Projekt

Wysokość szafek kuchennych – jakie powinny być wymiary

Wysokość szafek kuchennych – Jakie powinny być wymiary. Przewodnik po standardowych wymiarach szafek kuchennych. Bespoke kuchenne szafki mogą robić jakaś wymiarowi, ale jeżeli ty kupujesz off-the-shelf lub magazynowych gabinety, lub pre-assembled gabinety dla przykładu, ty potrzebujesz wybierać od standardowych wymiarów że prawie wszystkie producenci przestrzegają.

 

Wysokość szafek kuchennych – jakie powinny być wymiary

 

Wysokość szafek kuchennych - jakie powinny być wymiary

 

Zazwyczaj nie stanowi to problemu, ponieważ szafy są dostępne w imponującym zakresie rozmiarów magazynowych, a także dlatego, że można użyć różnych wypełniaczy i akcesoriów, aby wypełnić niemal każdą przestrzeń. Znormalizowane wymiary szafek nie są niczym restrykcyjnym. Przeciwnie, standardowe wysokości szafek, głębokości, a zwłaszcza szerokości sprawiają, że projektowanie kuchni jest znacznie łatwiejsze, ponieważ odstępy są przewidywalne.

Niższe szafki, szafki ścienne i wysokie specjalistyczne szafki wszystkie mają swój własny zakres standardowych wymiarów. Wybierając rozmiar szafek dolnych pamiętaj, że wymiary są od podłogi do góry szafki. Wysokość nie uwzględnia grubości blatu roboczego, który będzie znajdował się na górze szafek dolnych.

Wysokość, głębokość i szerokość szafek dolnych w kuchni

 

Wysokość, głębokość i szerokość szafek dolnych w kuchni

Podstawowe szafki kuchenne montowane bezpośrednio na podłodze to konie robocze w projektowaniu kuchni. To w nich siedzą szafki kuchenne, montowane są zlewozmywaki, ustawiane są zmywarki i kuchenki, przechowywane są garnki i patelnie. Dolne szafki kuchenne wydają się robić wszystko.

Dolne szafki kuchenne są najdroższe ze wszystkich szafek kuchennych i nie bez powodu: dużo od nich wymagamy. Niższe szafki kuchenne pomagają również w kształtowaniu planu kuchni.

Gdy kupujesz półprodukty lub szafki wstępnie zmontowane na magazynie, szafki kuchenne bazowe są zazwyczaj dostępne w następujących wymiarach:

Wymiary szafki kuchennej

 

Wymiary szafki kuchennej

 

 • Wysokość bez blatu roboczego 82,5 cm
 • Wysokość z blatem roboczym 85 – 90 cm
 • Głębokość (przód do ściany), bez
 • blat roboczy 60 cm
 • Głębokość, z blatem roboczym 63 – 66 cm
 • Standardowe szerokości 30, 45, 60, 75, 80, 90, 120 cm

 

Wysokość szafek dolnych w kuchni

 

Wysokość szafek dolnych w kuchni

Wysokość szafki dolnej do kuchni to wymiar, który jest najmniej zmienny. Praktycznie wszystkie szafki dolne są dostarczane z fabryki z wysokością 82,5 cm, chociaż można zrobić wyjątki dla użytkowników niepełnosprawnych i innych, którzy wymagają innej wysokości.

 

Przepisy budowlane i przyjęte praktyki projektowe lubią podkreślać dostępność, a nieprawidłowa wysokość to jedyny aspekt, który może sprawić, że szafka dolna będzie niedostępna. Wysokość szafek kuchennych. W przypadku, gdy wymagane są różne wysokości – na przykład w kuchni dla osoby na wózku inwalidzkim – szafki z reguły muszą być wykonane na zamówienie na różnych wysokościach.

 

Po dodaniu blatu roboczego, ostateczna wysokość większości podstawowych szafek wynosi 85-90 cm, w zależności od materiału, z którego wykonany jest blat. Wysokość jest elastyczna. Wysokość szafek kuchennych.

Często mówi się, że blaty robocze powinny dostosowywać się do użytkownika. Ze względu na indywidualne potrzeby stosuje się niekiedy blaty o wysokości nawet 80 cm i 95 cm, jednak wysokości te wymagają wykonania na zamówienie.

 

Wskazówka

Wyższe osoby mogą docenić wyższe szafki: można zwiększyć wysokość standardowych szafek poprzez zastosowanie niestandardowej ramy szafki, która może być pokryta czerpakiem i formowaniem, aby nie rzucała się w oczy.

 

Głębokość dolnej szafki kuchennej

 

Głębokość dolnej szafki kuchennej

Pomiar głębokości dolnych szafek kuchennych należy wykonać od przedniej zewnętrznej krawędzi szafki do ściany.

Szafki bazowe Stock mają zazwyczaj głębokość 60 cm (nie licząc wysięgu blatu). Głębsze szafy dolne utrudniają dotarcie do tyłu szafy lub podłączenie urządzeń. Jeśli kiedykolwiek miałeś problem z dosięgnięciem przedmiotów w ślepym kącie (gdzie dwa zestawy szafek spotykają się pod kątem prostym), wiesz jak odległości powyżej 60 cm szybko stają się trudne.

Ponieważ blaty robocze zazwyczaj zachodzą z przodu na dolne szafki, całkowita głębokość (z blatem roboczym) wynosi zazwyczaj od 63 do 65 cm, w zależności od detalu krawędzi.

Dla specjalnych przypadków dostępne są również szafy o głębokości 30, 35 i 45 cm. Choć nie wszyscy producenci je oferują.

Szerokość dolnej szafki kuchennej

 

Szerokość dolnej szafki kuchennej

Szerokość szafki dolnej jest dużą zmienną i każda szafka ma tendencję do bycia nastawioną na konkretne zastosowanie. Wynosi zazwyczaj od 20 do 120 cm i jest dobierana do potrzeb przestrzeni i zapewnia określone funkcje:

 • Szerokość szafek kuchennych
 • 20, 30, 45, 60 cm W szafkach wypełniających można umieścić wysuwane szafki, to wąskie ruchome regały, które doskonale nadają się do przechowywania blach do pieczenia lub przypraw.
 • 75 cm Zlewozmywak jednokomorowy
 • 85 cm Zlewozmywak dwukomorowy, przesunięty względem siebie
 • 90 cm Zlew podwójny z podwójną umywalką
 • 120cm Największy rozmiar szafki dolnej powszechnie spotykany w kuchniach.

 

Wysokość, głębokość i szerokość szafki wiszącej w kuchni

 

Wysokość, głębokość i szerokość szafki wiszącej w kuchni

Szafki ścienne służą do przechowywania żywności i lekkich narzędzi kuchennych. Mocuje się je za pomocą śrub bezpośrednio do słupków ściennych. W niektórych przypadkach, np. przy tworzeniu rzędu górnych szafek nad półwyspem lub wyspą, szafki mogą być podwieszone pod sufitem lub przymocowane do zwisających podsufitek.

Szafki ścienne są najbardziej widocznymi szafkami w kuchni i służą jako element ekspozycyjny. Są to również szafki kuchenne, które są najczęściej używane.

Niektórzy właściciele oszczędzają pieniądze kupując bardzo podstawowe szafki bazowe, ale płacą ekstra za szafki ścienne, które mają więcej dodatków, takich jak szklane wkładki lub oświetlenie w szafce.

Wymiary szafek wiszących w kuchni

 

Wymiary szafek wiszących w kuchni

Wysokości standardowe 30, 40, 45, 60, 75,90, 105 cm
Normalne Standardowe głębokości 30, 40, 45, 60 cm
Standardowe szerokości od 20 do 120 cm

Wysokość szafki ściennej w kuchni

 

Wysokość szafki ściennej w kuchni

Wysokość szafek wiszących jest zazwyczaj ograniczona, ponieważ szafki muszą zmieścić się między ladą a sufitem.

Popularne wysokości szafek wiszących to 30, 90 i 105 cm. W standardowych kuchniach szafki wiszące mają zazwyczaj wysokość 75 lub 90 cm, a przestrzeń nad nimi zamykają podwieszane sufity. 

Tam, gdzie szafki sięgają sufitu, logicznym wyborem są szafki 120 cm.

Nad lodówką zgrabnie zmieści się szafka ścienna 30 cm lub 40 cm. W ten sposób powstaje wąska przestrzeń między lodówką a dolną częścią szafki. Górna część szafki zazwyczaj dotyka kuchennego sufitu i jest do niego przymocowana.

Głębokość szafek wiszących w kuchni

 

Głębokość szafek wiszących w kuchni

Maksymalna głębokość szafek ściennych wynosi 60 cm, ponieważ nie może przekraczać głębokości szafek dolnych, ale płytsze szafki są bardziej powszechne, aby zmaksymalizować przestrzeń blatu.

Szafki ścienne najczęściej mają głębokość 30 cm, ponieważ zapewnia to dobry kompromis między przestrzenią magazynową w szafkach kuchennych a przestrzenią blatu pod szafką. Ponadto szafki o mniejszej głębokości są bezpieczniejsze w mocowaniu do ściany. Głębokie szafki, zwłaszcza przeładowane talerzami i jedzeniem, mogą odrywać się od ścian. Modlitwa o uzdrowienie ciała i duszy 

Nad kuchenkami mikrofalowymi powszechna jest głębokość szafki od 38 do 45 cm.

Szafki ścienne umieszczone nad lodówką są jedynym wyjątkiem od nieformalnej zasady, że szafki ścienne muszą być płytkie. Biorąc pod uwagę głębokość większości lodówek (45 do 90 cm), szafki ścienne umieszczone nad lodówkami muszą mieć taką samą głębokość lub przynajmniej zbliżoną. Standardem jest więc szafa o głębokości 60 cm.

 

Szerokość szafek wiszących w kuchni

 

Szerokość szafek wiszących w kuchni

Szerokość szafek wiszących wynosi od 20 do 120 cm, choć rzadko montuje się szafki szersze niż 90 cm. Najczęściej spotykana jest jedno- lub dwudrzwiowa szafa ścienna o boku 75 cm, która oferuje najlepsze proporcje dla większości potrzeb w zakresie przechowywania.

 

Wysokość, głębokość i szerokość wysokiej szafki kuchennej

 

Wysokość, głębokość i szerokość wysokiej szafki kuchennej

Większość kuchni posiada przynajmniej jedną dodatkową wysoką szafkę, często umieszczoną we wnęce obok lodówki. Te wysokie gabinety są czasem nazywani spiżarniami lub użytkowymi gabinetami. Jak przystało na nazwę, wysokie szafki kuchenne mogą również sięgać od podłogi do sufitu. Świąteczna pościel – 25 najpiękniejszych pościeli

Wymiary wysokich szafek kuchennych

 

Wymiary wysokich szafek kuchennych

Wysokość 210 lub 250 cm
Głębokość 30 lub 60 cm
Szerokość 30, 60 lub 90 cm

Wysokość szafek kuchennych

 

Wysokość szafek kuchennych

Wysokie szafki kuchenne mają najczęściej wysokość 210 lub 250 cm. Szafka o wysokości 240 cm będzie sięgać od podłogi do sufitu w standardowym pomieszczeniu, natomiast szafka o wysokości 210 cm zapewnia 30 cm przestrzeni do oddychania i może zaoferować jednolitą linię z otaczającymi ją szafkami ściennymi. Dekoracje świąteczne – inspiracja na rok 2023

 

Głębokość wysokich szafek kuchennych

 

Głębokość wysokich szafek kuchennych

Wysokie szafy są zwykle dostępne w głębokości 30 lub 60 cm. Wariant 30 cm jest zwykle używany do szafek spiżarni, gdzie przechowywane są konserwy, podczas gdy szafki 60 cm są dobrymi szafkami użytkowymi dla mioteł, mopów i urządzeń. Okucia wysuwane i przesuwne mogą dodać więcej funkcjonalności do szafek 60 cm.

 

Szerokość wysokich szafek kuchennych

 

Szerokość wysokich szafek kuchennych

Szafy wysokie dostępne są najczęściej w szerokościach 30, 60 i 90 cm :

 • 30 cm: Wąskie szafki spiżarniane mogą pomieścić dużo więcej żywności niż mogłoby się wydawać, zwłaszcza jeśli są wyposażone w akcesoria do przechowywania. Co więcej, mogą one zmieścić się w inaczej zaniedbanych przestrzeniach.
 • 60 cm: Jest to dobra średnia opcja, która pasuje do wielu domów.
 • 90 cm: Jeżeli ty chcesz wyciągnięcia i magazyn na drzwiach gabinetu, ty potrzebujesz szerszą kuchenną spiżarnię.

 

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button