pełna nazwa kraju to Królestwo Norwegii. W języku norweskim pisze się więc jako Kongeriket Norge lub Kongeriket Noreg w języku nynorsk.

 

16. Norwegia dała światu krajalnicę do sera

Nie ma za co, świat! Krajalnica do sera została wynaleziona już w 1925 roku przez Thora Bjørklunda i stała się podstawą we wszystkich skandynawskich kuchniach i wielu innych na całym świecie.
Chociaż wiele serów jest sprzedawanych w plastrach, wiele osób nadal kupuje bloki sera i korzysta z wynalazku, który niewiele się zmienił przez prawie 100 lat.

 

17. Oslo jest najbardziej zróżnicowanym miastem Norwegii

Spośród 648 000 mieszkańców Oslo, 190 000 urodziło się w rodzinie imigrantów lub sami są imigrantami. To prawie 30% populacji miasta w porównaniu z około 15% populacji w skali kraju.
Największą mniejszością etniczną w Oslo są Pakistańczycy, a następnie imigranci ze Szwecji, Somalii i Polski. Różnorodność Oslo była jednym z wielu nowych tematów eksplorowanych w młodzieżowym dramacie norweskiej telewizji Skam. Dzięki nieoficjalnym tłumaczeniom na YouTube znalazła fanów na całym świecie.
Przez wiele lat Oslo było najszybciej rozwijającym się miastem w Europie w ujęciu procentowym, ale ten wzrost zaczął się wyrównywać. W pierwszej połowie 2017 roku, po raz pierwszy od kilku lat, więcej osób wyprowadziło się z Oslo niż wprowadziło.

 

18. Ciekawostki o Norwegii Norwegia nie jest zasilana ropą naftową

Jasne, norweski przemysł naftowy i gazowy napędza gospodarkę, ale nie napędza domów tego narodu. Około 98% krajowego zużycia energii elektrycznej w Norwegii pochodzi z energii wodnej.
Chociaż Norwegia zajmuje dopiero 9 miejsce pod względem procentowego udziału energii krajowej pochodzącej ze źródeł odnawialnych. w rankingu światowym, w rzeczywistości produkuje więcej energii elektrycznej niż wszystkie osiem krajów sklasyfikowanych powyżej – łącznie!
Chociaż rząd norweski twierdzi, że Norwegia będzie neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla do 2030 roku, to bierze pod uwagę tylko emisje krajowe, a nie znacznie większą ilość, która jest częścią eksportu ropy i gazu.
Rząd zaostrzył również standardy efektywności energetycznej budynków i zachęca firmy i właścicieli domów do spalania drewna i innych form biomasy do produkcji ciepła i energii elektrycznej zamiast paliw kopalnych.

 

19. pułkownik naczelny norweskiej gwardii królewskiej jest szkockim pingwinem

Czekaj, co? Tak, dobrze słyszałeś. Brygadier Sir Nils Olav sprawuje ten tytuł od 2005 roku, ale jego zaangażowanie sięga 1972 roku, kiedy to pułk zaadoptował pingwina z edynburskiego zoo, oraz otwarcia zoo w 1913 roku, kiedy to Norwegia podarowała swojego pierwszego pingwina królewskiego.
Imię „Nils Olav” i stopnie w norweskiej armii są dziedziczone przez trzy Królewskie Pingwiny od 1972 roku. Obecnym posiadaczem jest Nils Olav III.
Nie jest to tak wyjątkowe, jak mogłoby się wydawać. William „Billy” Windsor (koza) służył w armii brytyjskiej, natomiast Wojtek, syryjski niedźwiedź brunatny, został wcielony do Wojska Polskiego jako kapral, a następnie awansowany na kaprala.

 

20. Ciekawostki o Norwegii Nikt nie wie, jak długa jest linia brzegowa Norwegii!

 

Nikt nie wie, jak długie jest norweskie wybrzeże!

Norwegia jest znana na całym świecie z poszarpanych gór i oszałamiających fiordów, ale wierzcie lub nie, ale nikt nie wie na pewno, jak długa jest epicka linia brzegowa Norwegii.

Nieco sprzeczna z intuicją obserwacja, że linia brzegowa lądu nie ma dobrze zdefiniowanej długości, znana jest jako paradoks linii brzegowej. Ze względu na fraktalny charakter linii brzegowej, jej długość można określić jedynie za pomocą jednostek o określonej długości. Jeśli długość jednostek się różni, to różni się długość całkowita – a ta różnica może być ogromna.
Rozciągając się od Oslofjordu aż do słonecznego południa, do i z wielu zachodnich fiordów, a następnie ciągnąc się wiele, wiele mil na północ, aż do zakrętu wokół czubka Półwyspu Skandynawskiego i spotkania z Rosją, tylko jedno jest pewne: jest bardzo długa!

Najlepszym sposobem na podziwianie norweskiego wybrzeża – jeśli nie masz własnej łodzi – jest cały rejs przybrzeżny Hurtigruten z Bergen do Kirkenes i z powrotem. Podczas 12-dniowego rejsu będziesz miał okazję zobaczyć z bliska niektóre z najbardziej kultowych krajobrazów kraju.

 

21. Norwegia dostarcza coroczną choinkę do Londynu

I to nie byle jakie drzewo. W podziękowaniu za pomoc w czasie II wojny światowej, miasto Oslo co roku wysyła do Wielkiej Brytanii choinkę. Wysoki świerk norweski z lasu w Oslo umieszczony jest w widocznym miejscu na Trafalgar Square.
Drzewko, ozdobione w typowo norweskim stylu białymi lampkami, stało się centralnym punktem uroczystości kolędniczych, które odbywają się na placu przez cały okres świąteczny.

 

22. Norwegia była neutralna podczas I wojny światowej

Po wybuchu I wojny światowej Norwegia ogłosiła neutralność. Mimo to Norwegia zawarła umowy handlowe z Wielką Brytanią, co pozwoliło jej w 1917 roku przejąć kontrolę nad norweskimi okrętami wojennymi.
Bezpartyjna postawa Norwegii utrzymała się do kwietnia 1940 roku, zaledwie dwa miesiące po rozpoczęciu II wojny światowej, kiedy to Niemcy dokonali inwazji na kraj. Kraj skandynawski był atrakcyjnym miejscem dla Adolfa Hitlera, który był zainteresowany wieloma dostępnymi portami morskimi oraz wydobyciem rudy żelaza z pobliskiej Szwecji.
Norweska rodzina królewska i rząd zostały pospiesznie przetransportowane do Londynu, gdzie udało im się stworzyć rząd na uchodźstwie i z daleka zorganizować norweski wysiłek wojenny.

 

23. ciekawostki o Norwegii Roald Dahl mówiący po norwesku

Pisarz Roald Dahl może i urodził się w Walii, ale był synem norweskich rodziców. Najbardziej znany jest ze swoich opowieści dla dzieci, zwłaszcza The BFG, James and the Giant Peach oraz Charlie and the Chocolate Factory.
Ten ostatni został zainspirowany przez najsłynniejszą norweską markę czekolady Freia. Dahl zainspirował się podobno opowieścią z fabryki czekolady Freia. Jednak BBC niedawno twierdził, że Dahl został zainspirowany przez Cadbury robi testy smaku w szkole z internatem Dahla w Derbyshire. Może prawda leży po obu stronach!

 

24. ulubione miejsca Harry’ego Hole’a w Norwegii są prawdziwe

Jo Nesbø to czołowy norweski pisarz powieści kryminalnych. Jego mroczne i nastrojowe portrety najgroźniejszych ludzi w kraju, zwłaszcza morderców, zostały szczegółowo uchwycone w serii thrillerów kryminalnych Harry Hole.
Większość lokacji występujących w serialu jest oparta na prawdziwych miejscach. Odwiedzający Oslo mogą pójść śladami detektywa Hole’a: przejść się po jego domu w Sofies Gate w Bislet, odwiedzić jego miejsce pracy, Komendę Rejonową Policji w Oslo (Politihuset) lub po prostu pospacerować po parku Frogner w zimowy dzień.

 

25. Ciekawostki o Norwegii Stolica Norwegii nie zawsze nazywała się Oslo

Miasto zostało założone w 1040 roku, a jego nazwa była pierwotnie pisana jako Ânslo lub Áslo. W 1624 roku, po tym jak wielki pożar zniszczył dużą część miasta, podjęto decyzję o przeniesieniu i odbudowie bliżej twierdzy Akershus. Częścią tego posunięcia była zmiana nazwy na Christiania na cześć panującego monarchy, króla Christiana IV.
W latach 1814-1905 miasto istniało jako współoficjalna stolica unii między Norwegią a Szwecją. W 1877 roku, po reformie ortograficznej, zmieniono nazwę miasta na Kristiania. Pozostało tak do 1925 roku, kiedy to powróciło do pierwotnej nazwy Oslo.
Miasto nosi również przydomek Tigerstaden (Miasto Tygrysów). Zostało tak nazwane w 1870 roku przez norweskiego pisarza Bjørnstjerne Bjørnsona, który opisał miasto jako niegościnne środowisko (zimne i niegościnne). Na cześć tej wzmianki przed głównym dworcem w Olso stoi posąg tygrysa.

 

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button