Sport

Słowacy w NHL : 10 najlepszych słowackich graczy w historii NHL

Słowacja to mały kraj, ale chyba każdy Słowak kocha hokej. Słowacy w NHL. W ciągu ostatnich 30 lat Słowacja wyprodukowała kilku utalentowanych hokeistów, z których wielu trafiło do najlepszej ligi hokejowej na świecie – NHL. A my przygotowaliśmy listę 10 najlepszych słowackich graczy w NHL.

 

10. Anton Stastny

 

Anton Stastny

 

Sezony NHL: 1980 – 1989
Zespoły.

 

Anton, najmłodszy z trzech braci Štastný, przeszedł do Kanady wraz ze swoim bratem Peterem podczas Mistrzostw Świata w Hokeju na Lodzie w Austrii w 1980 roku. Słowacy w NHL. Anton rozegrał wszystkie dziewięć swoich sezonów w NHL w Quebecu razem z Peterem – w czterech z nich uzupełniał go brat Marian – zdobywając co najmniej 25 bramek osiem lat z rzędu. Choć Anton nie był tak szybki jak jego brat Peter, to miał kilka świetnych sezonów. Jego najlepszym sezonem był trzeci, w którym zdobył 92 punkty. Na emeryturę przeszedł w 1989 roku z 636 punktami w 650 pojedynkach w karierze.

 

9. Miroslav Šatan

 

Mirosław Szatan

 

sezony NHL: 1995 – 2010
Edmonton Oilers, Buffalo Sabres, New York Islanders, Pittsburgh Penguins, Boston Bruins

 

Szybki i wszechstronny skrzydłowy ze świetnym strzałem, Miroslav Šatan jest jednym z najlepszych słowackich hokeistów w historii. Podczas swojej kariery raz zdobył Puchar Stanleya i raz był w finale. Przegrał z Sabres w 1999 roku i wygrał z Pittsburghiem w 2009 roku. Odszedł na emeryturę z NHL w 2010 roku z 735 punktami w 1,050 meczach kariery.nNiestety nigdy nie zagrał dla Diabłów.

 

8. Pavol Demitra

 

Pavol Demitra

 

sezony NHL: 1993 – 2010
Ottawa Senators, St. Louis Blues, Los Angeles Kings, Minnesota Wild, Vancouver Canucks

 

Pavol Demitra, który był szybki i mógł grać na każdej pozycji w ataku i obronie, zawsze wyróżniał się w każdym meczu. Słowacy w NHL. W sezonie 2002-2003 zdobył 93 punkty w barwach St. Louis Blues. Wystąpił również 3 razy w NHL All-Star Game, za co w 2000 roku otrzymał Lady Byng Trophy. Odszedł z ligi w 2010 roku z dorobkiem 768 punktów w 847 meczach kariery.

 

7. Sigmund Pálffy

 

Słowacy w NHL Žigmund Pálffy

 

sezony NHL: 1993 – 2006
New York Islanders, Los Angeles Kings, Pittsburgh Penguins

 

Zygmunt Pálffy był łyżwiarzem szybkim o magicznych rękach. Jednak z powodu kontuzji musiał przedwcześnie zakończyć karierę. Był 4 razy NHL All-Star i przeszedł na emeryturę w 2006 roku ze średnią kariery 1,04 punktu na mecz.

 

6. Marián Gaborík – Słowacy w NHL

 

Słowacy w NHL Marián Gáborík

 

Sezony NHL: 2000-obecnie
Minnesota Wild, New York Rangers

 

Marian Gaborik ma świetną szybkość, wprawne ręce i dobry ruch indywidualny. Jest groźnym napastnikiem i może być najlepszym strzelcem NHL. 20. 1 grudnia 2007 roku Marian Gaborik został pierwszym od jedenastu lat zawodnikiem, który zdobył pięć bramek w jednym meczu. Jest dwukrotnym All-Star z dwoma 40-gole sezonami i średnią 0,44 bramki na mecz. Szkoda, że jest dość ograniczony przez kontuzje.

 

5. Marian Hossa – Słowacy w NHL

 

Słowacy w NHL Marian Hossa

 

Sezony NHL: 1997 – obecnie
Ottawa Senators, Atlanta Thrashers, Pittsburgh Penguins, Detroit Red Wings, Chicago Blackhawks

 

Marian Hossa, doświadczony snajper, hokeista i rozgrywający, to nominowany do Calder Trophy i czterokrotny zawodnik All-Star. Marian Hossa ma trzy sezony z 40 bramkami i jest pierwszym zawodnikiem Atlanty Thrasher, który zdobył 100 punktów w sezonie. 5 rzeczy, które musisz wiedzieć o łysieniu typu męskiego.  Pierwszy gracz w historii NHL, który był w trzech kolejnych finałach Pucharu Stanleya z trzema różnymi drużynami, „klątwa” Hossy skończyła się, gdy w końcu wygrał z Blackhawks w 2010 roku.

 

4. Zdeno Chara – Słowacy w NHL

 

Słowacy w NHL Zdeno Chara

 

Sezony NHL: 1998 – obecnie
New York Islander, Ottawa Senators, Boston Bruins

Zdeno Chara jest jedynym defensorem na naszej liście i jest najwyżej punktującym zawodnikiem w historii NHL. Agresywny i zastraszający obrońca znany jest w całej lidze ze swoich miażdżących kości uderzeń. Zdeno Chara ma jeden z najtwardszych strzałów w NHL z prędkością 105,9 km/h. Do 6 razy i wystąpił w NHL All-Star. W 2009 roku Chara został trzecim Bruinem po Bobby’m Orrze i Rayu Borque, który zdobył Norris Trophy. Chara jest intensywny i skupiony na grze. Jest silnym liderem, który nie boi się rzucić rękawicy.

 

3. Piotr Bondra – Słowacy w NHL

 

Piotr Bondra

 

sezony NHL: 1990 – 2007
Washington Capitals, Ottawa Senators, Atlanta Thrashers, Chicago Blackhawks

Bondra, zabójczy sharpshooter, poprowadził ligę w punktacji w 1994-95 i zremisował z Teemu Selanne o prowadzenie ligi w 1997-98. Jego 52 bramki w sezonie zaprowadziły Capitals do playoffów i do ich jedynego finału Pucharu Stanleya, gdzie zostali zmieceni przez Detroit Red Wings. Bondra, pięciokrotny All-Star i dwukrotny zdobywca 50 bramek w NHL, przeszedł na emeryturę w 2007 roku z 503 bramkami w karierze i 892 punktami. Najlepszy słowacki hokeista : 10 słowackich hokeistów.

 

2. Stan Mikita

 

Stan Mikita

 

sezony NHL: 1958-1980
Chicago Blackhawks

 

Stan Mikita, który urodził się na Słowacji, a dorastał w St. Catherines Ontario (Kanada) , rozpoczął swoją profesjonalną karierę w wieku 19 lat w zespole Chicago Blackhawks, z którym spędził wszystkie 22 sezony w NHL. Wraz z Bobbym Hullem, Mikita pomógł wznieść klub z najgorszej ligi do mistrzów Pucharu Stanleya z 1961 roku.

 

Mikita, ośmiokrotny all-star, posiada rekord wszech czasów Blackhawks w punktach, meczach, sezonach i asystach i jest drugim po Bobby’m Hull’u pod względem największej ilości bramek. Jego nr 21 był pierwszym numerem, który Blackhawks zostawili Mikicie niemal natychmiast po jego przejściu na emeryturę w 1980 roku, a on sam został włączony do Hockey Hall of Fame w 1983 roku. Mikita przeszedł na emeryturę z 1,467 punktami w karierze w 1,394 meczach.

 

1. Peter Stastny – Słowacy w NHL

 

Peter Št'astný Słowacy w NHL

 

sezony NHL: 1980 – 1995
Quebec Nordiques, New Jersey Devils, St. Louis Blues

 

Zaczęliśmy od Happy i kończymy na Happy. Peter Št’astný pojawił się na scenie NHL w 1980 roku w wieku 23 lat i ustanowił ówczesny rekord debiutantów z 109 punktami w sezonie. Wraz z braćmi Antoniem i Marianem w pierwszych ośmiu sezonach siedmiokrotnie przekroczył granicę 100 punktów. Peter Stastny był pierwszym zawodnikiem trenowanym w Europie, który zdobył ponad 1000 punktów w karierze.

 

Sześciokrotny All-Star i zdobywca Calder Trophy, twardy, silny łyżwiarz i wysoce wykwalifikowany rozgrywający, był jednym z pierwszych Europejczyków, którzy stali się supergwiazdą w NHL. Jego sukces pomógł otworzyć drzwi dla następnej generacji europejskich graczy, zwłaszcza tych z byłego bloku wschodniego. Happy przeszedł na emeryturę w 1995 roku z 1 239 punktami w karierze w 977 meczach i został włączony do Hockey Hall of Fame w listopadzie 1998 roku. Jest ojcem obecnego napastnika Colorado Avalanche Paula Stastnego.

 

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button